Գլխավոր դատախազի հրամանով դատախազի նկատմամբ նշանակվել է «դասային աստիճանի իջեցում՝ մեկ աստիճանով» կարգապահական տույժ
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի՝ 2024 թվականի նոյեմբերի 26-ի որոշման հիման վրա՝ Լոռու մարզի դատախազությունում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձի նկատմամբ հարուցվել է կարգապահական վարույթ:
Վարույթի շրջանակում հաստատվել է, որ դատախազը ոչ պատշաճ է կատարել իր ծառայողական պարտականությունները: Մասնավորապես՝ պատասխանատու լինելով քրեական հետապնդման հարուցման իրավաչափության, մինչդատական վարույթի օրինականության ապահովման համար՝ հանցանքի կատարումը վկայող փաստերի առկայության պայմաններում, տևական ժամանակ ձեռնամուխ չի եղել անձանց նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու և ընթացքը լուծելու հարցին:
Կարգապահական վարույթի արդյունքները 2025 թվականի հունվարի 31-ին ուղարկվել են ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր էթիկայի հանձնաժողով:
Էթիկայի հանձնաժողովը 2025 թվականի փետրվարի 5-ի որոշմամբ հաստատված է համարել կարգապահական խախտման առկայությունը և դատախազի մեղավորությունը:
Գլխավոր դատախազի՝ 2025 թվականի փետրվարի 6-ի որոշմամբ՝ Լոռու մարզի դատախազությունում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձի նկատմամբ նշանակվել է «դասային աստիճանի իջեցում՝ մեկ աստիճանով» տեսակի կարգապահական տույժ:

По указанию Генерального прокурора прокурору назначено дисциплинарное взыскание в виде понижения должностного звания на одну ступень
На основании постановления Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян от 26 ноября 2025 года в отношении лица, занимающего автономную должность в Прокуратуре Лорийской области, было возбуждено дисциплинарное производство.
В рамках производства было установлено, что прокурор ненадлежащим образом исполнил свои служебные обязанности. В частности, будучи ответственным за правомерность возбуждения уголовного преследования и обеспечение законности досудебного разбирательства, при наличии фактов, свидетельствующих о совершении преступления, он длительное время не приступил к вопросу о возбуждении уголовного преследования в отношении лиц и решении дальнейшего хода дела.
Результаты дисциплинарного производства были направлены 31 января 2025 года в комиссию по этике при Генеральном прокуроре РА.
Комиссия по этике, на основании решения от 5 февраля 2025 года, признала наличие дисциплинарного нарушения и вину прокурора.
В соответствии с решением Генерального прокурора от 6 февраля 2025 года в отношении лица, занимающего автономную должность в Прокуратуре Лорийской области, было назначено дисциплинарное взыскание в виде понижения должностного звания на одну ступень.