Գլխավոր դատախազությունը պահանջում է Ստեփանավան համայնքի նախկին ղեկավար Սարգիս Ղարաքեշիշյանից բռնագանձել 5 անշարժ գույք, շուրջ 270 մլն դրամ
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2024 թվականի նոյեմբերի 25-ին վարույթ է ընդունել Գլխավոր դատախազության՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հերթական հայցադիմումը:
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին՝ Լոռու մարզի Ստեփանավան համայնքի նախկին ղեկավար Սարգիս Ղարաքեշիշյանից և նրա հետ փոխկապակցված 4 անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել՝
• Երևան քաղաքում գտնվող 1 բնակարան, Լոռու մարզի Ստեփանավան համայնքում գտնվող 4 անշարժ գույք, իսկ անհնարինության դեպքում՝ դրանց միջին շուկայական արժեքներ.
• 4 տրանսպորտային միջոց, իսկ անհնարինության դեպքում դրանց միջին շուկայական արժեքները.
• 7 միլիոն դրամի 2 ավանդային միջոցներ.
• Շուրջ 45 միլիոն դրամ՝ որպես ստացված ապօրինի եկամուտների մնացորդ.
• 215,5 միլիոն դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել:

The RA Prosecutor General’s Office demands to confiscate 5 immovable properties, over AMD 270 million from the Former Head of Stepanavan community Sargis Gharakeshishyan
On 25 November, 2024, the Anti-Corruption Court accepted into proceeding the claim on the confiscation of the property of illicit origin.
The Department for Confiscation of Property of Illicit of the Prosecutor General’s Office claimed the court to confiscate in favor of the Republic of Armenia from the Former Head of Stepanavan community and his affiliates:
- 1 apartment in Yerevan City, 4 immovable properties in Stepanavan community of Lori Region and in case of impossibility their average market value,
- 4 means of transport, in case of impossibility their average market value,
- participation in 1 legal entity,
- 2 deposit means of AMD 7 million.
- Over AMD 45 million as a balance from the received illegal incomes.
- AMD 215,5 million which was not substantiated by the lawful income of the person, had an illicit origin, was transferred to the bona fide purchaser or could not be identified and confiscated.