2024 թվականին վերականգնվել է շուրջ 7,6 միլիոն ԱՄՆ դոլարի գույք՝ Դատախազության՝ պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում. Դատախազության 2024 թվականի գործունեության մասին հաղորդում
Գլխավոր դատախազությունը, պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու բացառիկ լիազորության շրջանակում, 2024 թվականին շարունակել է ոլորտի ուսումնասիրությունը և հաշվետու ժամանակահատվածում պետական շահերի պաշտպանության հարցադրումներով կատարել է 435 ուսումնասիրություն (2023 թվականին՝ 383), հայտնաբերել է 328 իրավախախտում (2023 թվականին՝ 447):
Ուսումնասիրություններն ընդգրկել են պետական և համայնքային գույքի պահպանության, օտարման իրավաչափության, հողային օրենսդրության պահանջների պահպանության, տարածքային կառավարման և տեղական ինքնակառավարման, քաղաքաշինության ոլորտները:
Համաձայն Դատախազության 2024 թվականի գործունեության մասին հաղորդման՝ հաշվետու և նախորդ տարիներին ներկայացված հայցերով 2024 թվականի ընթացքում կայացված դատական ակտերով փաստացի վերականգնվել է նախնական գնահատմամբ շուրջ 2 միլիարդ 785 միլիոն 511 հազար դրամ (շուրջ 7 միլիոն 69 հազար ԱՄՆ դոլար) շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով գույք:

В 2024 году в рамках полномочий Прокуратуры по защите государственных и муниципальных интересов было восстановлено имущество на сумму около 7,6 миллиона долларов США. Сообщение о деятельности Прокуратуры за 2024 год
В рамках исключительных полномочий по подаче исков в защиту государственных и муниципальных интересов, Генеральная прокуратура продолжила исследования в этой области и в отчетный период провела 435 исследований (в 2023 году — 383), выявив 328 правонарушений (в 2023 году — 447).
Исследования включали вопросы сохранения государственного и муниципального имущества, законности его отчуждения, соблюдения требований земельного законодательства, вопросы территориального управления и местного самоуправления, а также градостроительства.
Согласно сообщению о деятельности Прокуратуры за 2024 год, в результате поданных исков в 2024 году было фактически восстановлено имущество, рыночная стоимость которого по предварительной оценке составляет около 2 миллиардов 785 миллионов 511 тысяч драмов (около 7 миллионов 69 тысяч долларов США) по кадастровой стоимости, приближенной к рыночной.