Դատախազը դատարան է հանձնել Լոռու մարզում կատարված սպանության մեջ մեղադրվող անձանց վերաբերյալ քրեական վարույթը
Դատախազը, հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, 2025 թվականի մարտի 10-ին Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան է հանձնել սպանություն կատարելու մեջ մեղադրվող մի խումբ անձանց վերաբերյալ քրեական վարույթը:
Հիշեցնենք, որ 2024 թվականի հուլիսի 9-ին Լոռու մարզի բնակիչ Հ.Մ.-ն դուրս էր եկել իր բնակարանից և չէր վերադարձել:
Քննչական կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթով պարզվել էր, որ Լոռու մարզի բնակիչ Է.Դ.-ն, ունենալով անբարյացակամ հարաբերություններ Հ.Մ.-ի հետ, 2024 թվականի հուլիսի 9-ի լույս 10-ի գիշերը, իր ընկերների՝ Գ.Ն.-ի, Յ.Մ.-ի և Գ.Ն.-ի հետ, հացկերույթի հրավիրելու պատրվակով, իսկ իրականում Հ.Մ.-ի հետ պարզաբանումներ կատարելու նպատակով նրան հրավիրել են Յ.Մ.-ի բնակարան:
Բնակարանում նախկինում ունեցած տարաձայնությունների վերաբերյալ պարզաբանումներ կատարելու ընթացքում առաջացած վիճաբանության ժամանակ Է.Դ.-ն, Գ.Ն.-ն Յ.Մ-ն և Գ.Ն.-ն, Հ.Մ.-ին սպանելու դիտավորությամբ բութ, կոշտ, ինչպես նաև կտրող շեղբ ունեցող առարկաների գործադրմամբ առնվազն 5 հարված են հասցրել Հ.Մ.-ի գլխին, ինչպես նաև որովայնի առաջնային և հետին մակերեսներին՝ սպանելով նրան: Այնուհետև, Հ.Մ.-ի դին տեղափոխել և թաքցրել են հանդամասում՝ մասամբ այրելով նրա հագուստները և դին ծածկել հողով ու քարերով:
Դատախազը հանրային քրեական հետապնդում էր հարուցել Գ.Ն.-ի, Է.Դ.-ի, Գ.Ն.-ի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 8-րդ կետով (մի խումբ անձանց կողմից կատարված սպանությունը), Յ.Մ.-ի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 1-ի մասով՝ նկատի ունենալով, որ վերջինս արարքը կատարելու պահին եղել է անչափահաս (սպանությունը):

Прокурор передал в суд уголовное производство в отношении лиц, обвиняемых в убийстве в Лорийской области
Прокурор с утвержденным обвинительным заключением 10 марта 2025 года передал в Суд общей юрисдикции Лорийской области уголовное производство в отношении группы лиц, обвиняемых в совершении убийства.
Напомним, что 9 июля 2024 года житель Лорийской области Г.М. вышел из своей квартиры и не вернулся.
В ходе уголовного производства, возбужденного в Следственном комитете, выяснилось, что житель Лорийской области Э.Д., имея недружественные отношения с Г.М., в ночь с 9 на 10 июля 2024 года со своими друзьями Г.Н., Ю.М. и Г.Н., под предлогом приглашения на угощение, а на самом деле чтобы выяснить отношения с Г.М., его пригласили в квартиру Ю.М.
Во время спора в квартире, возникшего в ходе выяснения разногласий, которые были в прошлом, Э.Д., Г.Н., Ю.M. и Г.Н. с намерением убить Г.М. в результате применения тупых, твердых предметов, а также предметов с режущим лезвием нанесли не менее 5 ударов по голове Г.М., а также по передней и задней поверхности живота, убив его. Затем тело Г.М. перенесли и спрятали в поле, частично сжигая его одежду и засыпая тело землей и камнями.
Прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении Г.Н., Э.Д., Г.Н. в соответствии с пунктом 8 части 2 статьи 155 Уголовного кодекса (убийство, совершенное группой лиц), в отношении Ю.М.- по части 1 статьи 155 Уголовного кодекса, имея в виду, что последний на момент совершения деяния был несовершеннолетним (убийство).