Խաղատանը զենքի գործադրմամբ կատարված խուլիգանության մասնակիցների վերաբերյալ գործը դատախազը հանձնել է դատարան
Դատախազը 2025 թվականի հունվարի 23-ին Կոտայքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան է հանձնել Ծաղկաձոր քաղաքում գործող խաղատանը 2024 թվականի հոկտեմբերի 26-ին զենքի գործադրմամբ կատարված խուլիգանության և բացահայտ հափշտակության մասնակիցներ՝ Ն.Ծ.-ի անվտանգության աշխատակիցներ Մ.Ս.-ի, Գ.Դ.-ի և Դ.Մ.-ի վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը:
Դատախազը Ն.Ծ.-ի անվտանգության աշխատակիցների նկատմամբ 2025 թվականի հունվարի 13-ին հարուցել է հանրային քրեական հետապնդումներ՝ Քրեական օրենսգրքի 253-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ի և 2-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ գույքի պահպանման համար նախատեսված միջոցը վնասելով կողոպուտ կատարելը), ինչպես նաև 474-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ հանցանք կատարող անձին աջակցելը):
Հիշեցնենք, որ Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի շրջանակում դատախազը 2024 թվականի նոյեմբերի 2-ին հանրային քրեական հետապնդում էր հարուցել Ն.Ծ.-ի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 46-253-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ գույքի պահպանման համար նախատեսված միջոցը վնասելով կողոպուտ կատարելու դրդչություն), 297-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (զենքի գործադրմամբ կատարված խուլիգանություն) և 335-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ապօրինի կերպով հրազեն պահելը, կրելը): Ն.Ծ.-ի նկատմամբ դատարանի որոշմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրված կալանքը, նրա նկատմամբ հայտարարված է միջազգային հետախուզում:

Дело относительно участников хулиганства с применением оружия в казино было передано прокурором в суд
23 января 2025 года прокурор передал в Суд первой инстанции Котайкской области материалы уголовного производства в отношении участников хулиганства с применением оружия и открытого грабежа, произошедших 26 октября 2024 года в казино города Цахкадзора, а именно сотрудников охраны Н.Ц. — М.С., Г.Д. и Д.М.
13 января 2025 года прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении сотрудников охраны Н.Ц. по пунктам 1 и 2 части 2 статьи 253 (совершение грабежа с повреждением средств, предназначенных для защиты имущества, группой лиц по предварительному сговору), а также по пункту 1 части 2 статьи 474 (оказание содействия лицу, совершившему преступление, группой лиц по предварительному сговору) Уголовного кодекса Республики Армения.
Напоминаем, что в рамках уголовного производства, расследуемого Следственным комитетом, 2 ноября 2024 года прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении Н.Ц. по пунктам 1 и 2 части 2 статьи 253 (подстрекательство к совершению грабежа с повреждением средств, предназначенных для защиты имущества, группой лиц по предварительному сговору), части 3 статьи 297 (хулиганство с применением оружия) и части 1 статьи 335 (незаконное хранение и ношение огнестрельного оружия) Уголовного кодекса Республики Армения. В отношении Н.Ц. судом избрана мера пресечения в виде заключения под стражу, и он объявлен в международный розыск.