Գլխավոր դատախազությունը պահանջում է ԱԺ նախկին պատգամավոր Արկադի Համբարձումյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից բռնագանձել 8 անշարժ գույք, 5 տրանսպորտային միջոց, 5,5 միլիարդ դրամ
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2025 թվականի ապրիլի 3-ին վարույթ է ընդունել Գլխավոր դատախազության՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հերթական հայցադիմումը:
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին՝ ԱԺ նախկին պատգամավոր Արկադի Համբարձումյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել՝
- 8 անշարժ գույք Երևանում.
- 1 տրանսպորտային միջոցի շուկայական արժեք.
- 8 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն.
- 1 միլիարդ 138 միլիոն 452 հազար դրամի փոխառության պահանջի իրավունք.
- 463 միլիոն 146 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի դրամական միջոցների մնացորդ.
- 3 միլիարդ 980 միլիոն 583 հազար դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով ունի ապօրինի ծագում, փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել։

Генеральная прокуратура требует конфискации у бывшего депутата Национального собрания Аркадия Амбарцумяна и связанных с ним лиц 8 объектов недвижимости, 5 транспортных средств и 5,5 млрд. драм
3 апреля 2025 года Антикоррупционный суд принял к производству очередной иск Генеральной прокуратуры о конфискации имущества незаконного происхождения.
Управление по делам о конфискации имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры представило в суд иск о взыскании в пользу Республики Армения у бывшего депутата Национального собрания Аркадия Амбарцумяна и связанных с ним лиц:
• 8 недвижимостей в Ереване,
• 5 транспортных средств,
• рыночную стоимость 1 транспортного средства,
• участие в 8 юридических лицах,
• право требования займа на сумму 1 миллиард 138 миллионов 452 тысячи драмов,
• 463 миллиона 146 тысяч драмов в качестве остатка незаконных денежных средств,
• 3 миллиарда 980 миллионов 583 тысячи драмов, которые не обоснованы законными доходами лица, имеют незаконное происхождение, переданы добросовестному приобретателю или не могут быть идентифицированы и конфискованы.