Սուրբ Աթոռում ՀՀ արտակարգ և լիազոր նախկին դեսպան Մ.Մ.-ի կողմից ստեղծված հանցավոր կազմակերպությանը մասնակցելու, փողերի լվացում կատարելու մեջ մեղադրվող երկու անձանց վերաբերյալ քրեական վարույթը դատախազը հանձնել է դատարան
Դատախազը 2025 թվականի փետրվարի 13-ին իրավասու դատարան է հանձնել Սուրբ Աթոռում ՀՀ արտակարգ և լիազոր նախկին դեսպան Մ.Մ.-ի կողմից ստեղծված հանցավոր կազմակերպությանը մասնակցելու, փողերի լվացում կատարելու, իրավաբանական անձ ստեղծելու և այն օգտագործելու միջոցով ապօրինի գործունեություն իրականացնելու մեջ մեղադրվող Վ.Ս.-ի և Ա.Պ.-ի վերաբերյալ հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ քրեական վարույթը:
Գլխավոր դատախազության տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության հսկողության ներքո գտնվող՝ Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով հաստատվել է, որ Մ.Մ.-ն, Լ.Ա.-ն Ա.Պ.-ի, Ա.Հ.-ի և Վ.Ս.-ի հետ, Հայաստանի Հանրապետությունում գործունեություն ծավալող «Շին Տավր» ՍՊ ընկերության (2018 թվականի մայիսի 23-ից՝ «Երևան Մոլ» ՍՊ ընկերություն) բաժնեմասերը ձեռք բերելու նպատակով, փաստացի իրենց պատկանող՝ արտերկրում գրանցված կազմակերպությունների միջև 2013 և 2014 թվականին կնքել են ձևական վարկային պայմանագրեր: Պայմանագրերի հիման վրա՝ նույն թվականներին վերոնշյալ կազմակերպություններից մեկի բանկային հաշվից հանցավոր ծագում ունեցող` ընդհանուր 3 միլիոն 700 հազար եվրո փոխանցվել է մյուս կազմակերպության բանկային հաշվին:
Վերոնշյալ գումարից 3 միլիոն 620 հազար եվրոն փոխանցվել է Մ.Մ.-ին և Լ.Ա.-ին փաստացի պատկանող՝ արտերկրում գրանցված «MLRE LTD» ընկերության հաշվին, որի անունից որպես լիազորված անձ հանդես է եկել Ա.Պ.-ն: Բացի այդ, Մ.Մ.-ին փաստացի պատկանող ոչ ռեզիդենտ մեկ այլ կազմակերպության հաշվից 2013 թվականի մայիսի 6-ին կանխիկացված 1 միլիոն 250 հազար ԱՄՆ դոլարից 1 միլիոն ԱՄՆ դոլարը նույն օրը մուտքագրվել է «MLRE LTD» ընկերության հաշվին: Այնուհետև, ոչ ռեզիդենտ մեկ այլ կազմակերպությունից 2013 թվականի հունիսի 5-ին և 6-ին «MLRE LTD» ընկերության հաշվին փոխանցվել է ընդհանուր 3 միլիոն 50 հազար եվրո, իսկ 2013 թվականի դեկտեմբերի 11-ին ոչ ռեզիդենտ մեկ այլ կազմակերպությունից՝ 1 միլիոն 764 հազար 965 ԱՄՆ դոլար: «MLRE LTD» ընկերության հաշվին փոխանցված գումարները միախառնվել են ընկերության հաշվին եղած՝ հանցավոր ծագում ունեցող գումարներին, որից հետո «MLRE LTD» ընկերության կողմից՝ ի դեմս Ա.Պ.-ի, 2013 թվականի հունիսի 21-ից մինչև 2014 թվականի հունվարի 29-ն ընկած ժամանակահատվածում «Շին Տավր» ՍՊ ընկերության հաշվին փոխանցվել է 3 միլիարդ 124 միլիոն 800 հազար ՀՀ դրամ՝ «կանոնադրական կապիտալի ներդրում» նպատակով:
Արդյունքում՝ «MLRE LTD» ընկերությունը դարձել է «Շին Տավր» ՍՊ ընկերության բաժնետեր՝ 30 տոկոսի չափով: Միաժամանակ, 2013 թվականի սեպտեմբերի 27-ին տեղի ունեցած՝ «Շին Տավր» ՍՊ ընկերության մասնակիցների ժողովի ընթացքում Մ.Մ.-ի և Լ.Ա.-ի մտերիմ, վերջիններիս պատկանող մի շարք ընկերությունների աշխատակից և հանցավոր կազմակերպության մասնակից Վ.Ս.-ն նշանակվել է ընկերության տնօրեն:
Գործարքներին օրինական տեսք հաղորդելու նպատակով՝ հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված՝ «Երևան Մոլ» ՍՊ ընկերության 30 տոկոս բաժնեմասի իրական պատկանելությունը թաքցնելու նպատակով, 2019 թվականի հունվարի 15-ին «MLRE LTD» ընկերությունը՝ ի դեմս լիազորված անձ Ա.Պ.-ի, և Վ.Ս.-ն կնքել են բաժնեմասի առուվաճառքի ձևական պայմանագիր: Պայմանագրով «MLRE LTD» ընկերությունն իրեն պատկանող՝ «Երևան Մոլ» ՍՊ ընկերության կանոնադրական կապիտալի 30 տոկոսը կազմող 30 բաժնեմասն իբրև 3 միլիարդ 200 միլիոն դրամով ամբողջությամբ վաճառել է Վ.Ս.-ին՝ օրինականացնելով հանցավոր ճանապարհով ստացված՝ առանձնապես խոշոր չափերով գումարները:
Նախաքննությամբ հիմնավորվել է նաև, որ Մ.Մ.-ն, Լ.Ա.-ի, Ա.Պ.-ի և այլ անձանց հետ համատեղ, հանցավոր կազմակերպության կազմում, Գ.Հ.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ և այլ անձանց օժանդակությամբ, իրավաբանական անձ ստեղծելու և այն օգտագործելու միջոցով իրականացրել են ապօրինի գործունեություն: Բացի այդ, Մ.Մ.-ն ՀՀ ռեզիդենտ մի շարք ընկերությունների ղեկավարների հետ պայմանավորվածության շրջանակներում պատրաստակամություն է հայտնել իրեն պատկանող վերոնշյալ կազմակերպության համար առանձնապես խոշոր չափերով ապօրինի վարձատրություն ստանալու դիմաց, օգտագործել իր՝ Սուրբ Աթոռում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան, Մալթայի Մարտական Ինքնիշխան Ուխտում Հայաստանի դեսպան, ՀՀ նախագահի ընտանիքի անդամ լինելու գործոնն ու դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը: Արդյունքում՝ ոչ ռեզիդենտ կազմակերպության հայաստանյան հաշիվը համալրվել է 6 միլիարդ 103 միլիոն 104 հազար դրամով, 12 միլիոն 795 հազար ԱՄՆ դոլարով, 952 միլիոն 281 հազար ՌԴ ռուբլիով և 1700 եվրո:
Վերոնշյալի արդյունքում՝ ՀՀ ռեզիդենտ ընկերությունների կողմից Հայաստանի Հանրապետությանը պատճառվել է չվճարված հարկերի տեսքով՝ առանձնապես խոշոր չափերով 1 միլիարդ 504 միլիոն 382 հազար ՀՀ դրամի վնաս:
Ապօրինի գործունեություն իրականացնելու համար ստեղծված կազմակերպության հաշվեհամարին 2013-2018 թվականների ընթացքում տարբեր ռեզիդենտ և ոչ ռեզիդենտ ընկերությունների կողմից փոխանցված, ինչպես նաև Մ.Մ.-ի հետ փոխկապակցված ֆիզիկական անձանց՝ այդ թվում Ա.Պ.-ի կողմից իրականացված կանխիկ մուտքագրման գործարքների արդյունքում գոյացած առանձնապես խոշոր չափերով՝ 6 միլիարդ 103 միլիոն 104 հազար ՀՀ դրամը, 12 միլիոն 795 հազար ԱՄՆ դոլարը, 952 միլիոն 281 հազար ՌԴ ռուբլին և 1700 եվրոն նույն ժամանակահատվածում գրեթե ամբողջությամբ կանխիկացվել են Մ.Մ.-ի հետ փոխկապակցված անձանց կողմից, դրանց մի մասը մի շարք անձանց՝ այդ թվում Ա.Պ-ի կողմից կանխիկ մուտքագրվել և միախառնվել է Մ.Մ.-ի հետ փոխկապակցված մի շարք ռեզիդենտ և ոչ ռեզիդենտ կազմակերպությունների ֆինանսական միջոցներին:
Այնուհետև, ընկերություններից մեկը՝ ի դեմս հիմնադիր և տնօրեն Բ.Ս.-ի, գլխավոր հաշվապահ Ա.Մ.-ի, ստացված միջոցները միախառնելով այդ ընկերության հաշվին ստացված՝ դրա օրինական գործունեությամբ չհիմնավորվող և հանցավոր ծագում ունեցող մյուս գումարների հետ, 11 միլիարդ 154 միլիոն 994 հազար ՀՀ դրամ ներդրել է «Վելոֆիրմա» ՍՊ ընկերությունում («Double Tree by Hilton» հյուրանոց)՝ վերջնարդյունքում օրինականացնելով հանցավոր ծագում ունեցող առանձնապես խոշոր չափերով գումարները:
Դատախազը 2025 թվականի փետրվարի 13-ին հաստատել է Վ.Ս.-ի և Ա.Պ.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերը հանձնել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարան:

The Prosecutor sent to the court the criminal proceeding regarding two persons accused for money laundering and joining a criminal organization established by the former Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Armenia to the Holy See M. M.
On February 13, 2025 the Prosecutor sent to the court the criminal case with indictment bill regarding V. S. and A. P. accused for money laundering and joining a criminal organization established by M. M., the former Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Armenia to the Holy See.
It was established during the criminal proceedings investigated by the Investigative Committee under the supervision of the Department for Combating Economic Crimes of the Prosecutor General's Office that M. M. together with L. A., A. P., A. H. and V. S. have concluded formal loan agreements in 2013 and 2014 in order to acquire shares in the "Shin Tavr" LLC (since May 23, 2018 "Yerevan Mall" LLC), operating in the Republic of Armenia, organizations registered abroad. Based on the agreements, in the same years, a total of 3 million 700 thousand euros of criminal origin was transferred from the bank account of one of the above-mentioned organizations to the bank account of the another organization.
3 million 620 thousand euros out of the above-mentioned amount was transferred to the account of the company “MLRE LTD” registered abroad, the authorized person on behalf of this organization was A. P. . Besides, on May 3, 2013, 1 million USD from 1 million 250 thousand AMD cashed from the account of another non-resident organization actually owned by M. M was deposited to the account of the company “MLRE LTD”. Then, on June 5 and 6, 2013, another non-resident organization transferred funds to “MLRE LTD”, in total 3 million 50 thousand euros was transferred to the company's account, and on December 11, 2013, 1 million 764 thousand 965 USD was transferred from another non-resident organization. The funds transferred to the account of "MLRE LTD" were mixed with the funds of criminal origin in the company's account, after which "MLRE LTD", represented by A. P., transferred 3 billion 124 million 800 thousand AMD to the account of "Shin Tavr" LLC for the purpose of "investing authorized capital".
In the result, “MLRE LTD” company became 30 percent shareholder of “Shin Tavr” LLC. At the same time, during the meeting of shareholders of “Shin Tavr” LLC held on September 27, 2013, V. S., a close associate of M. M. and L. A., an employee of a number of companies owned by the latter and a participant in a criminal organization, was appointed the company’s director.
On January 15, 2019, “MLRE LTD” represented by the authorized person A. P. and V. S. signed a formal share purchase agreement in order to give the transactions a legal appearance and disguise the real ownership of the 30 percent share of “Yerevan Mall” LLC, as if it was sold with AMD 3 billion 200 million, legalizing particularly large amounts of money obtained through criminal means.
The preliminary investigation also substantiated that M. M., together with L.A., A.P. and others, as part of a criminal organization, with the prior agreement with G.H. and with the assistance of other persons, carried out illegal activities by establishing a legal entity and used it for criminal activities. In addition, M. M., within the framework of an agreement with the heads of a number of resident companies of the Republic of Armenia, expressed his willingness to use his role as the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Armenia to the Holy See, the Ambassador of Armenia to the Sovereign Military Order of Malta, and as a member of the family of the President of the Republic of Armenia and the influence resulting from them in exchange for receiving large amounts of illegal remuneration for the above-mentioned organization belonging to him. As a result, the Armenian account of the non-resident organization was credited with AMD 6 billion 103 million 104 thousand, 12 million 795 thousand US dollars, 952 million 281 thousand Russian rubles and 1700 euros.
In the result of the above, particularly large amount of AMD 1 billion 504 million 382 thousand in the form of unpaid taxes was caused to the Republic of Armenia by RA resident companies.
During 2013-2018, particularly large amounts of AMD 6 billion 103 million 104 thousand, 12 million 795 thousand USD, 952 million 281 thousand Russian rubles and 1700 euros, transferred to the account of the organization established to carry out illegal activities by various resident and non-resident companies, as well as cash deposit transactions carried out by individuals affiliated with M. M., including A.P.
Then, one of the companies, represented by the founder and director B. S. and chief accountant A. M., mixing the funds with other amounts received on the account of that company that were not justified by its legal activities and were of criminal origin, invested AMD 11 billion 154 million 994 thousand in “Velofirma” LLC (“Double Tree by Hilton” hotel), ultimately legalizing particularly large amounts of criminal origin.
On February 13, 2025, the prosecutor approved the indictment bill against V. S. and A. P. and transferred the proceedings to the Criminal Court of General Jurisdiction of Yerevan City.