Գլխավոր դատախազությունը պահանջում է Վանաձոր համայնքի նախկին ղեկավարից բռնագանձել 7 անշարժ գույք, 165 միլիոն դրամ
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին՝ Վանաձոր համայնքի նախկին ղեկավար Սամվել Դարբինյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել՝
- 3 անշարժ գույք Երևան քաղաքում, 4 անշարժ գույք Վանաձոր քաղաքում.
- 3 իրավաբանական անձանցում մասնակցություններ.
- 165 միլիոն 664 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի եկամտի մնացորդի և օրինական եկամուտներով չհիմնավորվող՝ բարեխիղճ երրորդ անձանց փոխանցված դրամական միջոցների հանրագումար:

The Prosecutor General’s Office requires to confiscate from the former Head of Vanadzor community 7 immovable properties and AMD 165 million
The Anti-corruption court accepted into the proceedings another statement of claim of the Prosecutor General’s Office on the confiscation of property of illicit origin.
The Department of Confiscation of Property of Illicit Origin of the Prosecutor General’s Office submitted a claim to the court on confiscating from Samvel Darbinyan, former Head of Vanadzor community and related persons the following:
- 3 immovable properties in city of Yerevan and 4 immovable properties in the city of Vanadzor
- 1 transportation means
- Shares in 3 legal persons
- AMD 165 million 664 thousand as a sum of the remainder of an illicit income and funds transferred to bona fide third persons and not substantiated by a lawful income.