Եվս 7 միավոր գույք վերադարձվեց Հայաստանի Հանրապետությանը. Աննա Վարդապետյանը Կառավարության նիստում մանրամասներ է ներկայացրել պետությանն ու համայնքներին վերադարձված գույքերի, դրամական միջոցների վերաբերյալ
Կառավարության այսօրվա նիստի օրակարգում ներառված երեք որոշումներով Հայաստանի Հանրապետությանը վերադարձվեց ևս 7 միավոր գույք: Մասնավորապես.
1. Հակակոռուպցիոն դատարանի 2024 թվականի հուլիսի 2-ի վճռով բավարարվել էր Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության հայցը: Վճռի հիման վրա՝ Հայաստանի Հանրապետությանն է վերադարձվել Երևան քաղաքի Ծիծեռնակաբերդի խճուղուն հարող տարածքում գտնվող՝ 12.400 քմ մակերեսով հողամասը:
2-3. Հակակոռուպցիոն դատարանի 2024 թվականի նոյեմբերի 1-ի վճռով բավարարվել էր Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության հայցը: Վճռի հիման վրա՝ Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է գրանցվել երկու գույքի՝ Կոտայքի մարզի Աղավնաձոր համայնքի Աղավնու աղբյուր թաղամասի թիվ 29 հասցեում գտնվող՝ հանգստի համար նախատեսված, «հատուկ պահպանվող տարածք» նպատակային նշանակությամբ 5000 քմ մակերեսով և նույն թաղամասի թիվ 30 հասցեում գտնվող 4997 քմ մակերեսով հողամասերի նկատմամբ:
4. Հակակոռուպցիոն դատարանի 2024 թվականի նոյեմբերի 1-ի վճռով բավարարվել էր Գլխավոր դատախազության՝ պետական շահերի պաշտպանության վարչության հայցը: Վճռի հիման վրա՝ Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է գրանցվել Կոտայքի մարզի Աղավնաձոր համայնքի Աղավնու աղբյուր թաղամասի 8 հասցեում գտնվող՝ հանգստի համար նախատեսված, «հատուկ պահպանվող տարածք» նպատակային նշանակությամբ 2 հա մակերեսով հողամասի նկատմամբ:
5-6. Հակակոռուպցիոն դատարանի 2024 թվականի հունվարի 12-ի վճռով բավարարվել էր Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության հայցը: Վճռի հիման վրա՝ Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է գրանցվել երկու գույքի՝ Ծաղկաձոր քաղաքի Մ.Մկրտչյան փողոցի 32/1 հասցեում գտնվող 26.700 քմ մակերեսով և նույն փողոցի 36/1 հասցեում գտնվող 26.400 քմ մակերեսով հողամասերի նկատմամբ:
7. Հակակոռուպցիոն դատարանի 2024 թվականի սեպտեմբերի 19-ի վճռով բավարարվել էր Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության հայցը: Վճռի հիման վրա՝ Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է գրանցվել Կոտայքի մարզի Չարենցավան համայնքի Արզական բնակավայրի թիվ 22 հասցեում գտնվող՝ հանգստի համար նախատեսված, «հատուկ պահպանվող տարածք» նպատակային նշանակությամբ 30.000 քմ մակերեսով հողամասի նկատմամբ:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի խոսքով՝ նշված գույքերի շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը շուրջ 1 միլիարդ 732 միլիոն դրամ է:
Աննա Վարդապետյանի տեղեկացմամբ՝ 2023-2024 թվականների ընթացքում Դատախազության երկու բացառիկ լիազորությունների՝ պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության և ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման շրջանակում, պետությանը վերադարձված գույքերի շուկայական արժեքի և դրամական միջոցների հանրագումարը գերազանցում է 30 միլիոն ԱՄՆ դոլարը:
«Առիթն օգտագործելով՝ հիշեցնեմ, որ օրինական ուժի մեջ է մտել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման՝ Դատախազության լիազորության շրջանակում ներկայացված հայցով առաջին վճիռը: Հակակոռուպցիոն դատարանի 2024 թվականի հուլիսի 15-ի վճռով Գլխավոր դատախազության հայցադիմումն ամբողջությամբ բավարարվել էր: Վճռի հիման վրա՝ Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է գրանցվել Երևան քաղաքի Վարդանանց փողոցում գտնվող 1 բնակարանի և Կոտայքի մարզի Առինջ համայնքում գտնվող 1 բնակելի տան նկատմամբ: Հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձվել է նաև 50 հազար 720 եվրոյին համարժեք շուրջ 22 միլիոն դրամ: Վճռի մնացած մասի կատարման համար Գլխավոր դատախազությունը դիմել է Հակակոռուպցիոն դատարան՝ խնդրելով տրամադրել կատարողական թերթ»,- նշել է Աննա Վարդապետյանը՝ հավելելով, որ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վարույթի շրջանակում մինչ այժմ Հայաստանի Հանրապետությանը վերադարձված գույքերը հաշտության շրջանակներում էին:
Հանրապետության գլխավոր դատախազը տեղեկացրել է նաև ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման՝ Դատախազության լիազորության շրջանակում Հակակոռուպցիոն դատարան ներկայացված հայցադիմումների թիվը 136 է: Գլխավոր դատախազությունը 136 հայցադիմումներով պահանջում է բռնագանձել 270 շարժական, 1381 անշարժ գույքեր, 359 իրավաբանական անձանցում մասնակցություններ, դրամական պահանջը կազմում է ավելի քան 527 միլիարդ ՀՀ դրամ: Ընդհանուր հայցագինը կազմում է շուրջ 600 միլիարդ դրամ (այս թիվն, իհարկե, ունի աճման միտում, պայմանավորված նրանով, որ ներկայում ոչ բոլոր գույքերի շուկայական արժեքն է պարզված, պարզված չեն նաև իրավաբանական անձանցում մասնկացությունների արժեքները):
«Կառավարության 2024 թվականի դեկտեմբերի 5-ի 1922-Ն որոշմամբ ստեղծվել է Վերականգնված միջոցների միասնական հաշիվ: Գործարկման օրվանից մինչ օրս Վերականգնված միջոցների միասնական հաշվին մուտքագրվել է շուրջ 10 միլիարդ 283 միլիոն դրամ»,- նշել է Աննա Վարդապետյանը՝ հավելելով, որ Կառավարության նույն որոշման հավելվածով՝ մինչև յուրաքանչյուր կիսամյակին հաջորդող ամսվա 10-ը նախաքննական մարմինները Գլխավոր դատախազություն են փոխանցում տեղեկատվություն՝ քրեական վարույթներով որպես գույք փաստացի արգելադրված դրամական միջոցների վերաբերյալ:
«Նշված տեղեկատվությունը գտնվում է ամփոփման փուլում և 2025 թվականի հուլիսի 30-ին, ինչպես սահմանվել է Կառավարության որոշմամբ, Գլխավոր դատախազությունը կհրապարակի նաև տեղեկատվություն քրեական վարույթներով որպես գույք փաստացի արգելադրված դրամական միջոցների վերաբերյալ»,- ընդգծել է հանրապետության գլխավոր դատախազն ու, անդրադառնալով համայնքներին վերադարձված գույքերին ու դրամական միջոցներին՝ նշել, որ օրինակ՝ Արարատի մարզում 2024 թվականի ընթացքում դատախազական գործունեության արդյունքում վերականգնվել է պետությանը և համայնքներին պատճառված 900 հազար ԱՄՆ դոլարի գույքային վնաս:

Еще 7 единиц имущества было возвращено Республике Армения. Анна Вардапетян на заседании правительства представила подробности о возвращенном государству и общинам имуществе и денежных средствах
Тремя решениями, включёнными в повестку дня сегодняшнего заседания правительства, было возвращено Республике Армения ещё 7 единиц имущества. В частности:
- Решением Антикоррупционного суда от 2 июля 2024 года был удовлетворен иск Управления по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры. На основании вердикта Республике Армения был возвращён земельный участок площадью 12 400 кв.м, расположенный в районе улицы Цицернакаберд в Ереване.
2-3. Решением Антикоррупционного суда от 1 ноября 2024 года был удовлетворен иск Управления по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры. На основании вердикта права собственности Республики Армения были зарегистрированы на два объекта недвижимости: земельный участок площадью 5000 кв.м, предназначенный для отдыха и использования как «особо охраняемая территория», расположенный по адресу № 29 в микрорайоне Агавни в общине Агавнадзор Котайкской области, а также земельный участок площадью 4997 кв.м, расположенный по адресу № 30 в том же микрорайоне.
- Решением Антикоррупционного суда от 1 ноября 2024 года был удовлетворен иск Управления по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры. На основании вердикта было зарегистрировано право собственности Республики Армения на земельный участок площадью 2 га, предназначенный для отдыха и отнесенный к «особо охраняемой территории», расположенный по адресу: микрорайон Агавни 8, община Агавнадзор, Котайкская область.
5-6. Решением Антикоррупционного суда от 12 января 2024 года был удовлетворен иск Управления по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры. На основании вердикта было зарегистрировано право собственности Республики Армения на два объекта недвижимости — земельные участки площадью 26 700 кв.м, расположенные по адресу: улица М. Мкртчяна 32/1 в городе Цахкадзоре, и 26 400 кв.м, расположенные по адресу: улица М. Мкртчяна 36/1.
- Решением Антикоррупционного суда от 19 сентября 2024 года был удовлетворен иск Управления по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры. На основании вердикта было зарегистрировано право собственности Республики Армения на земельный участок площадью 30 000 кв.м, предназначенный для отдыха и отнесенный к «особо охраняемой территории», расположенный по адресу: село Арзакан 22, община Чаренцаван, Котайкская область.
По словам генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян, кадастровая стоимость указанных объектов, приближенная к рыночной, составляет около 1 млрд 732 млн драмов.
По информации Анны Вардапетян, в период с 2023 по 2024 год в рамках двух исключительных полномочий Прокуратуры — защиты государственных и муниципальных интересов, а также взыскании имущества незаконного происхождения, общая рыночная стоимость возвращённых государству объектов и денежных средств превышает 30 миллионов долларов США.
«Пользуясь случаем, хочу напомнить, что в законную силу вступил первый вердикт по делу о взыскании имущества незаконного происхождения в рамках полномочий Прокуратуры. Решением Антикоррупционного суда от 15 июля 2024 года иск Генеральной прокуратуры был удовлетворён в полном объёме. На основании вердикта права собственности Республики Армения были зарегистрированы на одну квартиру в Ереване, расположенную на улице Вартананц и на один жилой дом в общине Ариндж Котайкской области. В пользу Республики Армения было также взыскано 50 720 евро, что эквивалентно примерно 22 миллионам драмов. Для исполнения оставшейся части вердикта Генеральная прокуратура обратилась в Антикоррупционный суд с просьбой выдать исполнительный лист", — сказала Анна Вардапетян.
Генеральный прокурор Республики Армения также сообщила, что количество исковых заявлений, поданных в Антикоррупционный суд в рамках полномочий Прокуратуры по взысканию имущества незаконного происхождения, составляет 136. Генеральная прокуратура требует взыскать 270 движимых, 1381 недвижимых имущества, а также доли в 359 юридических лиц. Денежные требования составляют более 527 миллиардов драмов. Общая сумма исков составляет около 600 миллиардов драмов (эта цифра, конечно, имеет тенденцию к увеличению, поскольку на данный момент не установлены рыночные стоимости всех объектов, а также не определены стоимости долей в юридических лицах).
«Постановлением правительства от 5 декабря 2024 года № 1922-Н создан Единый счёт для восстановленных средств. С момента его запуска на этот счёт было зачислено около 10 миллиардов 283 миллионов драмов», — сказала Анна Вардапетян, добавив, что согласно приложению к тому же постановлению правительства, до 10-го числа месяца, следующего за каждым полугодием, следственные органы передают в Генеральную прокуратуру информацию о деньгах, фактически наложенных на имущество в рамках уголовных производств.
«Указанная информация находится на стадии обобщения, и 30 июля 2025 года, как предусмотрено постановлением правительства, Генеральная прокуратура также опубликует информацию о деньгах, фактически наложенных на имущество в рамках уголовных производств», — подчеркнула Генеральный прокурор страны, добавив, что, например, в Араратской области в 2024 году в результате прокурорской деятельности был восстановлен имущественный ущерб, причинённый государству и общинам, на сумму 900 тысяч долларов США.