Արմավիրի մարզի դատախազների կողմից դատարան է հանձնվել 1307 քրեական վարույթ. ամփոփվել են մարզի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքները
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի գլխավորությամբ 2025 թվականի փետրվարի 14-ին ամփոփվել են Արմավիրի մարզի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը ներկա են եղել ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Եղիազար Ավագյանը, Արմավիրի մարզի դատախազ Վահան Սարգսյանը, Արմավիրի մարզպետ Արգիշտի Մեխակյանը, Դատախազության գլխավոր քարտուղար Մհեր Ափրիկյանը, Ներքին գործերի նախարարության, Ազգային անվտանգության ծառայության, Քննչական կոմիտեի մարզային կառույցների ղեկավարները, մարզի դատախազության դատախազները, այլք:
Վահան Սարգսյանը ներկայացրել է Արմավիրի մարզի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքների մասին զեկուցագիրը՝ ի թիվս այլնի անդրադառնալով դատախազների կողմից մեղադրական եզրակացությամբ դատարան հանձնված քրեական վարույթներին: Մարզի դատախազի խոսքով՝ 2024 թվականի ընթացքում Արմավիրի մարզի դատախազների կողմից մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 1307 քրեական վարույթ (2023 թվականին՝ 435 քրեական վարույթ): «Այսինքն, Արմավիրի մարզի դատախազների կողմից 2024 թվականի ընթացքում 872-ով կամ 200%-ով ավել քրեական վարույթ է հանձնվել դատարան»,- նշել է մարզի դատախազը:
2024 թվականին Արմավիրի մարզի դատարաններում քննվել և ավարտվել է 946  քրեական գործ (2023 թվականին՝ 320 քրեական գործ): Մարզի դատախազի խոսքով՝ նման դրական արդյունքի հնարավոր է եղել հասնել դատական նիստերի ճիշտ պլանավորման արդյունքում և դրան նպաստել է Գլխավոր դատախազի 2023 թվականի մարտի 3-ի՝ դատական նիստերից դատախազների անհարգելի բացակայությունները բացառելու վերաբերյալ հանձնարարականի պահպանումը:
2024 թվականի ընթացքում դատարաններում ավարտված 946 քրեական գործերից 943-ով՝ 994 անձի նկատմամբ, կայացվել է մեղադրական դատավճիռ:
2024 թվականի ընթացքում Արմավիրի մարզի դատախազների կողմից պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության ոլորտում հարուցվել է 4 քաղաքացիական և 2 վարչական հայց, որոնք քննության փուլում են:
Վահան Սարգսյանի խոսքով՝ 2024 թվականի ընթացքում ընթացիկ և ավարտված բոլոր քրեական վարույթներով վերականգնվել է շուրջ 420 միլիոն դրամի վնաս:
Աննա Վարդապետյանն  Արմավիրի մարզի դատախազին և դատախազության դատախազներին տվել է պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության, ինչպես նաև ապօրինի ընդերքօգտագործման ուղղություններով աշխատանքներն ակտիվացնելու վերաբերյալ մի շարք հարձնարարականներ, սահմանել ժամկետներ:

Прокурорами области Армавир было передано в суд 1307 уголовных производств. Были подведены итоги работы прокуратуры области за 2024 год
Под руководством Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян 14 февраля 2025 года были подведены итоги работы Прокуратуры области Армавир за 2024 год.
На итоговом собрании присутствовали заместитель Генерального прокурора Республики Армения Егиазар Авагян, прокурор области Армавир Ваган Саргсян, марзпет области Армавир Аргишти Мехакян, генеральный секретарь Прокуратуры Мгер Априкян, руководители региональных подразделений Министерства внутренних дел, Национальной службы безопасности и Следственного комитета, прокуроры прокуратуры области и другие лица.
Ваган Саргсян представил отчет о работе Прокуратуры Армавирской области за 2024 год, в котором, среди прочего, отметил уголовные производства, переданные в суд с обвинительным заключением прокурорами. По словам прокурора области, в 2024 году прокуроры Армавирской области передали в суд 1307 уголовных производств с обвинительным заключением (в 2023 году — 435 производств). «То есть в 2024 году прокурорами Армавирской области было передано в суд на 872 производств больше, что составляет увеличение на 200%», — отметил прокурор области.
В 2024 году в судах Армавирской области было рассмотрено и завершено 946 уголовных дел (в 2023 году — 320 уголовных дел). По словам прокурора области, такой положительный результат был достигнут благодаря правильному планированию судебных заседаний, а также соблюдению поручения Генерального прокурора от 3 марта 2023 года, направленного на исключение неуважительных отсутствий прокуроров на судебных заседаниях.
В 2024 году по итогам рассмотрения 946 уголовных дел в судах были вынесены обвинительные приговоры по 943 делам, касающимся 994 лиц.
В течение 2024 года прокурорами Армавирской области было возбуждено 4 гражданских и 2 административных иска в области защиты государственных и муниципальных интересов, которые находятся на стадии рассмотрения.
По словам Вагана Саргсяна, в 2024 году в рамках текущих и завершенных уголовных производств был восстановлен ущерб на сумму около 420 миллионов драмов.
Анна Вардапетян дала ряд поручений прокурору Армавирской области и прокурорам прокуратуры области по активизации работы в сфере защиты государственных и муниципальных интересов, а также борьбы с незаконным использованием недр, установив сроки для выполнения задач.