Սիսիան համայնքի նախկին ղեկավար, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Սարգսյանը դատավճռով մեղավոր է ճանաչվել պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու մեջ
Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2025 թվականի մայիսի 26-ի դատավճռով՝ Սիսիան համայնքի նախկին ղեկավար, ՀՀ Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Սարգսյանը մեղավոր է ճանաչվել պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու մեջ (18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մաս, 314-րդ հոդվածի 1-ին մաս):
Արթուր Սարգսյանի հետ հանցակցությամբ նույնաբնույթ արարքներ կատարած 6 անձինք (այդ թվում՝ պաշտոնատար) Դատարանի վճռով ևս մեղավոր են ճանաչվել:
Արթուր Սարգսյանին մեղադրանք էր ներկայացվել Սիսիանի համայնքապետարանի միջոցներով համայնքի կարիքների համար իրականացված գնման գործընթացքում այլ անձանց հետ հանցակցությամբ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու համար, որի արդյունքում Սիսիան համայնքին պատճառվել էր 3 միլիոն 631 հազար դրամի գույքային վնաս:
Վաղեմության ժամկետներն անցնելու հիմքով Արթուր Լավրենտի Սարգսյանն ազատվել է քրեական պատասխանատվությունից:

Бывший глава общины Сисиана, депутат фракции «Армения» НС Саргсян Артур признан виновным в злоупотреблении должностными полномочиями и служебном подлоге
Приговором Антикоррупционного суда от 26 мая 2025 года бывший глава общины Сисиан, депутат фракции «Армения» НС РА Артур Саргсян признан виновным в злоупотреблении должностными полномочиями и служебном подлоге (часть 1 статьи 308, часть 1 статьи 314 Уголовного кодекса, принятого 18.04.2003 г.).
По приговору суда виновными признаны также шесть человек (в том числе должностные лица), совершивших аналогичные деяния в сговоре с Артуром Саргсяном.
Артуру Саргсяну предъявлено обвинение в злоупотреблении должностными полномочиями и совершении мошенничества в сговоре с другими лицами при осуществлении закупок для нужд общины за счет средств муниципалитета Сисиана, в результате чего общине Сисиана был причинен имущественный ущерб в размере 3 млн 631 тыс. драм.
Артур Лаврентович Саргсян был освобожден от уголовной ответственности в связи с истечением срока давности.