Համալսարանական կրթությունը պետք է ծառայի անհատի աշխարհայացքի ընդլայնմանն ու վերլուծական կարողությունների ձևավորմանը. Գլխավոր դատախազը՝ ԵՊՀ շրջանավարտների ֆորումում
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ, «Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ, ԵՊՀ Իրավագիտության ֆակուլտետի Քրեական իրավունքի ամբիոնի դասախոս Աննա Վարդապետյանն այսօր մասնակցել է ԵՊՀ շրջանավարտների ֆորումի շրջանակում տեղի ունեցած՝ «Պետության և հասարակության ակնկալիքները համալսարանից այսօր և վաղը» խորագրով պանելային քննարկմանը:
Քննարկման բանախոսներն էին նաև ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը:
Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանին՝ հրավերի, արդի հարցի վերաբերյալ քննարկմանը մասնակցելու հնարավորության համար և, անդրադառնալով համալսարանական ուսումնառության ընթացքում անհատի ստացած գիտելիքին, ընդգծել է, որ այն պետք է ծառայի նրա աշխարհայացքի ընդլայնմանը, օգնի կողմնորոշվել հասարակական կյանքի տարբեր ոլորտներում, ձևավորի վերլուծական կարողություններ և կողմնորոշի որոշումներ կայացնելիս: «Այլ խոսքով՝ Համալսարանից պետության և հասարակության այսօրվա ակնկալիքը կարելի է ձևակերպել որպես անցում՝ հիշողության վրա հիմնված գիտելիքի փոխանցումից դեպի վերլուծական կարողություններ ձևավորող կրթություն»,- նշել է ՀՀ գլխավոր դատախազը և հավելել, որ շատ է խոսվում վերլուծական կարողություններ ձևավորող կրթության մասին, սակայն քիչ են հանդիպում դրա պրակտիկ, «հողի վրա» կիրառելի մեթոդաբանության վերաբերյալ քննարկումները:
Աննա Վարդապետյանի խոսքով՝ վերլուծական կարողություններ ձևավորող կրթությունը չի կարող լինել ժամանակավրեպ: «Այն պետք է հենվի անցյալի ճանաչման ու փորձի վերլուծության վրա, սակայն «հողի վրա» ապրելու համար այն պետք է բավականաչափ կենսունակ լինի»,- նշել է հանրապետության գլխավոր դատախազը:
Նշենք, որ ԵՊՀ շրջանավարտների ֆորումի նպատակն է ԵՊՀ տարբեր տարիների շրջանավարտների համար ստեղծել հաղորդակցման և համագործակցության հարթակ՝ հնարավորություն ընձեռելով նրանց ներկայացնելու իրենց մասնագիտական փորձն ու ձեռքբերումները, քննարկելու արդիական խնդիրներ, անդրադառնալու Հայաստանի, տարածաշրջանի և համաշխարհային մակարդակով տարբեր ոլորտներում առկա հնարավորություններին ու մարտահրավերներին:

Университетское образование должно способствовать расширению мировоззрения личности и формированию аналитических способностей: Генеральный прокурор на форуме выпускников ЕГУ
Генеральный прокурор Республики Армения, член Совета попечителей фонда «Ереванский государственный университет», преподаватель кафедры уголовного права юридического факультета ЕГУ Анна Вардапетян сегодня приняла участие в панельной дискуссии на тему «Ожидания государства и общества от университета сегодня и завтра», прошедшей в рамках форума выпускников ЕГУ.
Спикерами дискуссии также выступили министр образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Жанна Андреасян и министр высокотехнологичной промышленности Республики Армения Мхитар Айрапетян.
Анна Вардапетян выразила благодарность ректору Ереванского государственного университета Ованнесу Ованнисяну за приглашение и предоставленную возможность участвовать в обсуждении актуального вопроса. Обратившись к теме знаний, приобретаемых в ходе университетского обучения, она подчеркнула, что они должны способствовать расширению кругозора личности, помогать ориентироваться в различных сферах общественной жизни, формировать аналитическое мышление и служить опорой при принятии решений. «Иными словами, сегодняшние ожидания государства и общества от университета можно сформулировать как переход от передачи знаний, основанных на памяти, к образованию, формирующему аналитические способности», — отметила Генеральный прокурор Республики Армения, добавив, что, несмотря на широкое обсуждение темы образования, развивающего аналитические способности, на практике крайне редко поднимается вопрос методологии, применимой "на почве", то есть в реальных условиях.
По словам Анны Вардапетян, образование, формирующее аналитические способности, не может быть вне времени или утратить актуальность. «Оно должно опираться на осмысление прошлого и анализ накопленного опыта, но при этом быть достаточно жизнеспособным, чтобы применяться "на почве", в реальной жизни», — отметила Генеральный прокурор Республики Армения.
Отметим, что целью форума выпускников ЕГУ является создание платформы для общения и сотрудничества между выпускниками разных лет, предоставляя им возможность представить свой профессиональный опыт и достижения, обсудить актуальные проблемы, а также затронуть существующие возможности и вызовы в различных сферах на уровне Армении, региона и мира.