44-օրյա պատերազմին առնչվող ևս մեկ քրեական վարույթ հանձնվել է դատարան
Դատախազը, հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, դատարան է հանձնել 44-օրյա պատերազմին առնչվող՝ զորամասի և գումարտակների հրամանատարների վերաբերյալ ևս մեկ քրեական վարույթ:
Քննչական կոմիտեում քննված քրեական վարույթով պարզվել է, որ N զորամասի հրամանատար, կոչումով գնդապետ Ա.Օ.-ն, 2020 թվականի հոկտեմբերի 6-ից 7-ն ընկած ժամանակահատվածում, իր ծառայողական պարտականությունների կատարման նկատմամբ դրսևորել է անփույթ վերաբերմունք, դրանք կատարել է ոչ պատշաճ՝ անզգուշությամբ առաջացնելով ծանր հետևանքներ:
Մասնավորապես՝ 2020 թվականի հոկտեմբերի 6-ին, Ա.Օ.-ն, ՊԲ հրամանատարի կողմից ստանալով կարգադրություն` հարձակման անցնել Հորադիզի արևմտյան եզր-լեռ Լյալյա-Իլյագի ուղղությամբ և վերականգնել ճեղքված բնագիծը, նույն օրն իրականացված նախապատրաստական աշխատանքների և 2020 թվականի հոկտեմբերի 7-ին տեղի ունեցած հակահարձակման ժամանակ չի պահպանել զինվորական ծառայության կարգը սահմանող իրավական ակտերի պահանջները:
Ա.Օ.-ի կողմից մարտական գործողությունների վարման կարգը ճիշտ չկատարելու, վատ ղեկավարման, ենթակա ստորաբաժանումների միջև փոխգործակցություն չապահովելու, խախտված երթակարգի, ուժերի ու միջոցների անկանոն բաշխման, հակառակորդի հետ հանդիպելիս, ինչպես նաև մարտի ներգրավվելուց հետո հետագա գործողությունների շրջանակը նախապես պլանավորած չլինելու հետևանքով՝ նրա հրամանատարությամբ գործող ստորաբաժանումները կարգադրությամբ սահմանված ելման շրջան են հասել և դեպի խնդրի կատարման վայր շարժվել ինչպես նախանշված ժամի, այնպես էլ ռազմական տեխնիկայի ու անձնակազմի անհամեմատ քիչ քանակությամբ՝ ձախողելով տրված մարտական առաջադրանքը:
Նույն վարույթով պարզվել է, որ N զորամասի գումարտակի հրամանատար, կոչումով փոխգնդապետ Գ.Ա.-ն, ենթակա գումարտակի անձնակազմով ընդգրկված լինելով զորամասի ուժերով 2020 թվականի հոկտեմբերի 7-ին իրականացվող հակահարձակմանը, պարտավոր է եղել ստորաբաժանման հետ միասին, ի թիվս այլ ուղղությունների, հարձակման անցնել Հորադիզի արևմտյան եզր-լեռ Լյալյա-Իլյագի ուղղությամբ, սակայն, առկա զենք զինամթերքի կորուստները հաշվարկելու պատրվակով, մարտական գործողություններին ակտիվ մասնակցություն չունենալու դիտավորությամբ, հրաժարվել է շարունակել մարտական առաջադրանքի կատարումը:
Գ.Ա.-ն գումարտակի անձնակազմին հանձնարարել է շեղվել նախանշված ճանապարհից, մերժել է վերադաս հրամանատարության հետ կապ հաստատելու առաջարկները, որից հետո, առանց ավագ պետի թույլտվության, գումարտակի ամբողջ անձնակազմին հրամայել է շրջադարձ կատարել և վերադառնալ՝ չշարունակելով հակահարձակումը:
Նույն վարույթով պարզվել է, որ N զորամասի գումարտակի հրամանատար, կոչումով փոխգնդապետ Գ.Մ.-ն, ենթակա գումարտակի անձնակազմով ընդգրկված լինելով զորամասի ուժերով 2020 թվականի հոկտեմբերի 7-ին իրականացվող հակահարձակմանը, պարտավոր է եղել ստորաբաժանման հետ միասին, ի թիվս այլ ուղղությունների, հարձակման անցնել Հորադիզի արևմտյան եզր-լեռ Լյալյա-Իլյագի ուղղությամբ:
Գ.Մ.-ն, սակայն, տանկով կողաշրջվելով հակատանկային խանդակի մեջ, ապա անվնաս դուրս գալով տանկից, ենթակա անձնակազմին՝ մեխանիկ-վարորդին և նշանառու-օպերատորին, տեղափոխել է հարակից տարածքում տեղակայված հետևակի մոտ, իսկ ինքը, տանկի կողաշրջման առիթն օգտագործելով, իրականացվող հակահարձակմանն ակտիվ մասնակցություն չունենալու՝ հետևաբար հնարավոր մարտական գործողություններից խուսափելու դիտավորությամբ, մնալով տեղանքում, որևէ միջոց չի ձեռնարկել խափանված ղեկավարումը վերականգնելու և ենթակա անձնակազմի հետագա գործողությունները համակարգելու ուղղությամբ՝ փաստացի հրաժարվելով մարտական առաջադրանքի հետագա կատարումից:
Դատախազը հանրային քրեական հետապնդումներ է հարուցել Ա.Օ.-ի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 376-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (անփույթ վերաբերմունքը՝ ռազմական դրության ժամանակ), Գ.Ա.-ի և Գ.Մ.-ի նկատմամբ՝ 364-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (զինվորական ծառայության պարտականությունները կատարելուց հրաժարվելը՝ ռազմական դրության ժամանակ):

Еще одно уголовное дело, связанное с 44-дневной войной, передано в суд
Прокурор с утвержденным обвинительным заключением передал в суд еще одно уголовное дело, касающееся командиров воинской части и батальонов, связанное с 44-дневной войной.
В ходе расследования Следственным комитетом установлено, что командир воинской части N, полковник А.О., в период с 6 по 7 октября 2020 года ненадлежащим образом и с небрежностью исполнял свои служебные обязанности, что повлекло за собой серьезные последствия.
В частности, 6 октября 2020 года, получив приказ командира Армии Обороны перейти в наступление в направлении западной окраины города Горадиз — к горе Лялля-Ильяги и восстановить прорванную линию обороны, А.О. не соблюдал требования нормативных актов, регулирующих военную службу, во время подготовительных мероприятий, проведенных в тот же день, а также во время контрнаступления, которое состоялось 7 октября 2020 года.
Вследствие неправильного исполнения А.О. порядка ведения боевых действий и плохого руководства подразделения под его командованием достигли назначенных исходных районов и продвигались к месту выполнения задачи с существенно меньшим количеством военной техники и личного состава, чем предписано приказом, как в назначенное время, так и в недостаточном количестве, в результате чего боевое задание было провалено.
В том же уголовном деле установлено, что командир батальона воинской части N, подполковник Г.А., личный состав которого участвовал в контрнаступлении силами воинской части 7 октября 2020 года, обязан был вместе со своим подразделением и по другим направлениям перейти в наступление в направлении западной окраины Горадиза — горы Лялля-Ильяги. Однако, под предлогом подсчета потерь оружия и боеприпасов и с целью избежать активного участия в боевых действиях, он отказался продолжать выполнение боевой задачи.
Г.А. приказал личному составу батальона отклониться от намеченного маршрута и отказался от предложений установить связь с вышестоящим командованием. Впоследствии, без разрешения старшего офицера, он приказал всему личному составу батальона повернуть обратно и вернуться, тем самым прекратив контрнаступление.
В том же уголовном деле установлено, что командир батальона воинской части N, подполковник Г.М., личный состав которого также участвовал в контрнаступлении силами воинской части 7 октября 2020 года, был обязан вместе со своим подразделением и по другим направлениям перейти в наступление в направлении западной окраины Горадиза — горы Лялля-Ильяги. Однако он умышленно не предпринял никаких мер по восстановлению нарушенного командования и координации дальнейших действий подчиненного личного состава, фактически отказавшись продолжать выполнение боевой задачи.
Прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении А.О. по части 3 статьи 376 Уголовного кодекса, принятого 18 апреля 2003 года (небрежность в условиях военного положения), а в отношении Г.А. и Г.М. — по части 3 статьи 364 (отказ от исполнения обязанностей военной службы в условиях военного положения).