Անձնական գաղտնիք համարվող տեղեկությունը հայտնելու հետևանքով անձին ինքնասպանության փորձի հասցնելու վերաբերյալ քրեական գործը դատախազը հանձնել է դատարան
Դատախազը 2024 թվականի դեկտեմբերի 23-ին իրավասու դատարան է հանձնել անձնական գաղտնիք համարվող տեղեկությունը հայտնելու միջոցով մեկ այլ անձի ինքնասպանության փորձի հասցրած Վ.Ա.-ի վերաբերյալ քրեական գործը:
Քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում քննված քրեական վարույթով պարզվել է, որ Վ.Ա.-ն, 2020 թվականի օգոստոսից սիրային հարաբերություններ է ունեցել իգական սեռի անձի հետ, ձեռք է բերել և պահել նրա մերկ լուսանկարները: Հարաբերությունները դադարեցնելուց հետո՝ 2023 թվականի սեպտեմբերին, նախապես տեղյակ լինելով, որ իգական սեռի վերոնշյալ անձի բջջային հեռախոսը գտնվում է նրա մոր մոտ, մորն է ուղարկել դստեր մերկ լուսանկարները:
Վերոնշյալ արարքի հետևանքով՝ իգական սեռի անձն իր կյանքին վերջ տալու նպատակով մեկանգամյա օգտագործման ածելիի միջոցով ձախ նախաբազկի հատվածում կատարել է կտրվածքներ:
Դատախազը 2024 թվականի դեկտեմբերի 5-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Վ.Ա.-ի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 204-րդ հոդվածի 1-ին մասով (մարդու անձնական կամ ընտանեկան գաղտնիք համարվող տեղեկությունն առանց նրա համաձայնության օգտագործելը, իրացնելը կամ հայտնելը կամ այդ տեղեկությունն օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ օգտագործելու, իրացնելու կամ հայտնելու նպատակով ձեռք բերելը կամ պահելը), 162-րդ հոդվածի 1-ին մասով (արժանապատվությունը նվաստացնելու եղանակով անձին անզգուշությամբ ինքնասպանության փորձի հասցնելը) և նույն թվականի դեկտեմբերի 23-ին քրեական գործը հանձնել իրավասու դատարան:

Прокурор передал в суд Уголовное дело по факту разглашения личной тайны, приведшего к попытке самоубийства
23 декабря 2024 года прокурор передал в компетентный суд уголовное дело в отношении В.А., который разгласил информацию, являющуюся личной тайной, что привело к попытке самоубийства другого лица.
В ходе расследования уголовного дела Главным военным следственным управлением Следственного комитета установлено, что с августа 2020 года В.А. состоял в романтических отношениях с лицом женского пола, приобретал и хранил ее обнаженные фотографии. После завершения отношений в сентябре 2023 года, заранее зная, что мобильный телефон вышеупомянутого лица женского пола находится у ее матери, он отправил ей фотографии своей дочери в обнаженном виде.
5 декабря 2024 года прокурор возбудил уголовное преследование в отношении В.А. по части 1 статьи 204 Уголовного кодекса (использование, реализация или разглашение сведений о частной жизни лица, составляющих его личную или семейную тайну без его согласия, либо приобретение или хранение таких сведений с целью их использования, реализации или разглашения с нарушением порядка, установленного законом), а также по части 1 статьи 162 (доведение человека до покушения на самоубийство путём унижения его достоинства по неосторожности). 23 декабря того же года уголовное дело было передано в компетентный суд.