300.000 ժամկետանց ձվի խմբաքանակը ոչնչացված լինելու մասին կեղծ ակտ կազմած և դրա դիմաց կաշառք ստացած նախկին պաշտոնատար անձը դատապարտվել է ազատազրկման
Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի Արմավիրի մարզային կենտրոնի նախկին պետ Ալեքսան Մկրտչյանը, ով կազմակերպել է սննդային ձվի արտադրությամբ զբաղվող «Մյաս» ՍՊ ընկերության՝ պիտանելիության ժամկետն անցնելու պատճառով Հայաստան վերադարձված մեկ բեռնատար՝ շուրջ 300.000 ձուն սահմանված կարգի խախտմամբ ոչնչացնելու գործընթացը՝ դրա դիմաց ստանալով 250 հազար դրամ կաշառք, դատապարտվել է ազատազրկման՝ 4 տարի 6 ամիս ժամկետով, տուգանքի՝ 1 միլիոն 830 հազար դրամի չափով և 3 տարի ժամկետով զրկվել է հանրային ծառայության պաշտոններ զբաղեցնելու իրավունքից:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված և մեղադրական եզրակացությամբ իրավասու դատարան հանձնված քրեական գործով պարզվել էր, որ ՍԱՏՄ նույն Կենտրոնի գլխավոր մասնագետ-տեսուչ Գուրգեն Պետրոսյանն իր ստորագրությամբ հաստատել է կեղծ տեղեկություններ պարունակող՝ վտանգավոր արտադրանքի ոչնչացման վերաբերյալ կազմված ակտ, որի համաձայն, իբր ոչնչացվել է պիտանելիության ժամկետն անցած շուրջ 300.000 ձու, իսկ «Մյաս» ՍՊ ընկերության տնօրեն Ռուդիկ Հովհաննիսյանն օժանդակել է այդ ակտի կազմմանը: Գուրգեն Պետրոսյանը կեղծ ակտը փոխանցել է նույն Կենտրոնի պետ Ալեքսան Մկրտչյանին՝ տեղեկացնելով, որ ոչնչացման ենթակա ձվի ամբողջ խմբաքանակը փաստացի չի ոչնչացվել:
Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2025 թվականի մարտի 6-ի դատավճռով՝ Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի Արմավիրի մարզային կենտրոնի պետ Ալեքսան Մկրտչյանը մեղավոր է ճանաչվել և դատապարտվել ազատազրկման՝ 4 տարի 6 ամիս ժամկետով, տուգանքի՝ 1 միլիոն 830 հազար դրամի չափով և 3 տարի ժամկետով զրկվել է հանրային ծառայության պաշտոններ զբաղեցնելու իրավունքից: Նույն Կենտրոնի գլխավոր մասնագետ-տեսուչ Գուրգեն Պետրոսյանը մեղավոր է ճանաչվել և դատապարտվել տուգանքի՝ 1 միլիոն 174 հազար դրամի չափով, «Մյաս» ՍՊ ընկերության տնօրեն Ռուդիկ Հովհաննիսյանը մեղավոր է ճանաչվել և դատապարտվել ազատազրկման՝ 2 տարի ժամկետով, որը պայմանականորեն չի կիրառվել և տուգանքի՝ 750 հազար դրամի չափով:

Former official has been sentenced to imprisonment for providing a false report on the destruction of a batch of 300,000 expired eggs and receiving a bribe in return
Alexan Mkrtchyan, the former head of the Food Safety Inspection Body of Armavir regional center organized the process of destroying one truck of about 300,000 eggs returned to Armenia due to the expiration date of the food production company "Myas" LLC, in violation of the established procedure, receiving a bribe of AMD 250 thousand in return, has been sentenced to imprisonment for a term of 4 years and 6 months, a fine of AMD 1 million 830 thousand and was deprived of the right to hold public service positions for a period of 3 years.
In the criminal case examined by the Anti-Corruption Committee and submitted to the competent court with an indictment, it was revealed that Gurgen Petrosyan, the chief specialist-inspector of the same Center of the Food Safety Inspection Body, signed an act on the destruction of dangerous products containing false information, according to which about 300,000 eggs with expired expiration dates were allegedly destroyed, and Rudik Hovhannisyan, the Director of “Myas” LLC, assisted in the preparation of that act. Gurgen Petrosyan transferred the false act to the Head of the same Center, Aleksan Mkrtchyan, informing him that the entire batch of eggs subject to destruction was not actually destroyed.
By the verdict of the Anti-Corruption Court of March 6, 2025, the head of the Armavir Regional Center of the Food Safety Inspection Body, Aleksan Mkrtchyan, was found guilty and sentenced to imprisonment for a term of 4 years and 6 months, a fine of AMD 1 million 830 thousand, and was deprived of the right to hold public service positions for a term of 3 years. Gurgen Petrosyan, the Chief Specialist - Inspector of the same Center, was found guilty and sentenced to a fine of AMD 1 million 174 thousand. Rudik Hovhannisyan, the director of "Myas" LLC, was found guilty and sentenced to 2 years imprisonment, which was not applied conditionally, the fine of AMD 750 thousand was applied.