Պոլիտեխնիկական համալսարանի Կապանի մասնաճյուղի տնօրենի նախկին պաշտոնակատարի կողմից կաշառք ստանալու վերաբերյալ գործը դատախազն ուղարկել է դատարան
«Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարան» հիմնադրամի Կապանի մասնաճյուղի տնօրենի նախկին պաշտոնակատարը (այսուհետ՝ Տնօրենի նախկին պաշտոնակատար), երկու ուսանողի հետ պայմանավորվել է, որ դասապրոցեսներին չներկայանալու և չմասնակցելու պայմաններում, հերթական կուրս փոխադրվելու դիմաց, նրանք՝ որպես կաշառք, կվերանորոգեն Կապանի մասնաճյուղի վարչական շենքի լսարաններից մեկը։
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով պարզվել է, որ Տնօրենի նախկին պաշտոնակատարը դրդել է դասախոսներին, որպեսզի վերջիններս ուսանողների հաճախումների հաշվառման մատյաններում չարձանագրեն վերոնշյալ ուսանողների բացակայությունները: Արդյունքում՝ ուսումնական հաստատությունից հեռացվելու փոխարեն՝ 1 միլիոն 152 հազար դրամին համարժեք վերանորոգման աշխատանքներ կազմակերպելու դիմաց, Տնօրենի նախկին պաշտոնակատարի հրամանով վերոնշյալ երկու ուսանողներն ապօրինի փոխադրվել են հերթական կուրս:
Քրեական վարույթով հիմնավորվել է նաև, որ Տնօրենի նախկին պաշտոնակատարը կատարել է իրեն վստահված դրամական միջոցի հափշտակություն և պաշտոնեական կեղծիքներ:
Դատախազը 2024 թվականի դեկեմբերի 4-ին Տնօրենի նախկին պաշտոնակատարի նկատմամբ հարուցել է հանրային նոր քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի  435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով (ապօրինի գործողության համար խոշոր չափերով կաշառք ստանալը), 46-457-րդ հոդվածի 1-ին մասով (փաստաթղթեր կեղծելուն դրդելը), ինչպես նաև 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական կեղծիքը) (11 դրվագ) և 256-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով` վստահված գույքը հափշտակելը) (11 դրվագ):
Դատախազը 2024 թվականի դեկտեմբերի 16-ին հաստատել է Տնօրենի նախկին պաշտոնակատարի և այլոց վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել իրավասու դատարան:

Prosecutor submitted the case on receiving a bribe by the former Acting Director of Kapan branch of Polytechnic University to the court.
The former Acting Director (hereinafter referred to as “the Acting Director”) of Kapan branch of “National Polytechnic University of Armenia” foundation came to an agreement with two students, that they would progress to the next grade without attending the courses or participating therein, instead they would renovate one of the classrooms of the administrative building of Kapan branch as a bribe.
By the criminal proceeding examined in the Anti-Corruption Committee it was found out that the former Acting Director incited the lecturers not to register the absence of students in the attendance register. As a result, the abovementioned 2 students were illegally moved up to a next grade by the order of the former Acting Director due to the fact that they organized renovation of the room amounting to AMD 1 million 152 thousand.
Under the criminal proceeding it was also substantiated that the former Acting Director committed illegal taking of entrusted property as well as official forgery.
On December 4, 2024 the prosecutor initiated a new public criminal prosecution against the former acting Director under point 2 and 3 of part 2 of article 435 (receiving bribe in particularly large amounts for illegal activity), part 1 of article 46-457(inciting forgery of documents) as well as part 1 of article 445 (official forgery) (11 counts) and point 2 of part 2 of article 256 (illegal taking of entrusted property, which has been committed by use of authority-related or official powers or the influence resulting therefrom) (11 counts) of the Criminal Code.
On December 16, 2024 the prosecutor signed the indictment regarding former Acting Director and others and submitted to the competent court with the materials of the case.