Գլխավոր դատախազությունը պահանջում է Գեղարքունիքի մարզի Ծակքար համայնքի նախկին ղեկավար Գվիդոն Ավետիսյանից բռնագանձել անշարժ գույքեր, շուրջ 2,3 միլիոն ԱՄՆ դոլար
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2025 թվականի ապրիլի 10-ին վարույթ է ընդունել Գլխավոր դատախազության՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հերթական հայցադիմումը:
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին Գեղարքունիքի մարզի Ծակքար համայնքի նախկին ղեկավար Գվիդոն Աղվանի Ավետիսյանից և վերջինիս փոխկապակցված անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել՝
• 5 անշարժ գույք՝ Գեղարքունիքի մարզում.
• 1 միլիոն 500 հազար ԱՄՆ դոլարի 1 փոխառության պահանջի իրավունք.
• 137 միլիոն 935 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի եկամուտների և միջոցների մնացորդ.
• 189 միլիոն 821 հազար դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, 2006-2023 թվականների ընթացքում փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռք բերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել՝ հիմք ընդունելով «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» ՀՀ օրենքի 20-րդ հոդվածի 4-րդ մասի իրավակարգավորումը:

The Prosecutor General’s Office required to confiscate immovable properties and about USD 2.3 million from Gvidon Avetisyan, former head of Tsakkar community, Gegharkunik region
On April 10, 2025, the Anti-corruption court accepted into proceedings another statement of claim of the Prosecutor General’s Office regarding the confiscation of illicit property.
The Department of Confiscation of Property of Illicit Origin of the Prosecutor General’s Office submitted a claim to the court with the requirement to confiscate from Gvidon Avetisyan (father’s name: Aghvan), former head of Tsakkar community, Gegharkunik region and related persons in favor of the Republic of Armenia:
• 5 immovable properties in Gegharkunik region;
• 1 movable property;
• Right to claim a loan in the amount of USD 1 million 500 thousand;
• AMD 137 million 935 thousand as a remainder of illegal income and funds;
• AMD 189 million 821 thousand which is not substantiated by the lawful income of the person, has an illicit origin, was transferred to bona fide purchaser during 2006-2023 or could not be identified or confiscated based on legal regulation of part 4 of article 20 of the RA Law “On the Confiscation of Property of Illicit Origin”.