Դատարան հանձնված քրեական վարույթների 41%-ով աճ՝ Արագածոտնի մարզում. ամփոփվել են մարզի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքները
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի գլխավորությամբ 2025 թվականի փետրվարի 15-ին ամփոփվել են Արագածոտնի մարզի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը ներկա են եղել ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Եղիազար Ավագյանը, Արագածոտնի մարզի դատախազ Գևորգ Սարգսյանը, Արագածոտնի մարզպետ Սերգեյ Մովսիսյանը, Դատախազության գլխավոր քարտուղար Մհեր Ափրիկյանը, Ներքին գործերի նախարարության, Ազգային անվտանգության ծառայության, Քննչական կոմիտեի մարզային կառույցների ղեկավարները, մարզի դատախազության դատախազները, այլք:
Գևորգ Սարգսյանը, ներկայացնելով Արագածոտնի մարզի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքների մասին զեկուցագիրը, նշել է, որ նախորդ տարում նախաձեռնվել է 1928 քրեական վարույթ, մարզի դատախազության դատախազների կողմից հսկողություն է իրականացվել 4990 քրեական վարույթների նկատմամբ (2941 քրեական վարույթ փոխանցվել է նախորդ տարիներից):
Մարզի դատախազի խոսքով՝ քննված 4990 քրեական վարույթներից ավարտվել է 1619-ը, որից 645-ը՝ 666 անձի նկատմամբ հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, 4-ը՝ 4 անձի նկատմամբ եզրափակիչ ակտով, ուղարկվել են իրավասու դատարան: «Համեմատության համար նշեմ, որ 2023 թվականին մարզի դատախազության կողմից ավարտվել էր 1210 քրեական վարույթ, որից 462-ն էր մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել իրավասու դատարան»,- տեղեկացրել է Գևորգ Սարգսյանը՝ ընդգծելով, որ դատարան ուղարկված վարույթների քանակը 2023 թվականի համեմատ 2024 թվականին աճել է 185-ով կամ 41%-ով:
2024 թվականի Արագածոտնի մարզի դատարանների կողմից 634 քրեական գործով՝ 646 անձի նկատմամբ, կայացվել է մեղադրական դատավճիռ (2023 թվականին՝ 240 քրեական գործով՝ 259 անձի վերաբերյալ):
Աննա Վարդապետյանն Արագածոտնի մարզի դատախազին և դատախազության դատախազներին հանձնարարել է մարզային իրավապահ կառույցների հետ համագործակցությամբ ակտիվացնել թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության, քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորումների դեմ պայքարի, ինչպես նաև ապօրինի ընդերքօգտագործման դեպքերի բացահայտմանն ուղղված աշխատանքները:

В Арагацотнской области был зафиксирован рост на 41% по количеству уголовных дел, переданных в суд. Были подведены итоги работы прокуратуры региона за 2024 год
Под руководством Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян 15 февраля 2025 года были подведены итоги работы Прокуратуры Арагацотнской области за 2024 год.
На итоговом собрании присутствовали заместитель Генерального прокурора Республики Армения Егиазар Авагян, прокурор Арагацотнской области Геворг Саргсян, марзпет Арагацотнской области Сергей Мовсисян, генеральный секретарь Прокуратуры Мгер Априкян, руководители региональных подразделений Министерства внутренних дел, Национальной службы безопасности и Следственного комитета, прокуроры прокуратуры области и другие лица.
Геворг Саргсян, представляя отчет о работе Прокуратуры Арагацотнской области за 2024 год, отметил, что в прошлом году было возбуждено 1928 уголовных производств, а прокурорами Прокуратуры области осуществлялся надзор за 4990 уголовными производствами (2941 уголовное производство было передано из предыдущих лет).
По словам прокурора области, из 4990 уголовных производств, рассмотренных в регионе, было завершено 1619, из которых 645 производств были направлены в компетентный суд с обвинительным заключением по 666 лицам, 4 — с окончательным актом по 4 лицам. «Для сравнения, в 2023 году прокуратурой региона было завершено 1210 уголовных производств, из которых 462 были направлены в компетентный суд с обвинительным заключением», — сообщил Геворг Саргсян, подчеркнув, что количество производств, направленных в суд, в 2024 году увеличилось на 185, или на 41%, по сравнению с 2023 годом.
В 2024 году судами Арагацотнской области было вынесено обвинительный приговор по 634 уголовным производствам, касающимся 646 лиц (в 2023 году — по 240 уголовным производствам, касающимся 259 лиц).
Анна Вардапетян поручила прокурору Арагацотнской области и прокурорам прокуратуры активизировать работу по борьбе с незаконным оборотом наркотиков, группами с криминальной субкультурой, а также по выявлению случаев незаконного использования недр в сотрудничестве с региональными правоохранительными органами.