Շիրակի մարզպետարանի նախկին վարչության պետը կաշառք ստանալու համար դատապարտվել է 5 տարի ժամկետով ազատազրկման
Հակակոռուպցիոն դատարանի դատավճռով՝ Շիրակի մարզպետի աշխատակազմի կրթության, մշակույթի և սպորտի վարչության նախկին պետ Հ.Կ.-ն դատապարտվել է 5 տարի ժամկետով ազատազրկման. նրա նկատմամբ նշանակվել է նաև լրացուցիչ պատիժ՝ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու իրավունքից զրկումը՝ 5 տարի ժամկետով:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով հիմնավորվել է, որ 2024 թվականի հունիսի 17-ին Շիրակի մարզպետի աշխատակազմի կրթության, մշակույթի և սպորտի վարչության նախկին պետ Հ.Կ.-ն մարզպետարանի ենթակայությամբ գործող ՊՈԱԿ-ներից մեկի տնօրեն Ն.Խ.-ից պահանջել և անձամբ ստացել է 1 միլիոն 552 հազար դրամին համարժեք 4000 ԱՄՆ դոլար կաշառք՝ Ն.Խ.-ի կողմից վերոնշյալ պաշտոնում պաշտոնավարումը դադարելուց հետո, նույն ՊՈԱԿ-ի վարչատնտեսական մասի համակարգողի պաշտոնում նշանակելուն նպաստելու համար: Ն.Խ.-ն 2024 թվականի օգոստոսի 9-ին նշանակվել է ՊՈԱԿ-ի վարչատնտեսական մասի համակարգողի պաշտոնին:
Բացի այդ, Հ.Կ.-ն նույն ՊՈԱԿ-ի ուսուցչուհի Ա.Մ.-ին ՊՈԱԿ-ի տնօրենի պաշտոնակատարի պարտականությունների կատարողի պաշտոնին առաջադրելու և նշանակելուն նպաստելու համար Ն.Խ.-ի միջոցով պահանջել է 582 հազար դրամին համարժեք 1500 ԱՄՆ դոլար: Հ.Կ.-ն ստացել  է 388 հազար դրամին համարժեք 1000 ԱՄՆ դոլարը, իսկ գումարի մյուսը մասը պայմանավորվել է ստանալ նշանակումից հետո: Ա.Մ.-ն 2024 թվականի օգոստոսի 14-ին նշանակվել է  ՊՈԱԿ-ի տնօրենի պարտականությունները կատարողի պաշտոնին:
Դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Հ.Կ.-ի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (խոշոր չափերով կաշառք ստանալը) (2 դրվագ), Ն.Խ.-ի նկատմամբ՝ 436-րդ հոդվածի 1-ին մասով (կաշառք տալը), 437-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով կաշառքի միջնորդությունը) և Ա.Մ.-ի նկատմամբ՝ 436-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
2024 թվականի հոկտեմբերի 25-ին քրեական վարույթը՝ հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, հանձնվել է Հակակոռուպցիոն դատարան:
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2025 թվականի ապրիլի 18-ին կայացրել է մեղադրական վերդիկտ:
Դատարանի վճռով՝ Շիրակի մարզպետի աշխատակազմի կրթության, մշակույթի և սպորտի վարչության նախկին պետ Հ.Կ.-ն դատապարտվել է 5 տարի ժամկետով ազատազրկման, նրա նկատմամբ նշանակվել է նաև լրացուցիչ պատիժ՝ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու իրավունքից զրկելը՝ 5 տարի ժամկետով, Ն.Խ.-ի նկատմամբ նշանակվել է ազատազրկում՝ 1 տարի 7 ամիս ժամկետով (սահմանվել է փորձաշրջան 2 տարի 6 ամիս ժամկետով), Ա.Մ.-ի նկատմամբ նշանակվել է ազատազրկում՝ 1 տարի ժամկետով (սահմանվել է փորձաշրջան՝ 2 տարի 6 ամիս ժամկետով):

Former head of the department of Shirak regional governor’s office was sentenced to the imprisonment for the term of 5 years for receiving a bribe: Prosecutor General’s Office
Pursuant to the decision of the Anti-corruption court, H.K. former Head of the Education, Culture and Sports Department of the Staff of Shirak marz governor was sentence to the imprisonment for the term of 5 years. Depravation of the right to hold certain positions for the term of 5 years was appointed against him as an additional punishment.
Under the criminal proceedings pending at the Anti-Corruption Committee it was substantiated that on July 17, 2024 H.K. former Head of the Education, Culture and Sports Department of the Staff of Shirak marz governor required from N. Kh., Director of one SNCO and personally received a bribe in the amount of USD 4000, equivalent to AMD 1 million 552 thousand for appointing to the position of coordinator of the administrative and economic part of the same SNCO after the end of the term of his tenure. On August 9, 2024, N. Kh. was appointed to the position of coordinator of the administrative and economic part of the SNCO.
Moreover, for the purpose of contributing in A.M.’s appointment to the position of the Acting Head of the SNCO H.K. required USD 1500 equivalent to AMD 582 thousand. H.K. received AMD 388 thousand or USD 1000 and the remaining part of the agreed amount the latter planned to receive after the appointment. On August 14, 2024, A.M. was appointed on the position of the Acting Director of SNCO.
The prosecutor initiated a public criminal prosecution against H.K. under point 2 of part 2 of article 435 (receiving a bribe on a large scale) (2 counts) against N. Kh. under point 1 of article 436 (giving a bribe) and point 1 of part 2 of article 437 (mediation in bribery by use of authority-related or official powers or the influence deriving therefrom for) and against A.M. under part 1 of article 436 of the Criminal Code.
On October 25, 2024, the criminal proceedings was submitted to the Anti-corruption court with the signed indictment.
On April 15, 2025 the Anti-corruption court rendered a criminal judgment of conviction.
Based on the decision of the court H.K. former Head of the Education, Culture and Sports Department of the Staff of  Shirak marz governor was sentenced to the imprisonment for the term of 5 years and also deprivation of the right to hold certain positions as an additional punishment, N.Kh. was sentenced to imprisonment for the term of 1 year 7 month (a probation period for the term of 2 years 6 months was defined) A.M. was sentenced to imprisonment for the term of 1 year (a probation period for the term of 2 years 6 months was defined).