Գլխավոր դատախազը Վ. Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիայի կուրսանտների հետ զրուցել է զինծառայողների միջև կանոնադրային հարաբերությունների պահպանման և բանակում կարգապահության հետ կապված հարցերի մասին
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, Առաջնորդության զարգացման ծրագրի շրջանակում, 2024 թվականի նոյեմբերի 10-ին ընդունել է Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիայի կուրսանտներին:
Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ զինվորական դատախազ, ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Գրիգոր Էլիզբարյանը, «Առաջնորդության դպրոց» հիմնադրամի ղեկավար Սամվել Մովսիսյանը, Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիայի դասախոս Արկադիկ Թովմասյանը:
Հանդիպման ընթացքում Աննա Վարդապետյանը ապագա սպաների հետ զրուցել է զինծառայողների միջև կանոնադրային հարաբերությունների պահպանման, բանակում կարգապահության, կոնֆլիկտների կառավարման հարցերի մասին, անդրադարձել ՀՀ զինված ուժերում հանցագործությունների կանխարգելման ուղղությամբ ՀՀ պաշտպանության նախարարության հետ համատեղ իրականացվող աշխատանքներին:
Պատասխանելով կուրսանտներից մեկի հարցին, թե ի՞նչ հմտություններով պետք է օժտված լինի առաջնորդը, այդ թվում՝ սպայական պաշտոն զբաղեցնող անձը՝ ՀՀ գլխավոր դատախազը նշել է. «Անհրաժեշտ է իմանալ ոլորտի օրենսդրությունը՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարի հրամաններից մինչև օրենքներ, ցանկացած իրավիճակում դրսևորել հավասարակշռված վարքագիծ, անընդհատ կատարելագործել  էմոցիաները կառավարելու հմտությունները, ուղեղը «մարզված» վիճակում պահելու համար կարդալ խելացի գրքեր և լսել որակյալ երաժշտություն, չխուսափել շփվել տարբեր որակներ ունեցող մարդկանց հետ, որպեսզի անընդհատ կատարելագործվեն մարդուն ճանաչելու հմտությունները, հասկանալու համար անձի դրսևորած վարքագծի պատճառահետևանքային կապերը, չտրվել սադրանքներին, լինել արդար՝ այսինքն երկու նմանատիպ իրավիճակներին արձագանքել համաչափ, ունենալ կամք՝ թիրախում հայտնված անձին իրավական կարգավորումների շրջանակում պաշտպանելու համար»:
«Առաջնորդության դպրոց» հիմնադրամի ղեկավար Սամվել Մովսիսյանը շնորհակալություն է հայտնել հանրապետության գլխավոր դատախազին հանդիպման նախաձեռնությանն արձագանքելու և ապագա սպաների հետ կարևոր թեմաներով երկխոսելու համար:

Генеральный прокурор обсудила вопросы соблюдения уставных отношений среди военнослужащих и дисциплины в армии с курсантами Военной академии имени Вазгена Саргсяна
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян в рамках программы Развития лидерства, 10 ноября 2024 года приняла курсантов Военной академии имени Вазгена Саргсяна.
Во встрече приняли участие военный прокурор, заместитель Генерального прокурора Республики Армения Григор Элизбарян, руководитель фонда «Школа лидерства» Самвел Мовсисян и преподаватель Военной академии имени Вазгена Саргсяна Аркадик Товмасян.
В ходе встречи Анна Вардапетян обсудила с будущими офицерами вопросы соблюдения уставных отношений среди военнослужащих, дисциплины в армии, управления конфликтами, а также затронула работу, проводимую совместно с Министерством обороны Республики Армения по профилактике преступлений в Вооруженных силах Республики Армения.
Отвечая на вопрос одного из курсантов о том, какими навыками должен обладать лидер, в том числе человек, занимающий офицерскую должность, Генеральный прокурор Республики Армения отметила: «Необходимо знать законодательство в своей области — от приказов Министра обороны Республики Армения до законов, в любой ситуации демонстрировать уравновешенное поведение, постоянно совершенствовать навыки управления эмоциями, для того чтобы поддерживать мозг в «тренированном» состоянии, читать умные книги и слушать качественную музыку, не избегать общения с людьми разных характеров, чтобы постоянно совершенствовать навыки распознавания человека, понимать причинно-следственные связи поведения человека, не поддаваться на провокации, быть справедливым — то есть реагировать на два схожих ситуации одинаково, иметь силу воли защищать человека в рамках правовых норм, если он оказался в центре внимания».
Руководитель фонда «Школа лидерства» Самвел Мовсисян выразил благодарность Генеральному прокурору Республики Армения за отклик на инициативу провести встречу и за диалог на важные темы с будущими офицерами.