Դատախազը դատարան է հանձնել Սուրբ Աթոռում ՀՀ արտակարգ և լիազոր նախկին դեսպանի հետ հանցակցությամբ փողերի լվացում կատարելու մեջ մեղադրվող անձի վերաբերյալ քրեական վարույթը
Դատախազը 2025 թվականի մայիսի 5-ին դատարան է հանձնել Սուրբ Աթոռում ՀՀ արտակարգ և լիազոր նախկին դեսպան Մ.Մ.-ի հետ հանցակցությամբ փողերի լվացում կատարած Ա.Մ.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ հաստատված քրեական վարույթը:
Գլխավոր դատախազության տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության հսկողության ներքո գտնվող՝ Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով հիմնավորվել է, որ Ա.Մ.-ն, Սուրբ Աթոռում ՀՀ արտակարգ և լիազոր նախկին դեսպան Մ.Մ.-ի և Լ.Ա.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ, կատարել է փողերի լվացում՝ ձեռք է բերել և օգտագործել, փաստացի տիրապետել և տնօրինել է հանցավոր ճանապարհով ստացված՝ առանձնապես խոշոր չափերի գույք՝ թաքցնելով և խեղաթյուրելով այդ գույքի հանցավոր ծագումը, պատկանելությունը, իրական բնույթը և ծագման աղբյուրը:
Մասնավորապես՝ Սուրբ Աթոռում ՀՀ արտակարգ և լիազոր նախկին դեսպան Մ.Մ.-ն և նրա հանցակիցները փաստացի ձեռնարկատիրական գործունեությամբ չզբաղվող կազմակերպությունների միջոցով 2010-2017 թվականներին քողարկված եղանակով շրջանառել են իրենց ֆինանսական միջոցները, դրանք փոխանցել են Մ.Մ.-ի անձնական հաշվին, ինչպես նաև արտերկրում գրանցված՝ իրենց պատկանող կազմակերպության և այլ հանցակցի անվամբ Շվեյցարիայի Համադաշնության մասնավոր բանկերից մեկում բացված հաշիվներին:
Հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված 24 միլիոն 798 հազար եվրոն Մ.Մ.-ն և նրա հանցակիցներն օրինականացրել են արտերկրում գրանցված կազմակերպության, նաև այլ անձանց, այդ թվում՝ Լ.Ա.-ի անվամբ հաշվառված տարբեր կազմակերպությունների միջոցով բաժնեմասեր, բաժնետոմսեր, անշարժ գույք ձեռք բերելու եղանակով:
Նկարագրված եղանակով ձեռք են բերվել «Շանթ» ՍՊ ընկերության 48 տոկոս բաժնեմասերը:
Մասնավորապես՝ Լ.Ա.-ն պայմանավորվածություն է ձեռք բերել «Շանթ» ՍՊ ընկերության հիմնադրի և բաժնետիրոջ հետ՝ արտերկրում գրանցված կազմակերպության միջոցով 5 միլիոն ԱՄՆ դոլարով ձեռք բերել «Շանթ» ՍՊ ընկերության 48 տոկոս բաժնեմասերը:      Այդ նպատակով փաստացի Մ.Մ.-ին և մյուս հանցակիցներին պատկանող կազմակերպությունների միջև 2011 թվականի դեկտեմբերի 19-ին ձևականորեն կնքվել է վարկային պայմանագիր, համաձայն որի՝ կազմակերպություններից մեկը պարտավորվել է 5 միլիոն 10 հազար ԱՄՆ դոլար պարտք տրամադրել մյուս կազմակերպությանը: Պայմանագիրը կնքելուց երկու օր անց՝ 2011 թվականի դեկտեմբերի 21-ին, նշված կազմակերպություններից մեկի հաշվեհամարից 5 միլիոն 10 հազար ԱՄՆ դոլար է փոխանցվել մյուս կազմակերպության՝ արտերկրում սպասարկվող հաշվեհամարին, իսկ մեկ օր անց՝ 2011 թվականի դեկտեմբերի 22-ին, այդ հաշվեհամարից 5 միլիոն ԱՄՆ դոլար է փոխանցվել Հայաստանի Հանրապետությունում սպասարկվող՝ «Շանթ» ՍՊ ընկերության հիմնադրի և բաժնետիրոջ հաշվեհամարին՝ «Շանթ» ՍՊ ընկերության 48 տոկոս բաժնեմասերի ձեռք բերման դիմաց:
Արդյունքում՝ 2011 թվականի դեկտեմբերի 27-ին «Շանթ» ՍՊ ընկերության հիմնադրի ու բաժնետիրոջ և արտերկրում գրանցված կազմակերպության միջև կնքվել է «Շանթ» ՍՊ ընկերության կանոնադրական կապիտալի բաժնեմասի առուվաճառքի պայմանագիր, որով նշված կազմակերպությունն իբրև 97 միլիոն 594 հազար դրամով ձեռք է բերել «Շանթ» ՍՊ ընկերության 48 տոկոս բաժնեմասերը:
Որոշ ժամանակ անց Լ.Ա.-ն և Սուրբ Աթոռում ՀՀ արտակարգ և լիազոր նախկին դեսպան Մ.Մ.-ն, նախնական համաձայնության գալով Մ.Մ.-ի դասընկեր և մտերիմ Ա.Մ.-ի հետ, ձեռնամուխ են եղել արդեն իսկ հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված՝ «Շանթ» ՍՊ ընկերության 48 տոկոս բաժնեմասերի ձեռքբերման իրական բնույթը, ծագումնաբանությունը, պատկանելությունը և տնօրինման եղանակը թաքցնելուն, քողարկելուն ուղղված գործողությունների կատարմանը: Արդյունքում՝ Ա.Մ.-ն, ձեռքբերման պահին տեղեկացված լինելով «Շանթ» ՍՊ ընկերության 48 տոկոս բաժնեմասերի հանցավոր ծագում ունենալու մասին, ինչպես նաև նպատակ ունենալով օժանդակել Լ.Ա.-ին և Մ.Մ.-ին, որպեսզի վերջիններս խուսափեն իրենց կատարած հանցանքի համար պատասխանատվությունից, 2015 թվականի հոկտեմբերի 9-ին նույն կազմակերպության հետ բաժնեմասերի առուվաճառքի ձևական գործարքի կնքման միջոցով օրինական տեսք տալով իրենց գործողություններին, իբրև 97 միլիոն 594 հազար դրամով ձեռք է բերել «Շանթ» ՍՊ ընկերության 48 տոկոս բաժնեմասերը:
Դատախազը 2025 թվականի ապրիլի 30-ին Ա.Մ.-ի նկատմամբ հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքն օրինականացնելը (փողերի լվացումը)) և 2025 թվականի մայիսի 5-ին քրեական վարույթը՝ հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, հանձնել Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարան:

Прокурор передал в суд уголовное дело в отношении лица, обвиняемого в соучастии в отмывании денег с бывшим Чрезвычайным и Полномочным послом Республики Армения в Ватикане
5 мая 2025 года прокурор передал в суд уголовное дело с утверждённым обвинительным заключением в отношении А.М., обвиняемого в отмывании денег в соучастии с бывшим Чрезвычайным и Полномочным послом Республики Армения в Ватикане М.М.
В рамках уголовного производства, расследуемого Следственным комитетом под процессуальным руководством Управления по преступлениям экономической направленности Генеральной прокуратуры, было установлено, что А.М. по предварительному сговору с бывшим Чрезвычайным и Полномочным послом Республики Армения в Ватикане М.М. и Л.А. осуществил отмывание денег—он приобрёл, использовал, фактически владел и распоряжался имуществом, полученным преступным путём в особо крупном размере, при этом скрывая и искажая преступное происхождение, принадлежность, подлинный характер и источник этого имущества.
В частности, бывший Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Армения в Ватикане М.М. и его соучастники в 2010–2017 годах с использованием организаций, фактически не осуществлявших предпринимательскую деятельность, скрытым способом осуществляли оборот своих финансовых средств. Эти средства были переведены на личный счёт М.М., а также на счета, открытые в одном из частных банков Швейцарской Конфедерации на имя принадлежащей им зарубежной компании и другого соучастника.
М.М. и его соучастники легализовали 24 миллиона 798 тысяч евро, полученные преступным путём, путём приобретения долей, акций и объектов недвижимости через зарегистрированную за рубежом компанию, а также через различные организации, оформленные на других лиц, в том числе на Л.А.
В описанный способ были приобретены 48% долей в компании ООО «Шант».
В частности, Л.А. достиг договорённости с учредителем и акционером компании ООО «Шант» о приобретении 48% долей компании за 5 миллионов долларов США через организацию, зарегистрированную за рубежом. С этой целью 19 декабря 2011 года было формально заключено кредитное соглашение между компаниями, принадлежащими М.М. и другим соучастникам, согласно которому одна из компаний обязалась предоставить другой компании кредит в размере 5 миллионов 10 тысяч долларов США. Через два дня после заключения договора, 21 декабря 2011 года, с одного из указанных счетов была переведена сумма в 5 миллионов 10 тысяч долларов США на счёт другой компании, обслуживаемый за рубежом. На следующий день, 22 декабря 2011 года, с этого счёта была переведена сумма в 5 миллионов долларов США на счёт учредителя и акционера компании ООО «Шант», обслуживаемый в Республике Армения, в качестве оплаты за приобретение 48% долей ООО «Шант».
Некоторое время спустя Л.А. и бывший Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Армения в Ватикане М.М., предварительно договорившись с однокурсником и близким другом М.М. — А.М., приступили к осуществлению действий, направленных на сокрытие реальной природы, происхождения, принадлежности и способа управления 48% долями компании ООО «Шант», которые были получены преступным путём. В результате, А.М., будучи осведомлённым о преступном происхождении 48% долей компании ООО «Шант» на момент их приобретения, а также имея цель помочь Л.А. и М.М. избежать ответственности за совершённые ими преступления, 9 октября 2015 года, заключив формальную сделку купли-продажи этих долей с той же компанией, придал их действиям законный вид, якобы приобретя 48% долей компании ООО «Шант» за 97 миллионов 594 тысячи драмов.
30 апреля 2025 года прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении А.М. по пункту 1 части 3 статьи 190 Уголовного кодекса, принятого 18 апреля 2003 года (легализация имущества, полученного преступным путём (отмывание денег)). 5 мая 2025 года уголовное дело с утверждённым обвинительным заключением было передано в уголовный суд первой инстанции общей юрисдикции города Ереван.