Եվս 7 միավոր գույք վերադարձվեց Հայաստանի Հանրապետությանը. Աննա Վարդապետյանը Կառավարության նիստում մանրամասներ է ներկայացրել պետությանն ու համայնքներին վերադարձված գույքերի, դրամական միջոցների վերաբերյալ
Կառավարության այսօրվա նիստի օրակարգում ներառված երեք որոշումներով Հայաստանի Հանրապետությանը վերադարձվեց ևս 7 միավոր գույք: Մասնավորապես.
1. Հակակոռուպցիոն դատարանի 2024 թվականի հուլիսի 2-ի վճռով բավարարվել էր Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության հայցը: Վճռի հիման վրա՝ Հայաստանի Հանրապետությանն է վերադարձվել Երևան քաղաքի Ծիծեռնակաբերդի խճուղուն հարող տարածքում գտնվող՝ 12.400 քմ մակերեսով հողամասը:
2-3. Հակակոռուպցիոն դատարանի 2024 թվականի նոյեմբերի 1-ի վճռով բավարարվել էր Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության հայցը: Վճռի հիման վրա՝ Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է գրանցվել երկու գույքի՝ Կոտայքի մարզի Աղավնաձոր համայնքի Աղավնու աղբյուր թաղամասի թիվ 29 հասցեում գտնվող՝ հանգստի համար նախատեսված, «հատուկ պահպանվող տարածք» նպատակային նշանակությամբ 5000 քմ մակերեսով և նույն թաղամասի թիվ 30 հասցեում գտնվող 4997 քմ մակերեսով հողամասերի նկատմամբ:
4. Հակակոռուպցիոն դատարանի 2024 թվականի նոյեմբերի 1-ի վճռով բավարարվել էր Գլխավոր դատախազության՝ պետական շահերի պաշտպանության վարչության հայցը: Վճռի հիման վրա՝ Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է գրանցվել Կոտայքի մարզի Աղավնաձոր համայնքի Աղավնու աղբյուր թաղամասի 8 հասցեում գտնվող՝ հանգստի համար նախատեսված, «հատուկ պահպանվող տարածք» նպատակային նշանակությամբ 2 հա մակերեսով հողամասի նկատմամբ:
5-6. Հակակոռուպցիոն դատարանի 2024 թվականի հունվարի 12-ի վճռով բավարարվել էր Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության հայցը: Վճռի հիման վրա՝ Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է գրանցվել երկու գույքի՝ Ծաղկաձոր քաղաքի Մ.Մկրտչյան փողոցի 32/1 հասցեում գտնվող 26.700 քմ մակերեսով և նույն փողոցի 36/1 հասցեում գտնվող 26.400 քմ մակերեսով հողամասերի նկատմամբ:
7. Հակակոռուպցիոն դատարանի 2024 թվականի սեպտեմբերի 19-ի վճռով բավարարվել էր Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության հայցը: Վճռի հիման վրա՝ Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է գրանցվել Կոտայքի մարզի Չարենցավան համայնքի Արզական բնակավայրի թիվ 22 հասցեում գտնվող՝ հանգստի համար նախատեսված, «հատուկ պահպանվող տարածք» նպատակային նշանակությամբ 30.000 քմ մակերեսով հողամասի նկատմամբ:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի խոսքով՝ նշված գույքերի շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը շուրջ 1 միլիարդ 732 միլիոն դրամ է:
Աննա Վարդապետյանի տեղեկացմամբ՝ 2023-2024 թվականների ընթացքում Դատախազության երկու բացառիկ լիազորությունների՝ պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության և ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման շրջանակում, պետությանը վերադարձված գույքերի շուկայական արժեքի և դրամական միջոցների հանրագումարը գերազանցում է 30 միլիոն ԱՄՆ դոլարը:
«Առիթն օգտագործելով՝ հիշեցնեմ, որ օրինական ուժի մեջ է մտել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման՝ Դատախազության լիազորության շրջանակում ներկայացված հայցով առաջին վճիռը: Հակակոռուպցիոն դատարանի 2024 թվականի հուլիսի 15-ի վճռով Գլխավոր դատախազության հայցադիմումն ամբողջությամբ բավարարվել էր: Վճռի հիման վրա՝ Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է գրանցվել Երևան քաղաքի Վարդանանց փողոցում գտնվող 1 բնակարանի և Կոտայքի մարզի Առինջ համայնքում գտնվող 1 բնակելի տան նկատմամբ: Հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձվել է նաև 50 հազար 720 եվրոյին համարժեք շուրջ 22 միլիոն դրամ: Վճռի մնացած մասի կատարման համար Գլխավոր դատախազությունը դիմել է Հակակոռուպցիոն դատարան՝ խնդրելով տրամադրել կատարողական թերթ»,- նշել է Աննա Վարդապետյանը՝ հավելելով, որ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վարույթի շրջանակում մինչ այժմ Հայաստանի Հանրապետությանը վերադարձված գույքերը հաշտության շրջանակներում էին:
Հանրապետության գլխավոր դատախազը տեղեկացրել է նաև ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման՝ Դատախազության լիազորության շրջանակում Հակակոռուպցիոն դատարան ներկայացված հայցադիմումների թիվը 136 է: Գլխավոր դատախազությունը 136 հայցադիմումներով պահանջում է բռնագանձել 270 շարժական, 1381 անշարժ գույքեր, 359 իրավաբանական անձանցում մասնակցություններ, դրամական պահանջը կազմում է ավելի քան 527 միլիարդ ՀՀ դրամ: Ընդհանուր հայցագինը կազմում է շուրջ 600 միլիարդ դրամ (այս թիվն, իհարկե, ունի աճման միտում, պայմանավորված նրանով, որ ներկայում ոչ բոլոր գույքերի շուկայական արժեքն է պարզված, պարզված չեն նաև իրավաբանական անձանցում մասնկացությունների արժեքները):
«Կառավարության 2024 թվականի դեկտեմբերի 5-ի 1922-Ն որոշմամբ ստեղծվել է Վերականգնված միջոցների միասնական հաշիվ: Գործարկման օրվանից մինչ օրս Վերականգնված միջոցների միասնական հաշվին մուտքագրվել է շուրջ 10 միլիարդ 283 միլիոն դրամ»,- նշել է Աննա Վարդապետյանը՝ հավելելով, որ Կառավարության նույն որոշման հավելվածով՝ մինչև յուրաքանչյուր կիսամյակին հաջորդող ամսվա 10-ը նախաքննական մարմինները Գլխավոր դատախազություն են փոխանցում տեղեկատվություն՝ քրեական վարույթներով որպես գույք փաստացի արգելադրված դրամական միջոցների վերաբերյալ:
«Նշված տեղեկատվությունը գտնվում է ամփոփման փուլում և 2025 թվականի հուլիսի 30-ին, ինչպես սահմանվել է Կառավարության որոշմամբ, Գլխավոր դատախազությունը կհրապարակի նաև տեղեկատվություն քրեական վարույթներով որպես գույք փաստացի արգելադրված դրամական միջոցների վերաբերյալ»,- ընդգծել է հանրապետության գլխավոր դատախազն ու, անդրադառնալով համայնքներին վերադարձված գույքերին ու դրամական միջոցներին՝ նշել, որ օրինակ՝ Արարատի մարզում 2024 թվականի ընթացքում դատախազական գործունեության արդյունքում վերականգնվել է պետությանը և համայնքներին պատճառված 900 հազար ԱՄՆ դոլարի գույքային վնաս:

Another 7 units of property were returned to the Republic of Armenia. During the Government session, Anna Vardapetyan presented details on the properties and funds returned to the state and communities
Another 7 units of property were returned to the Republic of Armenia according to three decisions included in the agenda of today's Government session. In particular:
1. By the judgment of the Anti-Corruption Court of July 2, 2024, the claim of the Department of State Interests Protection of the Prosecutor General's Office was granted. Based on the judgment, a plot of land of 12,400 square meters located in the area adjacent to the Tsitsernakaberd highway in Yerevan was returned to the Republic of Armenia.
2-3. The claim of the Department of State Interests Protection of the Prosecutor General’s Office was granted by the judgment of November 1, 2024 of the Anti-Corruption Court. Based on the judgment, the ownership right of the Republic of Armenia was registered for two properties: a land plot with an area of ​​5,000 square meters, a “specially protected area” located at address 29 of the Aghavni Aghbyur district of the Aghavnadzor community of Kotayk region, and a land plot with an area of ​​4,997 square meters located at the address N 30 of the same district.
1. The claim of the Department of State Interests Protection of the Prosecutor General’s Office was granted by the judgment of November 1, 2024 of the Anti-Corruption Court. Based on the ruling, the ownership right of the Republic of Armenia was registered to a land plot with an area of ​​2 hectares, intended for recreation, a “specially protected area” located at the address of 8 Aghavni Aghbyur district of the Aghavnadzor community of Kotayk Region.
5-6. The claim of the Department of State Interests Protection of the Prosecutor General’s Office was granted by the judgment of January 12, 2024 of the Anti-Corruption Court. Based on the ruling, the ownership right of the Republic of Armenia was registered to two properties: a plot of land with an area of ​​26,700 square meters located at 32/1 M. Mkrtchyan Street in Tsaghkadzor town and a plot of land with an area of ​​26,700 square meters located at 36/1 of the same street.
1. The claim of the Department of State Interests Protection of the Prosecutor General’s Office was granted by the judgment of September 19, 2024 of the Anti-Corruption Court. Based on the ruling, the ownership right of the Republic of Armenia was registered to a plot of land with an area of ​​30,000 square meters located at 22 Arzakan settlement, Charentsavan community, Kotayk Region, intended for recreation, designated as a “specially protected area”.
According to the Prosecutor General of the Republic of Armenia Anna Vardapetyan, the approximate market cadaster value of the aforementioned properties is 1 billion 732 million drams.
According to Anna Vardapetyan, within the framework of the Prosecutor General's Office's two exclusive powers - protection of state and community interests and confiscation of property of illegal origin - the total market value of the properties and funds returned to the state exceeds 30 million US dollars during 2023-2024.
"Taking the opportunity, I would like to remind you that the first judgment on the lawsuit filed within the framework of the Prosecutor General's powers to confiscate property of illegal origin has entered into legal force. The claim of the Department of State Interests Protection of the Prosecutor General’s Office was granted by the judgment of July 15, 2024 of the Anti-Corruption Court. Based on the judgment, the ownership right of the Republic of Armenia was registered for 1 apartment located on Vardanants Street in Yerevan and 1 residential house located in Arinj community of Kotayk Region. About AMD 22 million, equivalent to 50 thousand 720 euros, were also confiscated in favor of the Republic of Armenia. For the execution of the remaining part of the decision, the Prosecutor General's Office has applied to the Anti-Corruption Court, requesting to provide a writ of execution," noted Anna Vardapetyan, adding that the properties returned to the Republic of Armenia so far the confiscation of property of illegal origin were within the framework of reconciliation.
The Prosecutor General of the Republic also informed that the number of claims submitted to the Anti-Corruption Court within the framework of the Prosecutor's Office's authority for the confiscation of property of illegal origin is 136. The Prosecutor General's Office, in 136 claims, demands the confiscation of 270 movable properties, 1381 immovable properties, and participations in 359 legal entities, the monetary claim amounts to more than AMD 527 billion. The total claim amount is about AMD 600 billion (this number, of course, has a growing tendency, due to the fact that not all properties are currently market value has been determined, the values ​​of stakes in legal entities have not been accounted either).
“Unified Account for Recovered Funds” was established by the Government’s Decision N 1922-N of December 5, 2024. Since it has been launched, about AMD 10 billion 283 million have been deposited into the Unified Account for Recovered Funds,” noted Anna Vardapetyan, adding that, in accordance with the annex to the same Government Decision by the 10th of the month following each half-year, preliminary investigation bodies shall submit information to the Prosecutor General’s Office on funds actually frozen as property in criminal proceedings.
“The mentioned information is in the process of being summarized and on July 30, 2025, as established by the Government Decision, the Prosecutor General’s Office will also publish information on funds actually frozen as property in criminal proceedings,” emphasized the Prosecutor General of the Republic and, referring to the properties and funds returned to communities, noted that, for example, in Ararat province during 2024, prosecutorial activity. As a result, property damage of $900 thousand caused to the state and communities was restored.