Դատախազի միջնորդագրի հիման վրա՝ Արարատի մարզի համայնքներից մեկի նախկին ղեկավարի կողմից հափշտակված 3 անշարժ գույքերը վերադարձվել են համայնքին
Դատախազի միջնորդագրի հիման վրա՝ Ավշար համայնքի նախկին ղեկավարի կողմից իշխանական և ծառայողական լիազորությունների օգտագործմամբ հափշտակված 3 անշարժ գույքերը վերադարձվել են համայնքին:
• Հ. Շիրազի փողոցում գտնվող՝ շուրջ 55,5 միլիոն դրամ արժեքով և ամսական 115 հազար դրամ վարձավճարով վարձակալությամբ հանձնված՝ 0.37602 հա մակերեսով հողատարածքը և 1211.74 քմ մակերեսով պահեստները.
• Հ. Շիրազի փողոցում գտնվող՝ 759 հազար դրամ արժեքով 0.0622 հա մակերեսով հողատարածքը.
• Հ. Շիրազի փողոցում գտնվող՝ շուրջ 22 միլիոն դրամ արժեքով և ամսական 445 հազար դրամ վարձավճարով վարձակալությամբ հանձնված 0.966 հա մակերեսով հողատարածքը և 416.6 քմ մակերեսով նախկին կոլտնտեսության շենքը:
Հիշեցնենք, որ դատախազը 2024 թվականին սեպտեմբերի 19-ին, Հակակոռուպցիոն կոմիտեում պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման, պաշտոնեական կեղծիքի, վատնման և փողերի լվացման փաստերով քննվող քննվող քրեական վարույթի շրջանակում, միջնորդագիր էր հասցեագրել Արարատի մարզի Արարատ համայնքի ավագանուն՝ Ավշար բնակավայրի Հ. Շիրազի փողոցում գտնվող 3 անշարժ գույքերն օտարելու վերաբերյալ 2001 թվականի փետրվարի 25-ին, 2005 թվականի օգոստոսի 23-ին, 2007 թվականի փետրվարի 5-ին և 2007 թվականի դեկտեմբերի 27-ին կայացված որոշումներն առոչինչ ճանաչելու վերաբերյալ:

Based on the written motion of the Prosecutor 3 immovable properties illegally taken by the former head of one of the communities of Ararat region were returned to the community
Based on the written motion of the Prosecutor 3 immovable properties unlawfully taken by the former head of Avshar community were returned to the community.
• The land plot with the surface of 37602 ha and warehouses with the surface of 1211.74 m2 located at H. Shiraz Str., the price whereof amounted to AMD 55.5 million and the monthly lease payment amounted to AMD 115 thousand;
• The land plot with the surface of 0.0622 ha located at H. Shiraz Str., the price whereof amounted to AMD 759 thousand;
• The land plot with the surface of 0966 ha and the building of the former collective farm with the surface of 416.6 m2 located at H. Shiraz Str., the price whereof amounted to AMD 22 million and the monthly lease payment amounted to AMD 445 thousand.
Let us remind that on September 19, 2024, in the scope of criminal proceedings regarding abuse of official powers, official forgery, misapplication and money laundering examined in the Anti-Corruption Committee, the Prosecutor addressed a written motion to the Council of Elders of Ararat community, Ararat region on on annulment of decisions rendered on February 25, 2001, August 23, 2005, February 5, 2007 and December 27, 2007 regarding the alienation of 3 immovable properties located at H. Shiraz street, Avshar settlement.