Աննա Վարդապետյանը Մարդու իրավունքների ձմեռային դպրոցի մասնակիցներին է ներկայացրել դատախազների՝ որպես պետության պաշտպանների լիազորություններն ու Դատախազության առաջնահերթությունները
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր ընդունել է Մարդու իրավունքների ձմեռային դպրոցի՝ մրցութային կարգով ընտրված՝ ՀՀ-ում գործող տարբեր բուհերի իրավագիտության ֆակուլտետների 25 ուսանող մասնակիցներին:
Աննա Վարդապետյանը, Մարդու իրավունքների ձմեռային դպրոցի մասնակիցների հետ հարցուպատասխանի ձևաչափով անցկացված զրույցում, անդրադարձել է Դատախազության լիազորություններին, դատախազների՝ մասնագիտական գիտելիքների շարունակական կատարելագործմանն ուղղված աշխատանքներին, դատախազների թեկնածուներին օրենքով ներկայացվող պահանջներին, որոնք, ի թիվս այլնի, վերաբերում են պրոֆեսիոնալիզմին, անձնային որակներին և բարեվարքությանը:
Գլխավոր դատախազն անդրադարձել է նաև Դատախազության առաջնահերթություններին՝ ուղղված մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարին, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանը, պետական և համայնքային շահերի պաշտպանությանը:
Մարդու իրավունքների ձմեռային դպրոցը կազմակերպվել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի նախաձեռնությամբ` Միավորված ազգերի կազմակերպության զարգացման ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի հետ համագործակցությամբ՝ «Մարդու իրավունքների պաշտպանության խթանում և ազգային հաստատությունների հզորացում» ծրագրի շրջանակներում:
Գլխավոր դատախազություն կատարած այցի շրջանակում Մարդու իրավունքների ձմեռային դպրոցի մասնակիցները շրջել են նաև Դատախազության թանգարանում, ծանոթացել Դատախազության պատմությանը:

Анна Вардапетян представила участникам Зимней школы прав человека полномочия прокуроров как защитников государства и приоритеты Прокуратуры
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян сегодня приняла 25 студентов, отобранных на конкурсной основе для участия в Зимней школе прав человека, которые учатся на юридических факультетах различных университетов, действующих в Республике Армения.
Анна Вардапетян в ходе беседы с участниками Зимней школы прав человека, проведенной в формате вопросов и ответов, затронула полномочия Прокуратуры, работы, направленные на постоянное совершенствование профессиональных знаний прокуроров, а также требования, предъявляемые к кандидатам на должность прокурора согласно закону, которые, помимо прочего, касаются профессионализма, личных качеств и моральных норм.
Генеральный прокурор также затронула приоритеты Прокуратуры, направленные на защиту прав человека, борьбу с коррупцией, взысканию имущества, имеющего незаконное происхождение, и защиту государственных и общественных интересов.
Зимняя школа прав человека была организована по инициативе Омбудсмена по правам человека в сотрудничестве с армянским офисом Программы развития Организации Объединенных Наций в рамках программы «Продвижение защиты прав человека и укрепление национальных институтов».
В рамках визита в Генеральную прокуратуру участники Зимней школы прав человека также посетили музей Прокуратуры, где ознакомились с историей Прокуратуры.