Հակակոռուպցիոն քաղաքականության խորհրդի նիստին ՀՀ գլխավոր դատախազը ներկայացրել է ՀՀ սեփականության իրավունքը վերակագնած գույքերի ու դրամական միջոցների մանրամասները
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2025 թվականի հունիսի 14-ին մասնակցել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի ունեցած Հակակոռուպցիոն քաղաքականության խորհրդի արտագնա նիստին:
Ի թիվս օրակարգային այլ հարցերի՝ ներկայացվել են կոռուպցիոն բնույթի քրեական գործերի քննության և ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ուղղություններով կատարված աշխատանքները:
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը տեղեկացրել է, որ 2024 թվականի ընթացքում կոռուպցիոն բնույթի ավարտված քրեական վարույթներով պատճառվել է 8 մլրդ 20 մլն դրամի գույքային վնաս: Վերականգնվել է 1 մլրդ 163 մլն 514 հազար դրամ գույքային վնաս:
Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հետ կապված եղել է 152 հայցադիմում՝ Հակակոռուպցիոն դատարանի վարույթում: Արգելանք է դրված՝ շուրջ 1500 անշարժ գույքի, 290 շարժական գույքի, 400 իրավաբանական անձում մասնակցության իրավունքի, 540 մլրդ դրամական միջոցի վրա: Ընդհանուր հայցագինը կազմում է շուրջ 600 մլրդ դրամ: Կայացվել է 5 դատական ակտ, կնքվել է հաշտության 8 համաձայնություն:
Հաշտության համաձայնություններով Հայաստանի Հանրապետությանն է փոխանցվել 7 անշարժ գույք, 2 շարժական գույք, 2025 թվականի հունիսի 3-ի դրությամբ` 815 մլն 200 hազար դրամ և 50 հազար 720 եվրո: Օրինական ուժի մեջ է մտել 1 դատական ակտ:
Տեղեկացվել է, որ պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ուղղությամբ 2024 թվականի ընթացքում կայացված դատական ակտերով փաստացի վերականգնվել է շուրջ 2 մլրդ 785 մլն դրամ կամ 7 մլն 69 հազար դոլար: 2024-ին դատախազների կողմից ներկայացված հայցերով Հայաստանի Հանրապետության կամ համայնքի սեփականության իրավունքն է գրանցվել շուրջ 2 մլրդ 785 մլն 511 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով 18 միավոր անշարժ գույքի նկատմամբ:
2024 թ. ընթացքում դատախազական ակտերի հիման վրա պետությանը և համայնքներին վերադարձված գույքերի ընդհանուր արժեքը կազմում է 107 մլն 341 հազար դրամ: Օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտերով բավարարվել է 43 հայցապահանջ՝ 207 մլն դրամի:
2025 թ. առաջին կիսամյակի ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է վերականգնվել 7 գույքի նկատմամբ: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը կազմել է 3 մլրդ 365 մլն դրամ: 2025 թ. առաջին կիսամյակի ընթացքում համայնքների սեփականության իրավունքն է վերականգնվել 4 գույքի նկատմամբ: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը կազմում է 275 մլն դրամ:
2025-ի առաջին կիսամյակի ընթացքում բավարարված հայցերով հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձվել է 218 մլն դրամ: Նույն ժամանակահատվածում դատախազական ակտերի հիման վրա համայնքներին են վերադարձվել՝ Խաշթառակ բնակավայրի մանկապարտեզի մասնաշենքը, Դիլիջան համայնքի մանկապարտեզի մասնաշենքը, Մարտունի համայնքի մարզադաշտը:
Տեղեկացվել է նաև, որ Զինվորական դատախազությունը պետական շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում վերականգնել է 11մլն 310 հազար դոլարին համարժեք 4 մլրդ 462 մլն 706 հազար դրամ:
Կառավարության որոշմամբ ստեղծված Վերականգնված միջոցների միասնական հաշվին ստեղծման օրվանից՝ 2024 թվականի դեկտեմբերի 5-ից առ այսօր, մուտք է եղել 17 մլրդ 167 մլն դրամ:

На заседании Совета по антикоррупционной политике Генеральный прокурор РА представил сведения об имуществе и денежных средствах, возвращенных в собственность РА
14 июня 2025 года Генеральный прокурор Анна Вардапетян приняла участие в выездном заседании Совета по антикоррупционной политике под председательством премьер-министра РА Никола Пашиняна.
В числе других вопросов повестки дня была представлена ​​информация о работе, проводимой в сферах расследования уголовных дел коррупционной направленности и изъятия имущества незаконного происхождения.
Генеральный прокурор Анна Вардапетян сообщила, что в течение 2024 года по завершенным уголовным производствам коррупционного характера был нанесен имущественный ущерб на сумму 8 млрд 20 млн драм. Восстановлен имущественный ущерб на сумму 1 млрд 163 млн 514 тыс. драм.
В производстве Антикоррупционного суда находилось 152 иска, связанных с конфискацией незаконно приобретенного имущества. Арест наложен примерно на 1500 объектов недвижимости, 290 движимого имущества, 400 прав участия в юридических лицах,
540 миллиардов долларов в виде наличных денег. Общая сумма иска составляет около 600 млрд драмов. Вынесено 5 судебных актов, подписано 8 мировых соглашений.
По мировым соглашениям по состоянию на 3 июня 2025 года Республике Армения передано 7 объектов недвижимого имущества и 2 движимого имущества на общую сумму 815 млн 200 тыс. драм и 50 тыс. 720 евро. Вступил в законную силу 1 судебный акт.
Сообщается, что по вынесенным в 2024 году судебным актам в защиту государственных (муниципальных) интересов фактически взыскано около 2 млрд 785 млн драм или 7 млн ​​69 тыс. долларов США. В 2024 году по искам прокуроров были зарегистрированы права собственности Республики Армения или общины на 18 объектов недвижимости, кадастровая стоимость которых оценивается примерно в 2 млрд 785 млн 511 тыс. драм, что примерно равно рыночной стоимости.
В течение 2024 года общая стоимость имущества, возвращенного государству и общинам на основании прокурорских актов, составляет 107 миллионов 341 тысячу драм. Вступившими в законную силу судебными актами удовлетворено 43 иска на сумму 207 млн ​​драм.
В течение первого полугодия 2025 года восстановлены права собственности Республики Армения на 7 объектов недвижимости. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составила 3 ​​млрд 365 млн драм. В течение первого полугодия 2025 года восстановлены права собственности общин на 4 объекта недвижимости. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет 275 млн драм.
За первое полугодие 2025 года в пользу Республики Армения за счет удовлетворенных требований взыскано 218 млн драм. В этот же период на основании актов прокуратуры общинам были возвращены: здание детского сада в поселке Хаштарак, здание детского сада в общине Дилижан, стадион в общине Мартуни.
Также сообщается, что Военная прокуратура в рамках своих полномочий по защите государственных интересов взыскала 4 млрд 462 млн 706 тыс. драм, что эквивалентно 11 млн 310 тыс. долларов США.
С момента создания Единого счета восстановленных средств по решению Правительства с 5 декабря 2024 года по настоящее время, на счет поступило 17 млрд 167 млн ​​драм.