Գլխավոր դատախազությունը պահանջում է ՊԵԿ նախկին պաշտոնյա Հայկազ Մկրտչյանից բռնագանձել անշարժ գույքեր, դրամական միջոցներ
ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի համալիր հարկային ստուգումների վարչության պետի նախկին տեղակալ Հայկազ Յուրիկի Մկրտչյանից և վերջինիս փոխկապակցված անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել՝
- Երևան քաղաքում գտնվող 2 անշարժ գույք.
- 1 շարժական գույք.
- 1 իրավաբանական անձում մասնակցության իրավունք.
- 1 գնման իրավունք.
- 38 միլիոն 118 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի եկամուտների և միջոցների մնացորդ.
- 5 միլիոն 255 հազար դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, 2004-2023 թվականների ընթացքում փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռք բերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել՝ հիմք ընդունելով «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» ՀՀ օրենքի 20-րդ հոդվածի 4-րդ մասի իրավակարգավորումը:

The Prosecutor General’s Office required to confiscate immovable properties and funds from Haykaz Mkrtchyan, former SRC official
The Department of Confiscation of Property of Illicit Origin of the Prosecutor General’s Office submitted a claim to the court with the requirement to confiscate from Haykaz Mkrtchyan (father’s name: Yurik), former Deputy Head of the Comprehensive Tax Audit Department of the State Revenue Committee of the Republic of Armenia and related persons in favor of the Republic of Armenia:
• 2 immovable properties in the city of Yerevan;
• Shares in 1 legal person;
• 1 right to purchase;
• AMD 38 million 118 thousand as a remainder of illegal income and funds;
• AMD 5 million 255 thousand which is not substantiated by the lawful income of the person, has an illicit origin, was transferred to bona fide purchaser during 2004-2023 or could not be identified or confiscated based on legal regulation of part 4 of article 20 of the RA Law “On the Confiscation of Property of Illicit Origin”.