Գլխավոր դատախազի հրամանով՝ դատախազի նկատմամբ կիրառվել է «խիստ նկատողություն» տեսակի կարգապահական տույժ
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի՝ 2025 թվականի մարտի 5-ի որոշման հիման վրա՝ Գլխավոր դատախազության վարչություններից մեկում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձի՝ դատախազի նկատմամբ հարուցվել է կարգապահական վարույթ:
Վարույթի շրջանակում հաստատվել է, որ դատախազը ոչ պատշաճ է կատարել իր ծառայողական պարտականությունները և չի պահպանել դատախազի վարքագծի կանոնները:
Մասնավորապես՝ առանց հարգելի պատճառի բացակայել է դատական նիստից:
Կարգապահական վարույթի արդյունքները 2025 թվականի ապրիլի 17-ին ուղարկվել են ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր էթիկայի հանձնաժողով:
Էթիկայի հանձնաժողովը 2025 թվականի ապրիլի 18-ի որոշմամբ հաստատված է համարել կարգապահական խախտման առկայությունը և դատախազի մեղավորությունը:
Գլխավոր դատախազի՝ 2025 թվականի ապրիլի 18-ի հրամանով՝ դատախազի նկատմամբ նշանակվել է «խիստ նկատողություն» տեսակի կարգապահական տույժ:

Приказом Генерального прокурора к прокурору применено дисциплинарное взыскание в виде "строгого выговора"
На основании решения генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян от 5 марта 2025 года в отношении лица, занимающего автономную должность в одном из управлений Генеральной прокуратуры,- прокурора, возбуждено дисциплинарное производство.
В рамках производства было установлено, что прокурор ненадлежащим образом выполнял свои служебные обязанности и не соблюдал правила поведения прокурора.
В частности, отсутствовал на судебном заседании без уважительной причины. Результаты дисциплинарного производства были направлены в комиссию по этике при Генеральном прокуроре РА 17 апреля 2025 года.
Комиссия по этике постановлением от 18 апреля 2025 года признала наличие дисциплинарного нарушения и вину прокурора подтвержденными.
Приказом Генерального прокурора от 18 апреля 2025 года в отношении прокурора было назначено дисциплинарное взыскание в виде "строгого выговора".