Դատախազի միջնորդագրի հիման վրա՝ Գավառի մանկատանը վերադարձված հողամաս և անշարժ գույք, Մարտունի քաղաքին վերադարձված մարզադաշտ. ամփոփվել են Գեղարքունիքի մարզի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքները
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի գլխավորությամբ 2025 թվականի փետրվարի 20-ին ամփոփվել են Գեղարքունիքի մարզի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը ներկա են եղել ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Եղիազար Ավագյանը, Գեղարքունիքի մարզի դատախազ Գագիկ Այվազյանը, Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանը, Դատախազության գլխավոր քարտուղար Մհեր Ափրիկյանը, Ներքին գործերի նախարարության, Ազգային անվտանգության ծառայության, Քննչական կոմիտեի մարզային կառույցների ղեկավարները, մարզի դատախազության դատախազները, այլք:
Գագիկ Այվազյանը ՀՀ գլխավոր դատախազին է ներկայացրել Գեղարքունիքի մարզի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքների մասին զեկուցագիրը և տեղեկացրել, որ 2024 թվականի ընթացքում մարզում նախաձեռնվել է 2315 քրեական վարույթ (2023 թվականին՝ 2328 քրեական վարույթ), դատախազների կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 578 քրեական վարույթ՝ 615 անձի վերաբերյալ (2023 թվականին՝ 420 քրեական վարույթ՝ 470 անձի վերաբերյալ), դատարանում ավարտվել է 588 քրեական գործ՝ 640 անձի վերաբերյալ (2023 թվականին՝ 257 գործ՝ 284 անձի վերաբերյալ):
2024 թվականի ընթացքում քրեական վարույթներով պետությանն ու համայնքին պատճառված վնասից վերականգնվել է շուրջ 62,8 միլիոն դրամ (2023 թվականին՝ 2,3 միլիոն դրամ):
Քննվող քրեական վարույթներից մեկով՝ դատախազի կողմից ներկայացված միջնորդագրի հիման վրա, Գեղարքունիքի մարզի Գավառ քաղաքի Գրիգոր Նարեկացու փողոց 3 հասցեում գտնվող՝ Գավառի մանկատանը պատկանող զբոսայգու 4 հազար 310 քմ մակերեսով հողամասի և դրա վրա գտնվող՝ ընդհանուր 511 քմ մակերեսով անշարժ գույքի նկատմամբ վերականգնվել է Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը: Գույքի շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը 29 միլիոն 82 հազար դրամ է։
Գեղարքունիքի մարզի դատախազի տեղեկացմամբ, 2024 թվականին քրեական վարույթի շրջանակում՝ դատախազի կողմից ներկայացված միջնորդագրի հիման վրա, Գեղարքունիքի մարզի Մարտունի քաղաքի մարզադաշտի 6,5 հա հողամասի նկատմամբ գրանցվել է համայնքի սեփականության իրավունքը, վարձակալության իրավունք ունեցող անձը ծանուցվել է վարձակալության պայմանագրի լուծման մասին, միջոցներ են ձեռնարկվում հողամասում գտնվող 5 շինությունների նկատմամբ անձի սեփականության իրավունքի գրանցումն անվավեր ճանաչելու ուղղությամբ:
Գագիկ Այվազյանն, անդրադառնալով 2024 թվականի ընթացքում Գեղարքունիքի մարզի դատախազությունում պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում իրականացված աշխատանքներին, նշել է, որ այդ ուղղությամբ կատարվել է 19 ուսումնասիրություն, որից 3-ը փոխանցվել է 2023 թվականից (2023 թվականին՝ 7 ուսումնասիրություն): Դրանցից 2-ով հայտնաբերվել է 2 խախտում, վնասը վերականգնելու մասին նախազգուշացվել է 8 անձ, 1 ուսումնասիրությամբ խախտում չի արձանագրվել, 16-ը գտնվում է ընթացքի մեջ:
Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը մարզի դատախազին, ի թիվս այլնի, հանձնարարել է մարզային գործընկեր իրավապահ կառույցների հետ համագործակցությամբ խստացնել պայքարը սիգի և իշխանի ապօրինի որսը կանխելու ուղղությամբ, շարունակել աշխատանքները պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության ոլորտում:

Plot of land and real estate returned to Gavar orphanage on the basis of the prosecutor’s motion; sports ground returned to Martuni town; the activities for 2024 of the Prosecutor’s Office of Gegharkunik Region were summarized
On February 20, 2025, the activities of the Prosecutor’s Office of Gegharkunik Region for 2024 were summarized under the leadership of the Prosecutor General of the Republic of Armenia, Anna Vardapetyan.
The summary meeting was attended by Yeghiazar Avagyan, the Deputy Prosecutor General of the RA, Gagik Ayvazyan, the Prosecutor of Gegharkunik Region, Karen Sargsyan, Governor of Gegharkunik Region, Mher Aprikyan, Secretary General of the Prosecutor’s Office, the leaders of the regional structures of the Ministry of Internal Affairs, National Security Service, Investigative Committee and Prosecutors of the Prosecutor’s Office of the region and others.
Gagik Ayvazyan presented the report on the activities of the Prosecutor's Office of Gegharkunik region for 2024 and informed that during 2024, Prosecutor's Office of Gegharkunik Region submitted 2315 criminal proceedings (in 2023 – 2328 criminal proceedings). Judgments of conviction were delivered in 578 criminal cases against 615 persons (in 2023 - 420 criminal proceedings against 470 persons), 588 criminal cases were completed at the court on 640 persons (in 2023- 257 cases on 284 persons).
Over AMD 62,8 million (in 2023 – AMD 2,3 million) was recovered from the damage caused to the state and community in the result of criminal proceedings during 2024.
In one of the criminal proceedings under investigation, based on a motion submitted by the prosecutor, the ownership right to the 4,310 square meter land plot belonging to Gavar Orphanage located at Grigor Narekatsi Street 3, Gavar town, Gegharkunik region, and the real estate located on it with a total area of 511 square meters was recovered. The cadastral value of the property, approximated to the market value, is AMD 29 million 82 thousand.
The prosecutor of Gegharkunik Region informed that in the framework of the criminal proceedings, during 2024, the community's ownership right was registered to the 6.5 ha land plot of the stadium in Martuni town, Gegharkunik region, submitted by the prosecutor, the person with the right to rent was notified about the termination of the lease agreement. Measures are being undertaken to invalidate the registration of the person's ownership right on 5 buildings located on the land plot.
Gagik Ayvazyan, referring to the activities for 2024 carried out in the Prosecutor's Office of Gegharkunik Region within the framework of the authority to protect state and community interest, mentioned that 19 studies were conducted in that sphere, out of which 3 were transferred from 2023 (7 studies during 2023). 2 violations have been detected in 2 cases, 8 people have been sent notifications to recover the damage, violation was not found in 1 case and 16 cases are underway.
The Prosecutor General, Anna Vardapetyan, instructed the Prosecutor of the Region, inter alia, to make prevention of illegal hunting of whitefish and trout stricter and continue the activities in the sphere of protection of state and community interests in cooperation with the partner law enforcement agencies.