Օրենքի խախտմամբ օտարված` 20 հազար քմ մակերեսով հողամասը վերադարձվեց Հայաստանի Հանրապետությանը
2025 թվականի հունվարի 7-ին Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է գրանցվել Կոտայքի մարզի Աղավնաձոր համայնքի Աղավնու աղբյուր թաղամասի 8 հասցեում գտնվող՝ 37 միլիոն 554 հազար դրամ շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքով 20 հազար քմ մակերեսով հողամասի նկատմամբ:
Հիշեցնենք, որ Գլխավոր դատախազությունը պետական շահերի պաշտպանության գործառույթի շրջանակներում ներկայացված հայցով դատարանից պահանջել էր անվավեր ճանաչել վերոնշյալ հողամասի օտարման աճուրդը և կիրառել անվավերության հետևանքներ:
Հակակոռուպցիոն դատարանի 2024 թվականի նոյեմբերի 1-ի վճռով բավարարվել էր Գլխավոր դատախազության՝ պետական շահերի պաշտպանության վարչության հայցը:

The land plot with the surface of 20 000m2 alienated in violation of the law was returned to the Republic of Armenia
On January 7, 2025, the ownership right of the Republic of Armenia was registered over the land plot with the surface of 20 000 m2, located at 8 Aghavnu Aghbyur district, Aghavnadzor community, Kotayk region and having a cadastral value approximated to market value of the land plot amounting to AMD 37 million 554 thousand.
Let us remind that the Prosecutor General’s Office, in a claim submitted in the scope of state interests protection function, required to declare the auction of the abovementioned land plot invalid and apply result of invalidity.
By the decision dated November 1, 2024, the Anti-corruption court awarded the motion of the Department of State Interests Protection of the Prosecutor General’s Office.