Դատախազն իրավասու դատարան է հանձնել անչափահասներին առևանգելու փորձ կատարած անձի վերաբերյալ քրեական վարույթը
Դատախազը 2025 թվականի մայիսի 15-ին Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան է հանձնել անչափահասներին առևանգելու փորձ կատարած անձի վերաբերյալ հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ քրեական վարույթը:
Հիշեցնենք, որ 2024 թվականի սեպտեմբերի 26-ին Ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության Մալաթիայի բաժնի քրեական հետախուզության բաժանմունքում օպերատիվ տվյալներ էին ստացվել այն մասին, որ 2024 թվականի սեպտեմբերի 25-ին՝ ժամը 16։00-ից մինչև 17։00-ն ընկած ժամանակահատվածում, Ա.Ք.-ն ավտոմեքենայով Երևան քաղաքում փորձել է առևանգել երկու անչափահասի:
Նույն օրը Ա.Ք.-ն  ձերբակալվել և տեղափոխվել էր ոստիկանության Մալաթիայի բաժին, նախաձեռնվել էր քրեական վարույթ:
Դատախազը 2024 թվականի սեպտեմբերի 28-ին Ա.Ք.-ի նկատմամբ հարուցել էր հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 44-191-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով  (անչափահասին առևանգելը) (երկու դրվագ):
2025 թվականի մայիսի 15-ին քրեական վարույթը, հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, հանձնվել է իրավասու դատարան:

Прокурор представил в компетентный суд уголовное дело в отношении лица, обвиняемого в попытке похищения двух несовершеннолетних
15 мая 2025 года прокурор представил в суд первой инстанции общей юрисдикции города Еревана материалы уголовного дела и подписанное обвинительное заключение в отношении лица, обвиняемого в попытке похищения двух несовершеннолетних.
Напомним, что 26 сентября 2024 года в Отдел криминальной разведки Малатийского отделения полиции Министерства внутренних дел поступили оперативные данные о том, что 25 сентября 2024 года примерно с 16:00 до 17:00 в городе Ереване гражданин А.К. попытался похитить двух несовершеннолетних с использованием автомобиля.
В тот же день А.К. был задержан и доставлен в Малатийское отделение полиции, было возбуждено уголовное дело.
28 сентября 2024 года прокурором было возбуждено публичное уголовное преследование в отношении А.К. по пункту 3 части 2 статьи 44-191 Уголовного кодекса Республики Армения (похищение несовершеннолетнего) (два эпизода).
15 мая 2025 года материалы уголовного дела и подписанное обвинительное заключение были направлены в компетентный суд.
Примечание: Лицо, обвиняемое в совершении преступления, считается невиновным, пока его вина не будет доказана в порядке, предусмотренном Уголовно-процессуальным кодексом Республики Армения, вступившим в законную силу приговором суда.