Ազգային ժողովի «Հանրապետական» (ՀՀԿ) խմբակցության նախկին պատգամավոր Ա.Գ.-ի նկատմամբ կիրականացվի հեռակա դատաքննություն. Դատարանը բավարարել է դատախազի միջնորդությունը
Դատախազը 2023 թվականի օգոստոսի 4-ին հաստատել էր ՀՀ Ազգային ժողովի «Հանրապետական» (ՀՀԿ) խմբակցության նախկին պատգամավոր Ա.Գ.-ի նկատմամբ հեռակա վարույթի մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել իրավասու դատարան՝ հեռակա դատաքննության: Միաժամանակ, դատախազի կողմից դատարան էր ներկայացվել մեղադրյալ Ա.Գ.-ի նկատմամբ հեռակա դատաքննություն իրականացնելու մասին միջնորդություն:
2024 թվականի դեկտեմբերի 2-ին Դատարանը բավարարել է դատախազի միջնորդությունը, ինչը նշանակում է, որ ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Ա.Գ.-ի նկատմամբ կիրականացվի հեռակա դատաքննություն:
Հիշեցնենք, որ դատախազի՝ 2023 թվականի փետրվարի 24-ի որոշմամբ՝ նախկին պատգամավոր Ա.Գ.-ի նկատմամբ հարուցվել էր հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 310.1-րդ հոդվածով (ապօրինի հարստանալը), 314.3-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (հայտարարագրերում կեղծ տվյալ ներկայացնելը կամ հայտարարագրման ենթակա տվյալը թաքցնելը) (երեք դրվագ), 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով գույքն օրինականացնելը (փողերի լվացումը)):
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով պարզվել էր, որ Ա.Գ.-ն, ի թիվս այլնի, ապօրինի հարստացման արդյունքում ստացված առանձնապես խոշոր չափերի դրամական միջոցների և գույքի հանցավոր ծագումը, գտնվելու վայրը, տնօրինման եղանակն ու տեղաշարժը թաքցնելու, դրանց օրինական տեսք հաղորդելու նպատակով, դրանք մտցրել է օրինական շրջանառության մեջ և 2012-2018 թվականներին ձեռք է բերել մի շարք տրանսպորտային միջոցներ ու անշարժ գույք:
- 2015 թվականին 28 միլիոն դրամով ձեռք է բերել Երևան քաղաքի Դավթաշեն վարչական շրջանի Աղաբաբյան փողոցում գտնվող հողատարածքը.
- 2011 թվականի ապրիլի 6-ին 490 հազար ԱՄՆ դոլարով ձեռք է բերել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Լոս Անջելես վարչաշրջանի Վուդլենդ Հիլսում գտնվող բնակարանը.
- 2015 թվականի օգոստոսի 10-ին 520 հազար ԱՄՆ դոլարով ձեռք է բերել Գլենդեյլի Քեմփբլ փողոցում գտնվող բնակարանը.
- 2016 թվականի հունիսի 2-ին 475 հազար ԱՄՆ դոլարով ձեռք է բերել Վելլի Վիլիջ թաղամասի Ուիթսեթ ավենյուի բնակարանը.
- 2019 թվականի մարտի 6-ին 1 միլիոն 525 հազար ԱՄՆ դոլարով ձեռք է բերել Լոս Անջելես վարչաշրջանի Մերրիմանում գտնվող առանձնատունը:

Remote trial shall be applied against A.G., former member of “Republican” party (RPA) of the National Assembly: The court awarded prosecutor’s motion
On August 4, 2023 the Prosecutor signed the indictment in the scope of the remote trial against A.G. former member of “Republican” party (RPA) of the National Assembly and submitted to the competent court with the materials of the proceeding. At the same time the prosecutor submitted a motion to the court on conducting a remote trial against the accused.
On December 2, 2024 the Court awarded prosecutor’s motion, which means that a remote trial shall be conducted against A.G. former member of the National Assembly of the Republic of Armenia.
Let us remind that pursuant to the decision of the prosecutor dated February 24, 2023, a public criminal prosecution was initiated against A.G. former member of the National Assembly under article 310.1 (illicit enrichment), part 2 of article 314.3 (including false data in the declaration and concealing data subject to declaration) (3 counts), point 1 of part 3 of article 190 (legalization of proceeds of crime (money laundering)) of the Criminal Code adopted on 18.04.2003.
Under the criminal proceedings examined in the Anti-corruption committee it was found out that for the purpose of concealing the criminal origin, location and management methods and movement of funds and property in particularly large amount, as well as for making them look legitimate, A.G., entered them into a lawful circulation and obtained several transportation means and properties during 2012-2018.
• In 2015, the latter purchased a land plot on Aghababyan Street, Davtashen administrative district of the city of Yerevan for AMD 28 million.
• On April 6, 2011— an apartment located at Woodland Hills, Los Angeles, United States of America for AMD 490 thousand.
• On August 10, 2015 — an apartment located at Campbell Str., Glendale for USD 520 thousand.
• On June 2, 2016 — an apartment located at Whitsett Ave., Valley Villagefor USD 475 thousand.
• On March 6, 2019 — a private house located at Merriman, Los Angeles for USD 1 million 525 thousand.