Շիրակի մարզպետարանի նախկին վարչության պետը կաշառք ստանալու համար դատապարտվել է 5 տարի ժամկետով ազատազրկման
Հակակոռուպցիոն դատարանի դատավճռով՝ Շիրակի մարզպետի աշխատակազմի կրթության, մշակույթի և սպորտի վարչության նախկին պետ Հ.Կ.-ն դատապարտվել է 5 տարի ժամկետով ազատազրկման. նրա նկատմամբ նշանակվել է նաև լրացուցիչ պատիժ՝ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու իրավունքից զրկումը՝ 5 տարի ժամկետով:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով հիմնավորվել է, որ 2024 թվականի հունիսի 17-ին Շիրակի մարզպետի աշխատակազմի կրթության, մշակույթի և սպորտի վարչության նախկին պետ Հ.Կ.-ն մարզպետարանի ենթակայությամբ գործող ՊՈԱԿ-ներից մեկի տնօրեն Ն.Խ.-ից պահանջել և անձամբ ստացել է 1 միլիոն 552 հազար դրամին համարժեք 4000 ԱՄՆ դոլար կաշառք՝ Ն.Խ.-ի կողմից վերոնշյալ պաշտոնում պաշտոնավարումը դադարելուց հետո, նույն ՊՈԱԿ-ի վարչատնտեսական մասի համակարգողի պաշտոնում նշանակելուն նպաստելու համար: Ն.Խ.-ն 2024 թվականի օգոստոսի 9-ին նշանակվել է ՊՈԱԿ-ի վարչատնտեսական մասի համակարգողի պաշտոնին:
Բացի այդ, Հ.Կ.-ն նույն ՊՈԱԿ-ի ուսուցչուհի Ա.Մ.-ին ՊՈԱԿ-ի տնօրենի պաշտոնակատարի պարտականությունների կատարողի պաշտոնին առաջադրելու և նշանակելուն նպաստելու համար Ն.Խ.-ի միջոցով պահանջել է 582 հազար դրամին համարժեք 1500 ԱՄՆ դոլար: Հ.Կ.-ն ստացել  է 388 հազար դրամին համարժեք 1000 ԱՄՆ դոլարը, իսկ գումարի մյուսը մասը պայմանավորվել է ստանալ նշանակումից հետո: Ա.Մ.-ն 2024 թվականի օգոստոսի 14-ին նշանակվել է  ՊՈԱԿ-ի տնօրենի պարտականությունները կատարողի պաշտոնին:
Դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Հ.Կ.-ի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (խոշոր չափերով կաշառք ստանալը) (2 դրվագ), Ն.Խ.-ի նկատմամբ՝ 436-րդ հոդվածի 1-ին մասով (կաշառք տալը), 437-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով կաշառքի միջնորդությունը) և Ա.Մ.-ի նկատմամբ՝ 436-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
2024 թվականի հոկտեմբերի 25-ին քրեական վարույթը՝ հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, հանձնվել է Հակակոռուպցիոն դատարան:
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2025 թվականի ապրիլի 18-ին կայացրել է մեղադրական վերդիկտ:
Դատարանի վճռով՝ Շիրակի մարզպետի աշխատակազմի կրթության, մշակույթի և սպորտի վարչության նախկին պետ Հ.Կ.-ն դատապարտվել է 5 տարի ժամկետով ազատազրկման, նրա նկատմամբ նշանակվել է նաև լրացուցիչ պատիժ՝ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու իրավունքից զրկելը՝ 5 տարի ժամկետով, Ն.Խ.-ի նկատմամբ նշանակվել է ազատազրկում՝ 1 տարի 7 ամիս ժամկետով (սահմանվել է փորձաշրջան 2 տարի 6 ամիս ժամկետով), Ա.Մ.-ի նկատմամբ նշանակվել է ազատազրկում՝ 1 տարի ժամկետով (սահմանվել է փորձաշրջան՝ 2 տարի 6 ամիս ժամկետով):

Бывший начальник управления администрации Ширакской области осуждён к 5 годам лишения свободы за получение взятки: Генеральная прокуратура
Согласно приговору Антикоррупционного суда, бывший начальник управления образования, культуры и спорта аппарата губернатора Ширакской области Х.К. осуждён к 5 годам лишения свободы. Ему также назначено дополнительное наказание — лишение права занимать определённые должности сроком на 5 лет.
В рамках уголовного производства, расследованного Антикоррупционным комитетом, было установлено, что 17 июня 2024 года бывший начальник управления образования, культуры и спорта аппарата губернатора Ширакской области Х.К. потребовал и лично получил взятку в размере 4 000 долларов США (эквивалент 1 миллиону 552 тысячам драмов) от Н.Х., директора одного из подведомственных учреждений (ГНКО) областной администрации. Взамен он обещал содействовать назначению Н.Х. на должность координатора административно-хозяйственного отдела того же учреждения после прекращения его полномочий в качестве директора. Впоследствии, 9 августа 2024 года, Н.Х. был назначен на указанную должность.
Кроме того, Х.К. через Н.Х. потребовал от преподавателя того же ГНКО А.М. взятку в размере 1 500 долларов США (эквивалент 582 тысяч драмов) за содействие в её выдвижении и назначении на должность исполняющей обязанности директора учреждения. Х.К. получил 1 000 долларов США (эквивалент 388 тысяч драмов), а оставшуюся часть суммы договорился получить после назначения. А.М. была назначена на должность исполняющей обязанности директора 14 августа 2024 года.
Прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении Х.К. по пункту 2 части 2 статьи 435 Уголовного кодекса (получение взятки в крупном размере, два эпизода), в отношении Н.Х. — по части 1 статьи 436 (дача взятки) и по пункту 1 части 2 статьи 437 (посредничество во взяточничестве с использованием власти или служебных полномочий либо влияния, обусловленного ими), а в отношении А.М. — по части 1 статьи 436 (дача взятки).
25 октября 2024 года уголовное дело с утверждённым обвинительным заключением было передано в Антикоррупционный суд.
18 апреля 2025 года Антикоррупционный суд вынес обвинительный приговор.
Согласно вердикту суда, бывший начальник управления образования, культуры и спорта аппарата губернатора Ширакской области Х.К. осуждён к 5 годам лишения свободы. Ему также назначено дополнительное наказание — лишение права занимать определённые должности сроком на 5 лет.
Н.Х. приговорён к 1 году и 7 месяцам лишения свободы с установлением испытательного срока в 2 года и 6 месяцев.
А.М. приговорена к 1 году лишения свободы с установлением испытательного срока в 2 года и 6 месяцев.