Պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում 2023 թվականին նկատվում է արդյունավետության էական աճ. ներկայացվել են հետազոտական զեկույցի արդյունքները
Գլխավոր դատախազության կազմակերպական-վերահսկողական և իրավական ապահովման վարչության պետ Մհեր Մկրտչյանը 2024 թվականի դեկտեմբերի 9-ին մասնակցել է «Արդարադատության բարոմետր գնահատելով դատական արձագանքը կոռուպցիային» ծրագրի շրջանակներում իրականացված հետազոտական զեկույցի շնորհանդեսին:
Զեկույցում անդրադարձ է կատարվել Հակակոռուպցիոն դատարանում քաղաքացիական և քրեական գործերի քննության արդյունքներին ու իրավիճակին:
Վարչության պետը ներկայացրել է կոռուպցիոն գործերի քննության արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված իրավական նոր գործիքակազմերը, ոլորտի մարտահրավերները, ինչպես նաև անդրադարձել է պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ու ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ոլորտներում Դատախազության արձանագրած ձեռքբերումներին: Այս համատեքստում Մհեր Մկրտչյանը տեղեկացրել է, որ 2023 թվականի սեպտեմբերից մինչև 2024 թվականի նոյեմբերը, Դատախազության պետական շահերի պաշտպանության և ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման լիազորությունների շրջանակում պետությանը վերադարձված գույքերի շուկայական արժեքը, ինչպես նաև դրամական միջոցներն ընդհանուր առմամբ գերազանցել է 30 միլիոն ԱՄՆ դոլարը։
Անդրադառնալով կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների վերա­բերյալ Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթների վիճակագրությանը՝ Վարչության պետը նշել է, որ 2024 թվականի հունվարի 1-ից հոկտեմբերի 30-ն ընկած ժամանակահատվածում դատարան է ուղարկվել 131 քրեական գործ՝ 287 անձի վերաբերյալ: Մհեր Մկրտչյանի խոսքով՝ 2024 թվականի հունվարի 1-ից հոկտեմբերի 30-ն ընկած ժամանակահատվածում դատարաններում ավարտվել է 91 քրեական գործ` 146 անձի վերաբերյալ: Նշված քրեական գործերից 88-ով կայացվել է մեղադրական դատավճիռ, 3 գործով 6 ամբաստանյալի նկատմամբ կայացվել է արդա­րացման դատավճիռ (ներկայացվել են վերաքննիչ բողոքներ):
Միջոցառմանը ողջույնի խոսքով են հանդես եկել «Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոն» հասարակական կազմակերպության ղեկավար Սիրանուշ Սահակյանը և Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի Իրավական ռեսուրսների կենտրոնի ղեկավար Ադելաիդա Բաղդասարյանը։
Զեկույցի ներկայացման ժամանակ նշվել է, որ պետական շահերի պաշտպանության հայցեր հարուցելու միջոցով 2018-2022 թվականներին վերականգնված դրամական միջոցների ծավալը հիմնականում չի գերազանցել պետությանը պատճառված վնասի անգամ մեկ տոկոսը (յուրաքանչյուր տարվա համար միջինում այն կազմել է 0,25%): Սակայն 2023 թվականին նկատվում է այս իրավական մեխանիզմի արդյունավետության էական աճ. վերականգնված վնասը կազմում է պատճառված վնասի ավելի քան 5%-ը:
Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի Իրավական ռեսուրսների կենտրոնի ու «Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոն» ՀԿ-ի համատեղ ծրագիրն իրականացվել է «Նուբար և Աննա Աֆեյան հիմնադրամ»-ի աջակցությամբ:

A significant increase in efficiency was observed in the field of protection of state interests in 2023: the results of the research report were presented
On December 9, 2024, Mher Mkrtchyan, Head of the Department of Organization, Supervision and Legal Assistance of the Prosecutor General's Office, participated in the presentation of a research report in terms of the project “Justice Barometer: Evaluating the Judicial Response to Corruption”.
The report addressed the results and status of the investigation of civil and criminal cases in the Anti-Corruption Court.
The Head of the Department presented the new legal tools aimed at increasing the efficiency of investigating corruption cases, discussed the challenges in the field, and also touched upon the achievements recorded by the Prosecutor's Office in the areas of protecting state (community) interests and confiscating property of illegal origin. In this context, Mher Mkrtchyan reported that from September 2023 to November 2024, the market value of the properties, as well as the funds returned to the state within the framework of the Prosecutor's Office's powers to protect state interests and confiscate property of illegal origin, exceeded a total of USD 30 million.
Referring to the statistics of criminal proceedings related to corruption crimes investigated by the Anti-Corruption Committee, the Head of the Department noted that between January 1 and October 30, 2024, 131 criminal cases involving 287 individuals were sent to the court. According to Mher Mkrtchyan, during the same period, 91 criminal cases involving 146 individuals were completed in the courts. Of the aforementioned criminal cases, judgments of conviction were rendered in 88 cases, and a judgments of acquittal were rendered in 3 cases against 6 defendants (appeals were filed).
Siranush Sahakyan, Head of the “International and Comparative Law Center” NGO and Adelaida Baghdasaryan, AUA LL.M. Program Chair delivered welcome speeches during the event.
During the presentation of the report, it was noted that the amount of funds recovered through state interest protection claims in 2018-2022 generally did not exceed even one percent of the damage caused to the state (on average, it amounted to 0.25% per year). However, in 2023, a significant increase in the effectiveness of this legal mechanism was observed: the recovered damage now amounts to more than 5% of the damage caused.
The joint program of the Legal Resource Center of the American University of Armenia and the International and Comparative Law Center” NGO was implemented with the support of the “Noubar and Anna Afeyan Foundation”.