Դատախազական ներգործության արդյունքում՝ Իջևան համայնքին են վերադարձվել շուրջ 3 հա մակերեսով 5 հողամասեր
Տավուշի մարզի դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրելով Տավուշի մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական վարույթով ձեռք բերված տվյալները, հարցումներ է կատարել Կադաստրի կոմիտե և պարզել, որ «Տավուշ» միջազգային հայրենակացական միության ՀԿ-ին Տավուշի մարզում անհատույց տրամադրվել են 5 հողատարածքներ, որոնք չեն օգտագործվում ըստ նպատակային նշանակության:
Դատախազի կողմից գրություն է հասցեագրվել Իջևանի համայնքապետարան՝ վերոնշյալ հողամասերը համայնքի օգտագործմանը վերադարձնելու նպատակով: Իջևան համայնքի իրավասու մարմինների կողմից դատախազի գրության հիման վրա ձեռնարկված գործողությունների արդյունքում՝ Իջևան համայնքին են վերադարձվել ընդհանուր 3,1845 հա մակերեսով 5 հողամասերը:

Due to prosecutorial intervention 5 land plots with the surface of 3 ha were returned to Ijevan community
The Prosecutor’s Office of Tavush region, in the scope of the powers of initiating a claim on state (community) interest protection, examining the data obtained in the scope of the criminal proceedings pending at the Regional Investigative Department of Tavush, submitted inquires to the Cadastre Committee and found out that 5 land plots were provided to ““Tavush” international compatriotic union NGO”, which were not used pursuant to their intended purpose.
The Prosecutor submitted a letter to Ijevan municipality on returning the abovementioned land plots to the community. Due to the actions undertaken by the competent authorities of Ijevan community, 5 land plots with the total surface of 3, 1845 ha were returned to Ijevan community.