Պետությանը պատճառված 2 միլիոն 342 հազար ԱՄՆ դոլար վնասի վերականգնում` Երևան քաղաքում. ամփոփվել են Երևան քաղաքի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքները
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալ Լիլիթ Գրիգորյանի գլխավորությամբ 2025 թվականի փետրվարի 24-ին ամփոփվել են Երևան քաղաքի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը ներկա են եղել Երևան քաղաքի դատախազ Ռաֆայել Մանուկյանը,  Երևան քաղաքի դատախազության, վարչական շրջանների դատախազները, այլք:
Ռաֆայել Մանուկյանը ներկայացրել է Երևան քաղաքի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքների մասին զեկուցագիրը՝ ի թիվս այլնի անդրադառնալով նախաձեռնված վարույթների վիճակագրությանը, դատարան հանձնված քրեական վարույթներին և դատարաններում ավարտված քրեական գործերին: Երևան քաղաքի դատախազի խոսքով՝ 2024 թվականին Երևան քաղաքում արձանագրվել է սպանության 15 դեպք (2023 թվականին՝ 22 դեպք), ճանապարհային երթևեկության կանոնները խախտելու հետևանքով անձանց առողջությանն անզգուշությամբ վնաս պատճառելու 754 դեպք (2023 թվականին՝ 873 դեպք), մահվան ելքով ճանապարհային երթևեկության կանոնների խախտման 44 դեպք (2023 թվականին՝ 43 դեպք):
Ռաֆայել Մանուկյանի տեղեկացմամբ, 2024 թվականին Երևան քաղաքում արձանագրվել է պաշտոնատար անձի կողմից իր իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն ի վնաս պետական կամ ծառայողական շահերի օգտագործելու, ծառայողական լիազորությունների շրջանակից դուրս գալու  189 դեպք (2023 թվականին՝ 266 դեպք), կաշառք ստանալու, կաշառքի միջնորդության և կաշառք տալու 118 դեպք (2023 թվականին՝ 209 դեպք):
Երևան քաղաքի և վարչական շրջանների դատախազների կողմից 2024 թվականին  հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 3697 քրեական վարույթ՝ 3996 անձի վերաբերյալ:
Ռաֆայել Մանուկյանի խոսքով՝ Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում և վարչական շրջաններում քննվող քրեական վարույթներով պետությանը պատճառված վնասը կազմել է 1 միլիարդ 390 միլիոն 835 հազար դրամ, որից վերականգնվել է 924 միլիոն 915 հազար դրամը:
Երևան քաղաքի դատախազությունում, պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում, 2024 թվականին կատարվել է 20 ուսումնասիրություն, դատարան ներկայացվել է 4 հայցադիմում:

Возвращение ущерба, причиненного государству в размере 2 миллиона 342 тысяч долларов США, в городе Ереване. Подведены итоги работы Прокуратуры города Еревана за 2024 год
Под руководством заместителя Генерального прокурора Республики Армения Лилит Григорян 24 февраля 2025 года были подведены итоги работы Прокуратуры города Еревана за 2024 год.
На итоговом собрании присутствовали прокурор города Еревана Рафаэль Манукян, прокуроры Прокуратуры города Еревана и административных округов, а также другие участники.
Рафаэль Манукян представил отчет о работе Прокуратуры города Еревана за 2024 год, в котором, среди прочего, была рассмотрена статистика возбужденных уголовных производств, уголовных производств, переданных в суд и завершенных в судах дел. По словам прокурора города Еревана, в 2024 году в Ереване было зафиксировано 15 случаев убийства (в 2023 году — 22 случая), 754 случая причинения ущерба здоровью людей в результате нарушения правил дорожного движения (в 2023 году — 873 случая), а также 44 случая смертельных происшествий на дороге в результате нарушения правил дорожного движения (в 2023 году — 43 случая).
По данным Рафаэля Манукяна, в 2024 году в Ереване было зафиксировано 189 случаев злоупотребления должностными полномочиями или влиянием, связанным с использованием служебных полномочий или их влияния в ущерб государственным или служебным интересам (в 2023 году — 266 случаев), а также 118 случаев получения взятки, посредничества в даче взятки и дачи взятки (в 2023 году — 209 случаев).
В 2024 году прокурорами города Еревана и административных округов было передано в суд 3697 уголовных производств с обвинительными заключениями в отношении 3996 лиц.
По словам Рафаэля Манукяна, ущерб, причинённый государству в результате расследуемых уголовных производств в следственном управлении города Еревана и административных округах, составил 1 миллиард 390 миллионов 835 тысяч драмов, из которых было восстановлено 924 миллиона 915 тысяч драмов.
В прокуратуре города Еревана в рамках полномочий по защите государственных и муниципальных интересов в 2024 году было проведено 20 проверок, а в суд было подано 4 исковых заявления.