Ներկայացվել է Եվրոպայի դատախազների խորհրդատվական խորհրդի կարծիքների հայերեն ժողովածուն
Գլխավոր դատախազության, Եվրոպական միության և Եվրոպայի խորհրդի համատեղ ջանքերով 2024 թվականի նոյեմբերի 15-ին Երևանում կայացել է Եվրոպայի դատախազների խորհրդատվական խորհրդի կարծիքների հայերեն ժողովածուի շնորհանդեսը:
Միջոցառման նպատակն էր ազդարարել Եվրոպայի դատախազների խորհրդատվական խորհրդի կարծիքների (այսուհետ՝ Կարծիք) հայերեն թարգմանության հասանելիության մասին, ներկայացնել դրանց կարևորությունը, ինչպես նաև քննարկել Կարծիքների գործնական կիրառության հետ կապված առանձնահատկությունները:
Կարծիքների հայերեն թարգմանությունն ու տպագրությունն իրականացվել է որպես Եվրոպական միության և Եվրոպայի խորհրդի «Գործընկերություն հանուն լավ կառավարման» համատեղ ծրագրի մաս, որը համաֆինանսավորվում է Եվրոպական միության և Եվրոպայի խորհրդի կողմից և իրականացվում՝ Եվրոպայի խորհրդի կողմից։
Խորհրդաժողովին մասնակցել են ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, ՀՀ վճռաբեկ դատարանի հակակոռուպցիոն պալատի նախագահ Արթուր Դավթյանը, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը, ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Արգիշտի Քյարամյանը, ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Կարեն Կարապետյանը, Երևանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավար Մաքսիմ Լոնգանգեն, Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության Համագործակցության բաժնի ղեկավար պարոն Ֆրանկ Հեսսը, Եվրոպայի դատախազների խորհրդատվական խորհրդի նախագահ, Չեխիայի Հանրապետության գլխավոր դատախազության օրենսդրական բաժնի պետ, վարչության փոխտնօրեն Յանա Զեզուլովան, Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների, արդարադատության և իրավական համագործակցության չափանիշների իրականացման վարչության իրավական բարեփոխումերի և մարդու իրավունքների հարցերով համագործակցության ծրագրերի բաժնի փոխտնօրեն Լիլիթ Դանեղյանը, ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալներ Եղիազար Ավագյանը, Արթուր Պողոսյանը, Լիլիթ Գրիգորյանն ու Գրիգոր Էլիզբարյանը, ինչպես նաև Դատախազության այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ:
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը ողջույնի խոսքում կարևորել է Եվրոպայի դատախազների խորհրդատվական խորհրդի աշխատանքը, որը ներառում է նաև դատախազական գործունեության համար հիմնարար նշանակություն ունեցող հարցերի առնչությամբ կարծիքների մշակումն ու ընդունումը: Աննա Վարդապետյանի խոսքով՝ դատախազների համար Կարծիքների հասանելիությունը հնարավորություն է տալիս նրանց ներպետական իրավական համակարգերում աշխատել ԵԽ չափորոշիչներին համապատասխան:
«ՀՀ դատախազության առաջնահերթություններից է ապահովել առավել սերտ համագործակցություն միջազգային և տարածաշրջանային մասնագիտական կառույցների հետ և ավելի մոտեցնել դատախազի մասնագիտական հմտություններն ու կերպարը միջազգային և Եվրոպայի խորհրդի չափորոշիչներին: Դրան հասնելու համար նվազագույն պահանջը տեղեկատվության հասանելիությունն է, դրա անմիջական և ակտիվ կիրառությունը: Եվրոպայի դատախազների խորհրդատվական խորհրդի կարծիքների թարգմանությունն ու տպագրությունն այս ուղղությամբ իրականցվող առաջին քայլերից են: Ես լիահույս եմ, որ այս ձեռնարկը կդառնա Հայաստանում գործող դատախազների սեղանի գիրքը»,- նշել է Աննա Վարդապետյանն ու երախտագիտություն է հայտնել Եվրոպական միության և Եվրոպայի խորհրդի կառույցներին ու պաշտոնատար անձանց արդյունավետ համագործակցության համար:
Հանրապետության գլխավոր դատախազն ընդգծել է, որ Հայաստանի Հանրապետության դատախազության համագործակցությունը Եվրոպական միության և Եվրոպայի խորհրդի հետ ունի լավ ավանդույթներ և, հատկապես վերջին տարիներին, այն թևակոխել է զարգացման որակապես նոր փուլ: «Դատախազներն ազդեցիկ դեր ունեն հասարակությունում և շատ կարևոր է, որ իրենք իրենց գործունեությամբ պաշտպանեն օրենքի գերակայությունը, արդարությունն ու անաչառությունն այնպես, ինչպես առաջարկվում է Եվրոպայի դատախազների խորհրդատվական խորհրդի կարծիքներում»,- նշել է Աննա Վարդապետյանը։
Երևանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավար Մաքսիմ Լոնգանգեն ողջունել է միջոցառման մասնակիցներին, հաստատել է Եվրոպայի խորհրդի շարունակական աջակցությունը Հայաստանում արդարադատության բարեփոխումներին և նշել․ «Ցանկանում եմ հավաստիացնել, որ Եվրոպայի խորհուրդը լիովին հանձնառու է աջակցել Հայաստանի ջանքերին՝ արդարադատության համակարգի բարեփոխման և դատախազական ստանդարտների բարձրացման հարցում: Այս միջոցառումը ևս մեկ կարևոր քայլ է ուղղված մեր  գործընկերության ամրապնդմանը: Մենք հպարտ ենք արդեն իսկ արձանագրված առաջընթացով: Հայտնում ենք մեր պատրաստակամությունը քայլել ձեր կողքին այս ճանապարհին»։
Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության Համագործակցության բաժնի ղեկավար պարոն Ֆրանկ Հեսսն ընդգծել է Եվրոպական միության հանձնառությունը աջակցելու Հայաստանին՝ դատախազական համակարգը հզորացնելու գործում։ «Կարևոր է օգտագործել հավաքված փորձը և գիտելիքը՝ բարձրացնելու կոռուպցիայի և կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարում դատախազների դերի եվրոպական ստանդարտների մասին իրազեկումը։ Մեր նպատակն է հայաստանյան գործընկերների հետ համատեղ հասնել անկախ դատախազական համակարգի, որն առավելագույնս համապատասխանում է եվրոպական ստանդարտներին»,- նշել է Ֆրանկ Հեսսը:
ԵԽ համագործակցության ծրագրերի բաժնի փոխտնօրեն Լիլիթ Դանեղյանն իր ելույթում նշել է, որ ուրախությամբ են արձագանքել ՀՀ գլխավոր դատախազի նախաձեռնությանը՝ Կարծիքների հայերեն թարգմանությունն ապահովելու վերաբերյալ, որոնք հասանելի կլինեն ՀՀ-ում գործող դատախազներին և ապագա իրավաբաններին:
Միջոցառման թեմատիկ նիստի ընթացքում ներկայացվել է Եվրոպայի դատախազների խորհրդատվական խորհրդի թիվ 14 կարծիքը, որը վերաբերում է կոռուպցիայի և հարակից տնտեսական ու ֆինանսական հանցագործությունների դեմ պայքարում դատախազների դերին, անդրադարձ է կատարվել կոռուպցիոն բնույթի հանցանքների բացահայտման արդի մարտահրավերներին և այլն:

Представлен сборник мнений Консультативного совета прокуроров Европы на армянском языке
Совместными усилиями Генеральной прокуратуры, Европейского Союза и Совета Европы 15 ноября 2024 года в Ереване состоялась презентация сборника мнений Консультативного совета прокуроров Европы на армянском языке.
Цель мероприятия заключалась в том, чтобы объявить о доступности армянского перевода мнений Консультативного совета прокуроров Европы (далее — Мнения), представить их важность, а также обсудить особенности практического применения этих Мнений.
Перевод и печать Мнений на армянский язык были осуществлены в рамках совместной программы Европейского Союза и Совета Европы «Партнерство ради хорошего управления», которая софинансируется Европейским Союзом и Советом Европы и реализуется Советом Европы.
В конференции приняли участие Генеральный прокурор Армении Анна Вардапетян, Председатель Антикоррупционной палаты Кассационного суда Армении Артур Давтян, Омбудсмен Армении Анаит Манасян, Председатель Следственного комитета Армении Аргишти Кярамян, Заместитель министра юстиции Армении Карен Карапетян, Руководитель офиса Совета Европы в Ереване Максим Лонганге, Руководитель отдела сотрудничества Делегации Европейского Союза в Армении господин Франк Хесс, Председатель Консультативного совета прокуроров Европы, Начальник законодательного отдела Генеральной прокуратуры Чешской Республики, Заместитель директора департамента Янa Зезулова, Заместитель директора отдела правовых реформ и программ сотрудничества в области прав человека Департамента реализации стандартов Совета Европы по правам человека, правосудию и правового сотрудничества Лилит Данегян, заместители Генерального прокурора Армении Егиазар Авакян, Артур Погосян, Лилит Григорян и Григор Элизбарян, а также другие высокопоставленные представители Прокуратуры.
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян в приветственном слове подчеркнула важность работы Консультативного совета прокуроров Европы, которая включает в себя разработку и принятие мнений по вопросам, имеющим фундаментальное значение для прокурорской деятельности. По словам Анны Вардапетян, доступность Мнений для прокуроров предоставляет им возможность работать в рамках национальных правовых систем в соответствии с критериями Совета Европы.
«Один из приоритетов Генеральной прокуратуры Республики Армения — обеспечить более тесное сотрудничество с международными и региональными профессиональными организациями, а также приблизить профессиональные навыки и имидж прокурора к международным стандартам и стандартам Совета Европы. Для достижения этой цели минимальное требование — доступность информации, её непосредственное и активное применение. Перевод и печать Мнений Консультативного совета прокуроров Европы являются одними из первых шагов в этом направлении. Я уверена, что этот сборник станет настольной книгой прокуроров, работающих в Армении", — отметила Анна Вардапетян и выразила благодарность структурам Европейского Союза и Совета Европы, а также должностным лицам за эффективное сотрудничество.
Генеральный прокурор Республики Армения подчеркнула, что сотрудничество Генеральной прокуратуры Армении с Европейским Союзом и Советом Европы имеет хорошие традиции и, особенно в последние годы, вступило в качественно новый этап развития. «Прокуроры играют важную роль в обществе, и очень важно, чтобы они своей деятельностью защищали верховенство закона, справедливость и непредвзятость, как это предлагается в Мнениях Консультативного совета прокуроров Европы», — отметила Анна Вардапетян.
Руководитель офиса Совета Европы в Ереване Максим Лонганге приветствовал участников мероприятия, подтвердил продолжение поддержки Совета Европы в проведении судебных реформ в Армении и отметил: «Хочу заверить, что Совет Европы полностью привержен поддержке усилий Армении по реформированию судебной системы и повышению прокурорских стандартов. Это мероприятие — еще один важный шаг к укреплению нашего партнерства. Мы гордимся уже достигнутым прогрессом. Заявляем о нашей готовности идти рядом с вами на этом пути».
Руководитель отдела сотрудничества Делегации Европейского Союза в Армении господин Франк Хесс подчеркнул приверженность Европейского Союза поддерживать Армению в укреплении прокурорской системы. «Важно использовать накопленный опыт и знания для повышения осведомленности прокуроров о европейских стандартах в борьбе с коррупцией и организованной преступностью. Наша цель — совместно с армянскими партнерами добиться создания независимой прокурорской системы, которая максимально соответствует европейским стандартам», — отметил Франк Хесс.
Заместитель директора отдела программ сотрудничества Совета Европы Лилит Данегян в своем выступлении отметила, что с радостью откликнулись на инициативу Генерального прокурора Армении по обеспечению перевода Мнений на армянский язык, которые будут доступны прокурорам, работающим в Армении, а также будущим юристам.
В рамках тематической сессии мероприятия было представлено 14-ое Мнение Консультативного совета прокуроров Европы, которое касается роли прокуроров в борьбе с коррупцией, также сопредельными экономическими и финансовыми преступлениями. Были рассмотрены актуальные вызовы в раскрытии преступлений коррупционного характера и другие вопросы.