Գլխավոր դատախազը Վ. Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիայի կուրսանտների հետ զրուցել է զինծառայողների միջև կանոնադրային հարաբերությունների պահպանման և բանակում կարգապահության հետ կապված հարցերի մասին
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, Առաջնորդության զարգացման ծրագրի շրջանակում, 2024 թվականի նոյեմբերի 10-ին ընդունել է Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիայի կուրսանտներին:
Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ զինվորական դատախազ, ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Գրիգոր Էլիզբարյանը, «Առաջնորդության դպրոց» հիմնադրամի ղեկավար Սամվել Մովսիսյանը, Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիայի դասախոս Արկադիկ Թովմասյանը:
Հանդիպման ընթացքում Աննա Վարդապետյանը ապագա սպաների հետ զրուցել է զինծառայողների միջև կանոնադրային հարաբերությունների պահպանման, բանակում կարգապահության, կոնֆլիկտների կառավարման հարցերի մասին, անդրադարձել ՀՀ զինված ուժերում հանցագործությունների կանխարգելման ուղղությամբ ՀՀ պաշտպանության նախարարության հետ համատեղ իրականացվող աշխատանքներին:
Պատասխանելով կուրսանտներից մեկի հարցին, թե ի՞նչ հմտություններով պետք է օժտված լինի առաջնորդը, այդ թվում՝ սպայական պաշտոն զբաղեցնող անձը՝ ՀՀ գլխավոր դատախազը նշել է. «Անհրաժեշտ է իմանալ ոլորտի օրենսդրությունը՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարի հրամաններից մինչև օրենքներ, ցանկացած իրավիճակում դրսևորել հավասարակշռված վարքագիծ, անընդհատ կատարելագործել  էմոցիաները կառավարելու հմտությունները, ուղեղը «մարզված» վիճակում պահելու համար կարդալ խելացի գրքեր և լսել որակյալ երաժշտություն, չխուսափել շփվել տարբեր որակներ ունեցող մարդկանց հետ, որպեսզի անընդհատ կատարելագործվեն մարդուն ճանաչելու հմտությունները, հասկանալու համար անձի դրսևորած վարքագծի պատճառահետևանքային կապերը, չտրվել սադրանքներին, լինել արդար՝ այսինքն երկու նմանատիպ իրավիճակներին արձագանքել համաչափ, ունենալ կամք՝ թիրախում հայտնված անձին իրավական կարգավորումների շրջանակում պաշտպանելու համար»:
«Առաջնորդության դպրոց» հիմնադրամի ղեկավար Սամվել Մովսիսյանը շնորհակալություն է հայտնել հանրապետության գլխավոր դատախազին հանդիպման նախաձեռնությանն արձագանքելու և ապագա սպաների հետ կարևոր թեմաներով երկխոսելու համար:

Prosecutor General talked with the cadets of the Military Academy named after V. Sargsyan about the issues related to maintaining statutory relations between servicemen, as well as disciplinary issues in the army
The Prosecutor General of the Republic of Armenia, Anna Vardapetyan, received the cadets of the Military Academy named after Vazgen Sargsyan on November 10, 2024, within the framework of the Leadership School.
The meeting was attended by Grigor Elizbaryan, the RA Military Prosecutor, RA Deputy Prosecutor General, Samvel Movsisyan, the Head of “Leadership School” Foundation and Arkadik Tovmasyan, Lecturer at the Military Academy named after Vazgen Sargsyan.
During the meeting, Anna Vardapetyan talked with the future officers about the maintenance of statutory relations between servicemen, discipline conflict management issues in the army, referred to the activities carried out jointly with the RA Ministry of Defense in the direction of crime prevention in the RA Armed Forces.
Answering cadets on what skills a leader, including an officer, should have, the RA Prosecutor General stated: "It is necessary to know the legislation of the sphere, started from the orders of the Minister of Defense of the Republic of Armenia to the laws, to show a balanced behavior in any situation, to constantly improve skills of managing emotions, to keep the brain in a "trained" state, to read smart books and listen to high-quality music, without avoiding communicating with people of different qualities, in order to constantly improve the skills of recognizing a person, to understand the cause-and-effect relationships of a person's behavior, not to give in to provocations, to be fair, to have the will to protect people within the legal framework."
Samvel Movsisyan, the head of the "Leadership School" Foundation, thanked the Prosecutor General of the Republic for the initiative of the meeting and for the discussion of important issues with future officers.