Օրենքի խախտմամբ օտարված` 20 հազար քմ մակերեսով հողամասը վերադարձվեց Հայաստանի Հանրապետությանը
2025 թվականի հունվարի 7-ին Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է գրանցվել Կոտայքի մարզի Աղավնաձոր համայնքի Աղավնու աղբյուր թաղամասի 8 հասցեում գտնվող՝ 37 միլիոն 554 հազար դրամ շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքով 20 հազար քմ մակերեսով հողամասի նկատմամբ:
Հիշեցնենք, որ Գլխավոր դատախազությունը պետական շահերի պաշտպանության գործառույթի շրջանակներում ներկայացված հայցով դատարանից պահանջել էր անվավեր ճանաչել վերոնշյալ հողամասի օտարման աճուրդը և կիրառել անվավերության հետևանքներ:
Հակակոռուպցիոն դատարանի 2024 թվականի նոյեմբերի 1-ի վճռով բավարարվել էր Գլխավոր դատախազության՝ պետական շահերի պաշտպանության վարչության հայցը:

Незаконно отчужденный земельный участок площадью 20 тысяч кв. м был возвращен Республике Армения
7 января 2025 года право собственности Республики Армения было зарегистрировано на земельный участок площадью 20 тысяч кв. м, расположенный по адресу 8 квартал Агавни, община Агавнадзор, Котайкской области, с кадастровой стоимостью, близкой к рыночной стоимости 37 миллионов 554 тысяч драм.
Напоминаем, что в рамках функции защиты государственных интересов Генеральная прокуратура подала иск в суд с требованием признать аукцион по отчуждению указанного земельного участка недействительным и применить последствия недействительности.
Решением Антикоррупционного суда от 1 ноября 2024 года был удовлетворен иск Управления по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры.