Գլխավոր դատախազությունը պահանջում է ՊԵԿ նախկին պաշտոնյա Հայկազ Մկրտչյանից բռնագանձել անշարժ գույքեր, դրամական միջոցներ
ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի համալիր հարկային ստուգումների վարչության պետի նախկին տեղակալ Հայկազ Յուրիկի Մկրտչյանից և վերջինիս փոխկապակցված անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել՝
- Երևան քաղաքում գտնվող 2 անշարժ գույք.
- 1 շարժական գույք.
- 1 իրավաբանական անձում մասնակցության իրավունք.
- 1 գնման իրավունք.
- 38 միլիոն 118 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի եկամուտների և միջոցների մնացորդ.
- 5 միլիոն 255 հազար դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, 2004-2023 թվականների ընթացքում փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռք բերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել՝ հիմք ընդունելով «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» ՀՀ օրենքի 20-րդ հոդվածի 4-րդ մասի իրավակարգավորումը:

Генпрокуратура требует конфисковать объекты недвижимости и денежные средства у бывшего чиновника Комитета госдоходов Айказа Мкртчяна
28 марта 2025 года Антикоррупционный суд принял к рассмотрению очередной иск Генеральной прокуратуры о конфискации имущества незаконного происхождения.
Управление по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры РА обратилось в суд с иском о конфискации у бывшего чиновника Комитета госдоходов Айказа Мкртчяна и аффилированных лиц в пользу Республики Армения:
- 2 объекта недвижимости, расположенные в городе Ереване;
- 1 право участия в юридическом лице;
- 1 право на покупку;
- 38 млн 118 тыс. драмов – как остаток незаконных доходов и средств;
- 5 млн 255 тыс. драмов, происхождение которых не подтверждено законными доходами лица, имеют незаконное происхождение, были переданы добросовестному приобретателю или невозможно идентифицировать в период с 2004 по 2023 гг. и не подлежат конфискации на основании части 4 статьи 20 Закона Республики Армения «О конфискации имущества незаконного происхождения».