Պոլիտեխնիկական համալսարանի Կապանի մասնաճյուղի տնօրենի նախկին պաշտոնակատարի կողմից կաշառք ստանալու վերաբերյալ գործը դատախազն ուղարկել է դատարան
«Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարան» հիմնադրամի Կապանի մասնաճյուղի տնօրենի նախկին պաշտոնակատարը (այսուհետ՝ Տնօրենի նախկին պաշտոնակատար), երկու ուսանողի հետ պայմանավորվել է, որ դասապրոցեսներին չներկայանալու և չմասնակցելու պայմաններում, հերթական կուրս փոխադրվելու դիմաց, նրանք՝ որպես կաշառք, կվերանորոգեն Կապանի մասնաճյուղի վարչական շենքի լսարաններից մեկը։
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով պարզվել է, որ Տնօրենի նախկին պաշտոնակատարը դրդել է դասախոսներին, որպեսզի վերջիններս ուսանողների հաճախումների հաշվառման մատյաններում չարձանագրեն վերոնշյալ ուսանողների բացակայությունները: Արդյունքում՝ ուսումնական հաստատությունից հեռացվելու փոխարեն՝ 1 միլիոն 152 հազար դրամին համարժեք վերանորոգման աշխատանքներ կազմակերպելու դիմաց, Տնօրենի նախկին պաշտոնակատարի հրամանով վերոնշյալ երկու ուսանողներն ապօրինի փոխադրվել են հերթական կուրս:
Քրեական վարույթով հիմնավորվել է նաև, որ Տնօրենի նախկին պաշտոնակատարը կատարել է իրեն վստահված դրամական միջոցի հափշտակություն և պաշտոնեական կեղծիքներ:
Դատախազը 2024 թվականի դեկեմբերի 4-ին Տնօրենի նախկին պաշտոնակատարի նկատմամբ հարուցել է հանրային նոր քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի  435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով (ապօրինի գործողության համար խոշոր չափերով կաշառք ստանալը), 46-457-րդ հոդվածի 1-ին մասով (փաստաթղթեր կեղծելուն դրդելը), ինչպես նաև 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական կեղծիքը) (11 դրվագ) և 256-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով` վստահված գույքը հափշտակելը) (11 դրվագ):
Դատախազը 2024 թվականի դեկտեմբերի 16-ին հաստատել է Տնօրենի նախկին պաշտոնակատարի և այլոց վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել իրավասու դատարան:

Дело о получении взятки бывшим исполняющим обязанности директора Капанского филиала Политехнического университета передано прокурором в суд
Бывший исполняющий обязанностей директора Капанского филиала фонда «Национальный Политехнический Университет Армении» (далее — Бывший исполняющий обязанности директора), договорился с двумя студентами, что, при условии, что они не будут присутствовать на занятиях и не будут участвовать в учебном процессе, в качестве взятки отремонтируют одну из аудиторий административного здания филиала в Капане в обмен на перевод на следующий курс.
В ходе уголовного производства, расследуемого Антикоррупционным комитетом, было установлено, что Бывший исполняющий обязанности директора побудил преподавателей не регистрировать отсутствия вышеупомянутых студентов в журнале учёта посещаемости. В результате, вместо того чтобы быть отчисленными из учебного заведения, эти два студента, по указанию бывшего директора, незаконно были переведены на следующий курс в обмен на организацию ремонтных работ, стоимость которых эквивалентна 1 миллиону 152 тысячам драмов.
Уголовным производством также установлено, что Бывший исполняющий обязанности директора совершил хищение доверенных ему денежных средств и служебные подделки.
4 декабря 2024 года прокурор возбудил новое публичное уголовное преследование в отношении Бывшего бсполняющего обязанности директора по пунктам 2 и 3 части 2 статьи 435 (получение крупной взятки за незаконные действия), части 1 статьи 46-457 (подстрекательство к подделке документов), а также части 1 статьи 445 (служебные подделки) (11 эпизодов) и пункту 2 части 2 статьи 256 (хищение вверенного имущества с использованием должностных или служебных полномочий либо вызванного ими влияния) (11 эпизодов) Уголовного кодекса.
16 декабря 2024 года прокурор утвердил обвинительное заключение в отношении Бывшего исполняющего обязанности директора и других лиц и передал его в компетентный суд вместе с материалами дела.