Խաղատանը զենքի գործադրմամբ կատարված խուլիգանության մասնակիցների վերաբերյալ գործը դատախազը հանձնել է դատարան
Դատախազը 2025 թվականի հունվարի 23-ին Կոտայքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան է հանձնել Ծաղկաձոր քաղաքում գործող խաղատանը 2024 թվականի հոկտեմբերի 26-ին զենքի գործադրմամբ կատարված խուլիգանության և բացահայտ հափշտակության մասնակիցներ՝ Ն.Ծ.-ի անվտանգության աշխատակիցներ Մ.Ս.-ի, Գ.Դ.-ի և Դ.Մ.-ի վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը:
Դատախազը Ն.Ծ.-ի անվտանգության աշխատակիցների նկատմամբ 2025 թվականի հունվարի 13-ին հարուցել է հանրային քրեական հետապնդումներ՝ Քրեական օրենսգրքի 253-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ի և 2-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ գույքի պահպանման համար նախատեսված միջոցը վնասելով կողոպուտ կատարելը), ինչպես նաև 474-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ հանցանք կատարող անձին աջակցելը):
Հիշեցնենք, որ Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի շրջանակում դատախազը 2024 թվականի նոյեմբերի 2-ին հանրային քրեական հետապնդում էր հարուցել Ն.Ծ.-ի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 46-253-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ գույքի պահպանման համար նախատեսված միջոցը վնասելով կողոպուտ կատարելու դրդչություն), 297-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (զենքի գործադրմամբ կատարված խուլիգանություն) և 335-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ապօրինի կերպով հրազեն պահելը, կրելը): Ն.Ծ.-ի նկատմամբ դատարանի որոշմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրված կալանքը, նրա նկատմամբ հայտարարված է միջազգային հետախուզում:

Prosecutor submitted to the court the case regarding participants of hooliganism committed by use of weapon
On January 23, 2025, the prosecutor submitted materials of the criminal proceeding regarding M.S., G.D. and D.M., bodyguards of N.Ts. to the First Instance Court of General Jurisdiction of the Kotayk region. The abovementioned individuals were charged with hooliganism and overt illegal taking by use of weapon committed on October 26, 2024, in the casino located at Tsaghkadzor city.
On January 13, 2025, the prosecutor initiated a public criminal prosecution against the bodyguards of N.Ts., under points 1 and 2 of part 2 of article 253 (burglary committed by a group of persons acting in conspiracy and by damaging any means intended for the preservation of property) as well as under point 1 of part 2 of article 474 (supporting a person having committed a criminal offence by a group of persons acting in conspiracy) of the Criminal Code.
Let us remind that, in the scope of criminal proceeding examined at the Investigative Committee, the prosecutor initiated a public criminal prosecution against N.Ts.,  under points 1 and 2 of part 2 of article 46-253 (incitement of commission of burglary by a group of persons acting in conspiracy and by damaging any means intended for the preservation of property), part 3 of article 297 (hooliganism committed by use of weapon) and part 1 of article 335 (illegal acquisition or carrying of firearm) of the Criminal Code. Detention was chosen as a measure of restraint against N.Ts. pursuant to the decision of the court and an international search was declared against the latter.