Դատարան հանձնված քրեական վարույթների 41%-ով աճ՝ Արագածոտնի մարզում. ամփոփվել են մարզի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքները
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի գլխավորությամբ 2025 թվականի փետրվարի 15-ին ամփոփվել են Արագածոտնի մարզի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը ներկա են եղել ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Եղիազար Ավագյանը, Արագածոտնի մարզի դատախազ Գևորգ Սարգսյանը, Արագածոտնի մարզպետ Սերգեյ Մովսիսյանը, Դատախազության գլխավոր քարտուղար Մհեր Ափրիկյանը, Ներքին գործերի նախարարության, Ազգային անվտանգության ծառայության, Քննչական կոմիտեի մարզային կառույցների ղեկավարները, մարզի դատախազության դատախազները, այլք:
Գևորգ Սարգսյանը, ներկայացնելով Արագածոտնի մարզի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքների մասին զեկուցագիրը, նշել է, որ նախորդ տարում նախաձեռնվել է 1928 քրեական վարույթ, մարզի դատախազության դատախազների կողմից հսկողություն է իրականացվել 4990 քրեական վարույթների նկատմամբ (2941 քրեական վարույթ փոխանցվել է նախորդ տարիներից):
Մարզի դատախազի խոսքով՝ քննված 4990 քրեական վարույթներից ավարտվել է 1619-ը, որից 645-ը՝ 666 անձի նկատմամբ հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, 4-ը՝ 4 անձի նկատմամբ եզրափակիչ ակտով, ուղարկվել են իրավասու դատարան: «Համեմատության համար նշեմ, որ 2023 թվականին մարզի դատախազության կողմից ավարտվել էր 1210 քրեական վարույթ, որից 462-ն էր մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել իրավասու դատարան»,- տեղեկացրել է Գևորգ Սարգսյանը՝ ընդգծելով, որ դատարան ուղարկված վարույթների քանակը 2023 թվականի համեմատ 2024 թվականին աճել է 185-ով կամ 41%-ով:
2024 թվականի Արագածոտնի մարզի դատարանների կողմից 634 քրեական գործով՝ 646 անձի նկատմամբ, կայացվել է մեղադրական դատավճիռ (2023 թվականին՝ 240 քրեական գործով՝ 259 անձի վերաբերյալ):
Աննա Վարդապետյանն Արագածոտնի մարզի դատախազին և դատախազության դատախազներին հանձնարարել է մարզային իրավապահ կառույցների հետ համագործակցությամբ ակտիվացնել թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության, քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորումների դեմ պայքարի, ինչպես նաև ապօրինի ընդերքօգտագործման դեպքերի բացահայտմանն ուղղված աշխատանքները:

41% increase in criminal proceedings submitted to court in Aragatsotn region: the work carried out by the prosecutor's office of the region in 2024 has been summarized
Under the leadership of Anna Vardapetyan, the Prosecutor General of the Republic of Armenia, the works carried out by the Prosecutor's Office of Aragatsotn Region in 2024 were summarized on February 15, 2025.
The summary meeting was attended by Yeghiazar Avagyan, Deputy Prosecutor General of the Republic of Armenia, Gevorg Sargsyan, Prosecutor of Aragatsotn Region, Sergey Movsisyan, Head of Aragatsotn Region, Mher Aprikyan, Secretary General of the Prosecutor's Office, as well as the heads of the regional structures of the Ministry of Internal Affairs, National Security Service, and Investigative Committee, prosecutors from the regional prosecutor's office, and others.
While presenting the report on the works carried out by the Prosecutor's Office of Aragatsotn Region in 2024, Gevorg Sargsyan mentioned that 1,928 criminal proceedings were initiated in the previous year, and the prosecutors of the regional Prosecutor’s Office exercised supervision over 4,990 criminal proceedings (2,941 criminal proceedings remained from previous years).
According to the Prosecutor of the region, out of 4,990 criminal proceedings examined, 1,619 have been completed, of which 645 have been submitted to the competent court with an indictment against 666 people, and 4 have been submitted to the competent court with a final act against 4 people. "In comparison, I would like to note that in 2023, the Prosecutor's Office of the region completed 1,210 criminal proceedings, of which 462 were submitted to the competent court with an indictment", Gevorg Sargsyan reported, emphasizing that the number of proceedings submitted to court increased by 185 or 41% in 2024 compared to 2023.
In 2024, the courts of Aragatsotn region delivered judgment of conviction in 634 criminal cases, involving 646 persons (in 2023, in 240 criminal cases, involving 259 persons).
Anna Vardapetyan has instructed the Prosecutor of Aragatsotn region and the prosecutors of the Prosecutor's Office to intensify their efforts, in cooperation with regional law enforcement agencies, to combat the illegal circulation of drugs, criminal groups with a criminal subculture, and to uncover cases of illegal subsoil exploitation.