Սուրբ Աթոռում ՀՀ արտակարգ և լիազոր նախկին դեսպանի հետ հանցակցությամբ փողերի լվացում կատարած անձի վերաբերյալ ևս մեկ քրեական վարույթ դատախազը հանձնել է իրավասու դատարան
Դատախազը 2025 թվականի հունիսի 5-ին հաստատել է Սուրբ Աթոռում ՀՀ արտակարգ և լիազոր նախկին դեսպան Մ.Մ.-ի հետ հանցակցությամբ փողերի լվացում կատարած Ա.Ա.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերը հանձնել Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարան:
Գլխավոր դատախազության տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության հսկողության ներքո գտնվող՝ Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով կատարված ապացուցողական գործողությունների արդյունքում դատախազը 2024 թվականի օգոստոսի 6-ին հանրային քրեական հետապնդում էր հարուցել Ա.Ա.-ի նկատմամբ՝ առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում կատարելու համար:
Քրեական վարույթով հիմնավորվել ու հաստատվել է, որ Ա.Ա.-ն Սուրբ Աթոռում ՀՀ արտակարգ և լիազոր նախկին դեսպան Մ.Մ.-ի և նրա կողմից վստահված անձ Լ.Ա.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ կատարել է փողերի լվացում՝ ձեռք է բերել, օգտագործել, փաստացի տիրապետել և տնօրինել է հանցավոր ճանապարհով ստացված՝ առանձնապես խոշոր չափերի գույք:
Մասնավորապես՝ Մ.Մ.-ն, 2013 թվականի մարտի 9-ից մինչև 2018 թվականը զբաղեցնելով Սուրբ Աթոռում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպանի, 2014 թվականից մինչև 2018 թվականը՝ Մալթայի Մարտական Ինքնիշխան Ուխտում Հայաստանի դեսպանի, 2017-2018 թվականներին՝ Պորտուգալիայի Հանրապետությունում Հայաստանի դեսպանի պաշտոնը, 2013 թվականի ընթացքում օգտագործելով դեսպանի պաշտոնի հեղինակությունը, ՀՀ իշխանությունների հետ ունեցած կապերը, ինչպես անձամբ, այնպես էլ իր կողմից վստահված անձ Լ.Ա.-ի միջոցով բանակցություններ է վարել Ա.Ա.-ի հետ, Ա.Ա.-ի միջոցով՝ «Ն.Կ. Ռոսնեֆտ» ընկերության (այսուհետ՝ Ընկերություն) իրավասու անձանց հետ՝ Ընկերության՝ հայկական շուկա մուտքն առանց խոչընդոտների ապահովելու, ընկերության կողմից մատակարարվելիք նավթամթերքի իրացման ծավալներն ապահովելու և շուկայում գերիշխող դիրք զբաղեցնելու վերաբերյալ (մանրամասները՝ այստեղ):
Մ.Մ.-ն, շահադիտական նպատակներով օգտագործելով իր պաշտոններից բխող ազդեցությունը, ՀՀ նախագահի ընտանիքի անդամ լինելու գործոնն ու դրանով պայմանավորված ազդեցությունը, վերոնշյալ գործընթացն ապահովելու նպատակով, նույն անձանց հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերել՝ Ընկերության մուտքը հայկական շուկա ապահովելու դեպքում ձեռք բերել դրա 22% բաժնեմասը: Ստանալով համաձայնություն՝ Մ.Մ.-ն ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վ.Ս.-ի, ինչպես նաև ՀՀ նավթամթերքի շուկայում գործունեություն իրականացնող համապատասխան կազմակերպությունների միջոցով նպաստել է Հայաստանի Հանրապետությունում ընկերության հիմնադրմանը:
Ինչպես Ընկերության, այնպես էլ ՀՀ իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունքում՝ 2013 թվականի դեկտեմբերի 12-ին Հայաստանի Հանրապետությունում հիմնադրվել է «Ռոսնեֆտ Արմենիա» ՓԲ ընկերությունը: Այնուհետև, պայմանավորվածության շրջանակներում Լ.Ա.-ն Շոտլանդիայում հիմնադրել է «OIL TECHNO LP» ընկերությունը, որի 66% բաժնեմասը փաստացի պատկանել են Մ.Մ.-ին, իսկ 34%-ը՝ Ա.Ա.-ին:
«OIL TECHNO LP» ընկերությունը դարձել է Լյուքսեմբուրգում հաշվառված «Ռոսնեֆտ Տեխնո Էս Էյ» կազմակերպության («Ռոսնեֆտ Արմենիա» ՓԲ ընկերության 100 տոկոս բաժնետեր) 33% բաժնետերը, ինչի արդյունքում Մ.Մ.-ին փաստացի պատկանել է «Ռոսնեֆտ Տեխնո Էս Էյ» կազմակերպության՝ առանձնապես խոշոր չափերով՝ առնվազն 5 միլիոն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ 22% բաժնեմասը, իսկ Ա.Ա.-ին՝ 11% բաժնեմասը: Նշված գործընթացն ավարտին հասցնելուց հետո Մ.Մ.-ն ինչպես անձամբ, այնպես էլ իր կողմից վստահված անձ Լ.Ա.-ի միջոցով մասնակցել է ընկերության կառավարմանը:
2016 թվականի մարտի 11-ին «Ռոսնեֆտ Արմենիա» ՓԲ ընկերությունը բաշխել է շահաբաժին, որը հայկական կողմի համար կազմել է 4 միլիոն 455 հազար ԱՄՆ դոլար: Այդ կապակցությամբ Մ.Մ.-ն, Լ.Ա.-ի և Ա.Ա.-ի հետ նախապես ձեռք բերված հանցավոր համաձայնության շրջանակներում, 2016 թվականի մարտի 11-ին Լ.Ա.-ի միջոցով «Ռոսնեֆտ Արմենիա» ՓԲ ընկերությունից ստացել է 1 միլիարդ 419 միլիոն 883 հազար դրամին համարժեք 2 միլիոն 894 հազար ԱՄՆ դոլար շահաբաժին, իսկ Ա.Ա.-ն՝ 1 միլիոն 561 հազար ԱՄՆ դոլար շահաբաժին։
Այնուհետև, Լ.Ա.-ի և Ա.Ա.-ի միջև 2017 թվականի դեկտեմբերի 27-ին կնքվել է պայմանագիր, իսկ 2018 թվականի փետրվարի 2-ին՝ համաձայնագիր, որոնց հիման վրա 2 միլիարդ 411 միլիոն 550 հազար դրամին համարժեք 5 միլիոն ԱՄՆ դոլարով Ա.Ա.-ն ձեռք է բերել հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված՝ Լ.Ա.-ի անվամբ գրանցված, սակայն Մ.Մ.-ին փաստացի պատկանող՝ «OIL TECHNO LP» ընկերության 66 տոկոս բաժնեմասը՝ արդյունքում դառնալով «OIL TECHNO LP» կազմակերպության 100% բաժնետեր:
Մ.Մ.-ն, գիտակցելով նշված գործարքներից 2 միլիոն 894 հազար և 5 միլիոն ԱՄՆ դոլար գումարների՝ հանցավոր գործունեության արդյունքում ստացված լինելը, վերջնարդյունքում Լ.Ա.-ի միջոցով 2016 թվականի մարտի 11-ին, 2017 թվականի դեկտեմբերի 27-ին և 2018 թվականի փետրվարին մաս-մաս ստացել է նշված գումարները:
Ա.Ա.-ն, տիրապետելով արդեն իսկ հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված՝ «OIL TECHNO LP» կազմակերպության 100% բաժնեմասերը, գիտակցելով դրանց՝ հանցավոր ճանապարհով ստացված լինելու մասին, հանդիսանալով դրանց միջոցով հայկական շուկա մուտք գործած ընկերության արդեն 33% բաժնետեր, 2019 թվականի դեկտեմբերի 27-ին 7 միլիոն 224 հազար ԱՄՆ դոլարով «OIL TECHNO LP» կազմակերպության 100% բաժնեմասերը վաճառել է այլ կազմակերպության և 2020 թվականի հունվարի 31-ին ամբողջությամբ ստացել 3 միլիարդ 457 միլիոն 406 հազար դրամին համարժեք 7 միլիոն 224 հազար ԱՄՆ դոլար: Այնուհետև, նշված գումարը նախ փոխանցվել է «OIL TECHNO LP» կազմակերպության՝ բանկերից մեկում գործող հաշվին, որից 1 միլիոն ԱՄՆ դոլարը՝ «Օյլ Տեխնո» ՓԲ ընկերության հաշվին՝ այն ձևակերպելով որպես փոխառություն՝ վերջնարդյունքում օժանդակելով, որպեսզի Մ.Մ.-ն և Լ.Ա.-ն խուսափեն քրեական պատասխանատվությունից:
Այսպիսով, Ա.Ա.-ն, Մ.Մ.-ի և Լ.Ա.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ, կատարել է փողերի լվացում՝ փոխանցել է, ձեռք բերել, օգտագործել, փաստացի տիրապետել և տնօրինել է հանցավոր ճանապարհով ստացված՝ ընդհանուր 3 միլիարդ 457 միլիոն 406 հազար դրամին համարժեք 7 միլիոն 224 հազար ԱՄՆ դոլար արժողությամբ գույք:
Դատախազը 2025 թվականի հունիսի 5-ին հաստատել է Ա.Ա.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերը հանձնել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարան:

Прокурор передал в компетентный суд еще одно уголовное производство в отношении лица, совершившего отмывание денег в сговоре с бывшим Чрезвычайным и Полномочным Послом РА при Святом Престоле
5 июня 2025 года прокурор утвердил обвинительное заключение в отношении А.А., совершившего отмывание денег в сговоре с бывшим Чрезвычайным и Полномочным Послом РА при Святом Престоле М.М., и направил материалы производства в Уголовный суд первой инстанции общей юрисдикции города Еревана.
В результате доказательственных дейтсвий, произведенных по уголовному производству, расследуемому в Следственном комитете, находящемуся под надзором Управления по делам о преступлениях против экономической деятельности Генеральной прокуратуры, прокурор 06 августа 2024 года возбудил публичное уголовное преследование в отношении А.А. за отмывание денежных средств в особо крупном размере.
Уголовным производством обосновано и подтверждено, что А.А. с предварительного согласия с бывшим Чрезвычайным и Полномочным Послом РА при Святом Престоле М.М. и его доверенным лицом Л.А. совершил отмывание денежных средств, приобрел, использовал, фактически владел и распоряжался имуществом, полученным преступным путем, в особо крупных размерах.
В частности, М.М., занимавший с 9 марта 2013 года по 2018 года должность Чрезвычайного и Полномочного Посла Армении при Святом Престоле, с 2014 года по 2018 года – Посла Армении в Суверенном Военном Мальтийском Ордене, а с 2017  года по 2018 года – Посла Армении в Португальской Республике, в течение 2013 года, используя полномочия посольской должности и свои связи с властями Армении, как лично, так и через своего доверенного лица Л.А. вел переговоры с А.А., через А.А. с уполномоченными лицами компании «Н.К. «Роснефть» (далее – Компания) по вопросам обеспечения беспрепятственного выхода Компании на рынок Армении, обеспечения объемов реализации поставляемых Компанией нефтепродуктов и занятия доминирующего положения на рынке (подробнее здесь).
М.М., используя свое должностное влияние, фактор принадлежности к семье Президента РА и обусловленное этим влияние в корыстных целях, в целях обеспечения вышеуказанного процесса достиг соглашения с теми же лицами о приобретении 22% акций Компании в случае обеспечения ее выхода на армянский рынок. Получив согласие, М.М. через руководителя Аппарата Президента РА В.С., а также соответствующие организации, действующие на рынке нефтепродуктов РА, содействовал созданию компании в Республике Армения.
В результате достигнутых договоренностей с Компанией и властями Армении 12 декабря 2013 года в Республике Армения было создано ЗАО «Роснефть Армения». Затем в рамках соглашения Л.А. основал в Шотландии компанию «OIL TECHNO LP», 66% акций которой фактически принадлежали М.М., а 34% — А.А.
Компания «OIL TECHNO LP» стала 33% акционером компании «Роснефть Техно Эс Эй» (100% акционер ЗАО «Роснефть Армения»), зарегистрированной в Люксембурге, в результате чего М.М. фактически владел организацией «Роснефть Техно Эс Эй» в особо крупном размере - 22% акций стоимостью не менее 5 млн долларов США, а А.А. - 11% акций. После завершения вышеуказанных действий М.М. принимал участие в управлении компанией как лично, так и через своего доверенного лица Л.А.
11 марта 2016 года ЗАО «Роснефть Армения» распределило дивиденды, которые составили для армянской стороны 4 миллиона 455 тысяч долларов США. В связи с этим  М.М., в рамках ранее достигнутого с Л.А. и А.А. преступного соглашения, 11 марта 2016 года через Л.А. получил от ЗАО «Роснефть Армения» дивиденды в размере 2 млн 894 тыс. долларов США, что эквивалентно 1 млрд 419 млн 883 тыс. драм, а А.А. получил дивиденды в размере 1 млн. 561 тыс. долларов США.
Затем 27 декабря 2017 года между Л.А. и А.А. был подписан договор, а 2 февраля 2018 года было подписано соглашение, на основании которого А.А. приобрел 66% акций компании «OIL TECHNO LP», которая была приобретена преступным путем за 2 млрд 411 млн 550 тыс. драм, эквивалентных 5 млн долларов США, и зарегистрирована на имя Л.А., но фактически принадлежавшая М.М., в результате чего стал 100% акционером организации «OIL TECHNO LP».
М.М., понимая, что суммы 2 млн 894 тыс. и 5 млн долларов США по вышеуказанным транзакциям были получены в результате преступной деятельности, в конечном итоге получал вышеуказанные суммы по частям через Л.А. 11 марта 2016 г., 27 декабря 2017 г. и в феврале 2018 г.
А.А., владея 100% акций организации «OIL TECHNO LP», которые уже были приобретены преступным путем, понимая, что они получены преступным путем, и уже являясь 33% акционером компании, вышедшей посредством них на армянский рынок, 27 декабря 2019 года продал 100% акций организации «OIL TECHNO LP» другой организации за 7 млн 224 тыс. долларов США и 31 января 2020 года получил в полном объеме 3 млрд 457 млн 406 тыс. драм, что эквивалентно 7 млн 224 тыс. долларов США. Затем указанная сумма сначала была переведена на счет организации «OIL TECHNO LP», действующего в одном из банков, из которых 1 млн долларов США был переведен на счет ЗАО «Ойл Техно», оформив как заем, что в конечном итоге помогло М.М. и Л.А. избежать уголовной ответственности.
Таким образом, А.А., с предварительного сговора М.М. и Л.А., совершил отмывание денежных средств - переводил, использовал, фактически владел и распоряжался имуществом, полученным преступным путем, на общую сумму 3 млрд 457 млн 406 тыс. драм, что эквивалентно 7 млн 224 тыс. долларов США.
5 июня 2025 года прокурор утвердил обвинительное заключение в отношении А.А. и передал материалы производства в Уголовный суд общей юрисдикции города Еревана.