Զինվորական դատախազությունը 2024 թվականին պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում պետությանն է վերադարձրել 11 միլիոն 310 հազար ԱՄՆ դոլար. ամփոփվել են Զինվորական դատախազության՝ 2024 թվականի աշխատանքները
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի և Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի գլխավորությամբ 2025 թվականի մարտի 7-ին ամփոփվել են Զինվորական դատախազության 2024 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը մասնակցել են ՀՀ զինվորական դատախազ, գլխավոր դատախազի տեղակալ Գրիգոր Էլիզբարյանը, ՀՀ պաշտպանության նախարարության ռազմական ոստիկանության վարչության պետ Աշոտ Զաքարյանը, Ազգային անվտանգության ծառայության ռազմական հակահետախուզության գլխավոր վարչության պետ Դավիթ Սանամյանը, ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության պետ Արման Ասլանյանը, ՀՀ զինվորական դատախազի տեղակալները, կայազորների զինվորական դատախազները, այլք:
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանին ամփոփմանը մասնակցելու հրավերն ընդունելու համար, ընդգծել կատարված աշխատանքի համատեղ վերլուծության կարևորությունը, ինչպես նաև նոր նախաձեռնությունների և առկա մարտահրավերների վերաբերյալ քննարկումները: «Մենք մեծ ուշադրություն ենք դարձնում բանակում կարգապահությանը, և շնորհակալ եմ, որ Ձեր հրավերով մեկ վարպետաց դաս եմ անցկացրել և մի քանիսն էլ պատրաստվում եմ անցկացնել բարձրագույն ռազմաուսումնական հաստատությունում: Մեր նպատակը մեկն է՝ խթանել հրամանատարական առաջնորդությունը և նվազեցնել ենթամշակութային տարբեր դրսևորումները բանակում: Լիահույս եմ, որ դա կլինի մեր ներդրումը բարեփոխվող բանակում: Մենք շարունակում ենք ապօրինի օտարված գույքի բացահայտման և այն բանակին վերադարձնելուն ուղղված աշխատանքները: Դուք գիտեք, որ արդեն շուրջ ութ զորամասի վերաբերյալ ունենք ուսումնասիրություն, ունենք վերադարձված զորամասեր, կան զորամասեր, որոնք պետական շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում հայցի առարկա են: Մեր նպատակն է՝ յուրաքանչյուր գույքային և դրամական միավոր, որը հասցեական չի ծառայել բանակի նպատակներին, վերադարձվեն պետական բյուջե, վերադարձվեն բանակին»,- ընդգծել է հանրապետության գլխավոր դատախազը:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը կարևորել է արդյունավետ համագործակցության շարունակականությունը, որը միտված է ավելի կարգապահ, կանոնադրային հարաբերությունների վրա հիմնված բանակ ունենալուն։
ՀՀ զինվորական դատախազ, գլխավոր դատախազի տեղակալ Գրիգոր Էլիզբարյանը ներկայացրել է 2024 թվականի ընթացքում բանակում արձանագրված դեպքերը, նախաձեռնված քրեական վարույթները, դատախազների կողմից մեղադրական եզրակացությամբ դատարան հանձնված քրեական վարույթները, դատարաններում ավարտված քրեական գործերը, պետական շահերի պաշտպանության բաժնի կողմից իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքները և այլն:
Զինվորական դատախազի տեղեկացմամբ՝ նախորդ տարվա ընթացքում Զինված ուժերի համակարգում արձանագրվել է 2093 դեպք (2023 թվականին՝ 2358 դեպք): Դեպքերից 762-ը եղել են պատահարներ (2023 թվականին՝ 803), 1331-ը ենթադրյալ հանցագործության դեպքեր (2023 թվականին՝ 1555), այդ թվում՝ 715-ը` զինվորական (2023 թվականին՝ 847), 616-ը` այլ հանցագործություններ (2023 թվականի՝ 708), 178-ը՝ ծանր (2023 թվականին՝ 242), 39-ը՝ առանձնապես ծանր հանցագործություններ (2023 թվականին՝ 78):
2024 թվականի ընթացքում ՀՀ զինված ուժերում զոհվել (մահացել) է 40 զինծառայող, որից ծառայության հետ կապված հանգամանքներում՝ 27 զինծառայող (հակառակորդի կողմից՝ 4 ԵԿՄ անդամ, սպանության հետևանքով՝ 5, որից՝ 1 ԵԿՄ անդամ, 1 վարժական հավաքի մասնակից (հրդեհ), ինքնասպանություն և ինքնասպանության հասցնել՝ 7, ճանապարհատրանսպորտային պատահար՝ 4, մարտական մեքենաներ վարելու կանոնների խախտում՝ 1, ավիավթար՝ 2, հիվանդություն՝ 3, որից 1 ԵԿՄ անդամ և դժբախտ պատահար՝ 1), ծառայության հետ չկապված հանգամանքներում՝ 13 զինծառայող (հիվանդություն՝ 3, ճանապարհատրանսպորտային պատահար՝ 7, ինքնասպանություն՝ 1, դժբախտ պատահար՝ 2):
2024 թվականին դատախազների կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 904 քրեական վարույթ՝ 1026 անձի վերաբերյալ (2023 թվականին՝ 975 քրեական վարույթ՝ 1275 անձի վերաբերյալ)։
2024 թվականին 937 քրեական գործ՝ 1089 անձի վերաբերյալ, քննվել և ավարտվել է դատարանում (2023 թվականին՝ 496 գործ՝ 578 անձի վերաբերյալ), 751 քրեական գործով՝ 842 անձի վերաբերյալ, կայացվել է մեղադրական դատավճիռ (2023 թվականին՝ 394 քրեական գործ՝ 426 անձի վերաբերյալ):
Զինվորական դատախազի տեղեկացմամբ, Զինվորական կենտրոնական դատախազության պետական շահերի պաշտպանության բաժնի և կայազորների զինվորական դատախազությունների կողմից 2024 թվականին իրականացված ուսումնասիրություններով արձանագրվել է, որ պետությանը պատճառված վնասի չափը կազմում է 5 միլիարդ 677 միլիոն 550 հազար դրամ (2023 թվականին՝ 5 միլիարդ 62 միլիոն 243 հազար դրամ): Արտադատական կարգով 2024 թվականին վերականգնվել է 11 միլիոն 310 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 4 միլիարդ 462 միլիոն 706 հազար դրամ (2023 թվականին՝ 2 մլրդ 482 միլիոն 453 հազար դրամ):
Ամփոփման ավարտին ՀՀ պաշտպանության նախարարն ու գլխավոր դատախազն անդրադարձել են մի շարք կարևոր հարցերի, քննարկել համագործակցության զարգացման ձևաչափն ու ուղղությունները:

Военная прокуратура вернула государству 11 миллионов 310 тысяч долларов в сфере защиты государственных интересов в 2024 году. подведены итоги работы военной прокуратуры за 2024 год
Под руководством генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян и министра обороны Республики Армения Сурена Папикяна 7 марта 2025 года были подведены итоги работы Военной прокуратуры за 2024 год.
В подведении итогов приняли участие военный прокурор РА, заместитель генерального прокурора Григор Элизбарян, начальник Управления военной полиции Министерства обороны РА Ашот Закарян, начальник Главного управления военной контрразведки Службы национальной безопасности Давид Санамян, начальник Главного военного следственного управления Следственного комитета РА Арман Асланян, заместители военного прокурора РА, военные прокуроры гарнизонов и другие.
Генеральный прокурор Анна Вардапетян поблагодарила министра обороны РА Сурена Папикяна за то, что он принял приглашение принять участие в подведении итогов, подчеркнула важность совместного анализа проделанной работы, а также обсуждений, касающихся новых инициатив и существующих вызовов. «Мы уделяем большое внимание дисциплине в армии, и я благодарна, что по Вашему приглашению я провела один мастер-класс и собираюсь провести еще несколько мастер-классов в высшем военно-учебном заведении. Наша цель одна- стимулировать командное руководство и уменьшить различные субкультурные проявления в армии. Я надеюсь, что это будет нашим вкладом в реформируемую армию. Мы продолжаем работу по выявлению незаконно отчужденного имущества и возвращению его армии. Вы знаете, что у нас уже есть исследование примерно восьми воинских частей, у нас есть возвращенные воинские части, есть воинские части, которые являются предметом иска в рамках полномочий по защите государственных интересов. Наша цель- каждая имущественная и денежная единица, которая не служила по назначению, должны быть возвращены в государственный бюджет, возвращены армии», - подчеркнула генеральный прокурор республики.
Министр обороны РА Сурен Папикян подчеркнул важность продолжения эффективного сотрудничества, направленного на создание более дисциплинированной армии, основанной на уставных отношениях.
Военный прокурор РА, заместитель генерального прокурора Григор Элизбарян представил случаи, зарегистрированные в армии в течение 2024 года, возбужденные уголовные производства, уголовные производства, переданные прокурорами в суд с обвинительным заключением, уголовные дела, завершенные в судах, результаты исследований, проведенных отделом защиты государственных интересов и т.д.:
По данным военного прокурора, за предыдущий год в системе Вооруженных сил было зарегистрировано 2093 случая (в 2023 году-2358 случаев), из них 762 случая были несчастными случаями (в 2023 году-803), 1331-предполагаемыми преступлениями (в 2023 году-1555), в том числе 715-военными (в 2023 году-847), 616-другими преступлениями (в 2023 году-847). 708), 178 тяжких (242 в 2023 году), 39 особо тяжких преступлений (78 в 2023 году).
По сообщению военного прокурора, в ходе исследований, проведенных в 2024 году Отделом защиты государственных интересов Центральной военной прокуратуры и военными прокуратурами гарнизонов, было зафиксировано, что сумма ущерба, причиненного государству, составляет 5 миллиардов 677 миллионов 550 тысяч драмов (в 2023 году-5 миллиардов 62 миллиона 243 тысячи драмов). Во внесудебном порядке в 2024 году было взыскано 4 миллиарда 462 миллиона 706 тысяч драмов, что эквивалентно 11 миллионам 310 тысячам долларов США (в 2023 году-2 миллиарда 482 миллиона 453 тысячи драмов).
В завершение подведения итогов министр обороны и генеральный прокурор РА коснулись ряда важных вопросов, обсудили формат и направления развития сотрудничества.