Պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում 2023 թվականին նկատվում է արդյունավետության էական աճ. ներկայացվել են հետազոտական զեկույցի արդյունքները
Գլխավոր դատախազության կազմակերպական-վերահսկողական և իրավական ապահովման վարչության պետ Մհեր Մկրտչյանը 2024 թվականի դեկտեմբերի 9-ին մասնակցել է «Արդարադատության բարոմետր գնահատելով դատական արձագանքը կոռուպցիային» ծրագրի շրջանակներում իրականացված հետազոտական զեկույցի շնորհանդեսին:
Զեկույցում անդրադարձ է կատարվել Հակակոռուպցիոն դատարանում քաղաքացիական և քրեական գործերի քննության արդյունքներին ու իրավիճակին:
Վարչության պետը ներկայացրել է կոռուպցիոն գործերի քննության արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված իրավական նոր գործիքակազմերը, ոլորտի մարտահրավերները, ինչպես նաև անդրադարձել է պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ու ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ոլորտներում Դատախազության արձանագրած ձեռքբերումներին: Այս համատեքստում Մհեր Մկրտչյանը տեղեկացրել է, որ 2023 թվականի սեպտեմբերից մինչև 2024 թվականի նոյեմբերը, Դատախազության պետական շահերի պաշտպանության և ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման լիազորությունների շրջանակում պետությանը վերադարձված գույքերի շուկայական արժեքը, ինչպես նաև դրամական միջոցներն ընդհանուր առմամբ գերազանցել է 30 միլիոն ԱՄՆ դոլարը։
Անդրադառնալով կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների վերա­բերյալ Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթների վիճակագրությանը՝ Վարչության պետը նշել է, որ 2024 թվականի հունվարի 1-ից հոկտեմբերի 30-ն ընկած ժամանակահատվածում դատարան է ուղարկվել 131 քրեական գործ՝ 287 անձի վերաբերյալ: Մհեր Մկրտչյանի խոսքով՝ 2024 թվականի հունվարի 1-ից հոկտեմբերի 30-ն ընկած ժամանակահատվածում դատարաններում ավարտվել է 91 քրեական գործ` 146 անձի վերաբերյալ: Նշված քրեական գործերից 88-ով կայացվել է մեղադրական դատավճիռ, 3 գործով 6 ամբաստանյալի նկատմամբ կայացվել է արդա­րացման դատավճիռ (ներկայացվել են վերաքննիչ բողոքներ):
Միջոցառմանը ողջույնի խոսքով են հանդես եկել «Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոն» հասարակական կազմակերպության ղեկավար Սիրանուշ Սահակյանը և Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի Իրավական ռեսուրսների կենտրոնի ղեկավար Ադելաիդա Բաղդասարյանը։
Զեկույցի ներկայացման ժամանակ նշվել է, որ պետական շահերի պաշտպանության հայցեր հարուցելու միջոցով 2018-2022 թվականներին վերականգնված դրամական միջոցների ծավալը հիմնականում չի գերազանցել պետությանը պատճառված վնասի անգամ մեկ տոկոսը (յուրաքանչյուր տարվա համար միջինում այն կազմել է 0,25%): Սակայն 2023 թվականին նկատվում է այս իրավական մեխանիզմի արդյունավետության էական աճ. վերականգնված վնասը կազմում է պատճառված վնասի ավելի քան 5%-ը:
Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի Իրավական ռեսուրսների կենտրոնի ու «Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոն» ՀԿ-ի համատեղ ծրագիրն իրականացվել է «Նուբար և Աննա Աֆեյան հիմնադրամ»-ի աջակցությամբ:

В области защиты государственных интересов в 2023 году наблюдается значительное повышение эффективности. Представлены результаты исследовательского отчета
Мгер Мкртчян, начальник Управления по организации, контролю и правовому обеспечению Генеральной прокуратуры Республики Армения, 9 декабря 2024 года принял участие в презентации исследовательского отчета, проведенного в рамках программы «Барометр правосудия: оценка судебной реакции на коррупцию».
В отчете был рассмотрен результат и ситуация с рассмотрением гражданских и уголовных дел в Антикоррупционном суде.
Глава Управления представил новые правовые инструменты, направленные на повышение эффективности расследования коррупционных дел, вызовы в этой области, а также осветил достижения Прокуратуры в сфере защиты государственных (муниципальных) интересов и конфискации имущества незаконного происхождения. В этом контексте Мгер Мкртчян сообщил, что с сентября 2023 года по ноябрь 2024 года рыночная стоимость имущества, а также денежные средства, возвращенные государству в рамках полномочий Прокуратуры по защите государственных интересов и конфискации имущества незаконного происхождения, в общей сложности превысили 30 миллионов долларов США.
Обращаясь к статистике уголовных дел по коррупционным преступлениям, рассматриваемым в Антикоррупционном комитете, начальник управления отметил, что с 1 января по 30 октября 2024 года в суд было направлено 131 уголовное дело, касающееся 287 человек. По словам Мгера Мкртчяна, с 1 января по 30 октября 2024 года в судах завершилось 91 уголовное дело, касающееся 146 человек. По 88 из этих дел были вынесены обвинительные приговоры, по 3 делам, касающимся 6 обвиняемых, вынесены оправдательные приговоры (на которые поданы апелляции).
На мероприятии с приветственным словом выступили руководитель общественной организации «Центр международного и сравнительного права» Сирануш Сахакян и руководитель Центра правовых ресурсов Американского университета Армении Аделаида Багдасарян.
Во время презентации отчета было отмечено, что объем восстановленных денежных средств через иски о защите государственных интересов в период с 2018 по 2022 год в основном не превышал даже одного процента от ущерба, причиненного государству (в среднем по каждому году это составляло 0,25%). Однако в 2023 году наблюдается значительный рост эффективности этого юридического механизма: восстановленный ущерб составил более 5% от причиненного ущерба.
Совместная программа Центра правовых ресурсов Американского университета Армении и ОО «Центр международного и сравнительного права» была реализована при поддержке фонда «Нубар и Анна Афеян».