Աբովյան քաղաքի մսուր-մանկապարտեզին և Աբովյանի գեղարվեստի դպրոցին հատկացված հողամասերը կեղծ աճուրդ-վաճառքների միջոցով փաստացի ձեռք է բերել Աբովյան համայնքի նախկին ղեկավարը. դատախազը քրեական վարույթը հանձնել է դատարան
Դատախազը 2025 թվականի ապրիլի 10-ին Հակակոռուպցիոն դատարան է հանձնել Աբովյան համայնքի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցրած Վ.Գ.-ի և այլոց վերաբերյալ հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ քրեական վարույթը:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով պարզվել է, որ 2015-2021 թվականների ընթացքում Աբովյան համայնքի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցրած Վ.Գ.-ն, նույն համայնքապետարանի աշխատակազմի սոցիալական ծրագրերի, առողջապահության և տեղեկատվության բաժնի պետ Ա.Զ.-ի և իր աներորդու կնոջ՝ Շ.Կ.-ի օժանդակությամբ, Աբովյան քաղաքի թիվ 6 մսուր-մանկապարտեզին և Աբովյանի գեղարվեստի դպրոցին հատկացված՝ ընդհանուր 83 միլիոն 450 հազար դրամ շուկայական արժեքով հողամասերը 2017-2018 թվականների ընթացքում ձևական աճուրդ-վաճառքների միջոցով օտարել է 6 միլիոն 625 հազար դրամով:
Գույքի հանցավոր ծագումը և իրական պատկանելիությունը թաքցնելու նպատակով՝ հողամասերի նկատմամբ ձևականորեն գրանցվել է Վ.Գ.-ի աներորդու կնոջ՝ Շ.Կ.-ի սեփականության իրավունքը, մինչդեռ, օտարված հողամասերը փաստացի ձեռք են բերվել Վ.Գ.-ի կողմից:
Վերոգրյալից բացի, «Հանրային ծառայության մասին» օրենքի 34-րդ հոդվածով սահմանված կարգով՝ հայտարարագիր ներկայացնելու պարտականություն ունեցող պաշտոնատար անձ Վ.Գ.-ն, 2019-2021 թվականների ընթացքում, Աբովյան համայնքի վերոնշյալ հողամասերի վրա կառուցել է բնակելի տուն և օժանդակ շինություններ: Դրանց կառուցման համար կատարված շինարարական աշխատանքների ծախսը կազմել է 293 միլիոն 200 հազար դրամ, ինչն էականորեն գերազանցել է Վ.Գ.-ի օրինական եկամուտները:
Վ.Գ.-ն, գիտակցելով, որ ապօրինի հարստացման արդյունքում ստացված դրամական միջոցներով կառուցված առանձնատան նկատմամբ իր սեփականության իրավունքը գրանցելու դեպքում հիշյալ հանգամանքը կարող է հայտնաբերվել իրավասու մարմինների կողմից, ձեռնամուխ է եղել նաև վերոհիշյալ առանձնատան նկատմամբ իրավունքները, դրա պատկանելիությունը և հանցավոր ծագումը թաքցնելուն: Այդ գործողությունների կատարմանը Վ.Գ.-ին օժանդակել է նրա վարորդ Ա.Ա.-ն: Մասնավորապես՝ Շ.Կ.-ի անվամբ սեփականության իրավունքով գրանցված հողամասերը 2019 թվականի հոկտեմբերի 7-ին ձևական առուվաճառքի պայմանագրերով օտարվել են Վ.Գ.-ի մտերիմ Ա.Յ.-ին: Այնուհետև, Ա.Յ.-ի կողմից տրված՝ նոտարական հաստատմամբ լիազորագրի հիման վրա՝ Վ.Գ.-ի վարորդը Ա.Յ.-ի անունից հանդես է եկել իրավասու պետական մարմիններում և սահմանված կարգի խախտմամբ օտարված հողամասերի վրա Վ.Գ.-ի ֆինանսական միջոցներով կառուցված և փաստացի նրան պատկանող բնակելի տան նկատմամբ՝ վարորդի դիմումի հիման վրա, 2022 թվականի մայիսի 19-ին գրանցվել է Ա.Յ.-ի միանձնյա սեփականության իրավունքը:
Այսպիսով, քրեական վարույթի նախաքննությամբ ձեռք բերված փաստական տվյալներով հաստատվել է, որ Վ.Գ.-ն, հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, օգտագործելով պաշտոնեական դիրքը, թաքցրել, խեղաթյուրել է ձեռք բերված վերոնշյալ գույքերի հանցավոր ծագումը, դրանց նկատմամբ իրավունքներն ու գույքերի իրական պատկանելիությունը՝ օրինականացնելով պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, ապօրինի հարստանալու արդյունքում ստացված՝ առանձնապես խոշոր չափերով՝ ընդհանուր 376 միլիոն 650 հազար դրամ արժեքով գույքն ու եկամուտները:
Դատախազը Վ.Գ.-ի նկատմամբ հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ), 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական կեղծիքը), 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը), 310.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ապօրինի հարստանալը), Շ.Կ.-ի նկատմամբ՝ 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելուն օժանդակելը), 38-314-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական կեղծիքին օժանդակելը), 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, Ա.Ա.-ի նկատմամբ՝ 38-190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (փողերի լվացմանն օժանդակելը), Ա.Զ.-ի նկատմամբ՝ 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 38-314-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

The plots of land adjunct to the nursery and kindergarten of Abovyan city and the Art School of Abovyan were obtained by the former Head of Abovyan community by means of fake auctions and sales. The prosecutor has transferred the criminal proceedi...
On April 10, 2025, the prosecutor transferred the criminal proceeding with the confirmed indictment against V.G., who held the position of the Head of Abovyan community, and others to the Anti-Corruption Court.
According to the criminal proceeding examined at the Anti-Corruption Committee it was found out that V. G. who hold the position of the Head of Abovyan community during 2015-2021 with the assistance of A. Z., the Head of the Division of Social programs, healthcare and information and Sh. K., the wife of brother-in-law, he alienated the plots of land adjunct to the nursery and kindergarten of Abovyan city and the Art School of Abovyan for AMD 6 million 625 thousand instead of AMD 83 million 450 market price.
In order to conceal the criminal origin and ownership of the land plots, these plots of land were registered as the ownership of Sh.K., while the alienated land plots were actually acquired by V. G.
In addition to the above, V.G., an official who is obliged to submit a declaration in accordance with the procedure established by Article 34 of the Law "On Public Service", built a residential house and auxiliary buildings on the aforementioned land plots in Abovyan community during 2019-2021. The cost of construction work amounted to AMD 293 million 200 thousand, which significantly exceeded V.G.'s legal income.
V.G., realizing that in the event of registering his ownership rights to a private house built with funds obtained as a result of illegal enrichment, the aforementioned circumstance may be discovered by the competent authorities, also took action against the aforementioned private house rights, its ownership and criminal origin. V.G. was assisted in the execution of these actions by his driver A.A. In particular, the land plots registered under the name of Sh. K. were alienated to A.Y., a close associate of V.G., on October 7, 2019 according to formal purchase and sale agreements. Then, on the basis of a power of attorney issued by A.Y. with notarization, V.G.'s driver acted on behalf of A.Y. in the competent state bodies and, based on the driver's application, on May 19, 2022, A.Y.'s sole ownership right was registered with respect to the residential house built with V.G.'s financial resources on the alienated land plots in violation of the established procedure and actually belonging to him.
Therefore, according to the factual data obtained during the preliminary investigation of the criminal proceeding it was confirmed that V.G., when was an official, used his official position, concealed and distorted the criminal origin of the above-mentioned properties, the rights to them and the real ownership of the properties, legalizing the property and income obtained as a result of abusing official powers and illegally enriching them, in particularly large amounts, in the amount of AMD 376 million 650 thousand.
The prosecutor initiated public criminal prosecution against V.G. under Article 308, Part 2 (Abuse of official powers, which caused grave consequences through negligence), Article 314, Part 1 (Official forgery), Article 190, Part 3, Points 1 and 3 (Money laundering in particularly large amounts by using official position), Article 310.1, Part 1 (Illegal enrichment), against Sh. K. - Article 38-308, Part 2 (Assisting in the abuse of official powers), Article 38-314, Part 1 (Assisting in official forgery), Article 190, Part 3, Point 1, against A. A., Article 38-190, Part 3, Points 1 and 3 (Assisting in money laundering), against A. Z., Article 38-308, Part 2 and Article 38-314, Part 1 of the RA Criminal Code.