Գլխավոր դատախազությունը պահանջում է Գեղարքունիքի մարզի Ծակքար համայնքի նախկին ղեկավար Գվիդոն Ավետիսյանից բռնագանձել անշարժ գույքեր, շուրջ 2,3 միլիոն ԱՄՆ դոլար
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2025 թվականի ապրիլի 10-ին վարույթ է ընդունել Գլխավոր դատախազության՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հերթական հայցադիմումը:
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին Գեղարքունիքի մարզի Ծակքար համայնքի նախկին ղեկավար Գվիդոն Աղվանի Ավետիսյանից և վերջինիս փոխկապակցված անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել՝
• 5 անշարժ գույք՝ Գեղարքունիքի մարզում.
• 1 միլիոն 500 հազար ԱՄՆ դոլարի 1 փոխառության պահանջի իրավունք.
• 137 միլիոն 935 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի եկամուտների և միջոցների մնացորդ.
• 189 միլիոն 821 հազար դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, 2006-2023 թվականների ընթացքում փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռք բերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել՝ հիմք ընդունելով «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» ՀՀ օրենքի 20-րդ հոդվածի 4-րդ մասի իրավակարգավորումը:

Генпрокуратура требует конфисковать объекты недвижимости, около 2,3 млн долларов США у бывшего главы общины Цаккар Гегаркуникской области Гвидона Аветисяна
10 апреля 2025 года Антикоррупционный суд принял к рассмотрению очередной иск Генеральной прокуратуры о конфискации имущества незаконного происхождения.
Управление по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры РА обратилось в суд с иском о конфискации у бывшего главы общины Цаккар Гегаркуникской области Гвидона Аветисяна и аффилированных лиц в пользу Республики Армения:
- 5 объектов недвижимости в Гегаркуникской области;
- 1 движимое имущество;
- 1 право требования кредита в размере 1 миллиона 500 тысяч долларов США;
- 137 миллионов 935 тысяч драмов в качестве остатка незаконных доходов и средств;
- 189 миллионов 821 тысяча драмов, которые не подтверждены законными доходами лица, имеют незаконное происхождение, были переданы добросовестному приобретателю в течение 2006-2023 годов или не могут быть идентифицированы и конфискованы на основании правового регулирования части 4 статьи 20 Закона РА «О конфискации имущества незаконного происхождения».