Կենտրոն վարչական շրջանում գտնվող անշարժ գույքերի սեփականատերերից հափշտակվել է 667 միլիոն դրամի անշարժ գույք և դրամական միջոց. դատախազը վարույթի նյութերը հանձնել է դատարան
Դատախազը 2025 թվականի հունվարի 10-ին իրավասու դատարան է հանձնել Երևան քաղաքի Աբովյան-Արամի-Նալբանդյան փողոցներին հարող տարածքում գտնվող անշարժ գույքերի սեփականատերերից 666 միլիոն 765 հազար դրամի անշարժ գույք և դրամական միջոցներ հափշտակած՝ կառուցապատող ընկերության տնօրեն Ա.Կ.-ի և անշարժ գույքի գնահատում իրականացնող ընկերության տնօրեն Հ.Ա.-ի վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը:
Քննչական կոմիտեում քննված քրեական վարույթով պարզվել է, որ Ա.Կ.-ն Հ.Ա.-ի օժանդակությամբ, վստահությունը չարաշահելու եղանակով, անշարժ գույքերի սեփականատերեր Ա.Մ.-ից և Թ.Մ.-ից, Աշ.Մ.-ից և Գ.Կ.-ից, Ա.Կ.-ից, Վ.Ն.-ից, Ա.Ա.-ից և Ա.Ն.-ից, Վ.Հ.-ից և Հ.Ա.-ից, Հ.Ղ.-ից և Լ.Մ.-ից հափշտակել է առանձնապես խոշոր չափերով անշարժ գույք և դրամական միջոցներ, ինչպես նաև օգտագործել է իրավունք վերապահող կեղծ պաշտոնական փաստաթղթեր:
Հիշեցնենք, որ 2001 թվականի հուլիսի 16-ին Կառավարության որոշմամբ հաստատվել էր Երևանի Հյուսիսային պողոտայի հատվածում գտնվող` պետության կարիքների համար անշարժ գույքերի օտարման գոտին` 82 հազար 700 քմ մակերեսով: Պետության կարիքների համար օտարման գոտու սահմանների մեջ, ի թիվս այլ գույքերի, ընդգրկվել և իրացման ենթակա էին դարձել նաև Երևան քաղաքի Աբովյան-Նալբանդյան-Արամի փողոցների հարող տարածքում գտնվող՝ վերոնշյալ անձանց պատկանող գույքերը:
Վերոնշյալ փողոցներին հարող հատվածից 82 հազար 700 քմ մակերեսով հողամասը կառուցապատման ներդրումային ծրագիր իրականացնելու նպատակով տրամադրվել էր Ա.Կ.-ի ընկերությանը: Ա.Կ.-ն անշարժ գույքերի շուկայական արժեքների գնահատման նպատակով իր նախաձեռնությամբ պայմանագրեր է կնքել իր մտերիմ Հ.Ա.-ին պատկանող՝ անշարժ գույքերի գնահատում իրականացնող ընկերության հետ: Ա.Կ.-ն Հ.Ա.-ին պատվիրել է վերոնշյալ անշարժ գույքերը գնահատել իրական շուկայական արժեքից անհամեմատ ցածր գնով և կազմել կեղծ գնահատման հաշվետվություններ:
Արդյունքում, 2005-2008 թվականների ընթացքում կազմվել և ստորագրվել են բովանդակությամբ կեղծ՝ գնահատման 6 հաշվետվություններ, որոնք Հ.Ա.-ն վավերացրել է իր ստորագրությամբ, հաստատել իր ընկերության կնիքով և առձեռն տրամադրել Ա.Կ.-ին՝ այդպիսով օժանդակելով Ա.Կ.-ի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն կատարելուն:
Դատախազը 2024 թվականի հոկտեմբերի 1-ին և նոյեմբերի 21-ին հանրային քրեական հետապնդում էր հարուցել Ա.Կ.-ի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն), 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով (փաստաթղթեր կեղծելը) և Հ.Ա.-ի նկատմամբ՝ 38-178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերով խարդախությանն օժանդակելը) և 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Մեղադրյալ Ա.Կ.-ի կողմից 666 միլիոն 765 հազար դրամը վճարվել է Քննչական կոմիտեի դեպոզիտ հաշվին՝ որպես տուժողներին հանցագործությամբ պատճառված վնասի վերականգնում:

Funds and immovable properties in the amount of AMD 667 million were illegally taken from the owners of immovable properties located at Kentron administrative district: the prosecutor submitted the materials of the proceeding to the court
On January 10, 2025 the Prosecutor submitted the materials of the criminal proceeding regarding A.K. director of the development company and H.A. director of the immovable property appraisal company for illegally taking funds and immovable properties  in the amount of AMD 666 million 765 thousand from the owners of the immovable properties located at the territory adjacent to Abovyan-Arami-Nalbandyan streets.
It was revealed by the criminal proceeding examined at the Investigative Committee that A.K. with the help of H.A. illegally took immovable properties and funds on a particularly large scale from A.M. and T.M., Ash. M. and G.K., A.K. and V.N., A.A. and A.N., V.H. and H.A., H.GH. and L.M.. They also used false documents.
Let us remind that on July 16, 2001, the zone of alienation of immovable properties for the needs of the State located at the territory of the Northern Avenue of the city of Yerevan with the surface of 82 700m2 was approved by the decision of the government. The immovable properties belonging to the abovementioned persons located at the territory adjacent to Abovyan-Arami-Nalbandyan streets of the city of Yerevan were, among other properties, also included in the zone of alienation for the needs of the State.
The territory with the surface of 82 700 m2 adjacent to the abovementioned streets was provided to A.K.’s company for implementation of land parcel development investment program. For the purpose of continuous appraisal of market value of the immovable properties A.K. signed contracts with the company implementing appraisal of the immovable properties belonging to H.A.. A.K. ordered H.A. to give appraisal for the abovementioned immovable properties at a price significantly lower than the real market value thereof and to prepare false appraisal reports.
As a result, during 2005-2008 5 appraisal reports were drawn up with false content, which were signed by H.A. Certified by the seal of his company and handed over to A.K., thus abetting the commitment of fraud on particularly large scale by A.K..
On October 1, 2024 and on November 21, 2024 the prosecutor initiated a public criminal prosecution against A.K. under point 1 of part 3 of Article 178 (fraud committed on a particularly large-scale) and part 1 of article 325 (forgery of documents) and against H.A. under point 1 of part 3 of Article 38-178 (abetting the fraud committed on a particularly large-scale) and part 1 of article 325 of the Criminal Code adopted on 18.04.2003.
AMD 666 million 765 thousand was transferred to the deposit account of the Investigative Committee by A.K., the charged person, as a recovery of damages caused to the injured parties.