Չկառուցապատված հողամասը կվերադարձվի Իջևան համայնքին. դատարանը բավարարել է Գլխավոր դատախազության հայցը
2024 թվականի նոյեմբերի 25-ին Հակակոռուպցիոն դատարանը բավարարել է Գլխավոր դատախազության հայցը և դադարեցրել Իջևանում գտնվող շուրջ 10 միլիոն շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեք ունեցող 0,15 հա մակերեսով հողամասի նկատմամբ Ա.Թ.-ի և Ս.Չ.-ի կառուցապատման իրավունքը՝ հողամասը վերադարձնելով համայնքին:
Վճռի հիմքում դրվել է այն հանգամանքը, որ Ա.Թ.-ի և Ս.Չ.-ի կողմից հողամասը կառուցապատման իրավունքով ձեռք բերելուց հետո այն նպատակային նշանակությամբ չի օգտագործվել:
Հիշեցնենք, որ Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը 2023 թվականի դեկտեմբերի 20-ին հայց էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ պահանջելով դադարեցնել Տավուշի մարզի Իջևան քաղաքի Անկախության 1/41 հասցեում գտնվող 0,15 հա մակերեսով հողամասի նկատմամբ Ա.Թ.-ի և Ս.Չ.-ի կառուցապատման իրավունքը:

Незастроенный участок будет возвращен общине Иджеван. Суд удовлетворил иск Генералной прокуратуры
25 ноября 2024 года Антикоррупционный суд удовлетворил иск Генеральной прокуратуры и прекратил право застройки участка земли площадью 0,15 га с кадастровой стоимостью, близкой к рыночной стоимости в 10 миллионов драмов, расположенного в Иджеване, принадлежащее А.Т. и С.Ч., возвратив участок в общину.
Основанием для решения стало то обстоятельство, что после приобретения земельного участка с правом застройки А.Т. и С.Ч. не использовали его по назначению.
Напоминаем, что 20 декабря 2023 года Управление по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры подало иск в Антикоррупционный суд с требованием прекратить право застройки участка земли площадью 0,15 га, расположенного по адресу 1/41 улица Независимости в городе Иджеване, принадлежащего А.Т. и С.Ч.