Դատարանը բավարարել է Արագածոտնի մարզի դատախազության՝ պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայցը. Աշտարակ համայնքին կվերադարձվի 4 հա մակերեսով հողամաս
Դատարանը բավարարել է Արագածոտնի մարզի դատախազության՝ պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայցը: Դատական ակտն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, Աշտարակ համայնքին կվերադարձվի Արագածոտնի մարզի Օրգով համայնքի գյուղատնտեսական նշանակության 4 հա մակերեսով հողամասը:
Հիշեցնենք, որ Արագածոտնի մարզի դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում, 2024 թվականի մարտի 21-ին Հակակոռուպցիոն դատարան էր ներկայացրել հայցադիմում՝ ընդդեմ Արագածոտնի մարզի Աշտարակ համայնքի՝ 4 հա մակերեսով հողամասի օտարման աճուրդն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու պահանջով:
Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2025 թվականի հունվարի 13-ի վճռով՝ Դատախազության հայցը բավարարվել է, անվավեր է ճանաչվել Օրգով համայնքի կողմից 2005 թվականի ապրիլի 25-ին կազմակերպված 4 հա մակերեսով հողամասն օտարելու վերաբերյալ աճուրդը:

Суд удовлетворил иск Прокуратуры Арагацотнской области по защите государственных (муниципальных) интересов. Участок земли площадью 4 гектара будет возвращен общине Аштарак
Суд удовлетворил иск Прокуратуры Арагацотнской области по защите государственных (муниципальных) интересов. После вступления судебного акта в законную силу, участок сельскохозяйственного назначения площадью 4 гектара в общине Оргов Арагацотнской области будет возвращен общине Аштарак.
Напоминаем, что Прокуратура Арагацотнской области в рамках полномочий по защите государственных (муниципальных) интересов подала иск в Антикоррупционный суд 21 марта 2024 года с требованием признать недействительным аукцион по продаже участка земли площадью 4 гектара в общине Аштарак Арагацотнской области и применить последствия недействительности.
По вердикту Антикоррупционного суда от 13 января 2025 года иск Прокуратуры был удовлетворен, а аукцион по продаже участка земли площадью 4 гектара, проведенный общиной Оргов 25 апреля 2005 года, признан недействительным.