Դատախազությունը 2.5 ամսվա ընթացքում ավելի քան կես միլիարդ դրամի գույք է վերադարձրել պետությանն ու համայնքներին, մոտ 1 միլիարդ դրամի բավարարված հայցեր կան
Դատախազության՝ պետական և համայնքային շահի պաշտպանության լիազորության շրջանակներում, 2025 թվականի հունվարի 1-ից մարտի 24-ն ընկած ժամանակահատվածում, դատական ակտերի հիման վրա՝ Հայաստանի Հանրապետության կամ համայնքի սեփականության իրավունքն է գրանցվել ընդհանուր 10 միավոր գույքերի նկատմամբ, որոնց արժեքների, ինչպես նաև Վերականգնված միջոցների միասնական հաշվին փոխանցված դրամական միջոցների հանրագումարը կազմում է շուրջ 516 միլիոն 153 հազար դրամ:
- Երևան քաղաքի Գ.Հովսեփյան փողոցի՝ հեռուստաաշտարակին հարող տարածքում գտնվող՝ շուրջ 360 միլիոն 690 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով 9420 քմ մակերեսով հողամասի նկատմամբ վերականգնվել է Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը:
- Մերձավան բնակավայրի Երկրագործների 9 հասցեում գտնվող՝ ընդհանուր 16 միլիոն 347 հազար դրամ շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքով 63.2 քմ մակերեսով տնտեսական շինության, 70.2 քմ մակերեսով ծածկի ու շինության զբաղեցրած և սպասարկման համար անհրաժեշտ 0.3027 հա մակերեսով բնակավայրերի նպատակային նշանակության հողամասի նկատմամբ վերականգնվել է Արմավիրի մարզի Փարաքար համայնքի սեփականության իրավունքը:
- Մերձավան բնակավայրում գտնվող՝ 3 միլիոն դրամ շուկայական արժեքով 0.35 հա մակերեսով գյուղատնտեսական նշանակության հողամասի նկատմամբ վերականգնվել է Արմավիրի մարզի Փարաքար համայնքի սեփականության իրավունքը:
- Կոտայքի մարզի Ծաղկաձոր համայնքի Աղավնաձոր բնակավայրի Աղավնու աղբյուր թաղամասի թիվ 8 հասցեում գտնվող՝ հանգստի համար նախատեսված, «հատուկ պահպանվող տարածք» նպատակային նշանակությամբ 2 հա մակերեսով, 37 միլիոն 554 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով հողամասի նկատմամբ վերականգնվել է Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը:
- Կոտայքի մարզի Աղավնաձոր համայնքի Աղավնու աղբյուր թաղամասի թիվ 29 հասցեում գտնվող՝ 9 միլիոն 338 հազար դրամ շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքով 5000 քմ մակերեսով և նույն թաղամասի թիվ 30 հասցեում գտնվող՝ 9 միլիոն 382 հազար դրամ շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքով 4997 քմ մակերեսով հողամասերի նկատմամբ վերականգնվել է Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը:
- Վայոց ձորի մարզի Եղեգնաձոր համայնքի սեփականության իրավունքն է վերականգնվել Մալիշկա բնակավայրում գտնվող՝ 7000 քմ (0.7 հա) ընդհանուր մակերեսով «գյուղատնտեսական» նպատակային նշանակությամբ 4 հողամասերի նկատմամբ:
- Արագածոտնի մարզի Աշտարակ խոշորացված համայնքի սեփականության իրավունքն է վերականգնվել Օրգով համայնքի «հատուկ պահպանվող տարածք» նպատակային նշանակության, 31 միլիոն 680 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով 4 հա մակերեսով հողամասի նկատմամբ:
- Հակակոռուպցիոն դատարանի 2025 թվականի մարտի 6-ի վճռով հաստատված հաշտության համաձայնության արդյունքում՝ Վերականգնված միջոցների միասնական հաշվինէ փոխանցվել շուրջ 80 միլիոն դրամ:
Միաժամանակ, Դատախազության կողմից ներկայացված մի շարք հայցեր բավարարվել են դատարանների կողմից, որոնց՝ օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, Հայաստանի Հանրապետությանը կամ համայնքներին կվերադարձվեն հետևյալ գույքերը.
- Հակակոռուպցիոն դատարանը բավարարել է Գլխավոր դատախազության հայցը, որի արդյունքում հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության համապարտությամբ կբռնագանձվի 299 միլիոն 342 հազար դրամ և 330 միլիոն 267 հազար դրամ՝ որպես պետությանը պատճառված վնասի հատուցում:
- 2. Հակակոռուպցիոն դատարանը բավարարել է Գլխավոր դատախազության հայցը, որի արդյունքում Հայաստանի Հանրապետությանը կվերադարձվի Կոտայքի մարզի Աղավնաձոր համայնքի վարչական սահմանին հարող տարածքում գտնվող՝ 9 միլիոն 388 հազար դրամ շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքով 5 հա մակերեսով հողամասը: Վճռի դեմ երրորդ անձի կողմից ներկայացված վերաքննիչ բողոքը մերժվել է և Դատարանի 2024 թվականի օգոստոսի 30-ի վճիռը թողնվել է անփոփոխ:
- Հակակոռուպցիոն դատարանի վճռով բավարարել է Գլխավոր դատախազության հայցը, որի արդյունքում Եղեգնաձոր համայնքին են կվերադարձվեն Վայոց ձորի մարզի Եղեգնաձոր համայնքում գտնվող 2 հողամասերը, որոնցից մեկը՝ 10.000 քմ մակերեսով (1 հա), իսկ մյուսը՝ 5.000 քմ մակերեսով (0.5 հա):
- Հակակոռուպցիոն դատարանի վճռով բավարարել է Գլխավոր դատախազության հայցը, որի արդյունքում Ջերմուկ համայնքին կվերադարձվեն Վայոց ձորի մարզի Ջերմուկ համայնքում գտնվող 2 հողամասերը, որոնցից մեկը՝ 13.930 քմ մակերեսով (1.3930 հա) և 226 միլիոն 37 հազար դրամ շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքով, իսկ մյուսը՝ 2.661 քմ մակերեսով (0.2661 հա) և 45 միլիոն 207 հազար դրամ շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքով:
- Հակակոռուպցիոն դատարանի վճռով բավարարել է Գլխավոր դատախազության հայցը, որի արդյունքում Վայոց ձորի մարզի Եղեգնաձոր համայնքին կվերադարձվեն 2 հողամասեր՝ յուրաքանչյուրը 800 քմ մակերեսով (0.08 հա) և շուրջ 1 միլիոն դրամ շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքով:
- Հակակոռուպցիոն դատարանի վճռով բավարարել է Գլխավոր դատախազության հայցը, որի արդյունքում Հայաստանի Հանրապետությանը կվերադարձվի 254 միլիոն 244 հազար դրամ կադաստրային արժեքին մոտարկված շուկայական արժեքով Երևան քաղաքի Գ.Հովսեփյան փողոցի հեռուստաաշտարակին հարող տարածքի 6640 քմ մակերեսով հողամասը:
- Հակակոռուպցիոն դատարանի վճռով բավարարել է Գլխավոր դատախազության հայցը, որի արդյունքում Հայաստանի Հանրապետությանը կվերադարձվի 271 միլիոն 475 հազար դրամ կադաստրային արժեքին մոտարկված շուկայական արժեքով Երևան քաղաքի Գ.Հովսեփյան փողոցի հեռուստաաշտարակին հարող տարածքի 7090 քմ մակերեսով հողամասը:
Միաժամանակ, Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության կողմից 16 հայցադիմում է ներկայացվել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ Տավուշի մարզի Իջևան համայնքի քաղաքային զբոսայգու տարածքում գտնվող հողամասերի նկատմամբ կառուցապատման իրավունքները հարկադիր դադարեցնելու և հողատարածքները Իջևան համայնքին վերադարձնելու հայցապահանջով:
Հիշեցնենք, որ թիվ ՀԿԴ/0248/02/23 քաղաքացիական գործով 2024 թվականի նոյեմբերի 25-ին Հակակոռուպցիոն դատարանը բավարարել էր Գլխավոր դատախազության հայցը և դադարեցրել Տավուշի մարզի Իջևան քաղաքային զբոսայգու տարածքում՝ Անկախության 1/41 հասցեում գտնվող՝ շուրջ 10 միլիոն դրամ շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքով 1500 քմ մակերեսով (0,15 հա) հողամասի նկատմամբ Ա.Թ.-ի և Ս.Չ-ի կառուցապատման իրավունքը՝ հողամասը վերադարձնելով համայնքին: Վճռի դեմ կողմի ներկայացրած վերաքննիչ բողոքի քննության արդյունքում Վերաքննիչ դատարանի որոշումը կհրապարակվի 2025 թվականի ապրիլի 8-ին:

Прокуратура за 2,5 месяца вернула государству и общинам имущество на сумму более полумиллиарда драмов, удовлетворены иски примерно на 1 миллиард драмов
В рамках полномочий Прокуратуры по защите государственных и общественных интересов в период с 1 января по 24 марта 2025 года на основании судебных актов право собственности Республики Армения или общины было зарегистрировано в отношении в общей сложности 10 единиц имущества, общая сумма денежных средств, переведенных на единый счет восстановленных средств, составляет около 516 миллионов 153 тысяч драмов.
- Восстановлено право собственности Республики Армения на земельный участок площадью 9420 квадратных метров кадастровой стоимостью около 360 миллионов 690 тысяч драмов, расположенный на территории, прилегающей к телебашне на улице Г. Овсепяна,
- Восстановлено право собственности общины Паракар Армавирской области на хозяйственное строение площадью 63,2 квадратных метра общей кадастровой стоимостью, близкой к рыночной стоимости в размере 16 миллионов 347 тысяч драмов, расположенный по адресу Еркрагорцнери 9 поселения Мердзаван, на земельный участок целевого назначения покрытия площадью 70,2 квадратных метра и занимаемых строением и необходимых для обслуживания 0,3027 га,
- В отношении земельного участка сельскохозяйственного назначения площадью 0,35 га рыночной стоимостью 3 миллиона драмов, расположенного в поселке Мердзаван, восстановлено право собственности общины Паракар Армавирской области,
- Восстановлено право собственности Республики Армения на земельный участок площадью 2 га, предназначенный для отдыха, с целевым назначением «особо охраняемая территория», с кадастровой стоимостью 37 миллионов 554 тысячи драмов, приблизительной к рыночной, расположенный по адресу: квартал Агавну ахпюр поселение Агавнадзр общины Цахкадзор Котайкской области,
- Восстановлено право собственности Республики Армения на земельные участки площадью 5000 квадратных метров с кадастровой стоимостью, приближенной к рыночной стоимости 9 миллионов 338 тысяч драмов, расположенные по адресу: квартал Агавну ахпюр общины Агавнадзор Котайкской области, площадью 4997 квадратных метров с кадастровой стоимостью, приближенной к рыночной стоимости 9 миллионов 382 тысячи драмов, и земельные участки площадью 4997 квадратных метров с кадастровой стоимостью, приближенной к рыночной стоимости 9 миллионов 382 тысячи драмов.
- Право собственности общины Ехегнадзор Вайоцдзорской области восстановлено на 4 земельных участка сельскохозяйственного назначения общей площадью 7000 квадратных метров (0,7 га), расположенных в поселке Малышка,
- Право собственности укрупненной общины Аштарак Арагацотнской области восстановлено в отношении земельного участка общины площадью 4 га с кадастровой стоимостью, приближенной к рыночной, в размере 31 миллиона 680 тысяч драмов целевого назначения «особо охраняемая территория»,
- В результате мирового соглашения, утвержденного решением Антикоррупционного суда от 6 марта 2025 года, на единый счет взысканных средств было перечислено около 80 миллионов драмов.
В то же время ряд исков, поданных Прокуратурой, были удовлетворены судами, после вступления которых в законную силу Республике Армения или общинам будет возвращено следующее имущество:
- Антикоррупционный суд удовлетворил иск Генеральной прокуратуры, в результате которого в пользу Республики Армения будет взыскано 299 миллионов 342 тысячи драмов и 330 миллионов 267 тысяч драмов в качестве компенсации за ущерб, причиненный государству,
- Антикоррупционный суд удовлетворил иск Генеральной прокуратуры, в результате которого Республике Армения будет возвращен земельный участок площадью 5 га кадастровой стоимости 9 миллионов 388 тысяч драмов, расположенный на территории, прилегающей к административной границе общины Агавнадзор Котайкской области,
- Решением Антикоррупционного суда иск Генеральной прокуратуры удовлетворен, в результате чего общине Ехегнадзор будут возвращены 2 земельных участка в общине Ехегнадзор Вайоцдзорской области, один из которых площадью 10 000 квадратных метров (1 га), а другой площадью 5 000 квадратных метров (0,5 га),
- Решением Антикоррупционного суда иск Генеральной прокуратуры удовлетворен, в результате чего общине Джермук будут возвращены 2 земельных участка, расположенных в общине Джермук Вайоцдзорской области, один из которых площадью 13.930 квадратных метров (1.3930 га) и кадастровой стоимостью, приближенной к рыночной стоимости в 226 миллионов 37 тысяч драмов, а другой площадью 661 квадратных метров (0.2661 га) и кадастровой стоимостью 45 миллионов 207 тысяч драмов,
- Решением Антикоррупционного суда иск Генеральной прокуратуры удовлетворен, в результате чего общине Ехегнадзор Вайоцдзорской области будут возвращены 2 земельных участка площадью 800 квадратных метров (0,08 га) каждый и кадастровой стоимостью, приближенной к рыночной стоимости около 1 миллиона драмов,
- Решением Антикоррупционного суда был удовлетворен иск Генеральной прокуратуры, в результате которого Республике Армения будет возвращен земельный участок площадью 6640 квадратных метров рыночной стоимости, приближенной к кадастровой стоимости 254 миллиона 244 тысячи драмов, прилегающий к телебашне на улице Г. Овсепяна,
- Решением Антикоррупционного суда был удовлетворен иск Генеральной прокуратуры, в результате которого Республике Армения будет возвращен земельный участок площадью 7090 квадратных метров рыночной стоимости, приближенной к кадастровой стоимости 271 миллион 475 тысяч драмов, прилегающий к телебашне на улице Г. Овсепяна:
В то же время Управлением по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры в Антикоррупционный суд подано 16 исков с требованием принудительного прекращения прав на застройку земельных участков, расположенных на территории городского парка общины Иджеван Тавушской области, и возврата земельных участков.
Напомним, что 25 ноября 2024 года по гражданскому делу № АКС/0248/02/23 Антикоррупционный суд удовлетворил иск Генеральной прокуратуры и прекратил право А.Т. и С.Ч. на застройку земельного участка площадью 1500 квадратных метров (0,15 га) кадастровой стоимостью около 10 миллионов драмов, расположенного на территории городского парка Иджевана Тавушской области, по адресу Анкахутян 1/41, с возвратом земельного участка общине. По результатам рассмотрения апелляционной жалобы, поданной стороной на решение, решение Апелляционного суда будет опубликовано 8 апреля 2025 года.