Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն ընտրվել է Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի Գործադիր կոմիտեի անդամի թեկնածու
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, 2025 թվականի ապրիլի 8-ին, Բուենոս Այրեսում կայացած՝ Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի (ԴՄԱ) Գործադիր կոմիտեի 59-րդ նիստի ընթացքում, ընտրվել է Գործադիր կոմիտեի անդամի թեկնածու:
Համաձայն Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի կանոնակարգի` Գործադիր կոմիտեի անդամը նշանակվում է Ընդհանուր ժողովի կողմից՝ 3 տարի ժամկետով:
Ընդհանուր ժողովի հերթական հանդիպումը կկայանա 2025 թվականի սեպտեմբերին՝ Սինգապուրում, որի ընթացքում տեղի կունենան Գործադիր կոմիտեի անդամների ընտրությունները:
Գործադիր կոմիտեն ԴՄԱ-ի ղեկավար և վարչական մարմինն է: Այն կազմված է Նախագահից, փոխնախագահներից և անդամներից:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը Դատախազների միջազգային ասոցիացիային անդամակցում է 1999 թվականի հունվարի 1-ից, իսկ որպես Գործադիր կոմիտեի անդամ՝ առաջադրվում է առաջին անգամ:

Генеральный прокурор Анна Вардапетян избрана кандидатом в члены Исполнительного комитета Международной ассоциации прокуроров
В ходе 59-го заседания Исполнительного комитета Международной ассоциации прокуроров (МАП), 8 апреля 2025 года в Буэнос-Айресе Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян была избрана кандидатом в члены Исполнительного комитета.
Согласно уставу Международной ассоциации прокуроров, члены Исполнительного комитета назначаются Генеральной ассамблеей сроком на 3 года.
Очередное заседание Генеральной ассамблеи состоится в сентябре 2025 года в Сингапуре, в рамках которого и пройдут выборы членов Исполнительного комитета.
Исполнительный комитет является руководящим и административным органом МАП. Он состоит из Президента, вице-президентов и членов.
Напомним, что Генеральная прокуратура Республики Армения является членом Международной ассоциации прокуроров с 1 января 1999 года, и впервые выдвигает кандидата в члены Исполнительного комитета.
Ассоциация была основана в 1995 году и ставит перед собой цель поддерживать прокуроров по всему миру, способствовать укреплению верховенства права и обеспечивать полное соблюдение стандартов МАП в отношении профессионального поведения.