6 միլիոն դրամ կբռնագանձվի՝ հօգուտ Երևան համայնքի. դատարանը բավարարել է Դատախազության հայցապահանջը
Երևան քաղաքի Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների դատախազությունում պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում կատարված ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ Երևան քաղաքի Աջափնյակ վարչական շրջանի Մարգարյան և Հալաբյան փողոցների հատման մասում գտնվող հանգստի գոտին վարձակալության է հանձնվել սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությանը (այսուհետ՝ Ընկերություն): Երևանի քաղաքապետի՝ 2019 թվականի օգոստոսի 23-ի որոշմամբ և 2019 թվականի օգոստոսի 28-ին կնքված՝ հողամասի վարձակալության պայմանագրով վարձակալության է տրամադրվել ընդհանուր 511.36 քմ մակերեսով հողամաս: Հողամասի տարեկան վարձավճարը կազմել է 1 միլիոն 350 հազար դրամ:
Դատախազության կողմից կատարված ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ 2024 թվականի ապրիլի 23-ի դրությամբ Երևան քաղաքի բյուջեի մասով առկա է 7 միլիոն 512 հազար դրամի ժամկետանց պարտավորություն: Պարզվել է նաև, որ պայմանագրի 1.3 կետի համաձայն՝ պայմանագիրը գործում է մինչև 2022 թվականի օգոստոսի 22-ը, իսկ նույն պայմանագրի 15-րդ կետի համաձայն՝ պայմանագրով վարձակալության իրավունքի ժամկետը սահմանվում է մինչև 2027 թվականի մայիսի 22-ը:
Կատարված ուսումնասիրությամբ փաստվել է, որ վերոնշյալ պայմանագրում վարձակալության իրավունքի ժամկետը սահմանվել է ավելի երկար ժամանակահատված, քան ինքնին պայմանագրի գործողության ժամկետը, որպիսի մոտեցումը չի բխում Քաղաքացիական օրենսգրքի պահանջներից:
Համայնքային շահերի նկատմամբ արձանագրված խախտումների պատճառների և դրանց նպաստող պայմանների վերացման ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու նպատակով՝ Դատախազության կողմից 2024 թվականի մայիսի 10-ին համապատասխան միջնորդագիր է ուղարկվել Երևանի քաղաքապետարան, ինչին ի պատասխան հայտնվել է, որ ձեռնարկվում են միջոցներ առկա խախտումների վերացման ուղղությամբ:
Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է նաև, որ Ընկերությունը միայն 2019 թվականի օգոստոսին է կատարել 715 հազար դրամի վճարում: 2024 թվականի մայիսի 10-ին համապատասխան նախազգուշացում է հասցեագրվել Ընկերության տնօրենին՝ առկա պարտավորությունը սեղմ ժամկետում կատարելու անհրաժեշտության մասին, սակայն այդ ուղղությամբ որևէ քայլ չի ձեռնարկվել:
2024 թվականի հունիսի 21-ին Երևան քաղաքի Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների դատախազության կողմից հայցադիմում է ներկայացվել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ Ընկերության՝ հօգուտ Երևան համայնքի բյուջեի 7 միլիոն 512 հազար դրամ բռնագանձելու պահանջի մասին:
Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2024 թվականի դեկտեմբերի 2-ի վճռով բավարարվել է Դատախազության հայցապահանջը. Ընկերությունից հօգուտ Երևան համայնքի կբռնագանձվի 6 միլիոն դրամ (1 միլիոն 499 հազար դրամի մասով կիրառելով հայցային վաղեմություն, առանձնացնելով այն առանձին վարույթում՝ Հակակոռուպցիոն դատարանը 2024 թվականի նոյեմբերի 8-ին կայացրել է հայցը մերժելու մասին վճիռ, որի վերաբերյալ դատախազը ներկայացրել է վերաքննիչ բողոք):

6 миллионов драмов будет взыскано в пользу общины Ереван. Суд удовлетворил исковые требования Прокуратуры
В результате проведенного расследования в рамках полномочий по защите государственных (муниципальных) интересов в Прокуратуре административных округов Аджапняк и Давташен города Еревана выяснилось, что зона отдыха, расположенная на пересечении улиц Маргарян и Алабян в административном округе Аджапняк города Еревана, была передана в аренду обществу с ограниченной ответственностью (далее — Компания). По решению мэра Еревана от 23 августа 2019 года и договору аренды земли, подписанному 28 августа 2019 года, был передан в аренду участок общей площадью 511,36 кв.м. Ежегодная арендная плата за земельный участок составила 1 миллион 350 тысяч драмов.
В ходе проведенного Прокуратурой исследования было установлено, что на 23 апреля 2024 года существует просроченное обязательство в размере 7 миллионов 512 тысяч драмов по бюджету Еревана. Также установлено, что согласно пункту 1.3 договора, срок действия договора составляет до 22 августа 2022 года, в то время как согласно пункту 15 того же договора, срок аренды определяется до 22 мая 2027 года.
Проведенное исследование показало, что срок права аренды, установленный в указанном договоре, превышает срок действия самого договора, что противоречит требованиям Гражданского кодекса.
10 мая 2024 года Прокуратура направила соответствующее ходатайство в мэрию Еревана с целью принятия мер по устранению причин зафиксированных нарушений общественных интересов и условий, способствующих им. В ответ было сообщено, что принимаются меры по устранению существующих нарушений.
В результате исследования также было установлено, что Компания произвела выплату в размере 715 тысяч драмов только в августе 2019 года. 10 мая 2024 года директору Компании было направлено предупреждение о необходимости выполнения обязательств в кратчайшие сроки, однако до настоящего времени никаких мер в этом направлении не было предпринято.
21 июня 2024 года Прокуратура административных районов Ачапняк и Давташен города Еревана подала иск в Антикоррупционный суд против Компании с требованием конфискации 7 миллионов 512 тысяч драмов в пользу бюджета Ереванской общины.
Согласно решению Антикоррупционного суда от 2 декабря 2024 года, иск прокуратуры был удовлетворен. У компании будет конфисковано 6 миллионов драмов в пользу общины Ереван (применив срок исковой давности к 1 миллиону 499 тысяч драмов, выделив эту сумму в отдельное производство, Антикоррупционный суд 8 ноября отклонил иск 2024 года, на что прокурор подал апелляционную жалобу).