Ազգային ժողովի «Հանրապետական» (ՀՀԿ) խմբակցության նախկին պատգամավոր Ա.Գ.-ի նկատմամբ կիրականացվի հեռակա դատաքննություն. Դատարանը բավարարել է դատախազի միջնորդությունը
Դատախազը 2023 թվականի օգոստոսի 4-ին հաստատել էր ՀՀ Ազգային ժողովի «Հանրապետական» (ՀՀԿ) խմբակցության նախկին պատգամավոր Ա.Գ.-ի նկատմամբ հեռակա վարույթի մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել իրավասու դատարան՝ հեռակա դատաքննության: Միաժամանակ, դատախազի կողմից դատարան էր ներկայացվել մեղադրյալ Ա.Գ.-ի նկատմամբ հեռակա դատաքննություն իրականացնելու մասին միջնորդություն:
2024 թվականի դեկտեմբերի 2-ին Դատարանը բավարարել է դատախազի միջնորդությունը, ինչը նշանակում է, որ ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Ա.Գ.-ի նկատմամբ կիրականացվի հեռակա դատաքննություն:
Հիշեցնենք, որ դատախազի՝ 2023 թվականի փետրվարի 24-ի որոշմամբ՝ նախկին պատգամավոր Ա.Գ.-ի նկատմամբ հարուցվել էր հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 310.1-րդ հոդվածով (ապօրինի հարստանալը), 314.3-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (հայտարարագրերում կեղծ տվյալ ներկայացնելը կամ հայտարարագրման ենթակա տվյալը թաքցնելը) (երեք դրվագ), 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով գույքն օրինականացնելը (փողերի լվացումը)):
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով պարզվել էր, որ Ա.Գ.-ն, ի թիվս այլնի, ապօրինի հարստացման արդյունքում ստացված առանձնապես խոշոր չափերի դրամական միջոցների և գույքի հանցավոր ծագումը, գտնվելու վայրը, տնօրինման եղանակն ու տեղաշարժը թաքցնելու, դրանց օրինական տեսք հաղորդելու նպատակով, դրանք մտցրել է օրինական շրջանառության մեջ և 2012-2018 թվականներին ձեռք է բերել մի շարք տրանսպորտային միջոցներ ու անշարժ գույք:
- 2015 թվականին 28 միլիոն դրամով ձեռք է բերել Երևան քաղաքի Դավթաշեն վարչական շրջանի Աղաբաբյան փողոցում գտնվող հողատարածքը.
- 2011 թվականի ապրիլի 6-ին 490 հազար ԱՄՆ դոլարով ձեռք է բերել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Լոս Անջելես վարչաշրջանի Վուդլենդ Հիլսում գտնվող բնակարանը.
- 2015 թվականի օգոստոսի 10-ին 520 հազար ԱՄՆ դոլարով ձեռք է բերել Գլենդեյլի Քեմփբլ փողոցում գտնվող բնակարանը.
- 2016 թվականի հունիսի 2-ին 475 հազար ԱՄՆ դոլարով ձեռք է բերել Վելլի Վիլիջ թաղամասի Ուիթսեթ ավենյուի բնակարանը.
- 2019 թվականի մարտի 6-ին 1 միլիոն 525 հազար ԱՄՆ դոլարով ձեռք է բերել Լոս Անջելես վարչաշրջանի Մերրիմանում գտնվող առանձնատունը:

В отношении бывшего депутата фракции «Республиканская партия» (РПА) Национального собрания А.Г. будет проведено заочное судебное разбирательство. Суд удовлетворил ходатайство прокурора
4 августа 2023 года прокурор утвердил обвинительное заключение по делу бывшего депутата фракции «Республиканская партия» (РПА) Национального собрания А.Г. и передал материалы дела в компетентный суд для заочного разбирательства. Одновременно прокурор подал в суд ходатайство о проведении заочного судебного разбирательства в отношении обвиняемого А.Г.
2 декабря 2024 года суд удовлетворил ходатайство прокурора, что означает, что в отношении бывшего депутата Национального собрания Республики Армения А.Г. будет проведено заочное судебное разбирательство.
Напоминаем, что решением прокурора от 24 февраля 2023 года в отношении бывшего депутата А.Г. было возбуждено публичное уголовное преследование по статье 310.1 (незаконное обогащение), части 2 статьи 314.3 (представление ложных данных в декларациях или сокрытие данных, подлежащих декларированию) (три эпизода), пункту 1 части 3 статьи 190.3 (легализация имущества в особо крупном размере, приобретённого преступным путём (отмывание денег)) Уголовного кодекса, принятого 18 апреля 2003 года.
В ходе уголовного производства, расследуемого Антикоррупционным комитетом, было установлено, что А.Г., помимо прочего, скрывал преступное происхождение, местонахождение, способы распоряжения и перемещения особо крупных сумм денежных средств и имущества, полученных незаконным путём, и с целью придания им законного вида ввёл их в законный оборот. В период с 2012 по 2018 год он приобрёл несколько транспортных средств и недвижимость.
- В 2015 году за 28 миллионов драмов приобрёл земельный участок на улице Агабабян в административном районе Давташен города Еревана.
- 6 апреля 2011 года за 490 тысяч долларов США приобрёл квартиру в районе Вудленд Хиллс города Лос-Анджелес, США.
- 10 августа 2015 года за 520 тысяч долларов США приобрёл квартиру на улице Кэмпбл в Глендейле.
- 2 июня 2016 года за 475 тысяч долларов США приобрёл квартиру на авеню Уитсет в районе Вэлли Вилледж.
- 6 марта 2019 года за 1 миллион 525 тысяч долларов США приобрёл дом в районе Мерриман, Лос-Анджелес.