Պետությանը պատճառված 2 միլիոն 342 հազար ԱՄՆ դոլար վնասի վերականգնում` Երևան քաղաքում. ամփոփվել են Երևան քաղաքի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքները
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալ Լիլիթ Գրիգորյանի գլխավորությամբ 2025 թվականի փետրվարի 24-ին ամփոփվել են Երևան քաղաքի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը ներկա են եղել Երևան քաղաքի դատախազ Ռաֆայել Մանուկյանը,  Երևան քաղաքի դատախազության, վարչական շրջանների դատախազները, այլք:
Ռաֆայել Մանուկյանը ներկայացրել է Երևան քաղաքի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքների մասին զեկուցագիրը՝ ի թիվս այլնի անդրադառնալով նախաձեռնված վարույթների վիճակագրությանը, դատարան հանձնված քրեական վարույթներին և դատարաններում ավարտված քրեական գործերին: Երևան քաղաքի դատախազի խոսքով՝ 2024 թվականին Երևան քաղաքում արձանագրվել է սպանության 15 դեպք (2023 թվականին՝ 22 դեպք), ճանապարհային երթևեկության կանոնները խախտելու հետևանքով անձանց առողջությանն անզգուշությամբ վնաս պատճառելու 754 դեպք (2023 թվականին՝ 873 դեպք), մահվան ելքով ճանապարհային երթևեկության կանոնների խախտման 44 դեպք (2023 թվականին՝ 43 դեպք):
Ռաֆայել Մանուկյանի տեղեկացմամբ, 2024 թվականին Երևան քաղաքում արձանագրվել է պաշտոնատար անձի կողմից իր իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն ի վնաս պետական կամ ծառայողական շահերի օգտագործելու, ծառայողական լիազորությունների շրջանակից դուրս գալու  189 դեպք (2023 թվականին՝ 266 դեպք), կաշառք ստանալու, կաշառքի միջնորդության և կաշառք տալու 118 դեպք (2023 թվականին՝ 209 դեպք):
Երևան քաղաքի և վարչական շրջանների դատախազների կողմից 2024 թվականին  հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 3697 քրեական վարույթ՝ 3996 անձի վերաբերյալ:
Ռաֆայել Մանուկյանի խոսքով՝ Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում և վարչական շրջաններում քննվող քրեական վարույթներով պետությանը պատճառված վնասը կազմել է 1 միլիարդ 390 միլիոն 835 հազար դրամ, որից վերականգնվել է 924 միլիոն 915 հազար դրամը:
Երևան քաղաքի դատախազությունում, պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում, 2024 թվականին կատարվել է 20 ուսումնասիրություն, դատարան ներկայացվել է 4 հայցադիմում:

Recovery of the damage in the amount of USD 2 million 342 thousand caused to the state: the work of the Prosecutor’s Office of Yerevan city during 2024 was summarized
On February 24, 2025, the work of the Prosecutor’s Office of Yerevan city during 2024 was summarized under the leadership of Lilit Grigoryan, Deputy Prosecutor General of the Republic of Armenia.
Rafayel Manukyan, Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Yerevan city, prosecutors of the Prosecutor’s Office of Yerevan city and prosecutors of the Prosecutor’s Offices of administrative districts also participated in the meeting.
Rafayel Manukyan presented the report on the work of the Prosecutor’s Office of Yerevan city during 2024, referring also to the statistics of initiated proceedings, criminal proceedings submitted to the court as well as completed criminal cases. The Prosecutor of Yerevan city informed that 15 cases of murder(22 cases during 2023), 754 cases of negligent harm to the health due to violation of traffic rules (873 cases during 2023) and 44 cases of fatal accidents due to violation of traffic rules (43 cases during 2023) were recorded in the Yerevan city during 2024.
Rafayel Manukyan informed that 189 cases of using official powers or using influence conditioned thereby to the detriment of state or official interests or exceeding official powers by officials were recorded in the city of Yerevan (266 cases during 2023) during 2024. During the same period 118 cases of receiving bribe, giving bribe or mediation in bribery were recorded in the city of Yerevan (209 cases during 2023).
During 2024, 3697 criminal cases regarding 3996 individuals were submitted to the court with the signed indictments of prosecutors of Yerevan city and administrative districts.
According to Rafayel Manukyan, the damage caused to the state under the criminal proceedings pending at the Investigative Department of Yerevan city and administrative districts of the Yerevan city, amounted to AMD 1 billion 390 million 835 thousand, wherefrom AMD 924 million 915 thousand was recovered.
20 examinations were conducted by the Prosecutor’s Office of Yerevan city in the scope of the power of protection of state and community interests and 4 statements of claims were submitted to the court during 2024.