Զինվորական դատախազությունը 2024 թվականին պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում պետությանն է վերադարձրել 11 միլիոն 310 հազար ԱՄՆ դոլար. ամփոփվել են Զինվորական դատախազության՝ 2024 թվականի աշխատանքները
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի և Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի գլխավորությամբ 2025 թվականի մարտի 7-ին ամփոփվել են Զինվորական դատախազության 2024 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը մասնակցել են ՀՀ զինվորական դատախազ, գլխավոր դատախազի տեղակալ Գրիգոր Էլիզբարյանը, ՀՀ պաշտպանության նախարարության ռազմական ոստիկանության վարչության պետ Աշոտ Զաքարյանը, Ազգային անվտանգության ծառայության ռազմական հակահետախուզության գլխավոր վարչության պետ Դավիթ Սանամյանը, ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության պետ Արման Ասլանյանը, ՀՀ զինվորական դատախազի տեղակալները, կայազորների զինվորական դատախազները, այլք:
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանին ամփոփմանը մասնակցելու հրավերն ընդունելու համար, ընդգծել կատարված աշխատանքի համատեղ վերլուծության կարևորությունը, ինչպես նաև նոր նախաձեռնությունների և առկա մարտահրավերների վերաբերյալ քննարկումները: «Մենք մեծ ուշադրություն ենք դարձնում բանակում կարգապահությանը, և շնորհակալ եմ, որ Ձեր հրավերով մեկ վարպետաց դաս եմ անցկացրել և մի քանիսն էլ պատրաստվում եմ անցկացնել բարձրագույն ռազմաուսումնական հաստատությունում: Մեր նպատակը մեկն է՝ խթանել հրամանատարական առաջնորդությունը և նվազեցնել ենթամշակութային տարբեր դրսևորումները բանակում: Լիահույս եմ, որ դա կլինի մեր ներդրումը բարեփոխվող բանակում: Մենք շարունակում ենք ապօրինի օտարված գույքի բացահայտման և այն բանակին վերադարձնելուն ուղղված աշխատանքները: Դուք գիտեք, որ արդեն շուրջ ութ զորամասի վերաբերյալ ունենք ուսումնասիրություն, ունենք վերադարձված զորամասեր, կան զորամասեր, որոնք պետական շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում հայցի առարկա են: Մեր նպատակն է՝ յուրաքանչյուր գույքային և դրամական միավոր, որը հասցեական չի ծառայել բանակի նպատակներին, վերադարձվեն պետական բյուջե, վերադարձվեն բանակին»,- ընդգծել է հանրապետության գլխավոր դատախազը:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը կարևորել է արդյունավետ համագործակցության շարունակականությունը, որը միտված է ավելի կարգապահ, կանոնադրային հարաբերությունների վրա հիմնված բանակ ունենալուն։
ՀՀ զինվորական դատախազ, գլխավոր դատախազի տեղակալ Գրիգոր Էլիզբարյանը ներկայացրել է 2024 թվականի ընթացքում բանակում արձանագրված դեպքերը, նախաձեռնված քրեական վարույթները, դատախազների կողմից մեղադրական եզրակացությամբ դատարան հանձնված քրեական վարույթները, դատարաններում ավարտված քրեական գործերը, պետական շահերի պաշտպանության բաժնի կողմից իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքները և այլն:
Զինվորական դատախազի տեղեկացմամբ՝ նախորդ տարվա ընթացքում Զինված ուժերի համակարգում արձանագրվել է 2093 դեպք (2023 թվականին՝ 2358 դեպք): Դեպքերից 762-ը եղել են պատահարներ (2023 թվականին՝ 803), 1331-ը ենթադրյալ հանցագործության դեպքեր (2023 թվականին՝ 1555), այդ թվում՝ 715-ը` զինվորական (2023 թվականին՝ 847), 616-ը` այլ հանցագործություններ (2023 թվականի՝ 708), 178-ը՝ ծանր (2023 թվականին՝ 242), 39-ը՝ առանձնապես ծանր հանցագործություններ (2023 թվականին՝ 78):
2024 թվականի ընթացքում ՀՀ զինված ուժերում զոհվել (մահացել) է 40 զինծառայող, որից ծառայության հետ կապված հանգամանքներում՝ 27 զինծառայող (հակառակորդի կողմից՝ 4 ԵԿՄ անդամ, սպանության հետևանքով՝ 5, որից՝ 1 ԵԿՄ անդամ, 1 վարժական հավաքի մասնակից (հրդեհ), ինքնասպանություն և ինքնասպանության հասցնել՝ 7, ճանապարհատրանսպորտային պատահար՝ 4, մարտական մեքենաներ վարելու կանոնների խախտում՝ 1, ավիավթար՝ 2, հիվանդություն՝ 3, որից 1 ԵԿՄ անդամ և դժբախտ պատահար՝ 1), ծառայության հետ չկապված հանգամանքներում՝ 13 զինծառայող (հիվանդություն՝ 3, ճանապարհատրանսպորտային պատահար՝ 7, ինքնասպանություն՝ 1, դժբախտ պատահար՝ 2):
2024 թվականին դատախազների կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 904 քրեական վարույթ՝ 1026 անձի վերաբերյալ (2023 թվականին՝ 975 քրեական վարույթ՝ 1275 անձի վերաբերյալ)։
2024 թվականին 937 քրեական գործ՝ 1089 անձի վերաբերյալ, քննվել և ավարտվել է դատարանում (2023 թվականին՝ 496 գործ՝ 578 անձի վերաբերյալ), 751 քրեական գործով՝ 842 անձի վերաբերյալ, կայացվել է մեղադրական դատավճիռ (2023 թվականին՝ 394 քրեական գործ՝ 426 անձի վերաբերյալ):
Զինվորական դատախազի տեղեկացմամբ, Զինվորական կենտրոնական դատախազության պետական շահերի պաշտպանության բաժնի և կայազորների զինվորական դատախազությունների կողմից 2024 թվականին իրականացված ուսումնասիրություններով արձանագրվել է, որ պետությանը պատճառված վնասի չափը կազմում է 5 միլիարդ 677 միլիոն 550 հազար դրամ (2023 թվականին՝ 5 միլիարդ 62 միլիոն 243 հազար դրամ): Արտադատական կարգով 2024 թվականին վերականգնվել է 11 միլիոն 310 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 4 միլիարդ 462 միլիոն 706 հազար դրամ (2023 թվականին՝ 2 մլրդ 482 միլիոն 453 հազար դրամ):
Ամփոփման ավարտին ՀՀ պաշտպանության նախարարն ու գլխավոր դատախազն անդրադարձել են մի շարք կարևոր հարցերի, քննարկել համագործակցության զարգացման ձևաչափն ու ուղղությունները:

The Military Prosecutor's Office returned 11 million 310 thousand US dollars to the state in 2024 in the field of protection of state interests. The activities of the Military Prosecutor's Office for 2024 were summarized
On March 7, 2025, the activities of the Military Prosecutor's Office for 2024 were summarized under the leadership of the Prosecutor General of the Republic of Armenia, Anna Vardapetyan and the Minister of Defense of the Republic of Armenia, Suren Papikyan.
The summary meeting was attended by the Military Prosecutor of the Republic of Armenia, Deputy Prosecutor General, Grigor Elizbaryan, Head of the Military Police Department of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia, Ashot Zakaryan, Head of the General Department of Military Counterintelligence of the National Security Service, Davit Sanamyan, Head of the General Military Investigation Department of the Investigative Committee of the Republic of Armenia, Arman Aslanyan, Deputy Military Prosecutors of the Republic of Armenia, Military Prosecutors of the Garrisons and others.
Prosecutor General Anna Vardapetyan thanked Suren Papikyan, the Minister of Defense of the Republic of Armenia, for accepting the invitation to participate in the summary. She emphasized the importance of the joint analysis of the work done, as well as discussions on new initiatives and existing challenges. "We pay great attention to the discipline in the army, and I am grateful that I held a master class at your invitation and I am going to conduct several more classes at the higher military educational institution. Our only goal is: to encourage teamwork and reduce various subcultural manifestations in the army. I am confident that this will be our contribution to the reforming army. We continue the work aimed at disclosing illegally alienated property and returning it to the army. You know that we already have a study on about eight military units, we have returned military units, there are military units which are the subject of a lawsuit within the framework of the authority to protect state interests. Our goal is to return every property and monetary unit that did not serve the goals of the army to the state budget, to the army,” the Prosecutor General of the Republic underlined.
Suren Papikyan, the RA Minister of Defense emphasized the importance of the continuation of effective cooperation, which is aimed at having a more disciplined army based on statutory relations.
Grigor Elizbaryan, the Military Prosecutor of the Republic of Armenia, Deputy Prosecutor General, presented the cases recorded in the army during 2024, the criminal proceedings initiated, the criminal proceedings submitted to the court by prosecutors with an indictment, the criminal cases completed in the courts, the outcomes of the investigations conducted by the Division of State Interests Protection, etc.
According to the Military Prosecutor, 2093 cases were recorded in the Armed Forces during the previous year (2358 cases in 2023). Out of the cases, 762 were accidents (803 in 2023), 1331 were alleged crimes (1555 in 2023), including 715 military crimes (847 in 2023), 616 other crimes (708 in 2023), 178 serious crimes (242 in 2023), 39 particularly grave crimes (78 in 2023).
During 2024, 40 servicemen died in the Armed Forces of the Republic of Armenia, out of which 27 servicemen died in service-related circumstances (4 members of the Yerkrapah Volunteer Union by the enemy, 5 in the result of murder, 1 member of the Yerkrapah Volunteer Union, 1 participant in a training exercise (fire), suicide and attempted suicide 7, traffic accidents 4, violation of the rules for driving military vehicles 1, plane crashes 2, illness 3, 1 member of the Yerkrapah Volunteer Union and  1 person in an accident), 13 servicemen died in service-related circumstances (illness 3, traffic accidents 7, suicide 1, accident 2).
In 2024, 904 criminal proceedings were submitted to the court with indictments approved by prosecutors (in 2023 - 975 criminal proceedings against 1275 persons).
In 2024, 937 criminal cases on 1089 individuals were examined and completed in court (in 2023, 496 cases involving 578 individuals), and 751 criminal cases on 842 individuals with guilty verdicts (in 2023 - 394 criminal cases on 426 individuals).
According to the Military Prosecutor, the studies conducted by the Division of State Interests Protection of the Central Military Prosecutor's Office and the military prosecutor's offices of the garrisons in 2024 recorded that the amount of damage caused to the state amounted to 5 billion 677 million 550 thousand drams (in 2023 – AMD 5 billion 62 million 243 thousand). In 2024 - AMD 4 billion 462 million 706 thousand equivalent to AMD 11 million 310 thousand US dollars, were recovered extrajudicially (in 2023, AMD 2 billion 482 million 453 thousand).
After the summing up, the Minister of Defense and the Prosecutor General of the Republic of Armenia touched upon a number of important issues, discussed the format and directions of the development of further cooperation.