Տավուշի մարզում ապօրինի ծառահատումների դեպքերով վերականգնվել է շուրջ 24 միլիոն դրամ. Գլխավոր դատախազը հանձնարարել է խստացնել ապօրինի անտառահատումների դեմ պայքարը
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի գլխավորությամբ 2025 թվականի փետրվարի 21-ին ամփոփվել են Տավուշի մարզի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը ներկա են եղել ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Եղիազար Ավագյանը, Տավուշի մարզի դատախազ Արմեն Մուրադյանը, Տավուշի մարզպետ Հայկ Ղալումյանը, Դատախազության գլխավոր քարտուղար Մհեր Ափրիկյանը, Ներքին գործերի նախարարության, Ազգային անվտանգության ծառայության, Քննչական կոմիտեի մարզային կառույցների ղեկավարները, մարզի դատախազության դատախազները, այլք:
Արմեն Մուրադյանը ՀՀ գլխավոր դատախազին է ներկայացրել Տավուշի մարզի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքների մասին զեկուցագիրը, անդրադարձել է մարզում նախաձեռնված քրեական վարույթների վիճակագրությանը, մեղադրական եզրակացությամբ դատարան հանձնված քրեական վարույթներին, դատարանում ավարտված գործերին և այլն: Այս համատեքստում Տավուշի մարզի դատախազը տեղեկացրել է, որ 2024 թվականի ընթացքում նախաձեռնվել է 2048 քրեական վարույթ (2023 թվականի՝ 2046 քրեական վարույթ), դատախազների կողմից մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 348 քրեական վարույթ՝ 363 անձի վերաբերյալ (2023 թվականին՝ 296 քրեական վարույթ՝ 320 անձի վերաբերյալ), 362 քրեական գործով՝ 371 անձի վերաբերյալ, կայացվել է մեղադրական դատավճիռ (2023 թվականին՝ 208 քրեական գործ՝ 224 անձի վերաբերյալ):
Արմեն Մուրադյանի խոսքով՝ 2024 թվականի ընթացքում մարզում քննված և ավարտված քրեական վարույթներով հանցագործության հետևանքով պետությանը պատճառված վնասը կազմել է 37 միլիոն 270 հազար դրամ, որից վերականգնվել է 32 միլիոն 171 հազար դրամը՝ պատճառված վնասի 86,3%-ը (ապօրինի ծառահատումների դեպքերով վերականգնվել է 24 միլիոն 145 հազար դրամ):
Մարզի դատախազը, անդրադառնալով 2024 թվականի ընթացքում Տավուշի մարզի դատախազությունում պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության ոլորտում կատարված ուսումնասիրություններին՝ նշել է, որ դրանց արդյունքում նախաձեռնվել է 1 քրեական վարույթ, 1 ուսումնասիրության արդյունքներն ուղարկվել են Հակակոռուպցիոն կոմիտե, 1 ուսումնասիրության արդյունքում 2025 թվականին հաղորդում է ուղարկվել Հակակոռուպցիոն կոմիտե, որի հիման վրա նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, 1 ուսումնասիրության արդյունքում՝ դատախազական ներգործության հետևանքով, Իջևան համայնքին է վերադարձվել ընդհանուր 3,1845 հա մակերեսով 5 անշարժ գույք:
Արմեն Մուրադյանը նշել է, որ դատարանների վարույթում քննվող՝ պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության 28 հայցերի հայցագինը 985 միլիոն 957 հազար դրամ է: «2024 թվականի ընթացքում Տավուշի մարզի դատախազության կողմից ներկայացվել է 8 հայցադիմում՝ շուրջ 7 միլիոն դրամ հայցագնով»,- տեղեկացրել է Տավուշի մարզի դատախազը և ընդգծել, որ 2024 թվականին դատարանների կողմից բավարարվել են մարզի դատախազության կողմից ներկայացված 11 հայցերը (2023 թվականին՝ 6 հայց), որոնցով բռնագանձման ենթակա գումարի չափը կազմում է 23 միլիոն 953 հազար դրամ (2023 թվականին՝ 9 միլիոն 381 հազար դրամ):
Աննա Վարդապետյանը մարզի դատախազին հանձնարարել է մարզային գործընկեր իրավապահ կառույցների հետ համագործակցությամբ խստացնել պայքարը ապօրինի անտառահատումների դեմ, 2025 թվականին ուշադրության կենտրոնում պահել պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության ոլորտում իրականացվող աշխատանքներն ու գետափնյա տարածքներում մասնավոր սեփականության իրավունքով փոխանցման ոչ ենթակա հողերի վերաբերյալ ուսումնասիրությունները:
Մարզային այցի շրջանակում ՀՀ գլխավոր դատախազն այցելել է Դատախազության՝ Դիլիջանում գտնվող հիմնանորոգված նստավայր, որտեղ տեղակայված է նաև Տավուշի կայազորի զինվորական դատախազությունը:

В Тавушской области восстановлено около 24 миллионов драмов в связи с случаями незаконной вырубки деревьев: Генеральный прокурор поручил усилить борьбу с незаконными вырубками леса
Под руководством Генерального прокурора Республики Армения Анны Вартапетян 21 февраля 2025 года подведены итоги работы прокуратуры Тавушской области за 2024 год.
На итоговом заседании присутствовали заместитель Генерального прокурора РА Егиазар Авагян, прокурор Тавушской области Армен Мурадян,г Тавушской области Айк Галунян, генеральный секретарь Прокуратуры Мгер Априкян, а также руководители региональных подразделений Министерства внутренних дел, Службы национальной безопасности, Следственного комитета, прокуроры прокуратуры области и другие.
Армен Мурадян представил Генеральному прокурору РА отчет о работе Прокуратуры Тавушской области за 2024 год, затронув статистику возбужденных в области уголовных производств, производства, переданные в суд с обвинительными заключениями, завершенные дела в судах и другие аспекты. В этом контексте прокурор Тавушской области сообщил, что в 2024 году было возбуждено 2048 уголовных производств (в 2023 году — 2046 уголовных производств), 348 уголовных производств было передано в суд с обвинительными заключениями в отношении 363 лиц (в 2023 году — 296 уголовных производств в отношении 320 лиц), по 362 уголовным делам был вынесен обвинительный вердикт в отношении 371 лица (в 2023 году — 208 уголовных дел в отношении 224 лиц).
По словам Армена Мурадяна, в 2024 году по уголовным производствам, которые были расследованы и завершены в Тавушской области, ущерб, причиненный государству преступлениями, составил 37 миллионов 270 тысяч драмов, из которых восстановлено 32 миллиона 171 тысяча драмов — 86,3% от причиненного ущерба (по случаям незаконной вырубки деревьев было восстановлено 24 миллиона 145 тысяч драмов).
Прокурор области, рассматривая проведенные в 2024 году исследования в Прокуратуре Тавушской области по защите государственных и муниципальных интересов, отметил, что в результате этих исследований было возбуждено 1 уголовное производство, результаты 1 исследования были направлены в Антикоррупционный комитет, по результатам 1 исследования в 2025 году было направлено сообщение в Антикоррупционный комитет, на основе которого было возбуждено уголовное производство, а в результате 1 исследования и прокурорского вмешательства в общину Иджеван было возвращено 5 объектов недвижимости общей площадью 3,1845 гектара.
Армен Мурадян отметил, что сумма исков, рассматриваемых судами по защите государственных и муниципальных интересов, составляет 985 миллионов 957 тысяч драмов. «В 2024 году Прокуратурой Тавушской области было подано 8 исковых заявлений на сумму около 7 миллионов драмов», — сообщил Прокурор Тавушской области и подчеркнул, что в 2024 году судами было удовлетворено 11 исков, поданных прокуратурой области (в 2023 году — 6 исков), по которым сумма подлежащих взысканию средств составила 23 миллиона 953 тысячи драмов (в 2023 году — 9 миллионов 381 тысяча драмов).
Анна Вартапетян поручила прокурору области совместно с областными правоохранительными органами усилить борьбу с незаконными вырубками леса, а также в 2025 году сосредоточить внимание на работах в области защиты государственных и муниципальных интересов и исследованиях, касающихся земель, не подлежащих передаче в частную собственность, на прибрежных территориях.
В рамках визита в область Генеральный прокурор РА посетила восстановленную резиденцию прокуратуры в Дилижане, где также располагается военная прокуратура Тавушского гарнизона.