Մի խումբ անձանց կողմից կատարված սպանության կազմակերպիչների վերաբերյալ քրեական գործը դատախազն ուղարկել է դատարան
Դատախազը 2024 թվականի նոյեմբերի 13-ին հաստատել է մի խումբ անձանց կողմից 2024 թվականի հունիսի 12-ին Երևան քաղաքում կատարված սպանությունը կազմակերպած և ղեկավարած անձանց վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել իրավասու դատարան:
Հիշեցնենք, որ 2024 թվականի հունիսի 12-ին ահազանգ էր ստացվել Երևան քաղաքում հնչած կրակոցների վերաբերյալ: Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել էր, որ նույն օրը՝ ժամը 23:13-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի Շինարարների փողոցի 25 շենքի մոտ հրազենից կրակել են Բ.Ս.-ի և Ս.Գ.-ի ուղղությամբ: Բժշկական կենտրոն տեղափոխված Ս.Գ.-ն, գիտակցության չգալով, մահացել էր:
Նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում հանրային քրեական հետապնդումներ են հարուցվել Ռ.Ս.-ի և Ա.Կ.-ի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 46-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ, 8-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից այլ անձանց կյանքի համար վտանգավոր եղանակով սպանություն կատարելը կազմակերպելն ու ղեկավարելը) և 335-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ ապօրինի կերպով հրազեն ձեռք բերելը, պահելը, կրելը), իսկ Սր.Գ.-ի և Հ.Ս.-ի նկատմամբ՝ 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ, 8-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից այլ անձանց կյանքի համար վտանգավոր եղանակով սպանություն կատարելը), 44-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ, 8-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից այլ անձանց կյանքի համար վտանգավոր եղանակով սպանության փորձ կատարելը) և 335-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
2024 թվականի հուլիսի 28-ին Ռ.Ս.-ն և Ա.Կ.-ն ձերբակալվել են, նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառված է կալանքը:
Մեղադրյալներ Սր.Գ.-ի և Հ.Ս.-ի նկատմամբ հայտարարված է հետախուզում:
2024 թվականի նոյեմբերի 4-ին քրեական վարույթից մեղադրյալներ Ռ.Ս.-ի և Ա.Կ.-ի վերաբերյալ մասն անջատվել է:
Դատախազը 2024 թվականի նոյեմբերի 13-ին հաստատել է Ռ.Ս.-ի և Ա.Կ.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել իրավասու դատարան:

Прокурор направил в суд уголовное дело в отношении организаторов убийства, совершенного группой лиц
13 ноября 2024 года прокурор утвердил обвинительное заключение в отношении лиц, организовавших и возглавивших убийство, совершенное группой лиц 12 июня 2024 года в городе Ереване, и передал материалы дела в компетентный суд.
Напоминаем, что 12 июня 2024 года поступило сообщение о выстрелах, прогремевших в городе Ереване. В результате принятых мер было установлено, что в тот же день, примерно в 23:13, по улице 25 Шинараранер города Еревана, из огнестрельного оружия был произведен выстрел в сторону Б.С. и С.Г.
С.Г., доставленный в медицинский центр, скончался, не придя в сознание.
В рамках возбужденного уголовного производства в отношении Р.С. и А.К. возбуждено публичное уголовное преследование по пунктам 7 и 8 части 2 статьи 155 (организация и руководство убийством, совершенным группой лиц способом, представляющим опасность для жизни других людей) и части 2 статьи 335 (незаконное приобретение, хранение и ношение огнестрельного оружия группой лиц по предварительному сговору) Уголовного кодекса, а в отношении С.Г. и Х.С. - по пунктам 7 и 8 части 2 статьи 155 (организация и руководство убийством, совершенным группой лиц способом, представляющим опасность для жизни других людей), пунктам 7 и 8 части 2 статьи 44-155 (покушение на убийство, совершенное группой лиц, способом, представляющим опасность для жизни других людей) и части 2 статьи 335.
28 июля 2024 года Р.С. и А.К. были арестованы, в качестве меры пресечения в отношении них избрано заключение под стражу.
В отношении обвиняемых С.Г. и Х.С. объявлен розыск.
4 ноября 2024 года часть уголовного производства в отношении Р.С. и А.К. была выделена в отдельное производство.
13 ноября 2024 года прокурор утвердил обвинительное заключение в отношении Р.С. и А.К. и передал материалы дела в компетентный суд.