300.000 ժամկետանց ձվի խմբաքանակը ոչնչացված լինելու մասին կեղծ ակտ կազմած և դրա դիմաց կաշառք ստացած նախկին պաշտոնատար անձը դատապարտվել է ազատազրկման
Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի Արմավիրի մարզային կենտրոնի նախկին պետ Ալեքսան Մկրտչյանը, ով կազմակերպել է սննդային ձվի արտադրությամբ զբաղվող «Մյաս» ՍՊ ընկերության՝ պիտանելիության ժամկետն անցնելու պատճառով Հայաստան վերադարձված մեկ բեռնատար՝ շուրջ 300.000 ձուն սահմանված կարգի խախտմամբ ոչնչացնելու գործընթացը՝ դրա դիմաց ստանալով 250 հազար դրամ կաշառք, դատապարտվել է ազատազրկման՝ 4 տարի 6 ամիս ժամկետով, տուգանքի՝ 1 միլիոն 830 հազար դրամի չափով և 3 տարի ժամկետով զրկվել է հանրային ծառայության պաշտոններ զբաղեցնելու իրավունքից:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված և մեղադրական եզրակացությամբ իրավասու դատարան հանձնված քրեական գործով պարզվել էր, որ ՍԱՏՄ նույն Կենտրոնի գլխավոր մասնագետ-տեսուչ Գուրգեն Պետրոսյանն իր ստորագրությամբ հաստատել է կեղծ տեղեկություններ պարունակող՝ վտանգավոր արտադրանքի ոչնչացման վերաբերյալ կազմված ակտ, որի համաձայն, իբր ոչնչացվել է պիտանելիության ժամկետն անցած շուրջ 300.000 ձու, իսկ «Մյաս» ՍՊ ընկերության տնօրեն Ռուդիկ Հովհաննիսյանն օժանդակել է այդ ակտի կազմմանը: Գուրգեն Պետրոսյանը կեղծ ակտը փոխանցել է նույն Կենտրոնի պետ Ալեքսան Մկրտչյանին՝ տեղեկացնելով, որ ոչնչացման ենթակա ձվի ամբողջ խմբաքանակը փաստացի չի ոչնչացվել:
Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2025 թվականի մարտի 6-ի դատավճռով՝ Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի Արմավիրի մարզային կենտրոնի պետ Ալեքսան Մկրտչյանը մեղավոր է ճանաչվել և դատապարտվել ազատազրկման՝ 4 տարի 6 ամիս ժամկետով, տուգանքի՝ 1 միլիոն 830 հազար դրամի չափով և 3 տարի ժամկետով զրկվել է հանրային ծառայության պաշտոններ զբաղեցնելու իրավունքից: Նույն Կենտրոնի գլխավոր մասնագետ-տեսուչ Գուրգեն Պետրոսյանը մեղավոր է ճանաչվել և դատապարտվել տուգանքի՝ 1 միլիոն 174 հազար դրամի չափով, «Մյաս» ՍՊ ընկերության տնօրեն Ռուդիկ Հովհաննիսյանը մեղավոր է ճանաչվել և դատապարտվել ազատազրկման՝ 2 տարի ժամկետով, որը պայմանականորեն չի կիրառվել և տուգանքի՝ 750 հազար դրամի չափով:

Бывший чиновник, подготовивший ложный отчет об уничтожении партии из 300 000 просроченных яиц и получивший за это взятку, приговорен к тюремному заключению
Бывший руководитель Армавирского областного центра Инспекционного органа продовольственной безопасности Алексан Мкртчян, организовавший процесс уничтожения одного грузовика с около 300 000 яиц, возвращенных в Армению компанией ООО «Мяс», производящей пищевые яйца, с нарушением установленного порядка, получив взамен взятку в размере 250 тысяч драм, приговорен к 4 годам и 6 месяцам лишения свободы, штрафу в размере 1 миллиона 830 тысяч драмов и лишению права занимать должности на государственной службе сроком на 3 года.
В уголовном деле, рассмотренном Антикоррупционным комитетом и направленном в компетентный суд с обвинительным заключением, установлено, что главный специалист-инспектор того же Центра Государственной антикоррупционной комиссии Гурген Петросян своей подписью утвердил акт об уничтожении опасной продукции, содержащей ложные сведения, согласно которым якобы было уничтожено около 300 тысяч яиц с истекшим сроком годности, а директор ООО «Мяс» Рудик Оганнисян оказал содействие в составлении данного акта. Гурген Петросян переслал подложный акт руководителю того же Центра Алексану Мкртчяну, сообщив ему, что вся партия яиц, подлежащая уничтожению, фактически не была уничтожена.
Приговором Антикоррупционного суда от 6 марта 2025 года начальник Армавирского областного центра Инспекционного органа продовольственной безопасности Алексан Мкртчян признан виновным и приговорен к 4 годам и 6 месяцам лишения свободы, штрафу в размере 1 миллиона 830 тысяч драмов и лишению права занимать должности на государственной службе сроком на 3 года. Главный специалист-инспектор того же Центра Гурген Петросян признан виновным и приговорен к штрафу в размере 1 млн 174 тыс. драмов, директор ООО «Мяс» Рудик Оганнисян признан виновным и приговорен к 2 годам лишения свободы, которое условно не применено, и штрафу в размере 750 тыс. драмов.