Անձնական գաղտնիք համարվող տեղեկությունը հայտնելու հետևանքով անձին ինքնասպանության փորձի հասցնելու վերաբերյալ քրեական գործը դատախազը հանձնել է դատարան
Դատախազը 2024 թվականի դեկտեմբերի 23-ին իրավասու դատարան է հանձնել անձնական գաղտնիք համարվող տեղեկությունը հայտնելու միջոցով մեկ այլ անձի ինքնասպանության փորձի հասցրած Վ.Ա.-ի վերաբերյալ քրեական գործը:
Քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում քննված քրեական վարույթով պարզվել է, որ Վ.Ա.-ն, 2020 թվականի օգոստոսից սիրային հարաբերություններ է ունեցել իգական սեռի անձի հետ, ձեռք է բերել և պահել նրա մերկ լուսանկարները: Հարաբերությունները դադարեցնելուց հետո՝ 2023 թվականի սեպտեմբերին, նախապես տեղյակ լինելով, որ իգական սեռի վերոնշյալ անձի բջջային հեռախոսը գտնվում է նրա մոր մոտ, մորն է ուղարկել դստեր մերկ լուսանկարները:
Վերոնշյալ արարքի հետևանքով՝ իգական սեռի անձն իր կյանքին վերջ տալու նպատակով մեկանգամյա օգտագործման ածելիի միջոցով ձախ նախաբազկի հատվածում կատարել է կտրվածքներ:
Դատախազը 2024 թվականի դեկտեմբերի 5-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Վ.Ա.-ի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 204-րդ հոդվածի 1-ին մասով (մարդու անձնական կամ ընտանեկան գաղտնիք համարվող տեղեկությունն առանց նրա համաձայնության օգտագործելը, իրացնելը կամ հայտնելը կամ այդ տեղեկությունն օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ օգտագործելու, իրացնելու կամ հայտնելու նպատակով ձեռք բերելը կամ պահելը), 162-րդ հոդվածի 1-ին մասով (արժանապատվությունը նվաստացնելու եղանակով անձին անզգուշությամբ ինքնասպանության փորձի հասցնելը) և նույն թվականի դեկտեմբերի 23-ին քրեական գործը հանձնել իրավասու դատարան:

The prosecutor has submitted the criminal case to the court on the fact of causing another person to commit attempted suicide because of disclosed information considered to be private secret
On December 23, 2024 the prosecutor sent to the competent court the criminal case on V. A. who committed attempted suicide because of disclosed information considered to be private secret.
It was found out in the result of the criminal proceedings investigated by the General Military Investigation Department of the Investigative Committee that V. A. had a romantic relationship with a female since August 2020, had obtained and kept her nude photos.   When their relationship ended in September 2023, knowing in advance that the female person’s mobile phone was with her mother, he sent her nude photos of the daughter to her mother.
In the result of the above-mentioned act, the female person, with the intention of ending her life, used a disposable razor to cut her left forearm.
On December 5, 2024, the prosecutor initiated public criminal prosecution against V.A. under Article 204, Part 1 of the Criminal Code (Breach of secrecy of private and family life, use, exploitation or reporting of the information constituting personal or family secret of a person without his or her consent or acquisition or storage of that information for the purpose of use), Article 162, Part 1 of the Criminal Code (Causing somebody to commit suicide negligently or attempted suicide by threat, cruel treatment or degrading the dignity of the person) and on 23 December of the same year sent the criminal case to the competent court.