Դատախազը դատարան է հանձնել Լոռու մարզում կատարված սպանության մեջ մեղադրվող անձանց վերաբերյալ քրեական վարույթը
Դատախազը, հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, 2025 թվականի մարտի 10-ին Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան է հանձնել սպանություն կատարելու մեջ մեղադրվող մի խումբ անձանց վերաբերյալ քրեական վարույթը:
Հիշեցնենք, որ 2024 թվականի հուլիսի 9-ին Լոռու մարզի բնակիչ Հ.Մ.-ն դուրս էր եկել իր բնակարանից և չէր վերադարձել:
Քննչական կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթով պարզվել էր, որ Լոռու մարզի բնակիչ Է.Դ.-ն, ունենալով անբարյացակամ հարաբերություններ Հ.Մ.-ի հետ, 2024 թվականի հուլիսի 9-ի լույս 10-ի գիշերը, իր ընկերների՝ Գ.Ն.-ի, Յ.Մ.-ի և Գ.Ն.-ի հետ, հացկերույթի հրավիրելու պատրվակով, իսկ իրականում Հ.Մ.-ի հետ պարզաբանումներ կատարելու նպատակով նրան հրավիրել են Յ.Մ.-ի բնակարան:
Բնակարանում նախկինում ունեցած տարաձայնությունների վերաբերյալ պարզաբանումներ կատարելու ընթացքում առաջացած վիճաբանության ժամանակ Է.Դ.-ն, Գ.Ն.-ն Յ.Մ-ն և Գ.Ն.-ն, Հ.Մ.-ին սպանելու դիտավորությամբ բութ, կոշտ, ինչպես նաև կտրող շեղբ ունեցող առարկաների գործադրմամբ առնվազն 5 հարված են հասցրել Հ.Մ.-ի գլխին, ինչպես նաև որովայնի առաջնային և հետին մակերեսներին՝ սպանելով նրան: Այնուհետև, Հ.Մ.-ի դին տեղափոխել և թաքցրել են հանդամասում՝ մասամբ այրելով նրա հագուստները և դին ծածկել հողով ու քարերով:
Դատախազը հանրային քրեական հետապնդում էր հարուցել Գ.Ն.-ի, Է.Դ.-ի, Գ.Ն.-ի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 8-րդ կետով (մի խումբ անձանց կողմից կատարված սպանությունը), Յ.Մ.-ի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 1-ի մասով՝ նկատի ունենալով, որ վերջինս արարքը կատարելու պահին եղել է անչափահաս (սպանությունը):

The prosecutor submitted to the court the criminal proceeding regarding the persons charged with murder committed in the Lori region
On March 10, 2025, the Prosecutor submitted the criminal proceeding regarding a group of persons charged with a murder to the Court of General Jurisdiction of Lori region with the signed indictment.
Let us remind that on July 9, 2024, H.M. resident or Lori region left the house and never returned back.
Under the criminal proceedings initiated at the Investigative Committee it was found out that, E.D., resident of Lori region, having unfriendly relationship with H.M. on the night of July 9th to July 10th 2024, with his friends G.N., Y.M., G.N. invited H.M. to Y.M.’s house under the pretext of dinner but in fact for making clarifications regarding previous disagreements.
During an argument that arose while clarifying previous disagreements, having an intention to kill H.M., E.D. G.N., Y.M., G.N. stabbed H.M.'s head and anterior and posterior surfaces of the abdomen at least 5 times, using blunt, hard, and cutting-edge objects, thus killing him. Afterwards they hid H.M.’s body in the in the plot of land adjacent to the house, partially burning his clothes and covering the corpse with the sand and stones.
The prosecutor initiated a public criminal prosecution against G.N., E.D., G.N. under point 8 of part 2 of article 155 of the Criminal Code (murder committed by a group of persons), and against Y.M. under point 1 of Article 155 of the Criminal Code, taking into consideration the fact that the later was a minor at the moment of commission of the act (murder).
Detention was applied as a measure of restraint against the accused.
Notice: A person charged with any crime shall be presumed innocent until proved guilty in the manner prescribed by the RA Criminal Procedure Code—by the judgment came into legal force