Առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի իրացման և դրա արդյունքում ստացված՝ շուրջ 7 մլն դրամի չափով փողերի լվացման գործը դատախազն ուղարկել է դատարան
Դատախազը 2024 թվականի նոյեմբերի 18-ին հաստատել է առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի իրացում և խոշոր չափերով փողերի լվացում կատարած անձանց վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել իրավասու դատարան:
Քրեական վարույթով պարզվել է, որ Հ.Տ-Թ.-ն, «Telegram» հեռահաղորդակցման հավելվածում գրանցված օգտատիրոջ, Մ.Ա.-ի և դեռևս ինքնությունը չպարզված այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ, 2023 թվականի հունվարից մինչև 2024 թվականի մայիսն ընկած ժամանակահատվածում տարբեր եղանակներով, այդ թվում՝ «Telegram» հեռահաղորդակցման հավելվածում գրանցված առցանց խանութ-հարթակների միջոցով, ապահովել է թմրամիջոցների ապօրինի ձեռքբերումը, առանձնացումն ըստ քաշերի, փաթեթավորումն ու նախապես տեղադրումը թաքստոցներում: Այնուհետև ծրագրային հավելվածի միջոցով նշվել են դրանց գտնվելու վայրերի աշխարհագրական կոորդինատները և փոխանցվել են թմրամիջոց ձեռք բերելու ցանկություն հայտնած և կրիպտոարժույթային դրամապանակներին համապատասխան չափով միջոցներ փոխանցած անձանց՝ այդ կերպ իրականացնելով առանձնապես խոշոր չափերով տարբեր տեսակի, այդ թվում՝ «Մեթամֆետամին» և «Մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոցների ապօրինի իրացում:
Թմրամիջոցների իրացումից ստացվել է 6 մլն 574 հազար դրամ, որի հանցավոր ծագումը թաքցնելու նպատակով դրանք ստացվել են կրիպտոարժույթային հաշիվներով, տարբեր էլեկտրոնային դրամապանակներով, ապա փոխանցվել տարբեր անձանց անուններով գրանցված, սակայն փաստացի վերոնշյալ անձանց կողմից կառավարվող՝ ՀՀ-ում գրանցված էլեկտրոնային դրամապանակներին, որից հետո կանխիկացվել կամ այլ կերպ տնօրինվել են:
Դատախազը Հ.Տ-Թ.-ի և Մ.Ա.-ի նկատմամբ հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 393-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի, դրանց պատրաստուկների կամ դրանց համարժեք նյութերի (անալոգի) կամ դրանց ածանցյալների ապօրինի շրջանառությունն իրացնելու նպատակով կամ դրանք ապօրինի իրացնելը) և 296-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով (փողերի լվացումը):

Прокурор направил в суд дело о незаконном обороте наркотических средств в особо крупных размерах и отмывании полученных в результате денег на сумму около 7 миллионов драмов
8 ноября 2024 года прокурор утвердил обвинительное заключение по делу лиц, совершивших незаконную реализацию наркотических средств и отмывание денег в особо крупных размерах, и передал материалы дела в компетентный суд.
В ходе уголовного производства установлено, что Х.Т-Т., по предварительному согласию с М.А. — пользователем, зарегистрированным в приложении «Телеграм», и другими лицами, личности которых пока не установлены, в период с января 2023 года по май 2024 года различными способами, в том числе через онлайн-магазины-платформы, зарегистрированные в приложении «Телеграм», обеспечил незаконное приобретение наркотических средств, их разделение по весу, упаковку и предварительное размещение в тайниках. Затем с помощью программного приложения были указаны географические координаты местонахождения этих наркотиков и переданы лицам, выразившим желание приобрести наркотические средства и переведшим средства в соответствующих размерах на криптовалютные кошельки, тем самым осуществив незаконную реализацию различных видов наркотических средств в особо крупных размерах - в том числе «Метамфетамина» и «Марихуаны».
От продажи наркотических средств было получено 6 миллионов 574 тысячи драмов, которые с целью сокрытия их преступного происхождения были переведены через криптовалютные счета и различные электронные кошельки, а затем на электронные кошельки, зарегистрированные на имена разных лиц в Республике Армения, но фактически управляемые вышеупомянутыми лицами. После этого средства были обналичены или иным образом использованы.
Прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении Х.Т-Т. и М.А. по пункту 2 части 3 статьи 393 (незаконный оборот наркотических средств, психотропных (психоактивных) веществ, их препаратов или аналогов и производных с целью их незаконной реализации) и по пунктом 1 и 2 части 2 статьи 296 (отмывание денег) Уголовного кодекса.