Գլխավոր դատախազությունը պահանջում է Ստեփանավան համայնքի նախկին ղեկավար Սարգիս Ղարաքեշիշյանից բռնագանձել 5 անշարժ գույք, շուրջ 270 մլն դրամ
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2024 թվականի նոյեմբերի 25-ին վարույթ է ընդունել Գլխավոր դատախազության՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հերթական հայցադիմումը:
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին՝ Լոռու մարզի Ստեփանավան համայնքի նախկին ղեկավար Սարգիս Ղարաքեշիշյանից և նրա հետ փոխկապակցված 4 անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել՝
• Երևան քաղաքում գտնվող 1 բնակարան, Լոռու մարզի Ստեփանավան համայնքում գտնվող 4 անշարժ գույք, իսկ անհնարինության դեպքում՝ դրանց միջին շուկայական արժեքներ.
• 4 տրանսպորտային միջոց, իսկ անհնարինության դեպքում դրանց միջին շուկայական արժեքները.
• 7 միլիոն դրամի 2 ավանդային միջոցներ.
• Շուրջ 45 միլիոն դրամ՝ որպես ստացված ապօրինի եկամուտների մնացորդ.
• 215,5 միլիոն դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել:

Генеральная прокуратура требует конфисковать 5 объектов недвижимости, стоимостью около 270 млн драмов у бывшего главы Степанаванской общины Саргиса Гаракешишяна
25 ноября 2024 года Антикоррупционный суд принял к рассмотрению очередной иск Генеральной прокуратуры о конфискации имущества незаконного происхождения.
Управление по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры РА обратилось в суд с иском о конфискации у бывшего главы Степанаванской общины Лорийской области Саргиса Гаракешишяна и 4 аффилированных лиц в пользу Республики Армения:
- 1 квартиру в Ереване и 4 объекта недвижимости в Степанаванской общине Лорийской области, или, в случае невозможности, их среднюю рыночную стоимость.
- 4 транспортных средства, или, в случае невозможности, их среднюю рыночную стоимость.
- Долю в одном юридическом лице.
- 2 депозитных счета на сумму 7 миллионов драмов.
- Около 45 миллионов драмов в качестве остатка от полученных незаконных доходов.
- 215,5 миллионов драмов, которые не могут быть оправданы законными доходами лица, имеют незаконное происхождение, были переданы добросовестному приобретателю или не могут быть идентифицированы и конфискованы.