Համալսարանական կրթությունը պետք է ծառայի անհատի աշխարհայացքի ընդլայնմանն ու վերլուծական կարողությունների ձևավորմանը. Գլխավոր դատախազը՝ ԵՊՀ շրջանավարտների ֆորումում
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ, «Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ, ԵՊՀ Իրավագիտության ֆակուլտետի Քրեական իրավունքի ամբիոնի դասախոս Աննա Վարդապետյանն այսօր մասնակցել է ԵՊՀ շրջանավարտների ֆորումի շրջանակում տեղի ունեցած՝ «Պետության և հասարակության ակնկալիքները համալսարանից այսօր և վաղը» խորագրով պանելային քննարկմանը:
Քննարկման բանախոսներն էին նաև ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը:
Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանին՝ հրավերի, արդի հարցի վերաբերյալ քննարկմանը մասնակցելու հնարավորության համար և, անդրադառնալով համալսարանական ուսումնառության ընթացքում անհատի ստացած գիտելիքին, ընդգծել է, որ այն պետք է ծառայի նրա աշխարհայացքի ընդլայնմանը, օգնի կողմնորոշվել հասարակական կյանքի տարբեր ոլորտներում, ձևավորի վերլուծական կարողություններ և կողմնորոշի որոշումներ կայացնելիս: «Այլ խոսքով՝ Համալսարանից պետության և հասարակության այսօրվա ակնկալիքը կարելի է ձևակերպել որպես անցում՝ հիշողության վրա հիմնված գիտելիքի փոխանցումից դեպի վերլուծական կարողություններ ձևավորող կրթություն»,- նշել է ՀՀ գլխավոր դատախազը և հավելել, որ շատ է խոսվում վերլուծական կարողություններ ձևավորող կրթության մասին, սակայն քիչ են հանդիպում դրա պրակտիկ, «հողի վրա» կիրառելի մեթոդաբանության վերաբերյալ քննարկումները:
Աննա Վարդապետյանի խոսքով՝ վերլուծական կարողություններ ձևավորող կրթությունը չի կարող լինել ժամանակավրեպ: «Այն պետք է հենվի անցյալի ճանաչման ու փորձի վերլուծության վրա, սակայն «հողի վրա» ապրելու համար այն պետք է բավականաչափ կենսունակ լինի»,- նշել է հանրապետության գլխավոր դատախազը:
Նշենք, որ ԵՊՀ շրջանավարտների ֆորումի նպատակն է ԵՊՀ տարբեր տարիների շրջանավարտների համար ստեղծել հաղորդակցման և համագործակցության հարթակ՝ հնարավորություն ընձեռելով նրանց ներկայացնելու իրենց մասնագիտական փորձն ու ձեռքբերումները, քննարկելու արդիական խնդիրներ, անդրադառնալու Հայաստանի, տարածաշրջանի և համաշխարհային մակարդակով տարբեր ոլորտներում առկա հնարավորություններին ու մարտահրավերներին:

University education shall serve for broadening individual's worldview and developing analytical skills: Prosecutor General at the YSU alumni forum
Today, Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia, Member of the Board of Trustees of the Yerevan State University foundation, Lecturer at the Chair of the Criminal Law of the YSU Faculty of Law participated at the panel discussion on “Expectations of the state and society from the University, today and tomorrow”, which took place as part of YSU Alumni forum.
Zhanna Andreasyan, RA Minister of Education, Science, Culture and Sports and Mkhitar Hayrapetyan, RA Minister of High-Tech Industry were also among the speakers of the discussion.
Anna Vardapetyan thanked Hovhannes Hovhannisyan, YSU rector for the invitation, for the opportunity to participate in a discussion on a current issue and referring to the knowledge received during the period of university education, highlighted, that it must serve for broadening individual’s worldview, help to orient himself/herself in various areas of public life, formulate analytical skills and help to orient in decision making. “In other words, today’s expectation of our country and society from the university may be formulated as a transition from memory-based knowledge to the education helping to develop analytical skills”, mentioned RA prosecutor General and added that nowadays the topic of education formulating analytical skills is much spoken about, however there are few discussions on practical and applicable methodology of such education.
According to Anna Vardapetyan, education formulating analytical skills may not be anachronistic. “It must be based on the recognition of the past and analysis of the experience, however for “having the place to exist” it must also be sufficiently viable”, mentioned the Prosecutor General of the Republic.
Let us remind that the aim of the YSU alumni forum is to create a cooperation and communication platform for the YSU graduates of different years, giving them the opportunity to present their professional experience and achievements, to discuss current issues and to address the opportunities and challenges of different sectors in Armenia, our region as well as globally.