Ցմահ ազատազրկում՝ ավազակային հարձակում, սպանություն և սպանության փորձ կատարած ոստիկանության գնդապետի նկատմամբ. դատարանը բավարարել է դատախազի` պատժի նշանակման մասին միջնորդությունը
Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը 2024 թվականի դեկտեմբերի 13-ի վճռով բավարարել է դատախազի՝ պատժի նշանակման մասին միջնորդությունը և Ոստիկանության «Ճանապարհային ոստիկանություն» ծառայության տեսանկարահանման միջոցով հայտնաբերված խախտումների արձանագրման կենտրոնի պետի պաշտոնը զբաղեցրած Դանիել Դանիելյանի նկատմամբ վերջնական պատիժ է նշանակել ցմահ ազատազրկումը:
Հիշեցնենք, որ 2018 թվականի մայիսի 3-ին ոստիկանության գնդապետ Դանիել Դանիելյանը «Էյչ-Էս-Բի-Սի բանկ Հայաստան» ՓԲ ընկերության «Կոմիտաս» մասնաճյուղից 500 հազար ԱՄՆ դոլար հափշտակելու նպատակով կատարել էր ավազակային հարձակում, որի հետևանքով սպանել էր բանկի անվտանգության աշխատակից, «Արմոբիլ» ՓԲԸ-ի պահնորդին, տարածքում ծառայություն իրականացնող՝ Ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության պետական պահպանության ծառայության գնդի 2-րդ գումարտակի 2-րդ վաշտի 1-ին դասակի հրամանատարի օգնական, ոստիկանության ավագ ենթասպային: Անվտանգության մեկ այլ աշխատակից ստացել էր հրազենային վիրավորում:
Դատախազը 2024 թվականի մարտի 5-ին իր ճառով միջնորդել էր Դանիել Դանիելյանին մեղավոր ճանաչել առանձնապես խոշոր չափերով գույք հափշտակելու նպատակով կատարած ավազակության, այլ հանցանքը թաքցնելու և դրա կատարումը հեշտացնելու նպատակով ծառայողական գործունեության կատարման մեջ գտնվող երկու անձանց նկատմամբ շահադիտական դրդումներով սպանության, սպանության փորձ կատարելու և ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելու, պահելու, փոխադրելու կամ կրելու համար և մեղադրյալի նկատմամբ վերջնական պատիժ նշանակել ցմահ ազատազրկումը:
Դատարանի՝ 2024 թվականի դեկտեմբերի 13-ի դատավճռով, Դանիել Դանիելյանը մեղավոր է ճանաչվել և նրա նկատմամբ վերջնական պատիժ է նշանակվել ցմահ ազատազրկումը:

Пожизненное заключение для полковника полиции, совершившего грабеж, убийство и покушение на убийство. Суд удовлетворил ходатайство прокурора о назначении наказания
13 декабря 2024 года Суд первой инстанции общей юрисдикции города Еревана удовлетворил ходатайство прокурора о назначении наказания и вынес окончательный приговор, назначив Даниэлю Даниеляну, который занимал должность начальника Центра регистрации нарушений, выявленных с помощью видеонаблюдения службы «Дорожной полиции» Полиции Республики Армения, пожизненное лишение свободы.
Напоминаем, что 3 мая 2018 года полковник полиции Даниел Даниелян совершил ограбление с целью похищения 500 000 долларов США из филиала банка «HSBC» на улице Комитас в Армении, в результате чего он убил сотрудника охраны банка, охранника компании «Армобил», а также помощника командира первого взвода второго батальона Государственной службы охраны полиции города Еревана, старшего сержанта полиции. Другой сотрудник службы безопасности получил огнестрельное ранение.
5 марта 2024 года прокурор в своей речи ходатайствовал о признании Даниела Даниеляна виновным в совершении ограбления с целью хищения имущества в особо крупных размерах, в убийстве с корыстными мотивами в отношении двух лиц, находящихся при исполнении служебных обязанностей, с целью сокрытия другого преступления и облегчения его совершения, в покушении на убийство, а также в незаконном приобретении, хранении, транспортировке или ношении оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств, и о назначении обвиняемому окончательного наказания в виде пожизненного лишения свободы.
Согласно приговору суда от 13 декабря 2024 года Даниел Даниелян признан виновным и приговорен к пожизненному заключению.