Դատախազի միջնորդագրի հիման վրա՝ Գավառի մանկատանը վերադարձված հողամաս և անշարժ գույք, Մարտունի քաղաքին վերադարձված մարզադաշտ. ամփոփվել են Գեղարքունիքի մարզի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքները
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի գլխավորությամբ 2025 թվականի փետրվարի 20-ին ամփոփվել են Գեղարքունիքի մարզի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը ներկա են եղել ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Եղիազար Ավագյանը, Գեղարքունիքի մարզի դատախազ Գագիկ Այվազյանը, Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանը, Դատախազության գլխավոր քարտուղար Մհեր Ափրիկյանը, Ներքին գործերի նախարարության, Ազգային անվտանգության ծառայության, Քննչական կոմիտեի մարզային կառույցների ղեկավարները, մարզի դատախազության դատախազները, այլք:
Գագիկ Այվազյանը ՀՀ գլխավոր դատախազին է ներկայացրել Գեղարքունիքի մարզի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքների մասին զեկուցագիրը և տեղեկացրել, որ 2024 թվականի ընթացքում մարզում նախաձեռնվել է 2315 քրեական վարույթ (2023 թվականին՝ 2328 քրեական վարույթ), դատախազների կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 578 քրեական վարույթ՝ 615 անձի վերաբերյալ (2023 թվականին՝ 420 քրեական վարույթ՝ 470 անձի վերաբերյալ), դատարանում ավարտվել է 588 քրեական գործ՝ 640 անձի վերաբերյալ (2023 թվականին՝ 257 գործ՝ 284 անձի վերաբերյալ):
2024 թվականի ընթացքում քրեական վարույթներով պետությանն ու համայնքին պատճառված վնասից վերականգնվել է շուրջ 62,8 միլիոն դրամ (2023 թվականին՝ 2,3 միլիոն դրամ):
Քննվող քրեական վարույթներից մեկով՝ դատախազի կողմից ներկայացված միջնորդագրի հիման վրա, Գեղարքունիքի մարզի Գավառ քաղաքի Գրիգոր Նարեկացու փողոց 3 հասցեում գտնվող՝ Գավառի մանկատանը պատկանող զբոսայգու 4 հազար 310 քմ մակերեսով հողամասի և դրա վրա գտնվող՝ ընդհանուր 511 քմ մակերեսով անշարժ գույքի նկատմամբ վերականգնվել է Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը: Գույքի շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը 29 միլիոն 82 հազար դրամ է։
Գեղարքունիքի մարզի դատախազի տեղեկացմամբ, 2024 թվականին քրեական վարույթի շրջանակում՝ դատախազի կողմից ներկայացված միջնորդագրի հիման վրա, Գեղարքունիքի մարզի Մարտունի քաղաքի մարզադաշտի 6,5 հա հողամասի նկատմամբ գրանցվել է համայնքի սեփականության իրավունքը, վարձակալության իրավունք ունեցող անձը ծանուցվել է վարձակալության պայմանագրի լուծման մասին, միջոցներ են ձեռնարկվում հողամասում գտնվող 5 շինությունների նկատմամբ անձի սեփականության իրավունքի գրանցումն անվավեր ճանաչելու ուղղությամբ:
Գագիկ Այվազյանն, անդրադառնալով 2024 թվականի ընթացքում Գեղարքունիքի մարզի դատախազությունում պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում իրականացված աշխատանքներին, նշել է, որ այդ ուղղությամբ կատարվել է 19 ուսումնասիրություն, որից 3-ը փոխանցվել է 2023 թվականից (2023 թվականին՝ 7 ուսումնասիրություն): Դրանցից 2-ով հայտնաբերվել է 2 խախտում, վնասը վերականգնելու մասին նախազգուշացվել է 8 անձ, 1 ուսումնասիրությամբ խախտում չի արձանագրվել, 16-ը գտնվում է ընթացքի մեջ:
Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը մարզի դատախազին, ի թիվս այլնի, հանձնարարել է մարզային գործընկեր իրավապահ կառույցների հետ համագործակցությամբ խստացնել պայքարը սիգի և իշխանի ապօրինի որսը կանխելու ուղղությամբ, շարունակել աշխատանքները պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության ոլորտում:

Земельный участок и недвижимое имущество, возвращенные Гаварскому детскому дому, а также спортивная площадка, возвращенная городу Мартуни на основе ходатайства прокурора: подведены итоги работы Прокуратуры Гегаркуникской области за 2024 год
Под председательством Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян 20 февраля 2025 года подведены итоги работы Прокуратуры Гегаркуникской области за 2024 год.
На подведении итогов присутствовали заместитель Генерального прокурора Республики Армения Егиазар Авагян, прокурор Гегаркуникской области Гагик Айвазян, Губернатор Гегаркуникской области Карен Саркисян, генеральный секретарь Прокуратуры Мгер Априкян, а также руководители региональных подразделений Министерства внутренних дел, Службы национальной безопасности, Следственного комитета, прокуроры прокуратуры области и другие.
Гагик Айвазян представил Генеральному прокурору Республики Армения отчет о работе Прокуратуры Гегаркуникской области за 2024 год и сообщил, что в течение 2024 года в области было возбуждено 2315 уголовных производств (в 2023 году — 2328 уголовных производств), с утвержденным обвинительным заключением прокуроров в суд было передано 578 уголовных производств в отношении 615 лиц (в 2023 году — 420 уголовных производств в отношении 470 лиц), в суде завершено 588 уголовных дел в отношении 640 лиц (в 2023 году — 257 дел в отношении 284 лиц).
В течение 2024 года было возмещено около 62,8 миллионов драмов ущерба, причиненного государству и общине, в результате уголовных производств (в 2023 году — 2,3 миллиона драмов).
В рамках одного из рассматриваемых уголовных дел, на основании ходатайства прокурора, восстановлено право собственности Республики Армения на земельный участок площадью 4310 кв.м, находящийся на улице Григория Нарекаци, дом 3, в городе Гавар, и на недвижимое имущество общей площадью 511 кв.м, принадлежащее Гаварскому детскому дому. Кадастровая стоимость имущества, близкая к рыночной, составляет 29 миллионов 82 тысячи драмов.
По информации прокурора Гегаркуникской области, в 2024 году в рамках уголовного производства, на основании ходатайства прокурора, было зарегистрировано право собственности общины на земельный участок площадью 6,5 га, расположенный на спортивной площадке в городе Мартуни. Лицу, имеющему право аренды, было направлено уведомление о расторжении аренды, предпринимаются меры по признанию недействительным права собственности на 5 зданий, расположенных на данном участке.
Гагик Айвазян, обсуждая работу, проведенную в 2024 году в Прокуратуре Гегаркуникской области в рамках полномочий по защите государственных и муниципальных интересов, отметил, что в этом направлении было проведено 19 проверок, из которых 3 были перенесены с 2023 года (в 2023 году — 7 проверок). В ходе 2 проверок были выявлены 2 нарушения, 8 лицам было направлено предупреждение о возмещении ущерба, по 1 проверке нарушение не было зафиксировано, а 16 проверок находятся в процессе.
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян поручила прокурору области, среди прочего, усилить сотрудничество с региональными правоохранительными органами для предотвращения незаконной охоты на сига и ишхана, а также продолжить работу в сфере защиты государственных и муниципальных интересов.