Դատախազի միջնորդագրի հիման վրա՝ Արարատի մարզի համայնքներից մեկի նախկին ղեկավարի կողմից հափշտակված 3 անշարժ գույքերը վերադարձվել են համայնքին
Դատախազի միջնորդագրի հիման վրա՝ Ավշար համայնքի նախկին ղեկավարի կողմից իշխանական և ծառայողական լիազորությունների օգտագործմամբ հափշտակված 3 անշարժ գույքերը վերադարձվել են համայնքին:
• Հ. Շիրազի փողոցում գտնվող՝ շուրջ 55,5 միլիոն դրամ արժեքով և ամսական 115 հազար դրամ վարձավճարով վարձակալությամբ հանձնված՝ 0.37602 հա մակերեսով հողատարածքը և 1211.74 քմ մակերեսով պահեստները.
• Հ. Շիրազի փողոցում գտնվող՝ 759 հազար դրամ արժեքով 0.0622 հա մակերեսով հողատարածքը.
• Հ. Շիրազի փողոցում գտնվող՝ շուրջ 22 միլիոն դրամ արժեքով և ամսական 445 հազար դրամ վարձավճարով վարձակալությամբ հանձնված 0.966 հա մակերեսով հողատարածքը և 416.6 քմ մակերեսով նախկին կոլտնտեսության շենքը:
Հիշեցնենք, որ դատախազը 2024 թվականին սեպտեմբերի 19-ին, Հակակոռուպցիոն կոմիտեում պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման, պաշտոնեական կեղծիքի, վատնման և փողերի լվացման փաստերով քննվող քննվող քրեական վարույթի շրջանակում, միջնորդագիր էր հասցեագրել Արարատի մարզի Արարատ համայնքի ավագանուն՝ Ավշար բնակավայրի Հ. Շիրազի փողոցում գտնվող 3 անշարժ գույքերն օտարելու վերաբերյալ 2001 թվականի փետրվարի 25-ին, 2005 թվականի օգոստոսի 23-ին, 2007 թվականի փետրվարի 5-ին և 2007 թվականի դեկտեմբերի 27-ին կայացված որոշումներն առոչինչ ճանաչելու վերաբերյալ:

На основании письменного ходатайства прокурора три недвижимости, похищенные бывшим главой одной из общин Араратского марза, были возвращены общине
На основании письменного ходатайства прокурора три недвижимости, похищенные бывшим главой поселения Авшар, были возвращены общине.
А именно:
• Земельный участок площадью 37 602 га и склады площадью 1211,74 кв.м. стоимостью 55.5 млн. драмов, и сданные в аренду по ежемесячной арендной плате 115 тысяч драмов, находящиеся по адресу ул. Шираз,
• Земельный участок площадью 0,0622 га стоимостью 759 тысяч драмов, находяшийся по адресу ул. Шираз,
• Земельный участок площадью 0966 га и здание бывшего колхоза 416.6 кв.м. стоимостью 22 млн. драмов, и сданные в аренду по ежемесячной арендной плате 445 тысяч драмов, находящиеся по адресу ул. Шираз,
Напомним, что в рамках уголовного производства, расследуемого в Антикоррупционном комитете, по фактам злоупотребления должностными полномочиями, служебного подлога, растраты и отмывания денег 19 сентября 2024 года прокурор направил письменное ходатайство совету старейшин Араратской общины Араратского марза об отчуждении трех недвижимостей, находящихся по адресу ул. Шираза, поселение Авшар а также об аннулировании решений, принятых 25 февраля 2001 года, 23 августа 2005 года, 5 февраля 2007 года и 27 декабря 2007 года, и касающихся отчуждения 3 недвижимостей по адресу ул. О. Шираза, поселение Авшар.