Դատախազական ներգործության արդյունքում՝ Իջևան համայնքին են վերադարձվել շուրջ 3 հա մակերեսով 5 հողամասեր
Տավուշի մարզի դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրելով Տավուշի մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական վարույթով ձեռք բերված տվյալները, հարցումներ է կատարել Կադաստրի կոմիտե և պարզել, որ «Տավուշ» միջազգային հայրենակացական միության ՀԿ-ին Տավուշի մարզում անհատույց տրամադրվել են 5 հողատարածքներ, որոնք չեն օգտագործվում ըստ նպատակային նշանակության:
Դատախազի կողմից գրություն է հասցեագրվել Իջևանի համայնքապետարան՝ վերոնշյալ հողամասերը համայնքի օգտագործմանը վերադարձնելու նպատակով: Իջևան համայնքի իրավասու մարմինների կողմից դատախազի գրության հիման վրա ձեռնարկված գործողությունների արդյունքում՝ Իջևան համայնքին են վերադարձվել ընդհանուր 3,1845 հա մակերեսով 5 հողամասերը:

В результате прокурорского вмешательства общине Иджеван возвращены 5 земельных участков общей площадью около 3 гектаров
В рамках полномочий по защите государственных (муниципальных) интересов Прокуратура Тавушской области, исследовав данные, полученные в ходе уголовного производства, проводимого Тавушским областным следственным управлением, направила запросы в Комитет кадастра и выяснила, что НКО «Тавуш» международно земляческого союза было безвозмездно предоставлено 5 земельных участков в Тавушской области, которые не используются по целевому назначению.
Письмо было направлено прокуратурой в администрацию Иджеванского муниципалитета с целью возврата вышеупомянутых земельных участков в распоряжение общины. В результате действий, предпринятых компетентными органами Иджеванской общины на основании письма прокуратуры, общине Иджеван были возвращены 5 земельных участков общей площадью 3,1845 га.