Պետական շահերի պաշտպանության 16 հայցադիմում՝ Իջևանի քաղաքային զբոսայգու հողատարածքները Իջևան համայնքին վերադարձնելու հայցապահանջով
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության կողմից 16 հայցադիմում է ներկայացվել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ Տավուշի մարզի Իջևան համայնքի քաղաքային զբոսայգու տարածքում գտնվող հողամասերի նկատմամբ կառուցապատման իրավունքները հարկադիր դադարեցնելու և հողատարածքները Իջևան համայնքին վերադարձնելու հայցապահանջով:
Հիշեցնենք, որ թիվ ՀԿԴ/0248/02/23 քաղաքացիական գործով 2024 թվականի նոյեմբերի 25-ին Հակակոռուպցիոն դատարանը բավարարել էր Գլխավոր դատախազության հայցը և դադարեցրել Տավուշի մարզի Իջևան քաղաքային զբոսայգու տարածքում՝ Անկախության 1/41 հասցեում գտնվող՝ շուրջ 10 միլիոն դրամ շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքով 1500 քմ մակերեսով (0,15 հա) հողամասի նկատմամբ Ա.Թ.-ի և Ս.Չ-ի կառուցապատման իրավունքը՝ հողամասը վերադարձնելով համայնքին: Վճռի դեմ կողմի ներկայացրած վերաքննիչ բողոքի քննության արդյունքում Վերաքննիչ դատարանի որոշումը կհրապարակվի 2025 թվականի ապրիլի 8-ին:

16 исков о защите государственных интересов с требованием вернуть общине Иджеван земельные участки городского парка Иджеван
Управление по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры подало 16 исков в Антикоррупционный суд с требованием о принудительном прекращении прав на застройку земельных участков, расположенных на территории городского парка общины Иджеван Тавушской области, и возвращении земельных участков общине Иджеван.
Напомним, что количество по гражданскому делу номер АКС/0248/02/23 25 ноября 2024 года Антикоррупционный суд удовлетворил иск Генеральной прокуратуры и приостановил право А.Т. и С.З. в отношении земельного участка площадью 1500 квадратных метров (0,15 га) кадастровой стоимостью, близкой к рыночной стоимости около 10 миллионов драмов, расположенного на территории городского парка Иджеван Тавушской области по адресу проспект Анкахутян 1/41, вернув земельный участок общине. В результате рассмотрения апелляционной жалобы, поданной стороной на решение, решение Апелляционного суда будет опубликовано 8 апреля 2025 года.