Գլխավոր դատախազությունը պահանջում է ԱԺ նախկին պատգամավոր Արկադի Համբարձումյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից բռնագանձել 8 անշարժ գույք, 5 տրանսպորտային միջոց, 5,5 միլիարդ դրամ
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2025 թվականի ապրիլի 3-ին վարույթ է ընդունել Գլխավոր դատախազության՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հերթական հայցադիմումը:
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին՝ ԱԺ նախկին պատգամավոր Արկադի Համբարձումյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել՝
- 8 անշարժ գույք Երևանում.
- 1 տրանսպորտային միջոցի շուկայական արժեք.
- 8 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն.
- 1 միլիարդ 138 միլիոն 452 հազար դրամի փոխառության պահանջի իրավունք.
- 463 միլիոն 146 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի դրամական միջոցների մնացորդ.
- 3 միլիարդ 980 միլիոն 583 հազար դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով ունի ապօրինի ծագում, փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել։

Prosecutor General's Office demands to confiscate 8 immovable properties, 5 transportation means and AMD 5,5 billiard from the former NA Deputy Arkadi Hambardzumyan and affiliated persons
On April 3, 2025, the Anti-Corruption Court accepted for proceedings the another appeal filed by the Prosecutor General's Office referring to the confiscation of property of illegal origin.
The Department for the Confiscation of Property of Illegal Origin of the Prosecutor General's Office has filed a claim to the court to confiscate from the former NA Deputy Arkadi Hambardzumyan and his affiliated persons in favor of the Republic of Armenia:
- 8 immovable properties in Yerevan;
- 5 transportation means;
- 1 market price of transportation means;
- Participation in 8 legal entities;
- AMD 138 million 452 thousand for the right to demand a loan
- AMD 463 million 146 thousand as a remnant of illegal monetary means;
- AMD 3 billiard 980 million 583 thousand not justified by legal income transferred to bona fide third parties, which is impossible to identify and confiscate.