Դատախազությունը 2.5 ամսվա ընթացքում ավելի քան կես միլիարդ դրամի գույք է վերադարձրել պետությանն ու համայնքներին, մոտ 1 միլիարդ դրամի բավարարված հայցեր կան
Դատախազության՝ պետական և համայնքային շահի պաշտպանության լիազորության շրջանակներում, 2025 թվականի հունվարի 1-ից մարտի 24-ն ընկած ժամանակահատվածում, դատական ակտերի հիման վրա՝ Հայաստանի Հանրապետության կամ համայնքի սեփականության իրավունքն է գրանցվել ընդհանուր 10 միավոր գույքերի նկատմամբ, որոնց արժեքների, ինչպես նաև Վերականգնված միջոցների միասնական հաշվին փոխանցված դրամական միջոցների հանրագումարը կազմում է շուրջ 516 միլիոն 153 հազար դրամ:
- Երևան քաղաքի Գ.Հովսեփյան փողոցի՝ հեռուստաաշտարակին հարող տարածքում գտնվող՝ շուրջ 360 միլիոն 690 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով 9420 քմ մակերեսով հողամասի նկատմամբ վերականգնվել է Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը:
- Մերձավան բնակավայրի Երկրագործների 9 հասցեում գտնվող՝ ընդհանուր 16 միլիոն 347 հազար դրամ շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքով 63.2 քմ մակերեսով տնտեսական շինության, 70.2 քմ մակերեսով ծածկի ու շինության զբաղեցրած և սպասարկման համար անհրաժեշտ 0.3027 հա մակերեսով բնակավայրերի նպատակային նշանակության հողամասի նկատմամբ վերականգնվել է Արմավիրի մարզի Փարաքար համայնքի սեփականության իրավունքը:
- Մերձավան բնակավայրում գտնվող՝ 3 միլիոն դրամ շուկայական արժեքով 0.35 հա մակերեսով գյուղատնտեսական նշանակության հողամասի նկատմամբ վերականգնվել է Արմավիրի մարզի Փարաքար համայնքի սեփականության իրավունքը:
- Կոտայքի մարզի Ծաղկաձոր համայնքի Աղավնաձոր բնակավայրի Աղավնու աղբյուր թաղամասի թիվ 8 հասցեում գտնվող՝ հանգստի համար նախատեսված, «հատուկ պահպանվող տարածք» նպատակային նշանակությամբ 2 հա մակերեսով, 37 միլիոն 554 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով հողամասի նկատմամբ վերականգնվել է Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը:
- Կոտայքի մարզի Աղավնաձոր համայնքի Աղավնու աղբյուր թաղամասի թիվ 29 հասցեում գտնվող՝ 9 միլիոն 338 հազար դրամ շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքով 5000 քմ մակերեսով և նույն թաղամասի թիվ 30 հասցեում գտնվող՝ 9 միլիոն 382 հազար դրամ շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքով 4997 քմ մակերեսով հողամասերի նկատմամբ վերականգնվել է Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը:
- Վայոց ձորի մարզի Եղեգնաձոր համայնքի սեփականության իրավունքն է վերականգնվել Մալիշկա բնակավայրում գտնվող՝ 7000 քմ (0.7 հա) ընդհանուր մակերեսով «գյուղատնտեսական» նպատակային նշանակությամբ 4 հողամասերի նկատմամբ:
- Արագածոտնի մարզի Աշտարակ խոշորացված համայնքի սեփականության իրավունքն է վերականգնվել Օրգով համայնքի «հատուկ պահպանվող տարածք» նպատակային նշանակության, 31 միլիոն 680 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով 4 հա մակերեսով հողամասի նկատմամբ:
- Հակակոռուպցիոն դատարանի 2025 թվականի մարտի 6-ի վճռով հաստատված հաշտության համաձայնության արդյունքում՝ Վերականգնված միջոցների միասնական հաշվինէ փոխանցվել շուրջ 80 միլիոն դրամ:
Միաժամանակ, Դատախազության կողմից ներկայացված մի շարք հայցեր բավարարվել են դատարանների կողմից, որոնց՝ օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, Հայաստանի Հանրապետությանը կամ համայնքներին կվերադարձվեն հետևյալ գույքերը.
- Հակակոռուպցիոն դատարանը բավարարել է Գլխավոր դատախազության հայցը, որի արդյունքում հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության համապարտությամբ կբռնագանձվի 299 միլիոն 342 հազար դրամ և 330 միլիոն 267 հազար դրամ՝ որպես պետությանը պատճառված վնասի հատուցում:
- 2. Հակակոռուպցիոն դատարանը բավարարել է Գլխավոր դատախազության հայցը, որի արդյունքում Հայաստանի Հանրապետությանը կվերադարձվի Կոտայքի մարզի Աղավնաձոր համայնքի վարչական սահմանին հարող տարածքում գտնվող՝ 9 միլիոն 388 հազար դրամ շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքով 5 հա մակերեսով հողամասը: Վճռի դեմ երրորդ անձի կողմից ներկայացված վերաքննիչ բողոքը մերժվել է և Դատարանի 2024 թվականի օգոստոսի 30-ի վճիռը թողնվել է անփոփոխ:
- Հակակոռուպցիոն դատարանի վճռով բավարարել է Գլխավոր դատախազության հայցը, որի արդյունքում Եղեգնաձոր համայնքին են կվերադարձվեն Վայոց ձորի մարզի Եղեգնաձոր համայնքում գտնվող 2 հողամասերը, որոնցից մեկը՝ 10.000 քմ մակերեսով (1 հա), իսկ մյուսը՝ 5.000 քմ մակերեսով (0.5 հա):
- Հակակոռուպցիոն դատարանի վճռով բավարարել է Գլխավոր դատախազության հայցը, որի արդյունքում Ջերմուկ համայնքին կվերադարձվեն Վայոց ձորի մարզի Ջերմուկ համայնքում գտնվող 2 հողամասերը, որոնցից մեկը՝ 13.930 քմ մակերեսով (1.3930 հա) և 226 միլիոն 37 հազար դրամ շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքով, իսկ մյուսը՝ 2.661 քմ մակերեսով (0.2661 հա) և 45 միլիոն 207 հազար դրամ շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքով:
- Հակակոռուպցիոն դատարանի վճռով բավարարել է Գլխավոր դատախազության հայցը, որի արդյունքում Վայոց ձորի մարզի Եղեգնաձոր համայնքին կվերադարձվեն 2 հողամասեր՝ յուրաքանչյուրը 800 քմ մակերեսով (0.08 հա) և շուրջ 1 միլիոն դրամ շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքով:
- Հակակոռուպցիոն դատարանի վճռով բավարարել է Գլխավոր դատախազության հայցը, որի արդյունքում Հայաստանի Հանրապետությանը կվերադարձվի 254 միլիոն 244 հազար դրամ կադաստրային արժեքին մոտարկված շուկայական արժեքով Երևան քաղաքի Գ.Հովսեփյան փողոցի հեռուստաաշտարակին հարող տարածքի 6640 քմ մակերեսով հողամասը:
- Հակակոռուպցիոն դատարանի վճռով բավարարել է Գլխավոր դատախազության հայցը, որի արդյունքում Հայաստանի Հանրապետությանը կվերադարձվի 271 միլիոն 475 հազար դրամ կադաստրային արժեքին մոտարկված շուկայական արժեքով Երևան քաղաքի Գ.Հովսեփյան փողոցի հեռուստաաշտարակին հարող տարածքի 7090 քմ մակերեսով հողամասը:
Միաժամանակ, Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության կողմից 16 հայցադիմում է ներկայացվել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ Տավուշի մարզի Իջևան համայնքի քաղաքային զբոսայգու տարածքում գտնվող հողամասերի նկատմամբ կառուցապատման իրավունքները հարկադիր դադարեցնելու և հողատարածքները Իջևան համայնքին վերադարձնելու հայցապահանջով:
Հիշեցնենք, որ թիվ ՀԿԴ/0248/02/23 քաղաքացիական գործով 2024 թվականի նոյեմբերի 25-ին Հակակոռուպցիոն դատարանը բավարարել էր Գլխավոր դատախազության հայցը և դադարեցրել Տավուշի մարզի Իջևան քաղաքային զբոսայգու տարածքում՝ Անկախության 1/41 հասցեում գտնվող՝ շուրջ 10 միլիոն դրամ շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքով 1500 քմ մակերեսով (0,15 հա) հողամասի նկատմամբ Ա.Թ.-ի և Ս.Չ-ի կառուցապատման իրավունքը՝ հողամասը վերադարձնելով համայնքին: Վճռի դեմ կողմի ներկայացրած վերաքննիչ բողոքի քննության արդյունքում Վերաքննիչ դատարանի որոշումը կհրապարակվի 2025 թվականի ապրիլի 8-ին:

Property in the amount of 0.5 billion was returned to the state and community within 2.5 months due to the work of the Prosecutor’s Office: claims amounting to AMD 1 billion have already been granted
In the scope of the power of the Prosecutor’s Office to protect state and community interests, the ownership right of the Republic of Armenia or community was registered over 10 properties, the total value whereof, including the funds transferred to the Unified account for recovered funds amounted to AMD 516 million 153 thousand based on the judicial acts adopted during the period of January 1- March 24, 2025.
1. The ownership right of the Republic of Armenia was registered over the land plot with the surface of 9420 m2 with a cadastral value of about AMD 360 million 690 thousand located at G. Hovsepyan Str., adjacent to the TV tower, city of Yerevan.
2. The ownership right of Parakar community of Armavir region was registered over the economic structures (2 m2), roof and building (70.2 m2) as well as the land plot with the surface of 0.3027 ha (intended purpose — residential area), with a cadastral value of about AMD 16 million 374 thousand located at 9 Yerkragortsner Str., Merdzavan settlement.
3. The ownership right of Parakar community of Armavir region was registered over the land plot located at Merdzavan settlement with the surface of 35 ha (land of agricultural significance) the market value whereof amounted to AMD 3 million.
4. The ownership right of the Republic of Armenia was registered over the land plot with the surface of 2 ha, located at 8 Aghavnu Aghbyur district, Aghavnadzor community, Kotayk region and having a cadastral value of AMD 37 million 554 thousand (intended purpose—specially protected area).
5. The ownership right of the Republic of Armenia was registered over the land plot with the surface of 5000 m2, located at 29 Aghavnu Aghbyur district, Aghavnadzor community, Kotayk region and having a cadastral value of AMD 9 million 338 thousand as well as over the land plot with the surface of 4997m2located at the same quarter and having a cadastral value of  AMD 9 million 382 thousand.
6. The ownership right of Yegheghnadzor community of Vayots Dzor region was registered over 4 land plots (land of agricultural significance) with the surface of 7000m2 (0.7 ha) located at Malishka settlement.
7. The ownership right of Ashtarak enlarged community of Aragatsotn region was registered over the land plot with the surface of 4 ha (intended purpose—specially protected area) the cadastral value whereof amounted to AMD 31 million 680 thousand.
8. As a result of the reconciliation agreement confirmed by the decision of the Anti-corruption court dated March 6, 2025, about AMD 80 million was transferred to the Unified account for recovered funds.
At the same time several claims submitted by the Prosecutor’s Office were granted by the courts and after the entry thereof into the legal force the following properties will be returned to the Republic of Armenia or communities:
1. The claim of the Prosecutor General’s Office was granted by the decision of the Anti-corruption court as a result whereof AMD 299 million 342 thousand and AMD 330 million 267 will be confiscated in favor of the Republic of Armenia as a compensation of a damage caused to the state.
2. The claim of the Prosecutor General’s Office was granted by the decision of the Anti-corruption court as a result whereof the land plot adjacent to the administrative border of Aghavnadzor community, Kotayk region,  with the surface of 5 ha and with the cadastral value of AMD 9 million 388 thousand will be returned to the Republic of Armenia. The court overturned the appeal against the decision submitted by the third person and left the decision of the court dated August 30, 2024 unchanged.
3. The claim of the Prosecutor General’s Office was granted by the decision of the Anti-corruption court as a result whereof 2 land plots with the surface of 10.000 m2 (1ha) and 5.000 m2 (0.5ha) located at Yegheghnadzor community, Vayots Dzor region will be returned to Yegheghnadzor community.
4. The claim of the Prosecutor General’s Office was granted by the decision of the Anti-corruption court as a result whereof 2 land plots with the surface of 13.930 m2 (1.3930) (with the cadastral value of AMD 226 million 37 thousand) and 2.661 m2 (0.2661 ha) (with the cadastral value of AMD 45 million 207 thousand) located at Jermuk community, Vayots Dzor region will be returned to Jermuk community.
5. The claim of the Prosecutor General’s Office was granted by the decision of the Anti-corruption court as a result whereof 2 land plots with surface of 800 m2 (0.08 ha) each and with the cadastral value of AMD 1 million will be returned to Yegheghnadzor community, Vayots Dzor region.
6. The claim of the Prosecutor General’s Office was granted by the decision of the Anti-corruption court as a result whereof the land plot located at G. Hovsepyan Str., adjacent to the TV tower, city of Yerevan with the surface of 6640 m2 and with the cadastral value of AMD 254 million 244 thousand shall be returned to the Republic of Armenia.
7. The claim of the Prosecutor General’s Office was granted by the decision of the Anti-corruption court as a result whereof the land plot located at G. Hovsepyan Str., adjacent to the TV tower, city of Yerevan with the surface of 7090 m2 and with the cadastral value of AMD 271 million 475 thousand shall be returned to the Republic of Armenia.
At the same time the Department of State Interests Protection of the Prosecutor General’s Office submitted 16 statements of clam to the Anti-corruption court requesting to terminate the right to conduct site development on the land plot located at the territory of the city park of Ijevan community, Tavush region and to return the abovementioned land plot to Ijevan community.
Let us remind that on November 25, 2024, the Anti-Corruption court granted the claim of the Prosecutor General’s Office under civil case № HKD/0248/02/23 and terminated the right of A.T. and S.Ch. to conduct site development on the land plot with the surface of 1500 m2 (0.15 ha) located at 1/41 Ankakhutyun Str., territory of Ijevan city park, Tavush region, with a cadastral value of about AMD 10 million and the land plot was returned to the community. The decision of the Court of Appeal regarding the appeal submitted by the opposite party shall be promulgated on April 8, 2025.