Տավուշի մարզում ապօրինի ծառահատումների դեպքերով վերականգնվել է շուրջ 24 միլիոն դրամ. Գլխավոր դատախազը հանձնարարել է խստացնել ապօրինի անտառահատումների դեմ պայքարը
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի գլխավորությամբ 2025 թվականի փետրվարի 21-ին ամփոփվել են Տավուշի մարզի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը ներկա են եղել ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Եղիազար Ավագյանը, Տավուշի մարզի դատախազ Արմեն Մուրադյանը, Տավուշի մարզպետ Հայկ Ղալումյանը, Դատախազության գլխավոր քարտուղար Մհեր Ափրիկյանը, Ներքին գործերի նախարարության, Ազգային անվտանգության ծառայության, Քննչական կոմիտեի մարզային կառույցների ղեկավարները, մարզի դատախազության դատախազները, այլք:
Արմեն Մուրադյանը ՀՀ գլխավոր դատախազին է ներկայացրել Տավուշի մարզի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքների մասին զեկուցագիրը, անդրադարձել է մարզում նախաձեռնված քրեական վարույթների վիճակագրությանը, մեղադրական եզրակացությամբ դատարան հանձնված քրեական վարույթներին, դատարանում ավարտված գործերին և այլն: Այս համատեքստում Տավուշի մարզի դատախազը տեղեկացրել է, որ 2024 թվականի ընթացքում նախաձեռնվել է 2048 քրեական վարույթ (2023 թվականի՝ 2046 քրեական վարույթ), դատախազների կողմից մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 348 քրեական վարույթ՝ 363 անձի վերաբերյալ (2023 թվականին՝ 296 քրեական վարույթ՝ 320 անձի վերաբերյալ), 362 քրեական գործով՝ 371 անձի վերաբերյալ, կայացվել է մեղադրական դատավճիռ (2023 թվականին՝ 208 քրեական գործ՝ 224 անձի վերաբերյալ):
Արմեն Մուրադյանի խոսքով՝ 2024 թվականի ընթացքում մարզում քննված և ավարտված քրեական վարույթներով հանցագործության հետևանքով պետությանը պատճառված վնասը կազմել է 37 միլիոն 270 հազար դրամ, որից վերականգնվել է 32 միլիոն 171 հազար դրամը՝ պատճառված վնասի 86,3%-ը (ապօրինի ծառահատումների դեպքերով վերականգնվել է 24 միլիոն 145 հազար դրամ):
Մարզի դատախազը, անդրադառնալով 2024 թվականի ընթացքում Տավուշի մարզի դատախազությունում պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության ոլորտում կատարված ուսումնասիրություններին՝ նշել է, որ դրանց արդյունքում նախաձեռնվել է 1 քրեական վարույթ, 1 ուսումնասիրության արդյունքներն ուղարկվել են Հակակոռուպցիոն կոմիտե, 1 ուսումնասիրության արդյունքում 2025 թվականին հաղորդում է ուղարկվել Հակակոռուպցիոն կոմիտե, որի հիման վրա նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, 1 ուսումնասիրության արդյունքում՝ դատախազական ներգործության հետևանքով, Իջևան համայնքին է վերադարձվել ընդհանուր 3,1845 հա մակերեսով 5 անշարժ գույք:
Արմեն Մուրադյանը նշել է, որ դատարանների վարույթում քննվող՝ պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության 28 հայցերի հայցագինը 985 միլիոն 957 հազար դրամ է: «2024 թվականի ընթացքում Տավուշի մարզի դատախազության կողմից ներկայացվել է 8 հայցադիմում՝ շուրջ 7 միլիոն դրամ հայցագնով»,- տեղեկացրել է Տավուշի մարզի դատախազը և ընդգծել, որ 2024 թվականին դատարանների կողմից բավարարվել են մարզի դատախազության կողմից ներկայացված 11 հայցերը (2023 թվականին՝ 6 հայց), որոնցով բռնագանձման ենթակա գումարի չափը կազմում է 23 միլիոն 953 հազար դրամ (2023 թվականին՝ 9 միլիոն 381 հազար դրամ):
Աննա Վարդապետյանը մարզի դատախազին հանձնարարել է մարզային գործընկեր իրավապահ կառույցների հետ համագործակցությամբ խստացնել պայքարը ապօրինի անտառահատումների դեմ, 2025 թվականին ուշադրության կենտրոնում պահել պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության ոլորտում իրականացվող աշխատանքներն ու գետափնյա տարածքներում մասնավոր սեփականության իրավունքով փոխանցման ոչ ենթակա հողերի վերաբերյալ ուսումնասիրությունները:
Մարզային այցի շրջանակում ՀՀ գլխավոր դատախազն այցելել է Դատախազության՝ Դիլիջանում գտնվող հիմնանորոգված նստավայր, որտեղ տեղակայված է նաև Տավուշի կայազորի զինվորական դատախազությունը:

About AMD 24 million has been recovered from illegal logging cases in Tavush region. The Prosecutor General has instructed to strengthen the fight against illegal logging
On February 21, 2025, the activities of the Prosecutor's Office of Tavush Region for 2024 were summarized under the leadership of the Prosecutor General of the Republic of Armenia Anna Vardapetyan.
Yeghiazar Avagyan, Deputy Prosecutor General of the Republic of Armenia, Armen Muradyan, Prosecutor of Tavush Region, Hayk Ghalumyan, Governor of Tavush Region, Mher Aprikyan, Secretary General of the Prosecutor's Office, heads of regional offices of the Ministry of Internal Affairs, National Security Service and Investigative Committee, prosecutors of the prosecutor's office and others participated in the meeting.
Armen Muradyan presented the report on the activities of the Prosecutor’s Office of Tavush Region for 2024 to the Prosecutor General of the Republic of Armenia, referring to the statistics of criminal proceedings initiated in the region, criminal proceedings submitted to the court with indictment, cases completed in court, etc. In this context, the Prosecutor of Tavush Region informed that 2048 criminal proceedings were initiated in the region during 2024, (2046 criminal proceedings in 2023), 348 criminal proceedings were submitted to the court with indictment by prosecutors regarding 363 persons (in 2023, 296 criminal proceedings regarding 320 persons), and conviction was rendered in 362 criminal cases regarding 371 persons (in 2023, 208 criminal cases regarding 224 persons).
According to Armen Muradyan, the damage caused to the state in the result of crimes in criminal proceedings investigated and completed in the region during 2024 amounted to AMD 37 million 270 thousand, out of which AMD 32 million 171 thousand was recovered, which is 86.3% of the damage caused (AMD 24 million 145 thousand was recovered in cases of illegal logging).
The Prosecutor of the region mentioned that a criminal case was initiated, and in the result of prosecutorial intervention, 5 real estates with a total area of ​​3,1845 hectares were returned to Ijevan community.
Armen Muradyan noted that the value of 28 claims aimed at the protection of state and community interests examined in court proceedings amounts to AMD 985 million 957 thousand. "During 2024, the Prosecutor's Office of Tavush Region filed 8 claims with a claim value of about AMD 7 million," informed the Prosecutor of Tavush Region and emphasized that in 2024, the courts granted 11 claims filed by the Prosecutor's office of the Region (in 2023 - 6 claims), the amount subject to confiscation amounts to AMD 23 million 953 thousand (in 2023 – AMD 9 million 381 thousand).
Anna Vardapetyan instructed the Prosecutor of the region to strengthen the fight against illegal logging in cooperation with regional partner law enforcement agencies, to keep in the spotlight the work carried out in the field of protection of state and community interests and studies on lands not subject to transfer under private ownership in riverside areas in 2025.
In the scope of the regional visit, the Prosecutor General of the Republic of Armenia visited the renovated headquarters of the Prosecutor's Office in Dilijan, where Tavush Garrison Military Prosecutor's Office is also located.