Սուրբ Աթոռում ՀՀ արտակարգ և լիազոր նախկին դեսպան Մ.Մ.-ի կողմից ստեղծված հանցավոր կազմակերպությանը մասնակցելու, փողերի լվացում կատարելու մեջ մեղադրվող երկու անձանց վերաբերյալ քրեական վարույթը դատախազը հանձնել է դատարան
Դատախազը 2025 թվականի փետրվարի 13-ին իրավասու դատարան է հանձնել Սուրբ Աթոռում ՀՀ արտակարգ և լիազոր նախկին դեսպան Մ.Մ.-ի կողմից ստեղծված հանցավոր կազմակերպությանը մասնակցելու, փողերի լվացում կատարելու, իրավաբանական անձ ստեղծելու և այն օգտագործելու միջոցով ապօրինի գործունեություն իրականացնելու մեջ մեղադրվող Վ.Ս.-ի և Ա.Պ.-ի վերաբերյալ հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ քրեական վարույթը:
Գլխավոր դատախազության տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության հսկողության ներքո գտնվող՝ Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով հաստատվել է, որ Մ.Մ.-ն, Լ.Ա.-ն Ա.Պ.-ի, Ա.Հ.-ի և Վ.Ս.-ի հետ, Հայաստանի Հանրապետությունում գործունեություն ծավալող «Շին Տավր» ՍՊ ընկերության (2018 թվականի մայիսի 23-ից՝ «Երևան Մոլ» ՍՊ ընկերություն) բաժնեմասերը ձեռք բերելու նպատակով, փաստացի իրենց պատկանող՝ արտերկրում գրանցված կազմակերպությունների միջև 2013 և 2014 թվականին կնքել են ձևական վարկային պայմանագրեր: Պայմանագրերի հիման վրա՝ նույն թվականներին վերոնշյալ կազմակերպություններից մեկի բանկային հաշվից հանցավոր ծագում ունեցող` ընդհանուր 3 միլիոն 700 հազար եվրո փոխանցվել է մյուս կազմակերպության բանկային հաշվին:
Վերոնշյալ գումարից 3 միլիոն 620 հազար եվրոն փոխանցվել է Մ.Մ.-ին և Լ.Ա.-ին փաստացի պատկանող՝ արտերկրում գրանցված «MLRE LTD» ընկերության հաշվին, որի անունից որպես լիազորված անձ հանդես է եկել Ա.Պ.-ն: Բացի այդ, Մ.Մ.-ին փաստացի պատկանող ոչ ռեզիդենտ մեկ այլ կազմակերպության հաշվից 2013 թվականի մայիսի 6-ին կանխիկացված 1 միլիոն 250 հազար ԱՄՆ դոլարից 1 միլիոն ԱՄՆ դոլարը նույն օրը մուտքագրվել է «MLRE LTD» ընկերության հաշվին: Այնուհետև, ոչ ռեզիդենտ մեկ այլ կազմակերպությունից 2013 թվականի հունիսի 5-ին և 6-ին «MLRE LTD» ընկերության հաշվին փոխանցվել է ընդհանուր 3 միլիոն 50 հազար եվրո, իսկ 2013 թվականի դեկտեմբերի 11-ին ոչ ռեզիդենտ մեկ այլ կազմակերպությունից՝ 1 միլիոն 764 հազար 965 ԱՄՆ դոլար: «MLRE LTD» ընկերության հաշվին փոխանցված գումարները միախառնվել են ընկերության հաշվին եղած՝ հանցավոր ծագում ունեցող գումարներին, որից հետո «MLRE LTD» ընկերության կողմից՝ ի դեմս Ա.Պ.-ի, 2013 թվականի հունիսի 21-ից մինչև 2014 թվականի հունվարի 29-ն ընկած ժամանակահատվածում «Շին Տավր» ՍՊ ընկերության հաշվին փոխանցվել է 3 միլիարդ 124 միլիոն 800 հազար ՀՀ դրամ՝ «կանոնադրական կապիտալի ներդրում» նպատակով:
Արդյունքում՝ «MLRE LTD» ընկերությունը դարձել է «Շին Տավր» ՍՊ ընկերության բաժնետեր՝ 30 տոկոսի չափով: Միաժամանակ, 2013 թվականի սեպտեմբերի 27-ին տեղի ունեցած՝ «Շին Տավր» ՍՊ ընկերության մասնակիցների ժողովի ընթացքում Մ.Մ.-ի և Լ.Ա.-ի մտերիմ, վերջիններիս պատկանող մի շարք ընկերությունների աշխատակից և հանցավոր կազմակերպության մասնակից Վ.Ս.-ն նշանակվել է ընկերության տնօրեն:
Գործարքներին օրինական տեսք հաղորդելու նպատակով՝ հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված՝ «Երևան Մոլ» ՍՊ ընկերության 30 տոկոս բաժնեմասի իրական պատկանելությունը թաքցնելու նպատակով, 2019 թվականի հունվարի 15-ին «MLRE LTD» ընկերությունը՝ ի դեմս լիազորված անձ Ա.Պ.-ի, և Վ.Ս.-ն կնքել են բաժնեմասի առուվաճառքի ձևական պայմանագիր: Պայմանագրով «MLRE LTD» ընկերությունն իրեն պատկանող՝ «Երևան Մոլ» ՍՊ ընկերության կանոնադրական կապիտալի 30 տոկոսը կազմող 30 բաժնեմասն իբրև 3 միլիարդ 200 միլիոն դրամով ամբողջությամբ վաճառել է Վ.Ս.-ին՝ օրինականացնելով հանցավոր ճանապարհով ստացված՝ առանձնապես խոշոր չափերով գումարները:
Նախաքննությամբ հիմնավորվել է նաև, որ Մ.Մ.-ն, Լ.Ա.-ի, Ա.Պ.-ի և այլ անձանց հետ համատեղ, հանցավոր կազմակերպության կազմում, Գ.Հ.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ և այլ անձանց օժանդակությամբ, իրավաբանական անձ ստեղծելու և այն օգտագործելու միջոցով իրականացրել են ապօրինի գործունեություն: Բացի այդ, Մ.Մ.-ն ՀՀ ռեզիդենտ մի շարք ընկերությունների ղեկավարների հետ պայմանավորվածության շրջանակներում պատրաստակամություն է հայտնել իրեն պատկանող վերոնշյալ կազմակերպության համար առանձնապես խոշոր չափերով ապօրինի վարձատրություն ստանալու դիմաց, օգտագործել իր՝ Սուրբ Աթոռում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան, Մալթայի Մարտական Ինքնիշխան Ուխտում Հայաստանի դեսպան, ՀՀ նախագահի ընտանիքի անդամ լինելու գործոնն ու դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը: Արդյունքում՝ ոչ ռեզիդենտ կազմակերպության հայաստանյան հաշիվը համալրվել է 6 միլիարդ 103 միլիոն 104 հազար դրամով, 12 միլիոն 795 հազար ԱՄՆ դոլարով, 952 միլիոն 281 հազար ՌԴ ռուբլիով և 1700 եվրո:
Վերոնշյալի արդյունքում՝ ՀՀ ռեզիդենտ ընկերությունների կողմից Հայաստանի Հանրապետությանը պատճառվել է չվճարված հարկերի տեսքով՝ առանձնապես խոշոր չափերով 1 միլիարդ 504 միլիոն 382 հազար ՀՀ դրամի վնաս:
Ապօրինի գործունեություն իրականացնելու համար ստեղծված կազմակերպության հաշվեհամարին 2013-2018 թվականների ընթացքում տարբեր ռեզիդենտ և ոչ ռեզիդենտ ընկերությունների կողմից փոխանցված, ինչպես նաև Մ.Մ.-ի հետ փոխկապակցված ֆիզիկական անձանց՝ այդ թվում Ա.Պ.-ի կողմից իրականացված կանխիկ մուտքագրման գործարքների արդյունքում գոյացած առանձնապես խոշոր չափերով՝ 6 միլիարդ 103 միլիոն 104 հազար ՀՀ դրամը, 12 միլիոն 795 հազար ԱՄՆ դոլարը, 952 միլիոն 281 հազար ՌԴ ռուբլին և 1700 եվրոն նույն ժամանակահատվածում գրեթե ամբողջությամբ կանխիկացվել են Մ.Մ.-ի հետ փոխկապակցված անձանց կողմից, դրանց մի մասը մի շարք անձանց՝ այդ թվում Ա.Պ-ի կողմից կանխիկ մուտքագրվել և միախառնվել է Մ.Մ.-ի հետ փոխկապակցված մի շարք ռեզիդենտ և ոչ ռեզիդենտ կազմակերպությունների ֆինանսական միջոցներին:
Այնուհետև, ընկերություններից մեկը՝ ի դեմս հիմնադիր և տնօրեն Բ.Ս.-ի, գլխավոր հաշվապահ Ա.Մ.-ի, ստացված միջոցները միախառնելով այդ ընկերության հաշվին ստացված՝ դրա օրինական գործունեությամբ չհիմնավորվող և հանցավոր ծագում ունեցող մյուս գումարների հետ, 11 միլիարդ 154 միլիոն 994 հազար ՀՀ դրամ ներդրել է «Վելոֆիրմա» ՍՊ ընկերությունում («Double Tree by Hilton» հյուրանոց)՝ վերջնարդյունքում օրինականացնելով հանցավոր ծագում ունեցող առանձնապես խոշոր չափերով գումարները:
Դատախազը 2025 թվականի փետրվարի 13-ին հաստատել է Վ.Ս.-ի և Ա.Պ.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերը հանձնել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարան:

Уголовное производство в отношении двух лиц, обвиняемых в участии в преступной организации, созданной бывшим чрезвычайным и полномочным послом Армении в Святом Престоле М.М., а также в отмывании денег, передано прокурором в суд
13 февраля 2025 года прокурор передал в компетентный суд уголовное производство с утвержденным обвинительным заключением в отношении В.С. и А.П., обвиняемых в участии в преступной организации, созданной бывшим чрезвычайным и полномочным послом Республики Армения при Святом Престоле М.М., в отмывании денег, создании юридического лица и осуществлении незаконной деятельности с его использованием.
В рамках уголовного производства, находящегося под контролем Управления по преступлениям экономической направленности Генеральной прокуратуры, рассматриваемый в Следственном комитете, установлено, что М.М. совместно с Л.А., А.П., А.Г. и В.С. с целью приобретения акций ООО «Шин Тавр» (с 23 мая 2018 года ООО «Ереван Молл»), действующего на территории Республики Армения, в 2013 и 2014 годах заключили формальные договоры займа между организациями, зарегистрированными за рубежом, которые фактически принадлежали им. На основании этих договоров в те же годы с банковского счета одной из указанных организаций на банковский счет другой организации было переведено в общей сложности 3 миллиона 700 тысяч евро преступного происхождения.
Из вышеуказанной суммы 3 миллиона 620 тысяч евро были переведены на счет компании «MLRE LTD», зарегистрированной за рубежом, которая фактически принадлежит М.М. и Л.А., при этом от имени компании действовал уполномоченный А.П. Кроме того, 6 мая 2013 года с счета другой не резидентной компании, фактически принадлежащей М.М., была снята наличными сумма в 1 миллион 250 тысяч долларов США, из которых 1 миллион долларов США в тот же день был зачислен на счет компании «MLRE LTD».
В результате компания «MLRE LTD» стала акционером компании «Шин Тавр» с долей 30%. Одновременно, на общем собрании участников компании «Шин Тавр» от 27 сентября 2013 года В.С., близкий к М.М. и Л.А., сотрудник ряда компаний, принадлежащих им, а также участник преступной организации, был назначен директором компании.
Для придания сделкам законного вида, с целью сокрытия факта владения 30%-ми акциями ООО «Ереван Молл», полученных преступным путем, 15 января 2019 года компания в лице доверенного лица А.П. и В.С. заключила формальный договор купли-продажи акций. По договору компания продала свои 30% акций, составляющие 30% уставного капитала ООО «Ереван Молл», В.С. за 3 млрд 200 млн драмов, легализовав таким образом особо крупные суммы денег, полученные преступным путем.
Предварительным следствием также установлено, что М.М. совместно с Л.А., А.П. и другими лицами в составе преступной организации, по предварительному сговору с Г.Х. и при содействии других лиц, осуществлял противоправную деятельность путем создания юридического лица и его использования. Кроме того, М.М. в рамках соглашения с руководителями ряда компаний-резидентов Республики Армения выразил готовность использовать свое положение Чрезвычайного и Полномочного Посла Армении при Святом Престоле, Посла Армении при Суверенном Военном Мальтийском Ордене и члена семьи Президента Республики Армения и оказываемое ими влияние в обмен на получение особо крупного незаконного вознаграждения для вышеуказанной организации. В результате на армянский счет организации-нерезидента поступило 6 млрд 103 млн 104 тыс. драмов, 12 миллионов 795 тысяч долларов США, 952 миллиона 281 тысяча российских рублей и 1700 евро.
В результате их преступной деятельности Республике Армения был причинен ущерб в размере 1 млрд 504 млн 382 тыс. драмов в виде неуплаченных налогов в особо крупных размерах.
В результате операций по переводу средств на счет организации, созданной для ведения незаконной деятельности, а также операций по наличному зачислению, осуществленных физическими лицами, связанными с М.М., включая А.П., за период с 2013 по 2018 годы было накоплено крупной суммы в 6 миллиардов 103 миллиона 104 тысячи армянских драмов, 12 миллионов 795 тысяч долларов США, 952 миллиона 281 тысяча российских рублей и 1700 евро. Почти вся эта сумма была затем обналичена лицами, связанными с М.М., часть из которой была зачислена наличными на счета нескольких лиц, включая А.П., и смешана с финансовыми средствами ряда резидентных и нерезидентных организаций, связанных с М.М.
Затем одна из компаний, представляемая основателем и директором Б.С., главным бухгалтером А.М., смешав полученные средства с другими деньгами, поступившими на счет этой компании и имеющими преступное происхождение, а также не обоснованными законной деятельностью компании, вложила 11 миллиардов 154 миллиона 994 тысячи армянских драмов в компанию «Велофирма» (отель «Double Tree by Hilton»), в конечном итоге легализовав крупные суммы, имеющие преступное происхождение.
13 февраля 2025 года прокурор утвердил обвинительное заключение в отношении В.С. и А.П. и передал материалы уголовного производства в Уголовный суд общей юрисдикции города Еревана.