Կադրային փոփոխություններ` Գլխավոր դատախազի հրամաններով
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի՝ 2025 թվականի մարտ, ապրիլ և մայիս ամիսների հրամաններով՝ Դատախազությունում տեղի են ունեցել կադրային մի շարք փոփոխություններ:
- Գլխավոր դատախազության սահմանադրական կարգի հիմունքների, պետության և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության պետ Արմեն Փանոսյանը փոխադրվել է Գլխավոր դատախազության ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության պետի պաշտոնին:
- Մովսես Անտոնյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության պետի տեղակալի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչության ավագ դատախազի պաշտոնից:
- Գլխավոր դատախազության սահմանադրական կարգի հիմունքների, պետության և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության դատախազ Արթուր Դանիելյանը փոխադրվել է Գլխավոր դատախազության ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության դատախազի պաշտոնին:
- Գլխավոր դատախազության բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության պետի տեղակալ Գագիկ Մարգարյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
- Գլխավոր դատախազին առընթեր հատուկ հանձնարարություններով վարչության ավագ դատախազ Խորեն Մեջլումյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
- Գլխավոր դատախազության բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության դատախազ Կարեն Այվազյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
- Հայկուհի Ղարիբյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության պետական իշխանության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնից:
- Արգամ Դալլաքյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Երևան քաղաքի Կետրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնից:
- Տիգրան Պողոսյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի դատախազի տեղակալի պաշտոնին՝ ազատվելով Երևան քաղաքի Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների դատախազի տեղակալի պաշտոնից:
- Գլխավոր դատախազության ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության ավագ դատախազ Հայկ Մանասյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազի տեղակալի պաշտոնին:
- Արմեն Միքայելյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Գեղարքունիքի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնից:
- Վերժինե Առաքելյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն դատախազության դատախազի պաշտոնից:
- Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության դատախազ Ռոլանդ Գրիգորյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին:
- Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության դատախազ Դիանա Կյուրեղյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին:
- Ռոբերտ Մկրտչյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին:
- Էդգար Թովմասյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին:
- Լոռու մարզի դատախազության դատախազ Վարազդատ Պետրոսյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին:
- Վահե Մովսիսյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին:
- Երևան քաղաքի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի դատախազության դատախազ Անահիտ Ոսկանյանը փոխադրվել է Երևանի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազի պաշտոնին:
- Կարո Շիրվանյանը նշանակվել է Շիրակի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազի պաշտոնին:
- Շիրակի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազ Արտուշ Կարապետյանը փոխադրվել է Լոռու մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին:

Staff reforms took place in the Prosecutor's office based on the orders of Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia, issued during March, April and May of 2025.
- Armen Panosyan, Head of Department for Cases of Crimes Against the Fundamentals of the Constitutional Order, the State and Public Security of the Prosecutor General’s Office was transferred to the position of the Head of the Department of Supervision over Legality of Pre-trial Proceedings in the RA Anti-Corruption Committee of the Prosecutor General’s Office.
- Movses Antonyan was dismissed from the poristion of the Senior Prosecutor of the Department of Supervision over Legality of Pre-trial Proceedings in the RA Anti-Corruption Committee of the Prosecutor General’s Office and appointed to the position of the Deputy Head of the same Department.
- Artur Danielyan, Prosecutor of the Department for Cases of Crimes Against the Fundamentals of the Constitutional Order, the State and Public Security of the Prosecutor General’s Office was transferred to the position of the Prosecutor of the Department of Supervision over Legality of Pre-trial Proceedings in the RA Anti-Corruption Committee of the Prosecutor General’s Office.
- Gagik Margaryan, Deputy Head of the Department of Crimes against Public Health of the Prosecutor General’s Office was dismissed from the position held.
- Khoren Mejlumyan, Senior Prosecutor of the Department for Special Assignments adjacent to the RA Prosecutor General was dismissed from the position held.
- Karen Ayvazyan, Prosecutor of the Department of Crimes against Public Health of the Prosecutor General’s Office was dismissed from the position held.
- Haykuhi Gharibyan was dismissed from the position of the Senior Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Kentron and Nork-Marash Administrative Districts and appointed to the position of the Prosecutor of the Department of Cases of Crimes against State Power of the Prosecutor General’s Office.
- Argam Dallakyan, was dismissed from the position of the Senior Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Kentron and Nork-Marash Administrative Districts and appointed to the position of the Prosecutor of the Department for Combatting Economic Crimes of the Prosecutor General’s Office.
- Tigran Poghosyan was dismissed from the position of the Deputy Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Ajapnyak and Davtashen Administrative Districts and appointed to the position of the Deputy Prosecutor of Yerevan city.
- Hayk Manasyan, Senior Prosecutor of the Department of Supervision over Legality of Pre-trial Proceedings in the RA Anti-Corruption Committee of the Prosecutor General’s Office was transferred to the position of the Deputy Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Arabkir and Kanaker-Zeytun Administrative Districts of the city of Yerevan.
- Armen Mikayelyan was dismissed from the position of the Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Gegharkunik region and appointed to the position of the Senior Prosecutor of the Prosecutor’s office of Yerevan city.
- Verzhine Arakelyan was dismissed from the position of the Prosecutor of the Prosecutor’s office of Yerevan city and appointed to the position of the Senior Prosecutor of the Prosecutor’s office of Yerevan city.
- Roland Grigoryan Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Arabkir and Kanaker-Zeytun Administrative Districts of the city of Yerevan was transferred to the position of the Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Malatia-Sebastia Administrative District of the city of Yerevan.
- Diana Kyureghyan, Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Arabkir and Kanaker-Zeytun Administrative Districts of the city of Yerevan was transferred to the position of the Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Malatia-Sebastia Administrative District of the city of Yerevan.
- Robert Mkrtchyan was appointed to the position of the Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Arabkir and Kanaker-Zeytun Administrative Districts of the city of Yerevan.
- Edgar Tovmasyan was appointed to the position of the Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Arabkir and Kanaker-Zeytun Administrative Districts of the city of Yerevan.
- Varazdat Petrosyan, Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Lori region was transferred to the position of the Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Kentron and Nork-Marash Administrative Districts of the city of Yerevan.
- Vahe Movsisyan was appointed to the position of the Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Kentron and Nork-Marash Administrative Districts.
- Anahit Voskanyan, Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Malatia-Sebastia Administrative District of the city of Yerevan was transferred to the position of the Prosecutor of Yerevan Garrison Military Prosecutor’s Office.
- Karo Shirvanyan was appointed to the position of the Prosecutor of Shirak Garrison Military Prosecutor’s Office
- Artush Karapetyan, Prosecutor of Shirak Garrison Military Prosecutor’s Office was transferred to the position of the Prosecutor of Lori Garrison Military Prosecutor’s Office.