Ցմահ ազատազրկում՝ ավազակային հարձակում, սպանություն և սպանության փորձ կատարած ոստիկանության գնդապետի նկատմամբ. դատարանը բավարարել է դատախազի` պատժի նշանակման մասին միջնորդությունը
Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը 2024 թվականի դեկտեմբերի 13-ի վճռով բավարարել է դատախազի՝ պատժի նշանակման մասին միջնորդությունը և Ոստիկանության «Ճանապարհային ոստիկանություն» ծառայության տեսանկարահանման միջոցով հայտնաբերված խախտումների արձանագրման կենտրոնի պետի պաշտոնը զբաղեցրած Դանիել Դանիելյանի նկատմամբ վերջնական պատիժ է նշանակել ցմահ ազատազրկումը:
Հիշեցնենք, որ 2018 թվականի մայիսի 3-ին ոստիկանության գնդապետ Դանիել Դանիելյանը «Էյչ-Էս-Բի-Սի բանկ Հայաստան» ՓԲ ընկերության «Կոմիտաս» մասնաճյուղից 500 հազար ԱՄՆ դոլար հափշտակելու նպատակով կատարել էր ավազակային հարձակում, որի հետևանքով սպանել էր բանկի անվտանգության աշխատակից, «Արմոբիլ» ՓԲԸ-ի պահնորդին, տարածքում ծառայություն իրականացնող՝ Ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության պետական պահպանության ծառայության գնդի 2-րդ գումարտակի 2-րդ վաշտի 1-ին դասակի հրամանատարի օգնական, ոստիկանության ավագ ենթասպային: Անվտանգության մեկ այլ աշխատակից ստացել էր հրազենային վիրավորում:
Դատախազը 2024 թվականի մարտի 5-ին իր ճառով միջնորդել էր Դանիել Դանիելյանին մեղավոր ճանաչել առանձնապես խոշոր չափերով գույք հափշտակելու նպատակով կատարած ավազակության, այլ հանցանքը թաքցնելու և դրա կատարումը հեշտացնելու նպատակով ծառայողական գործունեության կատարման մեջ գտնվող երկու անձանց նկատմամբ շահադիտական դրդումներով սպանության, սպանության փորձ կատարելու և ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելու, պահելու, փոխադրելու կամ կրելու համար և մեղադրյալի նկատմամբ վերջնական պատիժ նշանակել ցմահ ազատազրկումը:
Դատարանի՝ 2024 թվականի դեկտեմբերի 13-ի դատավճռով, Դանիել Դանիելյանը մեղավոր է ճանաչվել և նրա նկատմամբ վերջնական պատիժ է նշանակվել ցմահ ազատազրկումը:

Life imprisonment for a police colonel who committed robbery, murder and attempted murder. The court has granted the Prosecutor's motion regarding the imposition of the sentence
By its decision, dated December 13, 2024, First Instance Court of General Jurisdiction of Yerevan City granted the Prosecutor's motion regarding the imposition of the sentence and sentenced to life imprisonment Daniel Danielyan, who held the position of Head of the Traffic Violation Recording Center under the “Road Police” Service of the Police of the Republic of Armenia, to life imprisonment.
It should be reminded that on May 3, 2024, Police Colonel Daniel Danielyan committed an attempted robbery to steal USD 500 thousand from the Komitas branch of “HSBC Bank Armenia” CJSC, as a result of which he killed the bank's Security Officer, a Guard of “Armobil” CJSC, the Assistant to the Commander of the 1st platoon of the 2nd battalion of the 2nd troop of the State Protection Service Regiment of the Yerevan City Police Department, a Senior Police Officer, performing service in the territory. Another security guard suffered a gunshot wound.
On March 5, 2024, the Prosecutor submitted a motion to find Daniel Danielyan guilty of committing a robbery with the intent to steal particularly large-scale property, murder with mercenary motives committed against two individuals performing their official duties for the purpose of concealing another crime or facilitating the commission thereof, attempted murder, illegally acquiring, possessing, transporting, or carrying weapons, ammunition, explosives, or explosive devices, and to impose life imprisonment as the final punishment on the accused.
Pursuant to the court's judgment dated December 13, 2024, Daniel Danielyan was found guilty, and life imprisonment was imposed on him as the final punishment.