Մեղադրական դատավճիռ՝ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում զենքով գործելուց հրաժարվելու հրաման նախապատրաստած բարձրաստիճան երկու զինվորականների վերաբերյալ
Պաշտպանության նախարարության N բանակային կորպուսի հրամանատարի բարոյահոգեբանական աշխատանքների գծով տեղակալը և N զորամասի հրամանատարի տեղակալ-շտաբի պետը Սյունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի 2024 թվականի դեկտեմբերի 27-ի դատավճռով դատապարտվել են համապատասխանաբար՝ 4 տարի 9 ամիս 11 օր և 4 տարի 10 ամիս 6 օր ժամկետով ազատազրկման:
Հիշեցնենք, որ դատախազը 2023 թվականի օգոստոսի 29-ին հաստատել էր վերոնշյալ անձանց վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել Սյունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան:
Քննչական կոմիտեում քննված քրեական վարույթով պարզվել էր, որ Պաշտպանության նախարարության N զորամասի հրամանատարի տեղակալ-շտաբի պետը տեղեկացել է, որ 2020 թվականի հոկտեմբերի 19-ին N զորամասի հրամանատարը, նույն զորամասի հրամանատարի տեղակալը, զորամասի 3-րդ գումարտակի հրամանատարը և նույն գումարտակի անձնակազմից 35 զինծառայող Լեռնային Ղարաբաղի Դաղթումաս բնակավայրի տարածքում ծավալված մարտական գործողությունների ընթացքում ընկել են շրջափակման մեջ և զոհվել: N զորամասի հրամանատարի տեղակալ-շտաբի պետը նույն օրը Խնձորեսկ գյուղում տեղակայված Պաշտպանության նախարարության N զորամասի շտաբ է կանչել 2-րդ գումարտակի հրամանատարին ու 3-րդ գումարտակի հրամանատարի տեղակալին, որտեղ N բանակային կորպուսի հրամանատարի բարոյահոգեբանական աշխատանքների գծով տեղակալի հետ հրաման են տվել խուճապ տարածել N զորամասի զինծառայողների շրջանում, որպեսզի մարտի ժամանակ զինծառայողները հրաժարվեն զենքով գործելուց: 2-րդ գումարտակի հրամանատարն ու 3-րդ գումարտակի հրամանատարի տեղակալը, գիտակցելով տրված հրամանի ապօրինի լինելը, ենթակա զինծառայողներից որևէ մեկին նման տեղեկություն չեն հայտնել:
2023 թվականի օգոստոսի 24-ին հանրային քրեական հետապնդում էր հարուցվել Պաշտպանության նախարարության N բանակային կորպուսի հրամանատարի բարոյահոգեբանական աշխատանքների գծով տեղակալի և N զորամասի հրամանատարի տեղակալ-շտաբի պետի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 35-380-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ՝ մարտի ժամանակ զենքով գործելուց հրաժարվելու նախապատրաստությունը):
Դատարանը, հիմք ընդունելով Քրեական օրենսգրքի 84-րդ հոդվածը, մեղադրյալների նկատմամբ պատիժը պայմանականորեն չի կիրառել՝ սահմանելով փորձաշրջան 1 տարի ժամկետով:

Обвинительный приговор в отношении двух высокопоставленных военнослужащих, подготовивших приказ об отказе от применения оружия в бою в ходе 44-дневной войны
Заместитель командующего по морально-психологической работе армейского корпуса N Министерства обороны и заместитель командующего штаба воинской части N решением Сюникского областного суда общей юрисдикции от 27 декабря 2024 года были приговорены к лишению свободы сроком на 4 года 9 месяцев 11 дней и 4 года 10 месяцев 6 дней соответственно.
Напоминаем, что 29 августа 2023 года прокурор утвердил обвинительное заключение в отношении вышеуказанных лиц и передал материалы дела в Сюникский областной суд общей юрисдикции.
В ходе расследования, проведённого Следственным комитетом, было установлено, что заместитель командующего штаба воинской части N Министерства обороны узнал, что 19 октября 2020 года командующий воинской части N, заместитель командующего этой части, командующий 3-м батальоном части и 35 военнослужащих из состава того же батальона погибли в ходе боевых действий, развернувшихся в районе населённого пункта Дагтумас в Нагорном Карабахе, после того как они попали в окружение. Заместитель командующего штаба воинской части N в тот же день вызвал командующего 2-м батальоном и заместителя командующего 3-м батальоном в штаб воинской части N, расположенный в деревне Хндзореск, где вместе с заместителем командующего по морально-психологической работе армейского корпуса N был отдан приказ распространить панику среди военнослужащих, чтобы они отказались от применения оружия в бою. Командующий 2-м батальоном и заместитель командующего 3-м батальоном, осознавая незаконность данного приказа, не сообщили об этом ни одному из подчинённых военнослужащих.
24 августа 2023 года было возбуждено уголовное преследование в отношении заместителя командующего по морально-психологической работе армейского корпуса N Министерства обороны и заместителя командующего штаба воинской части N по части 2 статьи 35-380 Уголовного кодекса, принятого 18 апреля 2003 года (подготовка к отказу от применения оружия в бою группой лиц по предварительному сговору).
Суд, исходя из статьи 84 Уголовного кодекса, не применил наказание к обвиняемым условно, установив испытательный срок на 1 год. После получения судебного акта Прокуратура подаст апелляционную жалобу по части наказания.