Առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի իրացման և դրա արդյունքում ստացված՝ շուրջ 7 մլն դրամի չափով փողերի լվացման գործը դատախազն ուղարկել է դատարան
Դատախազը 2024 թվականի նոյեմբերի 18-ին հաստատել է առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի իրացում և խոշոր չափերով փողերի լվացում կատարած անձանց վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել իրավասու դատարան:
Քրեական վարույթով պարզվել է, որ Հ.Տ-Թ.-ն, «Telegram» հեռահաղորդակցման հավելվածում գրանցված օգտատիրոջ, Մ.Ա.-ի և դեռևս ինքնությունը չպարզված այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ, 2023 թվականի հունվարից մինչև 2024 թվականի մայիսն ընկած ժամանակահատվածում տարբեր եղանակներով, այդ թվում՝ «Telegram» հեռահաղորդակցման հավելվածում գրանցված առցանց խանութ-հարթակների միջոցով, ապահովել է թմրամիջոցների ապօրինի ձեռքբերումը, առանձնացումն ըստ քաշերի, փաթեթավորումն ու նախապես տեղադրումը թաքստոցներում: Այնուհետև ծրագրային հավելվածի միջոցով նշվել են դրանց գտնվելու վայրերի աշխարհագրական կոորդինատները և փոխանցվել են թմրամիջոց ձեռք բերելու ցանկություն հայտնած և կրիպտոարժույթային դրամապանակներին համապատասխան չափով միջոցներ փոխանցած անձանց՝ այդ կերպ իրականացնելով առանձնապես խոշոր չափերով տարբեր տեսակի, այդ թվում՝ «Մեթամֆետամին» և «Մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոցների ապօրինի իրացում:
Թմրամիջոցների իրացումից ստացվել է 6 մլն 574 հազար դրամ, որի հանցավոր ծագումը թաքցնելու նպատակով դրանք ստացվել են կրիպտոարժույթային հաշիվներով, տարբեր էլեկտրոնային դրամապանակներով, ապա փոխանցվել տարբեր անձանց անուններով գրանցված, սակայն փաստացի վերոնշյալ անձանց կողմից կառավարվող՝ ՀՀ-ում գրանցված էլեկտրոնային դրամապանակներին, որից հետո կանխիկացվել կամ այլ կերպ տնօրինվել են:
Դատախազը Հ.Տ-Թ.-ի և Մ.Ա.-ի նկատմամբ հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 393-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի, դրանց պատրաստուկների կամ դրանց համարժեք նյութերի (անալոգի) կամ դրանց ածանցյալների ապօրինի շրջանառությունն իրացնելու նպատակով կամ դրանք ապօրինի իրացնելը) և 296-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով (փողերի լվացումը):

The prosecutor submitted to the court the case on illegal sale of drugs in particularly large amounts and afterwards the laundering of about AMD 7 million received therefrom
On November 18, 2024, the prosecutor signed an indictment regarding the persons conducting illegal sales of drugs in particularly large amounts as well as money laundering in particularly large amounts and submitted it to the competent court with the materials of the case.
It was revealed under the criminal proceedings that from January 2023 until May 2024, T.T-T with prior consent with M.A.—a registered user of “Telegram” telecommunication application and other individuals, through the online platforms registered in the “Telegram” telecommunication application, organized illegal purchase of drugs, separation thereof according to the necessary weights, packaging and placing in the hiding places. Afterwards, they marked their geographical coordinates through a software application and provided them to the individuals, who wanted to buy drugs and transferred necessary amounts to the cryptocurrency wallets, thus carrying out illegal sale in particularly large amounts of different types of drugs, including “methamphetamine” and “marijuana”.
They received AMD 6 million 574 thousand from the sale of drugs and for hiding its criminal origin, they received the mentioned amounts in their cryptocurrency accounts from different digital wallets, afterwards they transferred those amounts to digital wallets registered in the names of different persons within the territory of the Republic of Armenia, however actually managed by them, and only afterwards they cashed those amounts out.
The prosecutor initiated a public criminal prosecution against H.T-T. and M.A. under point 2 of part 3 of Article 393 (illegal circulation of narcotic drugs, psychotropic (psychoactive) substances, their mixtures or substances equivalent thereto (analogues thereof) for the purpose of sales or the illegal sales thereof) and points 1 and 2 of part 2 of article 296 (money laundering) of the Criminal Code.