Կադրային փոփոխություններ` Գլխավոր դատախազի հրամաններով
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի՝ 2025 թվականի մարտ, ապրիլ և մայիս ամիսների հրամաններով՝ Դատախազությունում տեղի են ունեցել կադրային մի շարք փոփոխություններ:
- Գլխավոր դատախազության սահմանադրական կարգի հիմունքների, պետության և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության պետ Արմեն Փանոսյանը փոխադրվել է Գլխավոր դատախազության ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության պետի պաշտոնին:
- Մովսես Անտոնյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության պետի տեղակալի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչության ավագ դատախազի պաշտոնից:
- Գլխավոր դատախազության սահմանադրական կարգի հիմունքների, պետության և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության դատախազ Արթուր Դանիելյանը փոխադրվել է Գլխավոր դատախազության ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության դատախազի պաշտոնին:
- Գլխավոր դատախազության բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության պետի տեղակալ Գագիկ Մարգարյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
- Գլխավոր դատախազին առընթեր հատուկ հանձնարարություններով վարչության ավագ դատախազ Խորեն Մեջլումյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
- Գլխավոր դատախազության բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության դատախազ Կարեն Այվազյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
- Հայկուհի Ղարիբյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության պետական իշխանության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնից:
- Արգամ Դալլաքյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Երևան քաղաքի Կետրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնից:
- Տիգրան Պողոսյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի դատախազի տեղակալի պաշտոնին՝ ազատվելով Երևան քաղաքի Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների դատախազի տեղակալի պաշտոնից:
- Գլխավոր դատախազության ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության ավագ դատախազ Հայկ Մանասյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազի տեղակալի պաշտոնին:
- Արմեն Միքայելյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Գեղարքունիքի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնից:
- Վերժինե Առաքելյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն դատախազության դատախազի պաշտոնից:
- Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության դատախազ Ռոլանդ Գրիգորյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին:
- Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության դատախազ Դիանա Կյուրեղյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին:
- Ռոբերտ Մկրտչյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին:
- Էդգար Թովմասյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին:
- Լոռու մարզի դատախազության դատախազ Վարազդատ Պետրոսյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին:
- Վահե Մովսիսյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին:
- Երևան քաղաքի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի դատախազության դատախազ Անահիտ Ոսկանյանը փոխադրվել է Երևանի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազի պաշտոնին:
- Կարո Շիրվանյանը նշանակվել է Շիրակի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազի պաշտոնին:
- Շիրակի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազ Արտուշ Կարապետյանը փոխադրվել է Լոռու մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին:

Кадровые изменения по приказам Генерального прокурора
По приказам Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян за март, апрель и май 2025 года в Прокуратуре произошли кадровые изменения.
Начальник Управления по преступлениям против основ конституционного строя, государства и общественной безопасности Генеральной прокуратуры Армен Паносян переведен на должность начальника Управления по надзору за законностью досудебного производства в Антикоррупционном комитете Республики Армения Генеральной прокуратуры Республики Армения.
Мовсес Антонян назначен заместителем начальника Управления по надзору за законностью досудебного производства в Антикоррупционном комитете Республики Армения Генеральной прокуратуры Республики Армения, освободившись от должности старшего прокурора того же управления.
Прокурор Управления по преступлениям против основ конституционного строя, государства и общественной безопасности Генеральной прокуратуры Артур Даниелян переведен на должность прокурора Управления по надзору за законностью досудебного производства в Антикоррупционном комитете Республики Армения Генеральной прокуратуры Республики Армения.
Заместитель начальника Управления по преступлениям против здоровья населения Генеральной прокуратуры Гагик Маргарян освобождён от занимаемой должности.
Старший прокурор Управления по особым поручениям при Генеральном прокуроре Хорен Меджлумян освобождён от занимаемой должности.
Прокурор Управления по преступлениям против здоровья населения Генеральной прокуратуры Карен Айвазян освобождён от занимаемой должности.
Айкуи Гарибян назначена прокурором Управления по преступлениям против государственной власти Генеральной прокуратуры, освобождившая от должности старшего прокурора Прокуратуры административных районов Кентрон и Норк-Мараш города Еревана.
Аргам Даллакан назначен на должность прокурора Управления по преступлениям экономической направленности Генеральной прокуратуры, освободивший от должности старшего прокурора прокуратуры административных районов Кентрон и Норк-Мараш города Еревана.
Тигран Погосян назначен на должность заместителя прокурора города Еревана, освободившись от должности заместителя прокурора административных районов Аджапняк и Давташен города Еревана.
Старший прокурор Управления по надзору за законностью досудебного производства в Антикоррупционном комитете Республики Армения Генеральной прокуратуры Республики Армения Айк Манасьян переведен на должность заместителя прокурора административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун города Еревана.
Армен Микаелян назначен на должность старшего прокурора Прокуратуры города Еревана, освободившись от должности прокурора Прокуратуры Гегаркуникской области.
Вержине Аракелян назначена на должность старшего прокурора старшего прокурора Прокуратуры города Еревана, освобождившая от должности прокурора той же Прокуратуры.
Прокурор Прокуратуры административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун города Еревана Роланд Григорян переведен на должность прокурора Прокуратуры административного района Малатия-Себастия города Еревана.
Прокурор Прокуратуры административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун города Еревана Диана Кюрегян переведена на должность прокурора Прокуратуры административного района Малатия-Себастия города Еревана.
Роберт Мкртчян назначен прокурором Прокуратуры административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун города Еревана.
Эдгар Товмасян назначен прокурором прокуратуры административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун города Еревана.
Прокурор Прокуратуры Лорийской области Вараздат Петросян переведен на должность прокурора Прокуратуры административных районов Кентрон и Норк-Мараш города Еревана.
Ваге Мовсисян назначен прокурором Прокуратуры административных районов Кентрон и Норк-Мараш города Еревана.
Прокурор Прокуратуры административного района Малатия-Себастия города Еревана Анаит Восканян переведена на должность прокурора Военной прокуратуры Ереванского гарнизона.
Каро Ширванян назначен на должность прокурора Военной прокуратуры Ширакского гарнизона.
Прокурор Военной прокуратуры Ширакского гарнизона Артуш Карапетян переведен на должность прокурора Прокуратуры Лорийской области.